•RTX PRO 6000 Blackwell İş İstasyonu vs. Max-Q vs. Sunucu Sürümü: Teknik Özellikler, Seçim ve 1/4/8 GPU'lu Sistem Toplama Rehberi
1. 30 Saniyede Sonuç: Tek Tabloyla Nasıl Seçilir
NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell üç sürüm halinde sunulur: Workstation Edition, Max-Q Workstation Edition ve Server Edition. Üçü de aynı GB202 çipini, aynı 24.064 CUDA çekirdeğini ve aynı 96GB GDDR7 ECC belleği kullanır — yani temel yapay zekâ ve render yetenekleri tamamen aynıdır. Seçimin anahtarı «hangisi daha hızlı» değil, güç tüketimi, soğutma yöntemi ve dağıtım biçimidir.
Sürüm | Tek Cümlede Konumlandırma | Kimler İçin Uygun |
Workstation Edition (600W) | Tek kart performansının tavanı, iki fanlı aktif soğutma | Tek kartlı masaüstü kullanıcıları: yapay zekâ geliştirme, 8K render, simülasyon analizi |
Max-Q Workstation Edition (300W) | Yarı güç tüketimi, arkadan tahliyeli blower, tek iş istasyonunda 4 karta kadar | 2–4 kartlı yüksek yoğunluklu masaüstü iş istasyonları, çok kullanıcılı paylaşım |
Server Edition (600W) | Video çıkışı olmayan pasif soğutma, raf 7×24 çalışma için tasarlandı | Veri merkezlerinde 4–8 kartlı yapay zekâ sunucuları, çıkarım kümeleri, sanal masaüstleri |
Not: Üç sürüm de 96GB GDDR7 ECC bellek ve PCIe 5.0 x16 arabirimiyle gelir, NVLink yoktur. Fiyatlar GDDR7 arzıyla dalgalanır; aşağıdaki bütçeler 2026 piyasa tahminleridir — gerçek fiyat için güncel teklif isteyin.
2. Üç Sürümün Temel Parametre Karşılaştırması
Aşağıdaki tablo üç sürümün temel parametrelerini özetler. Açıkça görüldüğü gibi, temel hesaplama gücü (CUDA / Tensor / RT çekirdek sayısı ve bellek kapasitesi) üç sürümde de aynıdır; gerçek farklar TDP gücü, soğutma tasarımı, video çıkışları ve hedef dağıtım senaryolarında yoğunlaşır.
Özellik | Workstation Edition | Max-Q Workstation Edition | Server Edition |
GPU Mimarisi | NVIDIA Blackwell (GB202) | Sol sütundakiyle aynı | Sol sütundakiyle aynı |
CUDA Çekirdekleri | 24.064 | 24.064 | 24.064 |
Tensor / RT Çekirdekleri | 752 (5. nesil) / 188 (4. nesil) | Sol sütundakiyle aynı | Sol sütundakiyle aynı |
Bellek | 96GB GDDR7 ECC | 96GB GDDR7 ECC | 96GB GDDR7 ECC |
Bellek Bant Genişliği | 1.792 GB/s | 1.792 GB/s | 1.597 GB/s |
FP32 Tek Hassasiyet | 125 TFLOPS | 110 TFLOPS | yaklaşık 117 TFLOPS |
Yapay Zekâ Hesaplama Gücü (FP4) | yaklaşık 4.000 AI TOPS | 3.511 AI TOPS | yaklaşık 3.800 AI TOPS |
Kart Gücü (TDP) | 600W | 300W | 600W (bazı platformlarda 400–600W yapılandırılabilir) |
Soğutma | İki fanlı aktif (iki hava kanalı) | Tek fanlı blower (arkadan tahliye) | Pasif (kasa hava akışına dayalı) |
Video Çıkışları | 4× DisplayPort 2.1 | 4× DisplayPort 2.1 | Video çıkışı yok |
Boyutlar | İki yuva, ek yükseklik 5.4"×12" | İki yuva 4.4"×10.5" | İki yuva 4.4"×10.5" |
MIG Çoklu Örnek | Destekleniyor | Destekleniyor (4×24GB'a kadar) | Destekleniyor (4 örneğe kadar) |
Önerilen GPU Sayısı | Tek kart | 1–4 kart (iş istasyonu) | 4–8 kart (raf sunucusu) |
Kaynaklar: NVIDIA'nın resmî teknik özellik sayfaları ve OEM kanal belgeleri. AI TOPS değerleri FP4 seyreklik metodolojisine göredir; platformlara göre küçük farklılıklar gösterebilir.

Şekil 1 — Üç sürümün temel göstergeleri: aynı hesaplama gücü, fark güç ve form faktöründe
3. Farkların Detaylı Analizi: Hesaplama Gücü Aynı — Fark Güç, Soğutma ve Dağıtım Biçiminde
3.1 Workstation Edition: Tek Kart Performansının Tavanı
Workstation Edition, RTX PRO 6000 Blackwell'in «tam güç» hâlidir: 600W güç tüketimi, 125 TFLOPS FP32 performansı, 1.792 GB/s bellek bant genişliği ve iki fanlı iki hava kanallı aktif soğutma — tüm performansı serbest bırakan ve 4 adet DisplayPort 2.1 çıkışı sunan tek kart. Bedeli de aynı oranda doğrudandır: 600W ısıyı masaüstü çoklu kart konfigürasyonlarında barındırmak zordur — aynı kasada iki adet 600W aktif kart birbirinin hava akışını engeller, gürültü ve sıcaklık kabul edilemez hâle gelir. Bu nedenle Workstation Edition resmî olarak tek kart kullanımı için pazarlanır.
3.2 Max-Q Workstation Edition: Çoklu Kart İçin Doğmuş «Yarım Güç» Sürümü
Max-Q sürümü TDP'yi 300W'a (tam olarak yarıya) düşürür ve sıcak havayı doğrudan kasanın arkasından dışarı iten blower tipi soğutucu kullanır; böylece kartlar birbirinin «egzozunu» solumaz — 2 ila 4 kart tek iş istasyonunda kararlı çalışır ve cihaz başına VRAM'i 384GB'a kadar genişletir. Performans açısından FP32, tam sürümün yaklaşık %88'ini korur; yapay zekâ çıkarım iş yüklerinde (özellikle darboğazı güç değil bellek bant genişliği olan büyük model çıkarımında) fark genellikle yaklaşık %10 ölçülür. Çoklu kart iş istasyonu kullanıcıları için Max-Q neredeyse tek doğru cevaptır.
3.3 Server Edition: Raf ve 7×24 Çalışma İçin Tasarlandı
Server Edition'da fan veya video konektörü yoktur; soğutma tamamen sunucu kasasının hava akışına dayanır. 4–8 kartlı yoğun dağıtımı ve MIG çoklu örnek bölümlemesini (kart başına 4 yalıtılmış örneğe kadar) destekler ve vGPU sanallaştırması, paylaşılan çıkarım kümeleri gibi veri merkezi senaryoları için sürücü ve sertifikasyona sahiptir. Bellek bant genişliği biraz daha düşüktür (1.597 GB/s), ancak yapay zekâ iş yüklerinin büyük çoğunluğu üzerindeki etkisi ihmal edilebilir düzeydedir. Unutmayın: Server Edition sıradan bir kule iş istasyonuna takılamaz — kasa hava akışı olmadan kendini soğutamaz.
3.4 Gerçekte Performans Farkı Ne Kadar?
Workstation Edition %100 taban alındığında, üçüncü taraf ölçümler Max-Q'yu AI/ML iş yüklerinde yaklaşık %90, içerik üretiminde %88 ve Blender render'ında yaklaşık %85 seviyesine koyar; Server Edition yaklaşık %85/%85/%80 elde eder. Başka bir deyişle: %10–15 performansı yarı güç tüketimi veya raf dağıtımı kabiliyetiyle takas etmek, çoklu kart senaryolarında son derece kârlı bir anlaşmadır — çünkü o noktada darboğaz «cihaza kaç kart sığar» sorusudur, tek kartın azami performansı değil.
4. Senaryoya Göre Seçim Önerileri
Tipik Senaryo | Önerilen Sürüm | Gerekçe |
Kişisel yapay zekâ geliştirme, LLM ince ayarı, ComfyUI, 3D render (tek kartlı masaüstü) | Workstation Edition | Video çıkışlı en yüksek tek kart performansı — tek kart her işe yeter |
2–4 kartlı paylaşılan masaüstü iş istasyonları, çok kullanıcılı Ar-Ge ekipleri | Max-Q Workstation Edition | Arkadan tahliyeli 300W — kule kasa bile 4 kart alır |
Veri merkezlerinde 4–8 kartlı çıkarım/eğitim sunucuları, 7×24 çevrimiçi hizmetler | Server Edition | Raf hava akışıyla uyumlu pasif soğutma; MIG ve vGPU sanallaştırması desteği |
Üniversitelerde/laboratuvarlarda hesaplama gücü paylaşımı (kullanıcıya göre bölümleme) | Server Edition (MIG) | Kart başına 24GB'lık 4 örneğe kadar — tek kart birden çok kullanıcıya hizmet verir |
Dijital ikizler, 8K görselleştirme render'ı, çoklu ekran çıkışı | Workstation Edition | DP 2.1 üzerinden dört ekran çıkışı, tam grafik performansı |
Küçük masaüstü çıkarım kümesi (bütçeye duyarlı) | Max-Q Workstation Edition | Aynı bütçeyle Workstation Edition'dan bir-iki kart daha fazla sığar |
Tek cümlede akılda tutma kuralı: masanın yanında tek kart — Workstation Edition; masada birden çok kart — Max-Q; sunucu odasının rafına — Server Edition.
5. Komple Sistem Konfigürasyonu Önerileri (1 / 4 / 8 Kartlı Makineler)
Aşağıdaki her seviye iki seçenek sunar: «en düşük maliyet konfigürasyonu» kullanılabilirliği koruyarak bütçeyi sıkıştırır; «en iyi fiyat-performans konfigürasyonu» ise güvenilirlik, genişletilebilirlik ve beş yıllık kullanım maliyeti açısından daha dengelidir. Bütçe aralıkları tüm sistemi kapsar: GPU, platform, bellek, depolama, güç kaynağı ve kasa.

Şekil 2 — Üç makine seviyesinin referans bütçe aralıkları (2026 piyasa tahminleri; GPU sistem maliyetinin yaklaşık %70–%85'ini oluşturur)
5.1 Tek Kartlı Makine (Kule İş İstasyonu, yaklaşık 120.000–220.000 Çin yuanı)
Bileşen | En Düşük Maliyet Konfigürasyonu | En İyi Fiyat-Performans Konfigürasyonu |
GPU | RTX PRO 6000 Workstation Edition ×1 | Max-Q ×1 (4 karta kadar genişleme yuvaları saklı) veya Workstation Edition ×1 |
CPU | AMD Ryzen 9 9950X (16 çekirdek) | Threadripper 7970X / Xeon W-2500 serisi |
Bellek | 64GB DDR5 | 128GB–256GB DDR5 ECC |
Depolama | 2TB NVMe SSD | 4TB NVMe (sistem/veri ayrımı, RAID yapılabilir) |
Güç Kaynağı / Kasa | 1200W Gold + hava soğutmalı kule | 1600W Platinum + tam kule (çoklu kart alanıyla) |
Sistem Bütçesi | yaklaşık 120.000–160.000 Çin yuanı | yaklaşık 170.000–220.000 Çin yuanı |
Şunlar için uygundur: bireysel yapay zekâ geliştiricileri, endüstriyel tasarım, 8K video ve render stüdyoları. İki yıl içinde 2–4 karta genişleme kesinse, kart değiştirmekten kaçınmak için doğrudan Max-Q platformuna geçin.
5.2 4 Kartlı Makine (Yüksek Yoğunluklu İş İstasyonu / 4U Sunucu, yaklaşık 420.000–720.000 Çin yuanı)
Bileşen | En Düşük Maliyet Konfigürasyonu | En İyi Fiyat-Performans Konfigürasyonu |
GPU | Max-Q Workstation Edition ×4 (toplam 384GB VRAM) | Server Edition ×4 (4U raf, 7×24 çalışma) |
CPU | AMD EPYC 9554 tek soket (64 çekirdek) | EPYC 9005 serisi / Xeon 6 çift soket |
Bellek | 256GB DDR5 | 512GB DDR5 ECC RDIMM |
Depolama | 2×4TB NVMe | 4×4TB NVMe kurumsal (RAID10) + sistem diski |
Güç Kaynağı / Kasa | 4U kasa + 2000W×2 | 4U GPU sunucu kasası + 2700W yedekli güç kaynakları |
Sistem Bütçesi | yaklaşık 420.000–550.000 Çin yuanı | yaklaşık 580.000–720.000 Çin yuanı |
Şunlar için uygundur: küçük ve orta ölçekli ekiplerde LLM ince ayarı ve çıkarımı, toplu render çiftlikleri ve birden çok kullanıcı arasında hesaplama gücü paylaşımı. Ofis için Max-Q, sunucu odası için Server Edition seçin.
5.3 8 Kartlı Makine (4U/5U Raf Sunucusu, yaklaşık 880.000–1.450.000 Çin yuanı)
Bileşen | En Düşük Maliyet Konfigürasyonu | En İyi Fiyat-Performans Konfigürasyonu |
GPU | Server Edition ×8 (toplam 768GB VRAM) | Server Edition ×8 |
CPU | EPYC 9554 çift soket | EPYC 9755 çift soket (128 çekirdek ×2) |
Bellek | 768GB DDR5 | 1TB–1.5TB DDR5 ECC RDIMM |
Depolama | 8×4TB NVMe | 8×8TB NVMe kurumsal + yedek disk |
Ağ | 100GbE | 200G/400G InfiniBand veya RoCE (CX-7) |
Güç Kaynağı / Kasa | 4U/5U + 3000W yedeklilik | GPU için optimize kasa + N+N yedeklilik + raf PDU'su |
Sistem Bütçesi | yaklaşık 880.000–1.150.000 Çin yuanı | yaklaşık 1.180.000–1.450.000 Çin yuanı |
Şunlar için uygundur: kurumsal çıkarım kümeleri, büyük model ince ayar platformları ve üniversite hesaplama merkezleri. 8 kartlı makinelerde mutlaka Server Edition kullanılmalı ve sunucu odası uygun soğutmayla raf başına ≥6kW güç sağlamalıdır.
Bütçe açıklaması: üç seviyenin tümünde GPU, sistem maliyetinin %70–%85'ini oluşturur. GDDR7 bellek arzındaki sıkışıklık nedeniyle RTX PRO 6000 Blackwell kartının küresel fiyatları lansmandan bu yana belirgin şekilde dalgalandı (resmî mağazanın referans fiyatı kart başına yaklaşık 16.000 ABD dolarına yükseldi) — bu nedenle sistem teklifini sorguladığınız gün alın.
6. Satın Alma Tuzakları ve Sıkça Sorulan Sorular (SSS)
S1: Üç sürümün belleği aynı mı?
Tamamen aynı: 512-bit veri yolu üzerinde 96GB GDDR7 ECC. Seçim yaparken belleğe takılmayın — önemli olan yalnızca güç, soğutma ve dağıtım biçimidir.
S2: Max-Q ve Server Edition kartları karıştırılabilir mi?
Önerilmez. İki sürümün soğutma tasarımı farklıdır (arkadan tahliyeli aktif ile pasif karşılaştırması); karıştırmak hava akışını bozar ve termal kısıtlamayı tetikler. Tek makinede tek sürüme bağlı kalın.
S3: Server Edition sıradan bir kule iş istasyonuna takılabilir mi?
Hayır. Server Edition fansız pasif soğutmalıdır ve sunucu kasasının zorlanmış hava akışına dayanır; sıradan bir kasada birkaç dakika içinde termal koruma moduna girer.
S4: 96GB VRAM'de ne büyüklükte model çalıştırılabilir?
Tek kart, 70B sınıfı modellerin nicemlenmiş (Q4) çıkarımını veya 32B sınıfının yüksek hassasiyetli çıkarımını akıcı çalıştırır; 4 kart (384GB) 70B sınıfı modellerin ince ayarını mümkün kılar; 8 kart (768GB) ise yaklaşık yüz eşzamanlı kullanıcıya çıkarım hizmetini destekler.
S5: Fiyatlar şu anda nasıl?
RTX PRO 6000 Blackwell, Mart 2025'te 8.565 ABD doları resmî fiyatla piyasaya çıktı; GDDR7 kıtlığı nedeniyle 2026'da resmî mağazanın referans fiyatı yaklaşık 16.000 dolara yükseldi ve Çin'in yerel kanal fiyatları büyük dalgalanmalar gösteriyor. Toplu alımda (4/8 kartlı komple sistemler) genellikle daha iyi toplu teklifler mevcuttur — kart fiyatlarını tek tek toplamak yerine komple sistem fiyatını sorun.
S6: Sertifikalı komple sistem ile tekil kartlardan kendi montajını yapmak arasında fark var mı?
Var. Sertifikalı sistemler ısı, güç ve uyumluluk açısından tüm makine düzeyinde sertifikasyondan geçer ve tam sistem garantisi taşır; kendi montajını yapan çoklu kart kurulumları ise sıklıkla güç beslemesi, soğutma ve sürücü uyumluluğu sorunlarıyla karşılaşır. 4 kart ve üzerinde üreticinin komple çözümü şiddetle önerilir.
7. ChangFan Industrial Computing Hakkında
ChangFan Industrial Computing (Guangzhou ChangFan Intelligent Technology Co., Ltd. — ChangFan, resmî site cfitsi.com), endüstriyel bilgisayarlar ve yapay zekâ hesaplama ekipmanları üretiminde uzmanlaşmış bir şirkettir: endüstriyel bilgisayarlar, GPU iş istasyonları, yapay zekâ sunucuları, mini PC'ler ve ağ güvenliği cihazları; ürünleri küresel pazarlara ihraç edilmektedir.
• Üç sürüm de stokta: RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition / Max-Q / Server Edition — tekil kartlar ve komple sistemler paralel olarak tedarik edilir;
• Özel sistemler: tek kartlı kuleler, 2–4 kartlı yüksek yoğunluklu iş istasyonları ve 4–8 kartlı raf sunucuları siparişe göre konfigüre edilir ve sevkiyattan önce 48 saat burn-in testinden geçer;
• Küresel teslimat: çok dilli teknik destek, küresel lojistik ve dış ticaret koşulları (FOB/CIF/DDP), üç yıl garanti ile;
• Çözüm danışmanlığı: ücretsiz konfigürasyon değerlendirmesi — model boyutunu, eşzamanlılığı ve bütçenizi bize bildirin, mühendislerimiz 24 saat içinde konfigürasyon listesini sunsun.
RTX PRO 6000 Blackwell sistem teklifi veya teknik beyaz kâğıt için lütfen cfitsi.com adresini ziyaret edin veya ChangFan Industrial Computing satış mühendisiyle iletişime geçin.
- Önceki makale Yapay Zeka İşlem Merkezleri İçin GPU Seçiminde 6 Temel Kriter: H100/H200/B200/B300 ile Ascend 910B/910C/950PR Arasında Kapsamlı Bir Karşılaştırma | Changfan Industrial Control
- Sonraki makale Sıvı mı, Hava Soğutma mı? Yüksek Yoğunluklu Yapay Zeka Veri Merkezleri İçin Termal Çözümlere Dair Kapsamlı Bir 2026 Rehberi
