• Pracovní stanice s RTX PRO 6000 Blackwell vs. verze Max-Q vs. verze pro servery: Specifikace, výběr a návod na sestavení systému s 1, 4 či 8 GPU

1. Závěr za 30 sekund: jedna tabulka ukáže, jak vybrat

NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell existuje ve třech verzích: Workstation Edition, Max-Q Workstation Edition a Server Edition. Všechny tři používají stejný čip GB202, stejných 24 064 jader CUDA a stejnou paměť GDDR7 ECC o kapacitě 96 GB — klíčové schopnosti pro AI a rendering jsou zcela identické. Podstata výběru není «která je rychlejší», ale příkon, způsob chlazení a forma nasazení.

Verze

Pozicování v jedné větě

Pro koho

Workstation Edition (600 W)

Strop výkonu jedné karty, aktivní dvouventilátorové chlazení

Uživatelé desktopu s jednou kartou: AI vývoj, 8K rendering, simulační analýza

Max-Q Workstation Edition (300 W)

Poloviční příkon, blower se zadním výfukem, až 4 karty v jedné stanici

Kancelářské stanice vysoké hustoty se 2–4 GPU, sdílení více uživateli

Server Edition (600 W)

Pasivní chlazení bez video výstupů, navrženo pro rackový provoz 7×24

AI servery se 4–8 GPU v datovém centru, inferenční clustery, virtuální desktopy

Poznámka: všechny tři verze mají 96 GB GDDR7 ECC a rozhraní PCIe 5.0 x16, bez NVLink. Ceny kolísají s dodávkami GDDR7; níže uvedené rozpočty jsou odhady trhu pro rok 2026 — skutečné ceny si ověřte aktuální poptávkou.

2. Srovnání klíčových specifikací tří verzí

Níže uvedená tabulka shrnuje klíčové specifikace tří verzí. Jak je vidět, základní výpočetní výkon (počet jader CUDA / Tensor / RT, kapacita paměti) je u všech tří stejný; skutečné rozdíly se soustředí v TDP, konstrukci chlazení, video výstupech a cílových scénářích nasazení.

Parametr

Workstation Edition

Max-Q Workstation Edition

Server Edition

Architektura GPU

NVIDIA Blackwell (GB202)

Stejné jako vlevo

Stejné jako vlevo

Jádra CUDA

24 064

24 064

24 064

Jádra Tensor / RT

752 (5. generace) / 188 (4. generace)

Stejné jako vlevo

Stejné jako vlevo

Paměť

96 GB GDDR7 ECC

96 GB GDDR7 ECC

96 GB GDDR7 ECC

Propustnost paměti

1 792 GB/s

1 792 GB/s

1 597 GB/s

FP32 jednoduchá přesnost

125 TFLOPS

110 TFLOPS

~117 TFLOPS

AI výkon (FP4)

~4 000 AI TOPS

3 511 AI TOPS

~3 800 AI TOPS

Příkon karty (TDP)

600 W

300 W

600 W (na některých platformách nastavitelné 400–600 W)

Chlazení

Aktivní, dva ventilátory (dva vzduchové kanály)

Blower s jedním ventilátorem (zadní výfuk)

Pasivní (závislé na proudění ve skříni)

Video výstupy

4× DisplayPort 2.1

4× DisplayPort 2.1

Bez video výstupů

Rozměry

Dual-slot, zvýšená výška 5,4"×12"

Dual-slot 4,4"×10,5"

Dual-slot 4,4"×10,5"

Multiinstance MIG

Podporováno

Podporováno (až 4×24 GB)

Podporováno (až 4 instance)

Doporučený počet GPU

1 GPU

1–4 GPU (pracovní stanice)

4–8 GPU (rackový server)

Zdroje: oficiální specifikační stránky NVIDIA a OEM datové listy. Hodnoty AI TOPS odpovídají konvenci FP4 se sparsitou; označení se napříč platformami mírně liší.

image

Obr. 1 — Klíčové ukazatele tří verzí: výkon společný, příkon a formy rozdílné

3. Rozdíly podrobně: výkon stejný — liší se příkonem, chlazením a formou nasazení

3.1 Workstation Edition: strop výkonu jedné karty

Workstation Edition je «plnokrevná» forma RTX PRO 6000 Blackwell: příkon 600 W, 125 TFLOPS FP32, propustnost paměti 1 792 GB/s, aktivní chlazení se dvěma ventilátory a dvěma vzduchovými kanály — jediná karta uvolní veškerý výkon a nabídne 4 výstupy DisplayPort 2.1. Cena za to je stejně přímá: 600 W tepla se na stole do vícekaretních sestav umisťuje špatně — dvě aktivně chlazené karty o příkonu 600 W v jedné skříni si vzájemně narušují proudění vzduchu a hluk i teploty se stávají nepřijatelnými. Proto je Workstation Edition oficiálně určena pro provoz s jednou kartou.

3.2 Max-Q Workstation Edition: verze «polovičního příkonu» zrozená pro multi-GPU

Max-Q stlačuje TDP na 300 W (přesně polovinu) a používá chladič typu blower, který žene horký vzduch přímo ven zadní stranou skříně, takže karty vzájemně «nevdechují» své výfuky — v jedné pracovní stanici stabilně běží 2–4 karty, s rozšířením až na 384 GB VRAM na stroj. Výkonnostně FP32 zachovává asi 88 % plné verze, zatímco u zátěží AI inference (zejména inference velkých modelů, limitované spíše propustností paměti než příkonem) se naměřený rozdíl obvykle pohybuje kolem 10 %. Pro uživatele vícekaretních pracovních stanic je Max-Q téměř jediná správná odpověď.

3.3 Server Edition: navržena pro racky a provoz 7×24

Server Edition nemá ventilátory ani video konektory; při chlazení se plně spoléhá na proudění vzduchu ve skříni serveru. Podporuje hustá nasazení 4–8 karet a multiinstanční dělení MIG (až 4 izolované instance na kartu), s ovladačovou a validační podporou pro scénáře datových center, jako je virtualizace vGPU a sdílené inferenční clustery. Její propustnost paměti je o něco nižší (1 597 GB/s), ale dopad na naprostou většinu AI zátěží je minimální. Pamatujte: Server Edition nelze instalovat do běžné věžové pracovní stanice — bez proudění vzduchu ve skříni se nedokáže chladit.

3.4 Jak velký je výkonnostní rozdíl doopravdy?

Při Workstation Edition jako 100% základu nezávislá měření ukazují Max-Q na zhruba 90 % u zátěží AI/ML, 88 % u tvorby obsahu a 85 % u renderingu v Blenderu; Server Edition dosahuje zhruba 85 %/85 %/80 %. Jinými slovy: vyměnit 10 %–15 % výkonu za poloviční příkon nebo možnost rackového nasazení je u vícekaretních scénářů velmi výhodný obchod — protože tam je úzkým hrdlem «kolik karet se vejde», nikoli špička jedné karty.

4. Doporučení výběru podle scénáře

Typický scénář

Doporučená verze

Odůvodnění

Osobní AI vývoj, fine-tuning LLM, ComfyUI, 3D rendering (desktop s jednou kartou)

Workstation Edition

Nejvyšší výkon jedné karty s video výstupy — jedna karta vystačí na vše

Sdílené kancelářské stanice se 2–4 GPU, víceuživatelské V&V skupiny

Max-Q Workstation Edition

300 W se zadním výfukem — i věžová skříň zvládne 4 karty

Inferenční/tréninkové servery se 4–8 GPU v datovém centru, online služby 7×24

Server Edition

Pasivní chlazení sladěné s prouděním v racku; podpora MIG a virtualizace vGPU

Sdílení výpočetního výkonu na univerzitách/v laboratořích (dělení podle uživatelů)

Server Edition (MIG)

Až 4 instance po 24 GB na kartu — jedna karta obslouží více uživatelů

Digitální dvojčata, 8K vizualizace, výstup na více monitorů

Workstation Edition

Výstup na čtyři obrazovky přes DP 2.1, plný grafický výkon

Desktopový mini inferenční cluster (citlivý na rozpočet)

Max-Q Workstation Edition

Za stejný rozpočet se vejde o 1–2 karty více než s Workstation Edition

Mnemotechnika v jedné větě: jedna karta u stolu — Workstation Edition; více karet na stole — Max-Q; do racku ve strojovně — Server Edition.

5. Doporučené konfigurace kompletních sestav (stroje s 1 / 4 / 8 GPU)

Každá úroveň níže nabízí dvě varianty: «konfigurace s minimálními náklady» stlačuje rozpočet při zachované použitelnosti; «konfigurace s optimálním poměrem cena/výkon» je vyváženější ve spolehlivosti, rozšiřitelnosti a pětiletých nákladech na používání. Rozpočtová rozpětí pokrývají celý systém: GPU, platformu, paměť, úložiště, zdroj a skříň.

image

Obr. 2 — Referenční rozpočtová rozpětí tří úrovní sestav (odhady trhu 2026; GPU tvoří přibližně 70 %–85 % nákladů na systém)

5.1 Stroj s 1 GPU (věžová pracovní stanice, cca 120 000–220 000 RMB)

Komponenta

Konfigurace s minimálními náklady

Konfigurace s optimálním poměrem cena/výkon

GPU

RTX PRO 6000 Workstation Edition ×1

Max-Q ×1 (s rezervou pro rozšíření na 4 GPU) nebo Workstation Edition ×1

CPU

AMD Ryzen 9 9950X (16 jader)

Threadripper 7970X / Xeon W-2500 series

Paměť

64 GB DDR5

128–256 GB DDR5 ECC

Úložiště

2 TB NVMe SSD

4 TB NVMe (oddělení systému/dat, připraveno pro RAID)

Zdroj / skříň

1200 W Gold + vzduchem chlazená věž

1600 W Platinum + full tower (prostora pro multi-GPU)

Rozpočet sestavy

Cca 120 000–160 000 RMB

Cca 170 000–220 000 RMB

Vhodné pro: individuální AI vývojáře, průmyslový design, studia 8K videa a renderingu. Pokud je do dvou let jisté rozšíření na 2–4 karty, jděte rovnou na platformu Max-Q, abyste se vyhnuli výměně karet.

5.2 Stroj se 4 GPU (pracovní stanice vysoké hustoty / server 4U, cca 420 000–720 000 RMB)

Komponenta

Konfigurace s minimálními náklady

Konfigurace s optimálním poměrem cena/výkon

GPU

Max-Q Workstation Edition ×4 (celkem 384 GB VRAM)

Server Edition ×4 (rack 4U, provoz 7×24)

CPU

Jednosocketový AMD EPYC 9554 (64 jader)

Dvousocketový EPYC 9005 series / Xeon 6

Paměť

256 GB DDR5

512 GB DDR5 ECC RDIMM

Úložiště

2×4 TB NVMe

4×4 TB enterprise NVMe (RAID10) + systémový disk

Zdroj / skříň

Skříň 4U + 2000 W ×2

Serverová GPU skříň 4U + redundantní zdroje 2700 W

Rozpočet sestavy

Cca 420 000–550 000 RMB

Cca 580 000–720 000 RMB

Vhodné pro: fine-tuning a inferenci LLM v malých a středních týmech, dávkové render farmy, sdílení výpočetního výkonu více uživateli. Do kanceláře zvolte Max-Q, do serverovny Server Edition.

5.3 Stroj s 8 GPU (rackový server 4U/5U, cca 880 000–1 450 000 RMB)

Komponenta

Konfigurace s minimálními náklady

Konfigurace s optimálním poměrem cena/výkon

GPU

Server Edition ×8 (celkem 768 GB VRAM)

Server Edition ×8

CPU

Dvousocketový EPYC 9554

Dvousocketový EPYC 9755 (128 jader ×2)

Paměť

768 GB DDR5

1–1,5 TB DDR5 ECC RDIMM

Úložiště

8×4 TB NVMe

8×8 TB enterprise NVMe + hot spare

Síť

100GbE

200G/400G InfiniBand nebo RoCE (CX-7)

Zdroj / skříň

4U/5U + redundance 3000 W

Skříň optimalizovaná pro GPU + redundance N+N + rackové PDU

Rozpočet sestavy

Cca 880 000–1 150 000 RMB

Cca 1 180 000–1 450 000 RMB

Vhodné pro: podnikové inferenční clustery, platformy pro fine-tuning velkých modelů, univerzitní výpočetní centra. Stroje s 8 GPU musí používat Server Edition a strojovna musí poskytnout napájení ≥6 kW na rack plus odpovídající chlazení.

Poznámka k rozpočtu: ve všech třech úrovních tvoří GPU 70 %–85 % nákladů na systém. V důsledku napjatých dodávek pamětí GDDR7 globální ceny RTX PRO 6000 Blackwell od uvedení znatelně kolísaly (referenční cena v oficiálním obchodě vzrostla na cca 16 000 USD za kartu) — cenové nabídky sestav vztahujte ke dni poptávky.

6. Pasti při nákupu a časté dotazy (FAQ)

O1: Je paměť ve všech třech verzích stejná?

Zcela stejná: 96 GB GDDR7 ECC s 512bitovou sběrnicí. Při výběru se pamětí nezabývejte — rozhoduje jen příkon, chlazení a forma nasazení.

O2: Lze kombinovat karty Max-Q a Server Edition?

Nedoporučuje se. Obě mají odlišnou konstrukci chlazení (aktivní se zadním výfukem vs. pasivní); kombinování narušuje proudění vzduchu a vyvolává tepelné throttling. V jednom stroji držte jednu verzi.

O3: Lze Server Edition nainstalovat do běžné věžové pracovní stanice?

Ne. Server Edition je chlazena pasivně, bez ventilátorů, a závisí na nuceném proudění vzduchu v serverové skříni; v běžné skříni se během několika minut přepne do tepelné ochrany.

O4: Jak velký model zvládne 96 GB VRAM?

Jedna karta plynule zvládne kvantizovanou (Q4) inferenci modelů třídy 70B nebo vysoce přesnou inferenci třídy 32B; 4 karty (384 GB) umožní fine-tuning modelů třídy 70B; 8 karet (768 GB) unese inferenční obsluhu zhruba stovky souběžných uživatelů.

O5: Jaké jsou nyní ceny?

RTX PRO 6000 Blackwell byla uvedena v březnu 2025 za oficiální cenu 8 565 USD; vlivem nedostatku GDDR7 vzrostla referenční cena v oficiálním obchodě v roce 2026 na cca 16 000 USD a ceny v domácích čínských kanálech značně kolísají. Při objemových nákupech (sestavy se 4/8 GPU) obvykle získáte lepší celkovou nabídku — poptávejte cenu za celou sestavu, nikoli součet jednotlivých karet.

O6: Je rozdíl mezi certifikovanou kompletní sestavou a vlastní stavbou z jednotlivých karet?

Je. Certifikované sestavy procházejí validací na úrovni celého stroje z hlediska termály, příkonu a kompatibility a mají záruku na celý systém; vlastní stavba ve vícekaretních scénářích často naráží na problémy s napájením, chlazením a kompatibilitou ovladačů. Od 4 GPU výše se důrazně doporučuje kompletní řešení výrobce.

7. O společnosti ChangFan Industrial Computing

ChangFan Industrial Computing (Guangzhou ChangFan Intelligent Technology Co., Ltd. — ChangFan, oficiální web cfitsi.com) je profesionální výrobce průmyslových počítačů a AI výpočetní techniky: průmyslové PC, GPU pracovní stanice, AI servery, mini PC a zařízení síťové bezpečnosti, s produkty exportovanými na zahraniční trhy.

• Všechny verze skladem: RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition / Max-Q / Server Edition — jednotlivé karty i kompletní sestavy dodáváme souběžně;

• Sestavy na míru: věže s 1 GPU, pracovní stanice vysoké hustoty se 2–4 GPU a rackové servery se 4–8 GPU konfigurované na vyžádání, s 48hodinovým zápalovým testem před expedicí;

• Globální dodávky: vícejazyčná technická podpora, celosvětová logistika a obchodní podmínky (FOB/CIF/DDP), se tříletou zárukou;

• Poradenství k řešením: bezplatné posouzení konfigurace — sdělte velikost modelu, souběžnost a rozpočet a naši inženýři dodají seznam konfigurace do 24 hodin.

Pro cenovou nabídku sestavy RTX PRO 6000 Blackwell nebo technický white paper navštivte cfitsi.com či kontaktujte prodejního inženýra ChangFan Industrial Computing.

Whatapps
WeChat
customer-service
WeChat
Telefon
TOP