• مقایسه RTX PRO 6000 Blackwell (نسخه ورک‌استیشن) با نسخه‌های Max-Q و Server: مشخصات، نکات انتخاب و راهنمای اسمبل سیستم با ۱، ۴ یا ۸ پردازنده گرافیکی

1. نتیجهگیری در 30 ثانیه: یک جدول برای انتخاب

NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell در سه نسخه عرضه میشود: Workstation Edition، Max-Q Workstation Edition و Server Edition. هر سه از یک تراشه GB202، تعداد یکسان 24,064 هسته CUDA و همان حافظه 96GB GDDR7 ECC استفاده میکنند — یعنی توان بنیادین هوش مصنوعی و رندر آنها کاملاً یکسان است. کلید انتخاب «کدام سریعتر است» نیست، بلکه توان مصرفی، روش خنکسازی و شکل استقرار است.

نسخه

جایگاهیابی در یک جمله

برای چه کسانی مناسب است

Workstation Edition (600W)

سقف عملکرد تککارت، خنکسازی فعال دوفن

کاربران رومیزی تککارته: توسعه هوش مصنوعی، رندر 8K، تحلیل شبیهسازی

Max-Q Workstation Edition (300W)

نصف توان مصرفی، بلوئر با خروج از پشت، تا 4 کارت در یک ورکاستیشن

ورکاستیشنهای رومیزی پرچگال 2 تا 4کارته، اشتراک بین چند کاربر

Server Edition (600W)

خنکسازی پسیو بدون خروجی تصویر، طراحیشده برای کارکرد رک 7×24

سرورهای هوش مصنوعی 4 تا 8کارته در مراکز داده، خوشههای استنتاج، دسکتاپهای مجازی

یادداشت: هر سه نسخه دارای 96GB حافظه GDDR7 ECC و رابط PCIe 5.0 x16 بدون NVLink هستند. قیمتها با عرضه GDDR7 نوسان میکند؛ بودجههای زیر برآوردی از بازار 2026 هستند — برای قیمت واقعی استعلام لحظهای بگیرید.

2. مقایسه مشخصات کلیدی سه نسخه

جدول زیر مشخصات کلیدی سه نسخه را خلاصه میکند. همانطور که مشهود است، توان محاسباتی اصلی (تعداد هستههای CUDA / Tensor / RT و ظرفیت حافظه) در هر سه نسخه یکسان است؛ و تفاوتهای واقعی در TDP توان مصرفی، طراحی خنکسازی، خروجیهای تصویر و سناریوهای استقرار هدف متمرکز است.

مشخصه

Workstation Edition

Max-Q Workstation Edition

Server Edition

معماری GPU

NVIDIA Blackwell (GB202)

مانند ستون قبل

مانند ستون قبل

هستههای CUDA

24,064

24,064

24,064

هستههای Tensor / RT

752 (نسل پنجم) / 188 (نسل چهارم)

مانند ستون قبل

مانند ستون قبل

حافظه

96GB GDDR7 ECC

96GB GDDR7 ECC

96GB GDDR7 ECC

پهنای باند حافظه

1,792 GB/s

1,792 GB/s

1,597 GB/s

FP32 تکدقیقت

125 TFLOPS

110 TFLOPS

حدود 117 TFLOPS

توان هوش مصنوعی (FP4)

حدود 4,000 AI TOPS

3,511 AI TOPS

حدود 3,800 AI TOPS

توان مصرفی کارت (TDP)

600W

300W

600W (در برخی پلتفرمها قابلتنظیم 400–600W)

خنکسازی

فعال دوفن (دو کانال هوا)

بلوئر تکفن (خروج از پشت)

پسیو (وابسته به جریان هوای شاسی)

خروجیهای تصویر

4× DisplayPort 2.1

4× DisplayPort 2.1

بدون خروجی تصویر

ابعاد

دو اسلات، ارتفاع اضافی 5.4"×12"

دو اسلات 4.4"×10.5"

دو اسلات 4.4"×10.5"

چندنمونهای MIG

پشتیبانی میشود

پشتیبانی میشود (تا 4×24GB)

پشتیبانی میشود (تا 4 نمونه)

تعداد GPU توصیهشده

تککارته

1 تا 4 کارت (ورکاستیشن)

4 تا 8 کارت (سرور رک)

منابع: صفحات مشخصات رسمی NVIDIA و اسناد کانالهای OEM. مقادیر AI TOPS بر اساس روششناسی FP4 با اسپارسیتی محاسبه شدهاند و ممکن است در پلتفرمهای مختلف اندکی متفاوت باشند.

image

شکل 1 — شاخصهای کلیدی سه نسخه: توان محاسباتی واحد، تفاوت در توان مصرفی و فرمفاکتور

3. تفاوتها به تفصیل: توان محاسباتی یکسان — تفاوت در توان، خنکسازی و شکل استقرار

3.1 Workstation Edition: سقف عملکرد تککارت

نسخه Workstation Edition هیئت «تمامقد» RTX PRO 6000 Blackwell است: توان مصرفی 600W، عملکرد 125 TFLOPS در FP32، پهنای باند حافظه 1,792 GB/s و خنکسازی فعال دوفن با دو کانال هوا — یک کارت که تمام عملکرد را آزاد میکند و 4 خروجی DisplayPort 2.1 ارائه میدهد. بهای آن نیز به همان نسبت مستقیم است: پذیرش گرمای 600W در پیکربندیهای چندکارته رومیزی دشوار است — دو کارت 600W فعال در یک شاسی، جریان هوای یکدیگر را مختل میکنند و نویز و دما غیرقابلقبول میشود. به همین دلیل Workstation Edition رسماً برای استفاده تککارته بازاریابی میشود.

3.2 Max-Q Workstation Edition: نسخه «نیمتوان» که برای چند کارت متولد شد

نسخه Max-Q مقدار TDP را به 300W (دقیقاً نصف) کاهش میدهد و از کولر بلوئری استفاده میکند که هوای داغ را مستقیماً از پشت شاسی بیرون میراند، بنابراین کارتها «بازدم» یکدیگر را نمیبلعند — و 2 تا 4 کارت در یک ورکاستیشن با پایداری کامل کار میکنند و ظرفیت VRAM هر دستگاه را تا 384GB گسترش میدهند. از نظر عملکرد، FP32 حدود 88% نسخه کامل را حفظ میکند، در حالی که بارهای استنتاج هوش مصنوعی (بهویژه استنتاج مدلهای بزرگ که محدودکننده آنها پهنای باند حافظه است نه توان) معمولاً شکافی در حدود 10% نشان میدهند. برای کاربران ورکاستیشنهای چندکارته، Max-Q تقریباً تنها پاسخ درست است.

3.3 Server Edition: طراحیشده برای رک و کارکرد 7×24

Server Edition فن یا کانکتور تصویر ندارد و خنکسازی آن کاملاً بر جریان هوای شاسی سرور تکیه دارد. این نسخه از استقرار متراکم 4 تا 8 کارته و پارتیشنبندی چندنمونهای MIG (تا 4 نمونه ایزوله برای هر کارت) پشتیبانی میکند و درایور و گواهینامه برای سناریوهای مرکز داده مانند مجازیسازی vGPU و خوشههای استنتاج اشتراکی دارد. پهنای باند حافظه اندکی کمتر است (1,597 GB/s)، اما اثر آن بر اکثریت قاطع بارهای هوش مصنوعی ناچیز است. به خاطر داشته باشید: Server Edition را نمیتوان در یک ورکاستیشن تاوری معمولی نصب کرد — بدون جریان هوای شاسی نمیتواند خود را خنک کند.

3.4 شکاف عملکرد در عمل چقدر است؟

با در نظر گرفتن Workstation Edition بهعنوان مبنای 100%، سنجههای شخص ثالث Max-Q را در بارهای AI/ML حدود 90%، در تولید محتوا 88% و در رندر Blender حدود 85% نشان میدهند؛ Server Edition نیز حدود 85%/85%/80% به دست میآورد. به عبارت دیگر: مبادله 10% تا 15% عملکرد با نصف توان مصرفی یا قابلیت استقرار رک، در سناریوهای چندکارته معاملهای بسیار بهصرفه است — چون گلوگاه در آن حالت «چند کارت در دستگاه جا میشود» است، نه اوج عملکرد تککارت.

4. توصیه انتخاب بر اساس سناریو

سناریوی نمونه

نسخه توصیهشده

دلیل

توسعه شخصی هوش مصنوعی، فاینتیون مدلهای LLM، ComfyUI، رندر سهبعدی (رومیزی تککارته)

Workstation Edition

بالاترین عملکرد تککارت با خروجی تصویر — یک کارت برای همه کارها کافی است

ورکاستیشنهای رومیزی اشتراکی 2 تا 4کارته، تیمهای تحقیق و توسعه چندکاربره

Max-Q Workstation Edition

300W با خروج از پشت — حتی شاسی تاوری هم 4 کارت را جای میدهد

سرورهای استنتاج/آموزش 4 تا 8کارته در مراکز داده، خدمات آنلاین 7×24

Server Edition

خنکسازی پسیو هماهنگ با جریان هوای رک؛ پشتیبانی از MIG و مجازیسازی vGPU

اشتراک توان محاسباتی در دانشگاهها/آزمایشگاهها (تقسیم بر اساس کاربر)

Server Edition (MIG)

تا 4 نمونه 24GB برای هر کارت — یک کارت به چند کاربر خدمت میدهد

دوقلوی دیجیتال، رندر بصری 8K، خروجی چندنمایشگره

Workstation Edition

خروجی چهار نمایشگر از طریق DP 2.1، عملکرد کامل گرافیکی

خوشه استنتاج رومیزی کوچک (حساس به بودجه)

Max-Q Workstation Edition

با بودجه یکسان، یک تا دو کارت بیشتر از Workstation Edition جا میشود

قاعدهای که در یک جمله حفظ میشود: یک کارت کنار میز — Workstation Edition؛ چند کارت روی میز — Max-Q؛ رفتن به رک اتاق سرور — Server Edition.

5. توصیه پیکربندی سیستم کامل (دستگاه 1 / 4 / 8 کارته)

هر سطح در ادامه دو گزینه ارائه میدهد: «پیکربندی حداقل هزینه» بودجه را با حفظ قابلیت استفاده فشرده میکند؛ و «پیکربندی بهینه از نظر ارزش» از نظر قابلیت اطمینان، توسعهپذیری و هزینه استفاده پنجساله متوازنتر است. محدودههای بودجه شامل کل سیستم است: GPU، پلتفرم، حافظه، ذخیرهسازی، منبع تغذیه و شاسی.

image

شکل 2 — محدودههای مرجع بودجه سه سطح دستگاه (برآورد بازار 2026؛ GPU حدود 70% تا 85% هزینه سیستم را تشکیل میدهد)

5.1 دستگاه تککارته (ورکاستیشن تاوری، حدود 120,000–220,000 یوان چین)

مؤلفه

پیکربندی حداقل هزینه

پیکربندی بهینه از نظر ارزش

GPU

RTX PRO 6000 Workstation Edition ×1

Max-Q ×1 (با حفظ جای توسعه تا 4 کارت) یا Workstation Edition ×1

CPU

AMD Ryzen 9 9950X (16 هسته)

Threadripper 7970X / سری Xeon W-2500

حافظه

64GB DDR5

128GB–256GB DDR5 ECC

ذخیرهسازی

2TB NVMe SSD

4TB NVMe (تفکیک سیستم/داده، قابل RAID)

منبع تغذیه / شاسی

1200W Gold + تاور خنک هوایی

1600W Platinum + تاور کامل (با فضای چندکارت)

بودجه سیستم

حدود 120,000–160,000 یوان چین

حدود 170,000–220,000 یوان چین

مناسب برای: توسعهدهندگان انفرادی هوش مصنوعی، طراحی صنعتی، استودیوهای ویدیو 8K و رندر. اگر گسترش به 2 تا 4 کارت در دو سال آینده قطعی است، مستقیم به پلتفرم Max-Q بروید تا مجبور به تعویض کارت نشوید.

5.2 دستگاه 4کارته (ورکاستیشن پرچگال / سرور 4U، حدود 420,000–720,000 یوان چین)

مؤلفه

پیکربندی حداقل هزینه

پیکربندی بهینه از نظر ارزش

GPU

Max-Q Workstation Edition ×4 (با مجموع 384GB VRAM)

Server Edition ×4 (رک 4U، کارکرد 7×24)

CPU

AMD EPYC 9554 تکسوکت (64 هسته)

سری EPYC 9005 / Xeon 6 دو سوکت

حافظه

256GB DDR5

512GB DDR5 ECC RDIMM

ذخیرهسازی

2×4TB NVMe

4×4TB NVMe سازمانی (RAID10) + دیسک سیستم

منبع تغذیه / شاسی

شاسی 4U + 2000W×2

شاسی سرور GPU چهار یونیت + منابع تغذیه افزونه 2700W

بودجه سیستم

حدود 420,000–550,000 یوان چین

حدود 580,000–720,000 یوان چین

مناسب برای: فاینتیون و استنتاج مدلهای LLM در تیمهای کوچک و متوسط، فارمهای رندر دستهای و اشتراک توان محاسباتی بین چند کاربر. برای دفتر Max-Q و برای اتاق سرور Server Edition را انتخاب کنید.

5.3 دستگاه 8کارته (سرور رک 4U/5U، حدود 880,000–1,450,000 یوان چین)

مؤلفه

پیکربندی حداقل هزینه

پیکربندی بهینه از نظر ارزش

GPU

Server Edition ×8 (با مجموع 768GB VRAM)

Server Edition ×8

CPU

EPYC 9554 دو سوکت

EPYC 9755 دو سوکت (128 هسته ×2)

حافظه

768GB DDR5

1TB–1.5TB DDR5 ECC RDIMM

ذخیرهسازی

8×4TB NVMe

8×8TB NVMe سازمانی + افزونه داغ

شبکه

100GbE

200G/400G InfiniBand یا RoCE (CX-7)

منبع تغذیه / شاسی

4U/5U + افزونگی 3000W

شاسی بهینهشده برای GPU + افزونگی N+N + PDU رک

بودجه سیستم

حدود 880,000–1,150,000 یوان چین

حدود 1,180,000–1,450,000 یوان چین

مناسب برای: خوشههای استنتاج سازمانی، پلتفرمهای فاینتیون مدلهای بزرگ و مراکز محاسبات دانشگاهی. دستگاههای 8کارته حتماً باید از Server Edition استفاده کنند و اتاق سرور باید ≥6kW برق برای هر رک با خنکسازی مناسب فراهم کند.

توضیح بودجه: در هر سه سطح، GPU حدود 70% تا 85% هزینه سیستم را تشکیل میدهد. در پی کمبود عرضه حافظه GDDR7، قیمت جهانی کارت RTX PRO 6000 Blackwell از زمان عرضه بهطور محسوس نوسان کرده است (قیمت مرجع فروشگاه رسمی به حدود 16,000 دلار آمریکا برای هر کارت رسیده است) — پس استعلام قیمت سیستم را همان روز استعلام بگیرید.

6. دامهای خرید و پرسشهای متداول (FAQ)

پ1: آیا حافظه در هر سه نسخه یکسان است؟

کاملاً یکسان: 96GB GDDR7 ECC با باس 512-bit. هنگام انتخاب درگیر حافظه نشوید — تنها توان، خنکسازی و شکل استقرار مهم است.

پ2: آیا میتوان کارتهای Max-Q و Server Edition را با هم ترکیب کرد؟

توصیه نمیشود. دو نسخه طراحی خنکسازی متفاوتی دارند (فعال با خروج از پشت در برابر پسیو)؛ با ترکیب، جریان هوا مختل میشود و گلوگاه حرارتی فعال میگردد. در یک دستگاه به یک نسخه پایبند بمانید.

پ3: آیا میتوان Server Edition را در یک ورکاستیشن تاوری معمولی نصب کرد؟

خیر. Server Edition بهصورت پسیو و بدون فن خنک میشود و به جریان هوای اجباری شاسی سرور تکیه دارد؛ در یک شاسی معمولی ظرف چند دقیقه وارد حالت محافظت حرارتی میشود.

پ4: با 96GB حافظه VRAM چه مدلی را میتوان اجرا کرد؟

یک کارت استنتاج کوانتیزهشده (Q4) مدلهای کلاس 70B یا استنتاج با دقت بالای کلاس 32B را روان اجرا میکند؛ 4 کارت (384GB) فاینتیون مدلهای کلاس 70B را ممکن میسازد؛ و 8 کارت (768GB) سرویس استنتاج برای حدود صد کاربر همزمان را پشتیبانی میکند.

پ5: قیمتها اکنون چگونه است؟

RTX PRO 6000 Blackwell در مارس 2025 با قیمت رسمی 8,565 دلار آمریکا عرضه شد؛ در پی کمبود GDDR7، قیمت مرجع فروشگاه رسمی در سال 2026 به حدود 16,000 دلار رسید و قیمتهای کانال داخلی چین بهطور قابلتوجهی نوسان دارند. هنگام خرید عمده (سیستمهای کامل 4/8کارته) معمولاً پیشنهادهای کلی بهتری در دسترس است — به جای جمعکردن قیمت کارتهای تکی، قیمت سیستم کامل را بپرسید.

پ6: آیا بین سیستم کامل تأییدشده و اسمبلی شخصی با کارتهای تکی تفاوتی هست؟

بله. سیستمهای تأییدشده در حرارت، توان و سازگاری در سطح کل دستگاه تأییدیه میگیرند و گارانتی کامل سیستم دارند؛ در حالی که اسمبلی شخصی چندکارته اغلب با مشکلات تأمین برق، خنکسازی و سازگاری درایور مواجه میشود. از 4 کارت به بالا، راهحل کامل سازنده بهشدت توصیه میشود.

7. درباره ChangFan Industrial Computing

ChangFan Industrial Computing (Guangzhou ChangFan Intelligent Technology Co., Ltd. — ChangFan، وبسایت رسمی cfitsi.com) شرکتی تخصصی در تولید رایانههای صنعتی و تجهیزات محاسبات هوش مصنوعی است: رایانههای صنعتی، ورکاستیشنهای GPU، سرورهای هوش مصنوعی، رایانههای کوچک و تجهیزات امنیت شبکه، و محصولات آن به بازارهای جهانی صادر میشود.

• موجودی هر سه نسخه: RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition / Max-Q / Server Edition — کارت تکی و سیستم کامل بهصورت موازی عرضه میشود؛

• سیستمهای سفارشی: تاور تککارته، ورکاستیشنهای پرچگال 2 تا 4کارته و سرورهای رک 4 تا 8کارته به سفارش پیکربندی میشوند و پیش از ارسال 48 ساعت تست کارکرد مداوم میگذرانند؛

• تحویل جهانی: پشتیبانی فنی چندزبانه، لجستیک جهانی و شرایط تجارت خارجی (FOB/CIF/DDP) همراه با گارانتی سهساله؛

• مشاوره راهحل: ارزیابی رایگان پیکربندی — اندازه مدل، همزمانی و بودجه را به ما بگویید تا مهندسان ما ظرف 24 ساعت فهرست پیکربندی را ارائه دهند.

برای استعلام قیمت سیستم RTX PRO 6000 Blackwell یا وایتپیپر فنی، به cfitsi.com مراجعه کنید یا با مهندس فروش ChangFan Industrial Computing تماس بگیرید.

Whatapps
وی‌چت
customer-service
وی‌چت
تلفن
TOP