Raffreddamento a liquido o ad aria? Una guida completa del 2026 alle soluzioni termiche per data center AI ad alta densità
Wstęp: chłodzenie przechodzi z kategorii „robót pomocniczych” do kategorii „warunku wstępnego wyboru”
W 2026 roku chłodzenie po raz pierwszy stało się „warunkiem wstępnym”, a nie „późniejszą refleksją” w zakupach mocy obliczeniowej AI. Pobór mocy na GPU wzrósł z 700 W w H100 do około 1000–1200 W w B200 i około 1400 W w B300, a architektura Rubin nowej generacji ma według oczekiwań zbliżyć się do 2000 W; gęstość mocy szafy skoczyła z 5–15 kW w tradycyjnych serwerowniach do ponad 50 kW w klastrach GPU, a pionierskie wdrożenia AI planują już szafy klasy 900 kW. Fizyka jest bezlitosna: powietrze po prostu nie jest w stanie odprowadzić tyle ciepła. W pierwszym kwartale 2026 roku odsetek chłodzenia cieczą w nowo budowanych mocach AI osiągnął 67%; w 2021 roku wynosił zaledwie 3%. Chłodzenie cieczą to już nie pytanie „czy”, lecz „kiedy i jakie”.
Czy chłodzenie powietrzem naprawdę osiągnęło swój kres?
Krótka odpowiedź: chłodzenie powietrzem nie umarło, ale jego granice są już jasne — 20 kW na szafę to rekomendowany przez ASHRAE punkt startowy dla bezpośredniego chłodzenia cieczą, około 25 kW to fizyczny sufit powietrza, a 45–50 kW to ekonomiczny punkt zwrotny, w którym ciecz wygrywa zarówno pod względem termicznym, jak i kosztu całkowitego.
Średnia gęstość szaf w światowych centrach danych wynosi około 27 kW w 2026 roku — skok o 69% rok do roku, ale ta średnia jest głęboko myląca: to szafy treningowe AI ciągną krzywą w górę, i to one jednym susem przekroczyły wszystkie progi chłodzenia powietrzem. Dla większości firmowych serwerowni realny obraz jest „hybrydowy”: obliczenia ogólnego przeznaczenia i pamięć masowa pozostają na powietrzu, a szafy AI samodzielnie przechodzą na ciecz. Dlatego też w 2026 roku wystartowały „technologie pomostowe”, takie jak wymienniki ciepła w tylnych drzwiach (RDHx) — pozwalają istniejącym salom chłodzonym powietrzem pomieścić szafy AI o mocy 30–50 kW bez wielkich przebudów.
Jaka jest różnica między chłodzeniem cieczą z płytą chłodzącą a chłodzeniem immersyjnym?
Krótka odpowiedź: płyta chłodząca (direct-to-chip) to dziś filar rynku — ciecz odprowadza ciepło CPU/GPU przez metalowe płyty chłodzące, kompatybilna z istniejącymi szafami i tania w modernizacji; immersja to najszybciej rosnąca ścieżka — całe serwery zanurzane są w cieczy dielektrycznej, oferując najsilniejsze odprowadzanie ciepła i wzrost około 34%, odpowiednia dla ultrawysokich gęstości powyżej 130 kW.
Wymiar | Chłodzenie powietrzem (w tym klimatyzacja precyzyjna) | Chłodzenie cieczą z płytą chłodzącą | Chłodzenie cieczą immersyjne |
Stosowalna gęstość na szafę | <20 kW (granica ~25 kW) | 20–130 kW | 130 kW+ (teoretycznie bez ograniczeń) |
Poziom PUE | 1,35–1,55 | 1,1–1,2 | 1,03–1,08 |
Redukcja energii chłodzenia | Poziom odniesienia | ~30–40% | ~40–60% |
Modernizacja obiektu | Działa w istniejących warunkach | Wymaga ułożenia rurociągów cieczowych; kompatybilność z szafami | Wymaga dedykowanych zbiorników; format serwerów musi się dostosować |
Konserwacja | Konwencjonalna | Zbliżona do tradycyjnej eksploatacji; wymiana na gorąco przez szybkozłącza | Istotne zmiany przepływów pracy; wymagane prace podnoszeniowe i zarządzanie cieczą |
Typowe scenariusze | Obliczenia ogólnego przeznaczenia, lekka inferencja | Inferencja H100/H200 i średni trening, szafy treningowe GB200/GB300 | Pionierski trening klasy Rubin, superobliczenia, środowiska specjalne |
Tabela 1: Kluczowe wskaźniki trzech ścieżek chłodzenia (2026, źródła danych w załączniku)

Rys. 1: Trend penetracji chłodzenia cieczą w obliczeniach AI (źródła danych w załączniku)
Przy jakiej skali wdrożenia AI chłodzenie cieczą staje się konieczne?
Krótka odpowiedź: decyzja w trzech zdaniach — poniżej 700 W na GPU i 20 kW na szafę wystarczy powietrze; przy 4–8 GPU klasy B200 na serwer i 20–50 kW na szafę optymalna jest płyta chłodząca; przy systemach klasy GB300 NVL72 w skali szafy lub gęstościach powyżej 130 kW przejdź od razu na immersję lub chłodzenie cieczą w skali szafy.
Typowa ścieżka prywatnego wdrożenia korporacyjnego: zacząć od pierwszego serwera 4U z 8 GPU na wzmocnionym chłodzeniu powietrzem (wentylatory o wysokim ciśnieniu statycznym + izolacja korytarzy gorących/zimnych) i zweryfikować obciążenie; ocenić płytę chłodzącą przy rozbudowie do 2–4 szaf; progu immersji osiągną tylko trening pionierskich modeli fundacyjnych lub biznes wynajmu mocy obliczeniowej. Jedno przypomnienie — „zostaw zapas na następną generację”: moc na GPU ma osiągnąć klasę 2000 W w 2027 roku, a sala zaprojektowana dziś na granicy chłodzenia powietrzem może być za dwa lata zmuszona do uruchamiania kart nowej generacji z dławieniem.

Rys. 2: Prognoza światowego rynku chłodzenia cieczą centrów danych (źródła danych w załączniku)
Jak obliczyć koszt i zwrot z modernizacji do chłodzenia cieczą?
Krótka odpowiedź: rachunek chłodzenia cieczą to nie „o ile droższy jest sprzęt”, lecz „ile oszczędza każda kilowatogodzina” — przejście centrum danych klasy 100 MW z powietrza na ciecz oszczędza około 6–8 mln USD rocznie na energii elektrycznej; PUE spada z 1,5 do poniżej 1,1, co na rynkach z regulacyjną czerwoną linią PUE 1,3 (Singapur, Francja, Irlandia) jest twoim biletem wstępu do zgodności.
Małe i średnie serwerownie nie mają skali 100 MW, ale logika jest identyczna: koszt energii i moc. Chłodzenie cieczą zwalnia tę samą kwotę mocy dla większej liczby GPU zamiast klimatyzatorów — w kampusach miast pierwszej kategorii, gdzie „moc jest, ale nowej nie da się uzgodnić”, to odpowiednik uzyskania znikąd o 20%–30% większej użytecznej mocy obliczeniowej. Dane branżowe pokazują, że średnie ceny systemów chłodzenia cieczą spadły w 2026 roku o około 8% rok do roku; efekty skali obniżają barierę wejścia.
ChangFan Industrial Computing: systemy serwerowe AI gotowe na obie ścieżki — powietrzną i cieczową
Na pytanie o ścieżkę chłodzenia nie ma standardowej odpowiedzi — jest tylko odpowiedź „pasująca do warunków twojego obiektu i mapy drogowej GPU”. Guangzhou ChangFan Intelligent Technology Co., Ltd. (ChangFan Industrial Computing / ChangFan) oferuje serwery GPU 1U/2U/4U obsługujące zarówno wzmocnione chłodzenie powietrzem, jak i chłodzenie cieczą z płytą chłodzącą: wariant powietrzny wykorzystuje ścianę wentylatorów o wysokim ciśnieniu statycznym z zoptymalizowanym przepływem powietrza z przodu do tyłu dla konwencjonalnych sal; wariant cieczowy jest przeznaczony dla systemów multi-GPU o wysokiej gęstości klasy B200/B300, ze szybkozłączami i wymianą ciepła po stronie wtórnej dostosowywanymi do warunków rurociągowych klienta. Systemy są dostarczane z redundantnymi zasilaczami, opcjami szerokiego zakresu temperatur i zdalnym zarządzaniem out-of-band, zbudowane specjalnie do prywatnego wdrażania LLM i korporacyjnych klastrów inferencji.
Jeśli nie masz pewności, czy twój obiekt powinien wybrać chłodzenie powietrzem czy cieczą, wyślij model GPU, liczbę sztuk i warunki energetyczne obiektu do ChangFan Industrial Computing, aby otrzymać dopasowane rozwiązanie termiczne na poziomie systemu (sprzętowe rozwiązanie systemowe, bez subskrypcji oprogramowania).
Często zadawane pytania (FAQ)
P1: Czy serwery AI muszą stosować chłodzenie cieczą? O: Nie. Poniżej 700 W na GPU i 20 kW na szafę wystarczy powietrze; powyżej 1000 W na GPU lub powyżej 45–50 kW na szafę ciecz wygrywa zarówno pod względem zdolności termicznej, jak i kosztu całkowitego, a karty klasy B300 (około 1400 W) praktycznie przesądzają o chłodzeniu cieczą.
P2: Co lepiej nadaje się do firmowych serwerowni — płyta chłodząca czy immersja? O: Zdecydowana większość przedsiębiorstw wybiera płytę chłodzącą — kompatybilność z istniejącymi szafami, minimalna zmiana nawyków eksploatacyjnych, kontrolowany koszt modernizacji; immersja nadaje się do ultrawysokich gęstości powyżej 130 kW lub nowo budowanych dedykowanych centrów obliczeniowych.
P3: Czy istniejący obiekt można zmodernizować do chłodzenia cieczą? O: Tak. Wymienniki ciepła w tylnych drzwiach (RDHx) to najlżejsze rozwiązanie pomostowe, mieszczące szafy 30–50 kW bez wielkich przebudów; płyta chłodząca wymaga ułożenia rurociągów cieczowych, najlepiej planowanego synchronicznie z rozbudową nowych szaf.
P4: Ile energii elektrycznej może zaoszczędzić chłodzenie cieczą? O: Zużycie energii związane z chłodzeniem może spaść o 40%–60%, a PUE spadnie ze średniej chłodzenia powietrzem wynoszącej około 1,55 do 1,03–1,2; centrum danych klasy 100 MW oszczędza około 6–8 mln USD rocznie na energii elektrycznej.
P5: Czy konserwacja serwerów z chłodzeniem cieczą jest trudna? O: Konserwacja płyty chłodzącej jest zbliżona do serwerów tradycyjnych (szybkozłącza obsługują wymianę na gorąco); immersja znacząco zmienia przepływy pracy operacyjnej. Przy wyborze preferuj dostawców oferujących gwarancję na poziomie systemu i zlokalizowane wsparcie eksploatacyjne.
