•Stesen Kerja RTX PRO 6000 Blackwell lwn. Max-Q lwn. Edisi Pelayan: Spesifikasi, Pemilihan & Panduan Binaan 1/4/8-GPU

1. Kesimpulan dalam 30 Saat: Satu Jadual Menunjukkan Cara Memilih

NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell tersedia dalam tiga versi: Workstation Edition, Max-Q Workstation Edition dan Server Edition. Ketiga-tiganya menggunakan cip GB202 yang sama, bilangan teras CUDA yang sama sebanyak 24,064, dan memori GDDR7 ECC 96GB yang sama — bermakna keupayaan teras AI dan render adalah seratus peratus identik. Kunci pemilihan bukan «mana yang lebih pantas», tetapi penggunaan kuasa, kaedah penyejukan dan bentuk penggunaan.

Versi

Kedudukan dalam Satu Ayat

Sesuai untuk Siapa

Workstation Edition (600W)

Siling prestasi satu kad, penyejukan aktif dua kipas

Pengguna desktop satu kad: pembangunan AI, render 8K, analisis simulasi

Max-Q Workstation Edition (300W)

Separuh penggunaan kuasa, blower ekzos belakang, sehingga 4 kad dalam satu stesen kerja

Stesen kerja desktop ketumpatan tinggi 2–4 kad, perkongsian berbilang pengguna

Server Edition (600W)

Penyejukan pasif tanpa output video, direka untuk operasi rak 7×24

Pelayan AI 4–8 kad di pusat data, kluster inferens, desktop maya

Nota: ketiga-tiga versi dilengkapi memori 96GB GDDR7 ECC dan antara muka PCIe 5.0 x16 tanpa NVLink. Harga berubah mengikut bekalan GDDR7; anggaran di bawah ialah anggaran pasaran 2026 — minta sebut harga semasa untuk mengetahui harga sebenar.

2. Perbandingan Parameter Teras Ketiga-tiga Versi

Jadual di bawah meringkaskan parameter teras ketiga-tiga versi. Seperti yang jelas kelihatan, kuasa pengkomputeran teras (bilangan teras CUDA / Tensor / RT dan kapasiti memori) adalah sama dalam ketiga-tiga versi; perbezaan sebenar tertumpu pada TDP kuasa, reka bentuk penyejukan, output video dan senario penggunaan sasaran.

Spesifikasi

Workstation Edition

Max-Q Workstation Edition

Server Edition

Seni Bina GPU

NVIDIA Blackwell (GB202)

Sama seperti lajur kiri

Sama seperti lajur kiri

Teras CUDA

24,064

24,064

24,064

Teras Tensor / RT

752 (generasi ke-5) / 188 (generasi ke-4)

Sama seperti lajur kiri

Sama seperti lajur kiri

Memori

96GB GDDR7 ECC

96GB GDDR7 ECC

96GB GDDR7 ECC

Lebar Jalur Memori

1,792 GB/s

1,792 GB/s

1,597 GB/s

FP32 Ketepatan Tunggal

125 TFLOPS

110 TFLOPS

kira-kira 117 TFLOPS

Kuasa Pengkomputeran AI (FP4)

kira-kira 4,000 AI TOPS

3,511 AI TOPS

kira-kira 3,800 AI TOPS

Kuasa Kad (TDP)

600W

300W

600W (boleh dikonfigurasikan 400–600W pada sesetengah platform)

Penyejukan

Aktif dua kipas (dua saluran udara)

Blower satu kipas (ekzos belakang)

Pasif (bergantung pada aliran udara casis)

Output Video

4× DisplayPort 2.1

4× DisplayPort 2.1

Tiada output video

Dimensi

Dua slot, tinggi tambahan 5.4"×12"

Dua slot 4.4"×10.5"

Dua slot 4.4"×10.5"

Berbilang Instans MIG

Disokong

Disokong (sehingga 4×24GB)

Disokong (sehingga 4 instans)

Bilangan GPU yang Disyorkan

Satu kad

1–4 kad (stesen kerja)

4–8 kad (pelayan rak)

Sumber: halaman spesifikasi rasmi NVIDIA dan dokumen saluran OEM. Nilai AI TOPS mengikut metodologi FP4 dengan kejarang; mungkin berbeza sedikit antara platform.

image

Rajah 1 — Petunjuk teras ketiga-tiga versi: kuasa pengkomputeran sama, berbeza pada kuasa dan faktor bentuk

3. Perbezaan Secara Terperinci: Kuasa Pengkomputeran Sama — Berbeza pada Kuasa, Penyejukan dan Bentuk Penggunaan

3.1 Workstation Edition: Siling Prestasi Satu Kad

Workstation Edition ialah bentuk «kuasa penuh» RTX PRO 6000 Blackwell: penggunaan kuasa 600W, prestasi FP32 125 TFLOPS, lebar jalur memori 1,792 GB/s dan penyejukan aktif dua kipas dua saluran udara — satu kad yang melepaskan keseluruhan prestasi dan menyediakan 4 output DisplayPort 2.1. Harganya juga berkadar langsung: haba 600W sukar ditampung dalam konfigurasi berbilang kad desktop — dua kad aktif 600W dalam satu casis saling mengganggu aliran udara, menjadikan bunyi dan suhu tidak dapat diterima. Oleh itu Workstation Edition dipasarkan secara rasmi untuk penggunaan satu kad.

3.2 Max-Q Workstation Edition: Versi «Separuh Kuasa» yang Lahir untuk Berbilang Kad

Versi Max-Q menurunkan TDP kepada 300W (tepat separuh) dan menggunakan penyejuk jenis blower yang menolak udara panas terus keluar melalui bahagian belakang casis, supaya kad-kad tidak «menyedut» udara ekzos antara satu sama lain — 2 hingga 4 kad beroperasi dengan stabil dalam satu stesen kerja dan mengembangkan VRAM setiap peranti sehingga 384GB. Dari segi prestasi, FP32 mengekalkan kira-kira 88% daripada versi penuh, manakala beban kerja inferens AI (terutamanya inferens model besar yang kesesakannya ialah lebar jalur memori, bukan kuasa) biasanya menunjukkan jurang hanya kira-kira 10%. Bagi pengguna stesen kerja berbilang kad, Max-Q hampir menjadi satu-satunya jawapan yang betul.

3.3 Server Edition: Direka untuk Rak dan Operasi 7×24

Server Edition tidak mempunyai kipas mahupun penyambung video; penyejukannya bergantung sepenuhnya pada aliran udara casis pelayan. Versi ini menyokong penggunaan padat 4–8 kad dan pembahagian berbilang instans MIG (sehingga 4 instans terpencil setiap kad), serta mempunyai pemacu dan pensijilan untuk senario pusat data seperti virtualisasi vGPU dan kluster inferens kongsi. Lebar jalur memori sedikit lebih rendah (1,597 GB/s), tetapi kesannya terhadap majoriti beban kerja AI boleh diabaikan. Ingat: Server Edition tidak boleh dipasang dalam stesen kerja menara biasa — tanpa aliran udara casis, ia tidak dapat menyejukkan dirinya sendiri.

3.4 Berapa Besar Jurang Prestasi dalam Praktik?

Mengambil Workstation Edition sebagai asas 100%, pengukuran pihak ketiga meletakkan Max-Q pada kira-kira 90% untuk beban kerja AI/ML, 88% untuk penciptaan kandungan dan kira-kira 85% untuk render Blender; Server Edition mencapai kira-kira 85%/85%/80%. Dengan kata lain: menukar 10%–15% prestasi dengan separuh penggunaan kuasa atau keupayaan penggunaan rak ialah urus niaga yang sangat berbaloi dalam senario berbilang kad — kerana kesesakan ketika itu ialah «berapa kad boleh muat dalam satu peranti», bukan prestasi puncak satu kad.

4. Cadangan Pemilihan Mengikut Senario

Senario Biasa

Versi yang Disyorkan

Sebab

Pembangunan AI peribadi, penalaan halus model LLM, ComfyUI, render 3D (desktop satu kad)

Workstation Edition

Prestasi satu kad tertinggi dengan output video — satu kad memadai untuk semua kerja

Stesen kerja desktop kongsi 2–4 kad, pasukan R&D berbilang pengguna

Max-Q Workstation Edition

300W dengan ekzos belakang — casis menara pun muat 4 kad

Pelayan inferens/latihan 4–8 kad di pusat data, perkhidmatan dalam talian 7×24

Server Edition

Penyejukan pasif yang selaras dengan aliran udara rak; menyokong MIG dan virtualisasi vGPU

Perkongsian kuasa pengkomputeran di universiti/makmal (bahagian mengikut pengguna)

Server Edition (MIG)

Sehingga 4 instans 24GB setiap kad — satu kad melayani beberapa pengguna

Kembar digital, render visualisasi 8K, output berbilang paparan

Workstation Edition

Output empat paparan melalui DP 2.1, prestasi grafik penuh

Kluster inferens desktop kecil (sensitif anggaran)

Max-Q Workstation Edition

Dengan anggaran yang sama, muat satu hingga dua kad lebih banyak daripada Workstation Edition

Peraturan yang mudah diingat dalam satu ayat: satu kad di sebelah meja — Workstation Edition; beberapa kad di atas meja — Max-Q; naik ke rak bilik pelayan — Server Edition.

5. Cadangan Konfigurasi Sistem Lengkap (Mesin 1 / 4 / 8 Kad)

Setiap tahap di bawah menawarkan dua pilihan: «konfigurasi kos minimum» memampatkan anggaran sambil mengekalkan kebolehgunaan; dan «konfigurasi nilai terbaik» lebih seimbang dari segi kebolehpercayaan, kebolehkembangan dan kos penggunaan lima tahun. Julat anggaran merangkumi keseluruhan sistem: GPU, platform, memori, storan, bekalan kuasa dan casis.

image

Rajah 2 — Julat Anggaran Rujukan Tiga Tahap Mesin (anggaran pasaran 2026; GPU menyumbang kira-kira 70%–85% kos sistem)

5.1 Mesin Satu Kad (Stesen Kerja Menara, kira-kira RMB 120,000–220,000)

Komponen

Konfigurasi Kos Minimum

Konfigurasi Nilai Terbaik

GPU

RTX PRO 6000 Workstation Edition ×1

Max-Q ×1 (menyimpan slot pengembangan sehingga 4 kad) atau Workstation Edition ×1

CPU

AMD Ryzen 9 9950X (16 teras)

Threadripper 7970X / siri Xeon W-2500

Memori

64GB DDR5

128GB–256GB DDR5 ECC

Storan

2TB NVMe SSD

4TB NVMe (pemisahan sistem/data, menyokong RAID)

Bekalan Kuasa / Casis

1200W Gold + menara penyejukan udara

1600W Platinum + menara penuh (dengan ruang berbilang kad)

Anggaran Sistem

kira-kira RMB 120,000–160,000

kira-kira RMB 170,000–220,000

Sesuai untuk: pembangun AI individu, reka bentuk perindustrian, studio video 8K dan render. Jika pengembangan kepada 2–4 kad dalam dua tahun sudah pasti, terus beralih ke platform Max-Q untuk mengelakkan penggantian kad.

5.2 Mesin 4 Kad (Stesen Kerja Ketumpatan Tinggi / Pelayan 4U, kira-kira RMB 420,000–720,000)

Komponen

Konfigurasi Kos Minimum

Konfigurasi Nilai Terbaik

GPU

Max-Q Workstation Edition ×4 (jumlah 384GB VRAM)

Server Edition ×4 (rak 4U, operasi 7×24)

CPU

AMD EPYC 9554 satu soket (64 teras)

Siri EPYC 9005 / Xeon 6 dua soket

Memori

256GB DDR5

512GB DDR5 ECC RDIMM

Storan

2×4TB NVMe

4×4TB NVMe perusahaan (RAID10) + cakera sistem

Bekalan Kuasa / Casis

Casis 4U + 2000W×2

Casis pelayan GPU 4U + bekalan kuasa berlebihan 2700W

Anggaran Sistem

kira-kira RMB 420,000–550,000

kira-kira RMB 580,000–720,000

Sesuai untuk: penalaan halus dan inferens model LLM pasukan kecil dan sederhana, ladang render kelompok, dan perkongsian kuasa pengkomputeran antara beberapa pengguna. Pilih Max-Q untuk pejabat dan Server Edition untuk bilik pelayan.

5.3 Mesin 8 Kad (Pelayan Rak 4U/5U, kira-kira RMB 880,000–1,450,000)

Komponen

Konfigurasi Kos Minimum

Konfigurasi Nilai Terbaik

GPU

Server Edition ×8 (jumlah 768GB VRAM)

Server Edition ×8

CPU

EPYC 9554 dua soket

EPYC 9755 dua soket (128 teras ×2)

Memori

768GB DDR5

1TB–1.5TB DDR5 ECC RDIMM

Storan

8×4TB NVMe

8×8TB NVMe perusahaan + hot spare

Rangkaian

100GbE

200G/400G InfiniBand atau RoCE (CX-7)

Bekalan Kuasa / Casis

4U/5U + lebihan 3000W

Casis dioptimumkan GPU + lebihan N+N + PDU rak

Anggaran Sistem

kira-kira RMB 880,000–1,150,000

kira-kira RMB 1,180,000–1,450,000

Sesuai untuk: kluster inferens perusahaan, platform penalaan halus model besar dan pusat pengkomputeran universiti. Mesin 8 kad wajib menggunakan Server Edition, dan bilik pelayan mesti menyediakan ≥6kW setiap rak dengan penyejukan yang sesuai.

Penjelasan anggaran: dalam ketiga-tiga tahap, GPU menyumbang 70%–85% kos sistem. Akibat ketatnya bekalan memori GDDR7, harga global kad RTX PRO 6000 Blackwell berubah dengan ketara sejak pelancaran (harga rujukan kedai rasmi meningkat kepada kira-kira USD16,000 setiap kad) — jadi ambil sebut harga sistem pada hari anda bertanya.

6. Perangkap Pembelian dan Soalan Lazim (FAQ)

S1: Adakah memori ketiga-tiga versi sama?

Sama sepenuhnya: 96GB GDDR7 ECC pada bas 512-bit. Jangan risau tentang memori semasa memilih — hanya kuasa, penyejukan dan bentuk penggunaan yang penting.

S2: Bolehkah kad Max-Q dan Server Edition dicampur?

Tidak disyorkan. Kedua-dua versi mempunyai reka bentuk penyejukan berbeza (aktif dengan ekzos belakang berbanding pasif); mencampurnya mengganggu aliran udara dan mencetuskan pendikitlan haba. Kekalkan satu versi dalam satu mesin.

S3: Bolehkah Server Edition dipasang dalam stesen kerja menara biasa?

Tidak boleh. Server Edition disejukkan secara pasif tanpa kipas dan bergantung pada aliran udara paksa casis pelayan; dalam casis biasa ia akan memasuki mod perlindungan haba dalam beberapa minit.

S4: Model sebesar mana yang boleh dijalankan pada VRAM 96GB?

Satu kad menjalankan dengan lancar inferens terkuantum (Q4) model kelas 70B atau inferens ketepatan tinggi kelas 32B; 4 kad (384GB) membolehkan penalaan halus model kelas 70B; dan 8 kad (768GB) menyokong perkhidmatan inferens untuk kira-kira seratus pengguna serentak.

S5: Bagaimana harga sekarang?

RTX PRO 6000 Blackwell dilancarkan pada Mac 2025 dengan harga rasmi USD8,565; akibat kekurangan GDDR7, harga rujukan kedai rasmi pada 2026 meningkat kepada kira-kira USD16,000, dan harga saluran domestik China berubah dengan ketara. Semasa pembelian pukal (sistem lengkap 4/8 kad), tawaran keseluruhan yang lebih baik biasanya tersedia — tanyakan harga sistem lengkap dan bukannya menjumlahkan harga kad satu persatu.

S6: Adakah terdapat perbezaan antara sistem lengkap bertauliah dan pemasangan sendiri daripada kad satu persatu?

Ada. Sistem bertauliah menjalani pensijilan tahap keseluruhan mesin dari segi haba, kuasa dan keserasian dengan waranti keseluruhan sistem; manakala pemasangan berbilang kad sendiri sering menghadapi masalah bekalan kuasa, penyejukan dan keserasian pemacu. Untuk 4 kad ke atas, penyelesaian lengkap daripada pengilang amat disyorkan.

7. Perihal ChangFan Industrial Computing

ChangFan Industrial Computing (Guangzhou ChangFan Intelligent Technology Co., Ltd. — ChangFan, laman web rasmi cfitsi.com) ialah syarikat yang pakar dalam pembuatan komputer perindustrian dan peralatan pengkomputeran AI: komputer perindustrian, stesen kerja GPU, pelayan AI, PC mini dan peranti keselamatan rangkaian, dengan produk dieksport ke pasaran global.

• Ketiga-tiga versi tersedia dalam stok: RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition / Max-Q / Server Edition — kad tunggal dan sistem lengkap dibekalkan secara selari;

• Sistem tersuai: menara satu kad, stesen kerja ketumpatan tinggi 2–4 kad dan pelayan rak 4–8 kad dikonfigurasikan mengikut pesanan, dengan ujian burn-in 48 jam sebelum penghantaran;

• Penghantaran global: sokongan teknikal berbilang bahasa, logistik global dan syarat perdagangan asing (FOB/CIF/DDP), dengan waranti tiga tahun;

• Perundingan penyelesaian: penilaian konfigurasi percuma — beritahu kami saiz model, keserentakan dan anggaran anda, dan jurutera kami akan menyediakan senarai konfigurasi dalam masa 24 jam.

Untuk sebut harga sistem RTX PRO 6000 Blackwell atau kertas putih teknikal, sila layari cfitsi.com atau hubungi jurutera jualan ChangFan Industrial Computing.

Whatapps
WeChat
customer-service
WeChat
Telefon
TOP