• RTX PRO 6000 Blackwell: Workstation- vs. Max-Q- och Server-version – specifikationer, val och byggguide för 1, 4 eller 8 GPU:er
1. Svaret på 30 sekunder: en tabell som visar hur du väljer
NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell finns i tre versioner: Workstation Edition, Max-Q Workstation Edition och Server Edition. Alla tre använder samma GB202-krets, samma 24 064 CUDA-kärnor och samma 96 GB GDDR7 ECC-minne — kärnförmågan för AI och rendering är helt identisk. Nyckeln till valet är inte «vilken som är snabbast», utan effektförbrukning, kylningstyp och installationsform.
Version | Positionering på en rad | För vem |
Workstation Edition (600 W) | Taket för enkelkortsprestanda, aktiv kylning med dubbla fläktar | Skrivbordsanvändare med ett kort: AI-utveckling, 8K-rendering, simuleringsanalys |
Max-Q Workstation Edition (300 W) | Halverad effektförbrukning, blower med bakre utblås, upp till 4 kort per arbetsstation | Högdenistets-arbetsstationer med 2–4 GPU på kontor, delning mellan flera användare |
Server Edition (600 W) | Passiv kylning utan videoingångar, konstruerad för 7×24-rackdrift | AI-servrar med 4–8 GPU i datacenter, inferenskluster, virtuella skrivbord |
Obs: Alla tre versioner har 96 GB GDDR7 ECC och PCIe 5.0 x16-gränssnitt, utan NVLink. Priserna svänger med GDDR7-tillgången; budgetarna nedan är marknadsestimat för 2026 — be om en aktuell offert för faktiska priser.
2. Jämförelse av de tre versionernas nyckelspecifikationer
Tabellen nedan sammanfattar de tre versionernas nyckelspecifikationer. Som synes är kärnberäkningen (antal CUDA-/Tensor-/RT-kärnor, minneskapacitet) identisk hos alla tre; de verkliga skillnaderna koncentreras till TDP, kylkonstruktion, videoutgångar och avsedda installationsscenarier.
Specifikation | Workstation Edition | Max-Q Workstation Edition | Server Edition |
GPU-arkitektur | NVIDIA Blackwell (GB202) | Som till vänster | Som till vänster |
CUDA-kärnor | 24 064 | 24 064 | 24 064 |
Tensor-/RT-kärnor | 752 (5:e gen.) / 188 (4:e gen.) | Som till vänster | Som till vänster |
Minne | 96 GB GDDR7 ECC | 96 GB GDDR7 ECC | 96 GB GDDR7 ECC |
Minnesbandbredd | 1 792 GB/s | 1 792 GB/s | 1 597 GB/s |
FP32 enkel precision | 125 TFLOPS | 110 TFLOPS | ~117 TFLOPS |
AI-beräkning (FP4) | ~4 000 AI TOPS | 3 511 AI TOPS | ~3 800 AI TOPS |
Kortets effektförbrukning (TDP) | 600 W | 300 W | 600 W (konfigurerbar 400–600 W på vissa plattformar) |
Kylning | Aktiv, två fläktar (två luftkanaler) | Blower med en fläkt (bakre utblås) | Passiv (beroende av chassits luftflöde) |
Videoutgångar | 4× DisplayPort 2.1 | 4× DisplayPort 2.1 | Inga videoingångar |
Mått | Dubbelslots, ökad höjd 5,4"×12" | Dubbelslots 4,4"×10,5" | Dubbelslots 4,4"×10,5" |
MIG-multi-instans | Stöds | Stöds (upp till 4×24 GB) | Stöds (upp till 4 instanser) |
Rekommenderat antal GPU | 1 GPU | 1–4 GPU (arbetsstation) | 4–8 GPU (rackserver) |
Källor: NVIDIAs officiella specifikationssidor och OEM-datablad. AI TOPS-värden följer FP4-sparsity-konventionen; märkningen varierar något mellan plattformar.
Figur 1 — Nyckeltal för de tre versionerna: samma beräkning, divergerande effekt och formfaktorer
3. Skillnaderna i detalj: samma beräkning — olika effekt, kylning och installationsform
3.1 Workstation Edition: taket för enkelkortsprestanda
Workstation Edition är RTX PRO 6000 Blackwells «fullblodsform»: 600 W effektförbrukning, 125 TFLOPS FP32, 1 792 GB/s minnesbandbredd, aktiv kylning med dubbla fläktar och dubbla luftkanaler — ett enda kort frigör all prestanda och ger 4 DisplayPort 2.1-utgångar. Priset är lika direkt: 600 W värme är svårt att husera i flerkortsbyggen på skrivbordet — två aktivt kylda 600-W-kort i samma chassi stör varandras luftflöden, och både ljudnivå och temperaturer blir oacceptabla. Därför är Workstation Edition officiellt positionerad för enkelkortsbruk.
3.2 Max-Q Workstation Edition: «halveffekt»-versionen född för multi-GPU
Max-Q trycker ned TDP till 300 W (exakt hälften) och använder en blower-kylare som blåser ut varmluften rakt ut genom chassits baksida, så att korten inte «andas in» varandras utblås — 2–4 kort kan köras stabilt i samma arbetsstation, med upp till 384 GB VRAM per maskin. Prestandamässigt behåller FP32 cirka 88 % av fullversionen, medan AI-inferensarbetslaster (särskilt storskalig modellinferens, som begränsas av minnesbandbredd snarare än effekt) uppmätt ligger runt 10 % efter. För flerkorts-användare av arbetsstationer är Max-Q nästan det enda rätta svaret.
3.3 Server Edition: byggd för rack och 7×24-drift
Server Edition har inga fläktar och inga videoutgångar; den förlitar sig helt på serverchassits luftflöde för kylning. Den stödjer täta 4–8-kortsinstallationer och MIG-multi-instanspartitionering (upp till 4 isolerade instanser per kort), med drivrutins- och valideringsstöd för datacenterscenarier som vGPU-virtualisering och delade inferenskluster. Dess minnesbandbredd är något lägre (1 597 GB/s), men påverkan på de allra flesta AI-arbetslaster är minimal. Kom ihåg: Server Edition kan inte installeras i en vanlig tornarbetsstation — utan chassits luftflöde kan den inte kylas.
3.4 Hur stor är prestandaskillnaden egentligen?
Med Workstation Edition som 100-procentsbas mäter tredjepartstester Max-Q till cirka 90 % i AI/ML-arbetslaster, 88 % i innehållsskapande och 85 % i Blender-rendering; Server Edition landar på cirka 85 %/85 %/80 %. Med andra ord: att byta 10 %–15 % prestanda mot halverad effektförbrukning eller rackvärdig driftsättning är en mycket fördelaktig affär i flerkortsscenarier — för då är flaskhalsen «hur många kort som får plats», inte ett enskilt korts topprestanda.
4. Valrekommendationer per scenario
Typiskt scenario | Rekommenderad version | Motivering |
Personlig AI-utveckling, LLM-finetuning, ComfyUI, 3D-rendering (skrivbord med ett kort) | Workstation Edition | Högsta enkelkortsprestanda med videoingångar — ett kort räcker till allt |
Delade kontorsarbetsstationer med 2–4 GPU, FoU-grupper med flera användare | Max-Q Workstation Edition | 300 W med bakre utblås — även ett tornchassi klarar 4 kort |
Inferens-/träningsservrar med 4–8 GPU i datacenter, 7×24-onlinetjänster | Server Edition | Passiv kylning anpassad till rack-luftflödet; stödjer MIG och vGPU-virtualisering |
Delad beräkningskraft på universitet/laboratorier (partitionering per användare) | Server Edition (MIG) | Upp till 4 instanser à 24 GB per kort — ett kort betjänar flera användare |
Digitala tvillingar, 8K-visualisering, multi-skärm-utmatning | Workstation Edition | Fyrskärmsutmatning via DP 2.1, full grafikprestanda |
Skrivbords-miniinferenskluster (budgetkänsligt) | Max-Q Workstation Edition | För samma budget ryms 1–2 kort fler än med Workstation Edition |
En minnesregel på en rad: ett kort vid skrivbordet — Workstation Edition; flera kort på skrivbordet — Max-Q; in i racket i serverrummet — Server Edition.
5. Rekommendationer för kompletta system (maskiner med 1 / 4 / 8 GPU)
Varje nivå nedan erbjuder två alternativ: «lägsta-kostnadskonfigurationen» pressar budgeten med bibehållen användbarhet; «bästa pris-prestanda-konfigurationen» är mer balanserad i tillförlitlighet, utbyggbarhet och femårig ägandekostnad. Budgetspannen täcker hela systemet: GPU, plattform, minne, lagring, nätaggregat och chassi.

Figur 2 — Referensbudgetspann för de tre systemnivåerna (marknadsestimat 2026; GPU:n står för cirka 70 %–85 % av systemkostnaden)
5.1 Maskin med 1 GPU (tornarbetsstation, ca 120 000–220 000 RMB)
Komponent | Lägsta-kostnadskonfiguration | Bästa pris-prestanda-konfiguration |
GPU | RTX PRO 6000 Workstation Edition ×1 | Max-Q ×1 (med utrymme för expansion till 4 GPU) eller Workstation Edition ×1 |
CPU | AMD Ryzen 9 9950X (16 kärnor) | Threadripper 7970X / Xeon W-2500 series |
Minne | 64 GB DDR5 | 128–256 GB DDR5 ECC |
Lagring | 2 TB NVMe SSD | 4 TB NVMe (system/data separation, RAID-kapabel) |
Nätaggregat / chassi | 1200 W Gold + luftkyld torn | 1600 W Platinum + full tower (utrymme för multi-GPU) |
Systembudget | Ca 120 000–160 000 RMB | Ca 170 000–220 000 RMB |
Passar: individuella AI-utvecklare, industridesign, 8K-video- och renderingstudior. Om expansion till 2–4 kort är bestämd inom två år, gå direkt på Max-Q-plattformen för att slippa byta kort.
5.2 Maskin med 4 GPU (högdenistets-arbetsstation / 4U-server, ca 420 000–720 000 RMB)
Komponent | Lägsta-kostnadskonfiguration | Bästa pris-prestanda-konfiguration |
GPU | Max-Q Workstation Edition ×4 (totalt 384 GB VRAM) | Server Edition ×4 (4U-rack, 7×24-drift) |
CPU | Single-socket AMD EPYC 9554 (64 kärnor) | Dual-socket EPYC 9005 series / Xeon 6 |
Minne | 256 GB DDR5 | 512 GB DDR5 ECC RDIMM |
Lagring | 2×4 TB NVMe | 4×4 TB enterprise-NVMe (RAID10) + systemdisk |
Nätaggregat / chassi | 4U-chassi + 2000 W ×2 | 4U GPU-serverchassi + redundanta 2700 W-nätaggregat |
Systembudget | Ca 420 000–550 000 RMB | Ca 580 000–720 000 RMB |
Passar: LLM-finetuning och -inferens för små och medelstora team, batch-renderfarmer, delad beräkningskraft för flera användare. Välj Max-Q på kontoret och Server Edition i serverrummet.
5.3 Maskin med 8 GPU (4U/5U-rackserver, ca 880 000–1 450 000 RMB)
Komponent | Lägsta-kostnadskonfiguration | Bästa pris-prestanda-konfiguration |
GPU | Server Edition ×8 (totalt 768 GB VRAM) | Server Edition ×8 |
CPU | Dual-socket EPYC 9554 | Dual-socket EPYC 9755 (128 kärnor ×2) |
Minne | 768 GB DDR5 | 1–1,5 TB DDR5 ECC RDIMM |
Lagring | 8×4 TB NVMe | 8×8 TB enterprise-NVMe + hot spare |
Nätverk | 100GbE | 200G/400G InfiniBand eller RoCE (CX-7) |
Nätaggregat / chassi | 4U/5U + 3000 W redundant | GPU-optimerat chassi + N+N-redundans + rack-PDU:er |
Systembudget | Ca 880 000–1 150 000 RMB | Ca 1 180 000–1 450 000 RMB |
Passar: företagsinferenskluster, finetuningplattformar för stora modeller, universitetens beräkningscenter. 8-GPU-maskiner måste använda Server Edition, och serverrummet måste leverera ≥6 kW per rack plus motsvarande kylning.
Budgetförklaring: i alla tre nivåer står GPU:n för 70 %–85 % av systemkostnaden. På grund av det ansträngda GDDR7-minnesutbudet har de globala priserna på RTX PRO 6000 Blackwell svängt märkbart sedan lanseringen (referenspriset i den officiella butiken har stigit till cirka 16 000 USD per kort) — basera systemofferter på förfrågningsdagen.
6. Inköpsfallgropar och vanliga frågor (FAQ)
F1: Är minnet detsamma i alla tre versioner?
Exakt samma: 96 GB GDDR7 ECC med 512-bitars buss. Fundera inte på minnet vid valet — bara effekt, kylning och installationsform spelar roll.
F2: Kan man blanda Max-Q- och Server Edition-kort?
Rekommenderas inte. De två har olika kylkonstruktioner (aktivt med bakre utblås kontra passivt); att blanda stör luftflödet och utlöser termisk throttling. Håll dig till en version per maskin.
F3: Kan Server Edition installeras i en vanlig tornarbetsstation?
Nej. Server Edition är passivt kyld, utan fläktar, och är beroende av det forcerade luftflödet i ett serverchassi; i en vanlig låda går den in i värmeskydd inom några minuter.
F4: Vilken modellstorlek kan 96 GB VRAM köra?
Ett enda kort kör smidigt kvantiserad (Q4) inferens av modeller i 70B-klassen eller högprecisionsinferens i 32B-klassen; 4 kort (384 GB) kan finetuna modeller i 70B-klassen; 8 kort (768 GB) bär inferensserving för omkring hundra samtidiga användare.
F5: Hur ser priserna ut just nu?
RTX PRO 6000 Blackwell lanserades i mars 2025 till det officiella priset 8 565 USD; på grund av GDDR7-bristen har referenspriset i den officiella butiken stigit till cirka 16 000 USD 2026, och priserna i inhemska kinesiska kanaler svänger kraftigt. Vid volyminköp (kompletta 4-/8-GPU-system) brukar man få bättre helhetspriser — be om offert på hela systemet i stället för att summera lösa kort.
F6: Finns det skillnad mellan certifierade kompletta system och egenbygge med lösa kort?
Ja. Certifierade system genomgår validering på maskinnivå för värme, effekt och kompatibilitet och har garanti på hela systemet; egenbyggen i flerkortsscenarier drabbas ofta av problem med strömförsörjning, kylning och drivrutinskompatibilitet. Från 4 GPU och uppåt rekommenderas starkt en komplett lösning från tillverkaren.
7. Om ChangFan Industrial Computing
ChangFan Industrial Computing (Guangzhou ChangFan Intelligent Technology Co., Ltd. — ChangFan, officiell webbplats cfitsi.com) är en professionell tillverkare av industridatorer och AI-beräkningsutrustning: industridatorer, GPU-arbetsstationer, AI-servrar, minidatorer och nätverkssäkerhetsenheter, med produkter som exporteras till marknader världen över.
• Alla versioner i lager: RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition / Max-Q / Server Edition — lösa kort och kompletta system levereras parallellt;
• Specialbyggda system: 1-GPU-torn, 2–4-GPU-högdenistets-arbetsstationer och 4–8-GPU-rackservrar konfigureras på begäran, med 48-timmars burn-in-test före leverans;
• Global leverans: flerspråkig teknisk support, världsomspännande logistik och utrikeshandelsvillkor (FOB/CIF/DDP), med tre års garanti;
• Lösningsrådgivning: kostnadsfri konfigurationsbedömning — ange modellstorlek, parallellitet och budget, så levererar våra ingenjörer en konfigurationslista inom 24 timmar.
För offert på ett RTX PRO 6000 Blackwell-system eller det tekniska whitepaper, besök cfitsi.com eller kontakta en säljingenjör på ChangFan Industrial Computing.
- Föregående artikel 6 nyckeltal för val av GPU:er till AI-beräkningscenter: En djupgående jämförelse mellan H100/H200/B200/B300 och Ascend 910B/910C/950PR | Changfan Industrial Control
- Nästa artikel Vätske- eller luftkylning? En komplett guide från 2026 till kyllösningar för AI-datacenter med hög densitet
