• RTX PRO 6000 Blackwell: wersja do stacji roboczych, Max-Q czy Server Edition? – specyfikacja, wybór i poradnik budowy zestawu z 1, 4 lub 8 układami GPU

1. Wniosek w 30 sekund: jedna tabela pokazuje, jak wybrać

NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell występuje w trzech wersjach: Workstation Edition, Max-Q Workstation Edition i Server Edition. Wszystkie trzy używają tego samego rdzenia GB202, tych samych 24 064 rdzeni CUDA i tej samej pamięci GDDR7 ECC 96 GB — kluczowe możliwości w zakresie AI i renderingu są całkowicie identyczne. Sedno wyboru nie polega na tym, «która jest szybsza», lecz na poborze mocy, sposobie chłodzenia i formie wdrożenia.

Wersja

Pozycjonowanie w jednym zdaniu

Dla kogo

Workstation Edition (600 W)

Sufit wydajności jednej karty, aktywne chłodzenie dwuwentylatorowe

Użytkownicy desktopowi z jedną kartą: rozwój AI, rendering 8K, analiza symulacyjna

Max-Q Workstation Edition (300 W)

Połowa poboru mocy, blower z wydmuchem tylnym, do 4 kart w jednej stacji

Biurkowe stacje wysokiej gęstości 2–4 GPU, współdzielenie przez wielu użytkowników

Server Edition (600 W)

Chłodzenie pasywne bez wyjść wideo, zaprojektowane do pracy rackowej 7×24

Serwery AI 4–8 GPU w centrum danych, klastry wnioskowania, wirtualne desktopy

Uwaga: wszystkie trzy wersje mają 96 GB GDDR7 ECC i interfejs PCIe 5.0 x16, bez NVLink. Ceny wahają się wraz z podażą GDDR7; poniższe budżety to szacunki rynkowe na 2026 rok — rzeczywiste ceny należy potwierdzić zapytaniem ofertowym.

2. Porównanie kluczowych specyfikacji trzech wersji

Poniższa tabela zestawia kluczowe specyfikacje trzech wersji. Jak widać, podstawowa moc obliczeniowa (liczba rdzeni CUDA / Tensor / RT, pojemność pamięci) jest we wszystkich trzech identyczna; prawdziwe różnice koncentrują się na TDP, konstrukcji chłodzenia, wyjściach wideo i docelowych scenariuszach wdrożenia.

Parametr

Workstation Edition

Max-Q Workstation Edition

Server Edition

Architektura GPU

NVIDIA Blackwell (GB202)

Jak obok

Jak obok

Rdzenie CUDA

24 064

24 064

24 064

Rdzenie Tensor / RT

752 (5. generacja) / 188 (4. generacja)

Jak obok

Jak obok

Pamięć

96 GB GDDR7 ECC

96 GB GDDR7 ECC

96 GB GDDR7 ECC

Przepustowość pamięci

1792 GB/s

1792 GB/s

1597 GB/s

FP32 pojedynczej precyzji

125 TFLOPS

110 TFLOPS

~117 TFLOPS

Moc obliczeniowa AI (FP4)

~4000 AI TOPS

3511 AI TOPS

~3800 AI TOPS

Pobór mocy karty (TDP)

600 W

300 W

600 W (na części platform regulowane 400–600 W)

Chłodzenie

Aktywne, dwa wentylatory (dwa kanały powietrzne)

Blower jednowentylatorowy (wydmuch tylny)

Pasywne (zależne od przepływu w obudowie)

Wyjścia wideo

4× DisplayPort 2.1

4× DisplayPort 2.1

Bez wyjść wideo

Wymiary

Dwa sloty, zwiększona wysokość 5,4"×12"

Dwa sloty 4,4"×10,5"

Dwa sloty 4,4"×10,5"

Wieloinstancyjność MIG

Obsługiwane

Obsługiwane (do 4×24 GB)

Obsługiwane (do 4 instancji)

Zalecana liczba GPU

1 GPU

1–4 GPU (stacja robocza)

4–8 GPU (serwer rack)

Źródła: oficjalne strony specyfikacji NVIDIA oraz karty katalogowe kanałów OEM. Wartości AI TOPS podano według konwencji FP4 ze sparsyfikacją; oznaczenia mogą się nieznacznie różnić między platformami.

image

Rys. 1 — Kluczowe wskaźniki trzech wersji: obliczenia wspólne, moc i formy odmienne

3. Różnice w szczegółach: obliczenia takie same — różnią się mocą, chłodzeniem i formą wdrożenia

3.1 Workstation Edition: sufit wydajności pojedynczej karty

Workstation Edition to «pełnokrwista» forma RTX PRO 6000 Blackwell: pobór mocy 600 W, 125 TFLOPS FP32, przepustowość pamięci 1792 GB/s, aktywne chłodzenie dwuwentylatorowe z dwoma kanałami powietrznymi — pojedyncza karta uwalnia pełną wydajność i oferuje 4 wyjścia DisplayPort 2.1. Cena za to jest równie bezpośrednia: 600 W ciepła trudno pomieścić w konfiguracjach wielokartowych na biurku — dwie aktywnie chłodzone karty 600 W w jednej obudowie zakłócają wzajemnie swoje przepływy powietrza, a hałas i temperatury stają się nie do przyjęcia. Dlatego Workstation Edition jest oficjalnie pozycjonowana do pracy z pojedynczą kartą.

3.2 Max-Q Workstation Edition: wersja «połowicznej mocy» stworzona pod multi-GPU

Max-Q obniża TDP do 300 W (dokładnie o połowę) i stosuje cooler typu blower, wydmuchujący gorące powietrze prosto za tył obudowy, więc karty nie «wdychają» wzajemnie swoich spalin — w jednej stacji roboczej stabilnie pracują 2–4 karty, z rozszerzeniem do 384 GB VRAM na maszynę. Pod względem wydajności FP32 zachowuje około 88% wersji pełnej, a w obciążeniach wnioskowania AI (zwłaszcza wnioskowania dużych modeli, ograniczonego przepustowością pamięci, a nie mocą) zmierzona różnica wynosi zwykle około 10%. Dla użytkowników stacji wielokartowych Max-Q to niemal jedyna poprawna odpowiedź.

3.3 Server Edition: zaprojektowana do racków i pracy 7×24

Server Edition nie ma wentylatorów ani złączy wideo; w chłodzeniu w całości polega na przepływie powietrza w obudowie serwera. Obsługuje gęste wdrożenia 4–8 kart oraz partycjonowanie wieloinstancyjne MIG (do 4 izolowanych instancji na kartę), ze wsparciem sterowników i walidacji dla scenariuszy centrów danych, takich jak wirtualizacja vGPU i współdzielone klastry wnioskowania. Jej przepustowość pamięci jest nieco niższa (1597 GB/s), ale wpływ na zdecydowaną większość obciążeń AI jest minimalny. Uwaga: Server Edition nie może być instalowana w zwykłej stacji roboczej typu tower — bez przepływu powietrza w obudowie nie jest w stanie się chłodzić.

3.4 Jak duża jest naprawdę różnica w wydajności?

Przyjmując Workstation Edition jako 100% punkt odniesienia, niezależne pomiary plasują Max-Q na poziomie około 90% w obciążeniach AI/ML, około 88% w tworzeniu treści i około 85% w renderingu Blender; Server Edition osiąga około 85%/85%/80%. Innymi słowy: zamiana 10%–15% wydajności na o połowę niższy pobór mocy lub możliwość wdrożenia w racku to w scenariuszach wielokartowych bardzo korzystna transakcja — bo wtedy wąskim gardłem jest «ile kart się zmieści», a nie szczyt możliwości pojedynczej karty.

4. Rekomendacje wyboru według scenariusza

Typowy scenariusz

Zalecana wersja

Uzasadnienie

Osobisty rozwój AI, fine-tuning LLM, ComfyUI, rendering 3D (desktop z jedną kartą)

Workstation Edition

Najwyższa wydajność jednej karty z wyjściami wideo — jedna karta załatwia wszystko

Współdzielone biurowe stacje 2–4 GPU, wieluosobowe zespoły R&D

Max-Q Workstation Edition

300 W z wydmuchem tylnym — nawet obudowa tower poradzi sobie z 4 kartami

Serwery wnioskowania/treningu 4–8 GPU w centrum danych, usługi online 7×24

Server Edition

Chłodzenie pasywne dopasowane do przepływu w racku; obsługa MIG i wirtualizacji vGPU

Współdzielenie mocy obliczeniowej na uczelniach/w laboratoriach (podział per użytkownik)

Server Edition (MIG)

Do 4 instancji po 24 GB na kartę — jedna karta obsługuje wielu użytkowników

Bliźniaki cyfrowe, wizualizacja 8K, wyjście wielomonitorowe

Workstation Edition

Wyjście na cztery ekrany przez DP 2.1, pełna wydajność graficzna

Desktopowy mini-klaster wnioskowania (wrażliwy na budżet)

Max-Q Workstation Edition

Przy tym samym budżecie mieści o 1–2 karty więcej niż Workstation Edition

Reguła w jednym zdaniu: jedna karta przy biurku — Workstation Edition; kilka kart na biurku — Max-Q; do racka w serwerowni — Server Edition.

5. Rekomendowane konfiguracje gotowych systemów (maszyny z 1 / 4 / 8 GPU)

Każdy poziom poniżej oferuje dwa warianty: «konfiguracja o minimalnym koszcie» ściska budżet przy zachowaniu użyteczności; «konfiguracja o optymalnym stosunku ceny do jakości» jest bardziej zrównoważona pod względem niezawodności, rozszerzalności i pięcioletniego kosztu użytkowania. Zakresy budżetu obejmują cały system: GPU, platformę, pamięć, storage, zasilacz i obudowę.

image

Rys. 2 — Orientacyjne zakresy budżetu trzech poziomów systemów (szacunki rynkowe 2026; GPU stanowi około 70%–85% kosztu systemu)

5.1 Maszyna z 1 GPU (stacja robocza tower, ok. 120 000–220 000 RMB)

Komponent

Konfiguracja o minimalnym koszcie

Konfiguracja o optymalnym stosunku ceny do jakości

GPU

RTX PRO 6000 Workstation Edition ×1

Max-Q ×1 (z rezerwą na rozbudowę do 4 GPU) lub Workstation Edition ×1

CPU

AMD Ryzen 9 9950X (16 rdzeni)

Threadripper 7970X / Xeon W-2500 series

Pamięć

64 GB DDR5

128–256 GB DDR5 ECC

Storage

2 TB NVMe SSD

4 TB NVMe (separacja systemu/danych, obsługa RAID)

Zasilacz / obudowa

1200 W Gold + tower chłodzony powietrzem

1600 W Platinum + full tower (miejsce na multi-GPU)

Budżet systemu

Ok. 120 000–160 000 RMB

Ok. 170 000–220 000 RMB

Dla kogo: indywidualni deweloperzy AI, wzornictwo przemysłowe, studia wideo 8K i renderingu. Jeśli w ciągu dwóch lat na pewno planowana jest rozbudowa do 2–4 kart, lepiej od razu wejść na platformę Max-Q, by uniknąć wymiany kart.

5.2 Maszyna z 4 GPU (stacja robocza wysokiej gęstości / serwer 4U, ok. 420 000–720 000 RMB)

Komponent

Konfiguracja o minimalnym koszcie

Konfiguracja o optymalnym stosunku ceny do jakości

GPU

Max-Q Workstation Edition ×4 (łącznie 384 GB VRAM)

Server Edition ×4 (rack 4U, praca 7×24)

CPU

Jednosocketowy AMD EPYC 9554 (64 rdzenie)

Dwusocketowy EPYC 9005 series / Xeon 6

Pamięć

256 GB DDR5

512 GB DDR5 ECC RDIMM

Storage

2×4 TB NVMe

4×4 TB NVMe klasy enterprise (RAID10) + dysk systemowy

Zasilacz / obudowa

Obudowa 4U + 2000 W ×2

Obudowa serwerowa GPU 4U + redundantne zasilacze 2700 W

Budżet systemu

Ok. 420 000–550 000 RMB

Ok. 580 000–720 000 RMB

Dla kogo: fine-tuning i wnioskowanie LLM w małych i średnich zespołach, render farmy wsadowe, współdzielenie mocy obliczeniowej przez wielu użytkowników. Do biura wybierz Max-Q, do serwerowni — Server Edition.

5.3 Maszyna z 8 GPU (serwer rack 4U/5U, ok. 880 000–1 450 000 RMB)

Komponent

Konfiguracja o minimalnym koszcie

Konfiguracja o optymalnym stosunku ceny do jakości

GPU

Server Edition ×8 (łącznie 768 GB VRAM)

Server Edition ×8

CPU

Dwusocketowy EPYC 9554

Dwusocketowy EPYC 9755 (128 rdzeni ×2)

Pamięć

768 GB DDR5

1–1,5 TB DDR5 ECC RDIMM

Storage

8×4 TB NVMe

8×8 TB NVMe klasy enterprise + hot spare

Sieć

100GbE

200G/400G InfiniBand lub RoCE (CX-7)

Zasilacz / obudowa

4U/5U + redundancja 3000 W

Obudowa zoptymalizowana pod GPU + redundancja N+N + listwy PDU rack

Budżet systemu

Ok. 880 000–1 150 000 RMB

Ok. 1 180 000–1 450 000 RMB

Dla kogo: korporacyjne klastry wnioskowania, platformy fine-tuningu dużych modeli, akademickie centra obliczeniowe. Maszyny z 8 GPU muszą używać Server Edition, a serwerownia musi zapewniać zasilanie ≥6 kW na rack oraz odpowiednie chłodzenie.

Uwaga o budżecie: we wszystkich trzech poziomach GPU stanowi 70%–85% kosztu systemu. Z powodu napiętej podaży pamięci GDDR7 światowe ceny RTX PRO 6000 Blackwell wyraźnie wahały się od premiery (cena referencyjna w oficjalnym sklepie wzrosła do ok. 16 000 USD za kartę) — oferty systemowe należy odnosić do dnia zapytania.

6. Pułapki zakupowe i najczęstsze pytania (FAQ)

P1: Czy pamięć jest taka sama we wszystkich trzech wersjach?

Dokładnie taka sama: 96 GB GDDR7 ECC z szyną 512-bit. Przy wyborze nie przejmuj się pamięcią — liczą się tylko pobór mocy, chłodzenie i forma wdrożenia.

P2: Czy można mieszać karty Max-Q i Server Edition?

Niezalecane. Obie mają różne konstrukcje chłodzenia (aktywne z wydmuchem tylnym vs pasywne); mieszanie zaburza przepływy powietrza i wywołuje throttling termiczny. W jednej maszynie trzymaj się jednej wersji.

P3: Czy Server Edition można zamontować w zwykłej stacji roboczej tower?

Nie. Server Edition jest chłodzona pasywnie, bez wentylatorów, i zależy od wymuszonego przepływu powietrza w obudowie serwerowej; w zwykłej obudowie w ciągu kilku minut włączy się zabezpieczenie termiczne.

P4: Jak duży model można uruchomić na 96 GB VRAM?

Pojedyncza karta płynnie obsługuje skwantyzowane (Q4) wnioskowanie modeli klasy 70B lub wnioskowanie wysokiej precyzji klasy 32B; 4 karty (384 GB) umożliwiają fine-tuning modeli klasy 70B; 8 kart (768 GB) udźwignie obsługę wnioskowania dla około stu równoczesnych użytkowników.

P5: Jak wyglądają obecnie ceny?

RTX PRO 6000 Blackwell zadebiutowała w marcu 2025 roku w oficjalnej cenie 8565 USD; z powodu niedoboru GDDR7 cena referencyjna w oficjalnym sklepie wzrosła w 2026 roku do ok. 16 000 USD, a ceny w krajowych kanałach chińskich wahają się znacząco. Przy zakupach ilościowych (systemy 4/8 GPU) zwykle można uzyskać lepszą ofertę łączną — pytaj o cenę za cały system zamiast sumować pojedyncze karty.

P6: Czy jest różnica między certyfikowanym systemem a samodzielnym montażem z luzem kart?

Jest. Certyfikowane systemy przechodzą walidację na poziomie całej maszyny pod kątem termiki, zasilania i kompatybilności oraz mają gwarancję na cały system; samodzielny montaż wielokartowy często boryka się z problemami zasilania, chłodzenia i kompatybilności sterowników. Od 4 GPU wzwyż zdecydowanie zalecane jest gotowe rozwiązanie producenta.

7. O firmie ChangFan Industrial Computing

ChangFan Industrial Computing (Guangzhou ChangFan Intelligent Technology Co., Ltd. — ChangFan, oficjalna strona cfitsi.com) to profesjonalny producent komputerów przemysłowych i sprzętu obliczeniowego AI: komputery przemysłowe, stacje robocze GPU, serwery AI, mini PC oraz urządzenia bezpieczeństwa sieciowego — z produktami eksportowanymi na rynki zagraniczne.

• Wszystkie wersje w magazynie: RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition / Max-Q / Server Edition — pojedyncze karty i kompletne systemy dostarczane równolegle;

• Systemy na zamówienie: towery z 1 GPU, stacje wysokiej gęstości z 2–4 GPU i serwery rack z 4–8 GPU konfigurowane na życzenie, z 48-godzinnym testem burn-in przed wysyłką;

• Dostawa globalna: wielojęzyczne wsparcie techniczne, logistyka światowa i warunki handlu zagranicznego (FOB/CIF/DDP), z trzyletnią gwarancją;

• Doradztwo rozwiązań: bezpłatna ocena konfiguracji — podaj wielkość modelu, współbieżność i budżet, a nasi inżynierowie dostarczą listę konfiguracji w ciągu 24 godzin.

Po wycenę systemu RTX PRO 6000 Blackwell lub techniczną białą księgę odwiedź cfitsi.com albo skontaktuj się z inżynierem sprzedaży ChangFan Industrial Computing.

Whatapps
WeChat
customer-service
WeChat
Telefon
TOP