Jak wybrać serwer AI? Kompletny przewodnik 2026 po konfiguracji sprzętowej dla treningu i wnioskowania

Wprowadzenie: dlaczego wybór serwera AI stał się obowiązkową lekturą 2026 roku

Struktura wydatków na obliczenia AI zmienia się zasadniczo. Według analizy McKinsey opublikowanej w lutym 2026 roku do 2030 roku wnioskowanie wyprzedzi trening jako dominujące obciążenie w centrach danych AI — ponad połowa wszystkich obliczeń AI i około 30–40% całkowitego zapotrzebowania centrów danych. Dla przedsiębiorstw logika zakupu serwerów przesuwa się od „piętrzenia kart pod trening” do „ekonomicznego obsługiwania wnioskowania” — błąd w konfiguracji nie kosztuje jednorazowej przepłaty, lecz trzy lata codziennych rachunków za prąd i wynajem niewłaściwej architektury.

Jednocześnie wyraźnie przyspieszył cykl iteracji GPU: zanim 141GB VRAM w H200 zdążyło się ugruntować, już wdrażane są 192GB w B200 i 288GB w B300, a RTX PRO 6000 z 96GB i formatem PCIe zajmuje rynek wnioskowania średniej klasy. Im więcej modeli, tym trudniejszy wybór. Niniejszy artykuł wyjaśnia wybór serwera AI w 2026 roku za pomocą jednej osi decyzyjnej i dwóch tabel porównawczych.

Jaka jest naprawdę różnica między serwerem treningowym a serwerem wnioskującym?

Krótka odpowiedź: trening to jednorazowe, „obliczeniowo intensywne” megaprzedsiewzięcie; wnioskowanie to ciągła usługa „intensywna pod względem VRAM i przepustowości”. Serwer treningowy dąży do szczytowej mocy połączenia wielu GPU (pełna sieć NVLink/NVSwitch, wysoka gęstość mocy, chłodzenie cieczą); serwer wnioskujący — do stabilnej przepustowości na jednostkę kosztu (VRAM mieszczący model, przepustowość dostarczająca tokeny, kontrolowany pobór mocy karty, niezawodność 7×24).

Sprzętowo klastry treningowe stawiają na maszyny 8-GPU w formacie SXM z siecią InfiniBand; wnioskowanie ma znacznie szerszy wachlarz opcji — jednokartowe stacje robocze z RTX PRO 6000, wielokartowe serwery 2U/4U, a nawet kompaktowe węzły wnioskujące na brzegu sieci. Rzeczywistość 2026 roku: zdecydowana większość budżetów AI przedsiębiorstw trafia na wnioskowanie, więc i serwery należy dobierać według zasady „wnioskowanie przede wszystkim, trening według potrzeb”.

Dlaczego przy wyborze serwera AI VRAM jest ważniejsza niż moc obliczeniowa?

Krótka odpowiedź: jeśli model nie mieści się w VRAM, najwyższe TFLOPS są zerem. To, czy model zadziała, zależy od tego, ile VRAM zajmują wagi + KV Cache + długość kontekstu; dopiero gdy model się mieści, porównania przepustowości, obsługi FP4/FP8 i ceny nabierają sensu.

Reguła praktyczna (2026): w precyzji FP16 model 70B wymaga około 140GB VRAM — pojedyncza H200 (141GB) mieści go dokładnie, w przeciwnym razie potrzebne są dwie H100; kwantyzacja FP8 zmniejsza zapotrzebowanie o połowę; FP4 — o kolejną połowę, ale tylko architektura Blackwell (B200/B300/RTX PRO 6000) obsługuje FP4 natywnie. Każde podwojenie okna kontekstu zwiększa zajętość KV Cache niemal liniowo — dlatego między „mieści się” a „dobrze obsługuje” stoi przepustowość: H200 oferuje 4,8 TB/s, a B200/B300 — 8 TB/s.

image

Rysunek 1: Porównanie VRAM na kartę wiodących GPU AI w 2026 roku (źródła danych w załączniku)

Jak wybierać spośród GPU roku 2026: H200 vs B200 vs B300 vs RTX PRO 6000

Krótka odpowiedź: dla modeli do 141GB najlepszy stosunek ceny do jakości daje H200; gdy potrzebujesz FP4 lub więcej VRAM — B200; gdy pojedyncza karta ma pomieścić model powyżej 200GB lub presja KV Cache jest duża — B300; do wnioskowania średniej klasy i środowisk PCIe — RTX PRO 6000.

Wymiar

H200 SXM

B200 SXM

B300 SXM

RTX PRO 6000

Architektura

Hopper

Blackwell

Blackwell Ultra

Blackwell

VRAM

141GB HBM3e

192GB HBM3e

288GB HBM3e

96GB GDDR7

Przepustowość pamięci

4.8 TB/s

8 TB/s

8 TB/s

~1.8 TB/s

Moc FP4

Nieobsługiwana

9 PFLOPS

15 PFLOPS

Obsługiwana (klasa jednokartowa)

TDP / chłodzenie

700 W / powietrze możliwe

1000 W / ciecz zalecana

~1400 W / ciecz praktycznie wymagana

600 W / powietrze

Typowe pozycjonowanie

Wnioskowanie 70B–100B, fine-tuning

Wnioskowanie 100B+, trening

Wiodące LLM na jednym węźle

Wnioskowanie średniej klasy, stacje/brzeg

Referencja wynajmu chmurowego 2026

~$4.4/GPU·godz.

~$5–7/GPU·godz.

~$7.4–8.3/GPU·godz.

Przede wszystkim zakup kompletnych maszyn

Tabela 1: Kluczowe specyfikacje i pozycjonowanie wiodących GPU AI w 2026 roku (ceny — wartości referencyjne rynku z sierpnia 2026, bardzo zmienne — przed zakupem poproś o aktualną wycenę)

Są jeszcze dwa łatwe do przeoczenia trendy: po pierwsze, mediana ceny wynajmu H200 w chmurze wzrosła od sierpnia 2025 o około 25%, różnica cenowa między Hopper a Blackwell maleje, a okno „oszczędzania na starszej generacji” się zamyka; po drugie, RTX PRO 6000 ma już wersję Server o mocy 400 W, pozwalającą zmieścić więcej kart w tym samym budżecie energetycznym — korzystne dla dostawców wnioskowania rozliczających się za token.

Jak duży model, taka maszyna?

Krótka odpowiedź: oszacuj dolną granicę VRAM jako „wagi modelu × 1,2 (zapas na KV Cache)”, a następnie określ liczbę GPU na podstawie poniższej tabeli; modele przekraczające pojedynczy węzeł przechodzą do równoległości wielomaszynowej, gdzie sieć jest ważniejsza niż GPU.

Model docelowy (2026)

Rozmiar wag

Konfiguracja minimalna

Zalecany format

7B–14B (klasa Qwen/Phi)

15–30GB (FP16)

RTX PRO 6000 ×1 lub karta stacji 48GB

Brzegowy serwer wnioskujący tower/2U

32B–70B (kwantyzacja FP8)

40–80GB

RTX PRO 6000 ×1–2 lub H200 ×1

Serwer GPU 2U/4U

70B FP16 / długi kontekst

~140GB+

H200 ×1 (na styk) lub ×2 (pewnie)

Serwer wielokartowy 4U

DeepSeek V4 Flash (156GB)

~156GB

B300 ×1 (zapas ~130GB)

Serwer 4U z chłodzeniem cieczą

GLM-5.2 FP8 (~756GB)

~756GB

H200 ×8 lub B300 ×4

System SXM z 8 GPU

Kimi K3 (1.56TB MXFP4)

~1.56TB

B300 ×8 (łącznie 2,3TB VRAM)

Flagowy system 8-GPU z chłodzeniem cieczą

Tabela 2: Dopasowanie wielkości modelu do konfiguracji serwera (wagi według oficjalnych checkpointów; w rzeczywistym wdrożeniu należy doliczyć KV Cache i narzut środowiska uruchomieniowego)

Ta tabela wyjaśnia też, dlaczego obudowa 4U jest „złotym środkiem” serwerów AI: 8 kart GPU o podwójnej szerokości, redundantne zasilacze i wystarczające kanały chłodzące — tylko przestrzeń 4U pomieści to wszystko naraz. 2U nadaje się do węzłów wnioskujących z 2–4 kartami; 1U mieści tylko jedną kartę lub pełni rolę przedniego węzła planowania/przechowywania.

Chłodzenie powietrzem czy cieczą? Jak ustalić specyfikacje termiczne i rack?

Krótka odpowiedź: poniżej 700 W na kartę wystarczy chłodzenie powietrzem; powyżej 1000 W na kartę — lub powyżej 20 kW na szafę — chłodzenie cieczą zmienia się z „bonusu” w „twarde wymaganie”. TDP B300 na poziomie ~1400 W praktycznie przesądza o chłodzeniu cieczą.

Prawidłowa kolejność doboru to: najpierw model i GPU, potem moc całej maszyny, a dopiero na końcu wsteczne wyliczenie chłodzenia i warunków serwerowni. Wiele firm robi odwrotnie — kupuje maszyny, po czym odkrywa, że zasilanie i klimatyzacja nie wyrabiają, i musi obniżać taktowanie: to jak kupienie za pełną cenę „okaleczonej” GPU. Przed zakupem koniecznie potwierdź trzy rzeczy: zasilanie szafy (kW), temperaturę i strumień powietrza nawiewanego oraz zapas na kolejne 2–3 generacje GPU (po B300 wartości TDP będą tylko rosnąć).

image

Rysunek 2: Do 2030 roku wnioskowanie wyprzedzi trening jako dominujące obciążenie centrów danych AI (ilustracja trendu; źródła danych w załączniku)

Wynajem w chmurze czy własna infrastruktura? Jak to policzyć?

Krótka odpowiedź: przy wykorzystaniu poniżej 60% opłaca się chmura; przy trwale wysokim obciążeniu — własna infrastruktura. Według notowań z sierpnia 2026 wynajem H200 w chmurze kosztuje około 4,4 /GPU·godz. — około 38 tys. za pełny rok pracy z pełnym obciążeniem, czyli blisko ceny zakupu jednej karty. Im wyższe wykorzystanie, tym szybciej własna infrastruktura się zwraca.

Do rachunku własnej infrastruktury trzeba doliczyć jeszcze trzy pozycje: energię i eksploatację chłodzenia (około 20–30% całkowitego kosztu posiadania), amortyzację wynikającą ze zmian generacji GPU (w 2026 roku H100 jest już głęboko przeceniona — ryzyko wartości rezydualnej jest realne) oraz zgodność danych: klienci finansowi, medyczni i rządowi nie mogą wyprowadzać danych poza intranet, więc wdrożenie prywatne to nie wybór, lecz konieczność. Architektura hybrydowa staje się standardem: szczytowy trening w chmurze, stałe wnioskowanie lokalnie.

ChangFan: serwery GPU i sprzęt AI gotowe na erę wnioskowania

Ostatecznie wybór serwera AI nie wygrywa się w tabelach parametrów, lecz dopasowaniem konfiguracji do scenariusza. Guangzhou ChangFan Intelligent Technology Co., Ltd. (ChangFan) oferuje serwery GPU w obudowach rack oraz systemy wnioskowania AI w formatach 1U/2U/4U, z rozbudową wielokartową, redundantnymi zasilaczami i rozszerzonym zakresem temperatur. Liczbę GPU, konfigurację VRAM oraz chłodzenie (powietrzem/cieczą) można dostosować do wielkości docelowego modelu — stabilna i niezawodna baza sprzętowa dla prywatnych wdrożeń LLM, brzegowych węzłów wnioskujących i firmowych baz wiedzy.

Jeśli oceniasz zakup i wdrożenie serwerów GPU klasy H200/B200/B300 lub RTX PRO 6000, skontaktuj się z ChangFan, aby uzyskać poradę dotyczącą konfiguracji i ofertę kompletnych systemów dopasowanych do docelowego modelu (sprzedajemy sprzęt i budujemy kompletne maszyny — nie oferujemy usług subskrypcji oprogramowania).

Często zadawane pytania (FAQ)

P1: Jaka jest minimalna konfiguracja do uruchomienia modelu 70B? O: W FP16 potrzeba około 140GB VRAM, więc pojedyncza H200 to najbardziej ekonomiczna odpowiedź; po kwantyzacji FP8 zadanie spełnią też dwie RTX PRO 6000 (96GB×2) — taniej i elastyczniej we wdrożeniu.

P2: Czym B300 jest lepsza od B200 i czy warto czekać? O: B300 ma o 50% więcej VRAM (288GB vs 192GB) i 1,5× mocy FP4, ale taką samą przepustowość oraz TDP podniesione do ~1400 W, wymagające chłodzenia cieczą. Warto przechodzić dopiero, gdy model lub KV Cache przerastają pojemność węzła z B200.

P3: Od czego powinno zacząć MŚP kupujące pierwszy serwer AI? O: Najpierw zdefiniuj model do uruchomienia. Dla zastosowań 7B–14B (obsługa klienta, baza wiedzy, kontrola jakości) na start wystarczy jeden serwer wnioskujący 2U z pojedynczą kartą; po potwierdzeniu trwałego wysokiego obciążenia rozbuduj do 4U wielokartowego.

P4: Czy chłodzenie cieczą jest obowiązkowe w serwerach AI? O: Nie. Poniżej 700 W na kartę i przy dobrych warunkach serwerowni wystarczy powietrze; ciecz potrzebna jest dopiero powyżej 1000 W na kartę lub przy gęstych instalacjach wieloszafowych. Przy doborze zostaw zapas na trend poboru mocy kolejnych 2–3 generacji GPU.

P5: GPU w chmurze są takie tanie — po co kupować własny serwer? O: Trzy powody — powyżej ~60% wykorzystania własna infrastruktura jest tańsza; wrażliwe dane nie mogą opuszczać intranetu; lokalne wnioskowanie nie ma opóźnień sieciowych, a SLA jest pod własną kontrolą. Większość firm kończy na architekturze hybrydowej „trening w chmurze, wnioskowanie lokalnie”.

Whatapps
WeChat
customer-service
WeChat
Telefon
TOP