• RTX PRO 6000 Blackwell: Workstation vs. Max-Q vs. Server Edition – Specificații, alegere și ghid de configurare cu 1, 4 sau 8 GPU-uri

1. Concluzia în 30 de secunde: un tabel care arată cum alegi

NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell există în trei versiuni: Workstation Edition, Max-Q Workstation Edition și Server Edition. Toate trei folosesc același die GB202, aceleași 24 064 nuclee CUDA și aceeași memorie GDDR7 ECC de 96 GB — capabilitățile esențiale pentru AI și randare sunt complet identice. Cheia alegerii nu este «care e mai rapidă», ci consumul, tipul de răcire și forma de implementare.

Versiune

Poziționare într-o frază

Pentru cine

Workstation Edition (600 W)

Plafon de performanță cu o placă, răcire activă cu două ventilatoare

Utilizatori desktop cu o placă: dezvoltare AI, randare 8K, analiză prin simulare

Max-Q Workstation Edition (300 W)

Consum înjumătățit, blower cu evacuare spre spate, până la 4 plăci per stație

Stații de înaltă densitate cu 2–4 GPU la birou, partajare între utilizatori

Server Edition (600 W)

Răcire pasivă fără ieșiri video, proiectată pentru funcționare rack 7×24

Servere AI cu 4–8 GPU în centru de date, clustere de inferență, desktopuri virtuale

Notă: toate cele trei versiuni au 96 GB GDDR7 ECC și interfață PCIe 5.0 x16, fără NVLink. Prețurile fluctuează odată cu oferta de GDDR7; bugetele de mai jos sunt estimări de piață pentru 2026 — solicitați o cotație în timp real pentru prețurile reale.

2. Comparația specificațiilor-cheie ale celor trei versiuni

Tabelul de mai jos sintetizează specificațiile-cheie ale celor trei versiuni. După cum se vede, puterea de calcul de bază (numărul de nuclee CUDA / Tensor / RT, capacitatea memoriei) este identică la toate trei; diferențele reale se concentrează în TDP, designul răcirii, ieșirile video și scenariile de implementare vizate.

Specificație

Workstation Edition

Max-Q Workstation Edition

Server Edition

Arhitectură GPU

NVIDIA Blackwell (GB202)

La fel ca în stânga

La fel ca în stânga

Nuclee CUDA

24 064

24 064

24 064

Nuclee Tensor / RT

752 (gen. a 5-a) / 188 (gen. a 4-a)

La fel ca în stânga

La fel ca în stânga

Memorie

96 GB GDDR7 ECC

96 GB GDDR7 ECC

96 GB GDDR7 ECC

Lățime de bandă a memoriei

1 792 GB/s

1 792 GB/s

1 597 GB/s

FP32 precizie simplă

125 TFLOPS

110 TFLOPS

~117 TFLOPS

Calcul AI (FP4)

~4 000 AI TOPS

3 511 AI TOPS

~3 800 AI TOPS

Consumul plăcii (TDP)

600 W

300 W

600 W (configurabil 400–600 W pe unele platforme)

Răcire

Activă, două ventilatoare (două canale de aer)

Blower cu un ventilator (evacuare spre spate)

Pasivă (depinde de fluxul de aer al carcasei)

Ieșiri video

4× DisplayPort 2.1

4× DisplayPort 2.1

Fără ieșiri video

Dimensiuni

Dual-slot, înălțime extinsă 5,4"×12"

Dual-slot 4,4"×10,5"

Dual-slot 4,4"×10,5"

Multi-instanciare MIG

Suportat

Suportat (până la 4×24 GB)

Suportat (până la 4 instanțe)

Număr recomandat de GPU

1 GPU

1–4 GPU (stație de lucru)

4–8 GPU (server rack)

Surse: paginile oficiale de specificații NVIDIA și fișele tehnice din canalele OEM. Valorile AI TOPS urmează convenția FP4 cu sparsitate; marcajele variază ușor între platforme.

image

Figura 1 — Indicatori-cheie ai celor trei versiuni: aceeași putere de calcul, consum și formate divergente

3. Diferențele în detaliu: aceeași putere de calcul — diferă consumul, răcirea și forma de implementare

3.1 Workstation Edition: plafonul de performanță cu o singură placă

Workstation Edition este forma «la putere maximă» a RTX PRO 6000 Blackwell: consum de 600 W, 125 TFLOPS FP32, lățime de bandă a memoriei de 1 792 GB/s, răcire activă cu două ventilatoare și două canale de aer — o singură placă eliberează toată performanța și oferă 4 ieșiri DisplayPort 2.1. Prețul este la fel de direct: 600 W de căldură coabitează greu în configurații multi-placă pe birou — două plăci răcite activ de 600 W în același carcasă își perturbă reciproc fluxurile de aer, iar zgomotul și temperaturile devin inacceptabile. De aceea, Workstation Edition este oficial poziționată pentru utilizare cu o singură GPU.

3.2 Max-Q Workstation Edition: versiunea «la jumătate de putere» născută pentru multi-GPU

Max-Q reduce TDP la 300 W (exact jumătate) și folosește un cooler de tip blower care evacuează aerul cald direct prin spatele carcasei, astfel că plăcile nu «respiră» evacuarea una alteia — 2–4 plăci funcționează stabil în aceeași stație, cu extindere până la 384 GB VRAM per mașină. Ca performanță, FP32 păstrează circa 88% din versiunea completă, iar la sarcinile de inferență AI (în special inferența modelelor mari, limitată de lățimea de bandă a memoriei, nu de putere) diferența măsurată se situează de regulă în jur de 10%. Pentru utilizatorii de stații multi-placă, Max-Q este aproape singurul răspuns corect.

3.3 Server Edition: proiectată pentru rackuri și funcționare 7×24

Server Edition nu are ventilatoare și nici conectori video; pentru răcire se bazează integral pe fluxul de aer al carcasei serverului. Suportă implementări dense de 4–8 plăci și partiționarea multi-instanciare MIG (până la 4 instanțe izolate per placă), cu suport de drivere și validare pentru scenarii de centru de date precum virtualizarea vGPU și clusterele de inferență partajate. Lățimea de bandă a memoriei este ușor mai mică (1 597 GB/s), dar impactul asupra mării majorități a sarcinilor AI este minim. Atenție: Server Edition nu poate fi instalată într-o stație tower obișnuită — fără fluxul de aer al carcasei nu se poate răci.

3.4 Cât de mare este de fapt diferența de performanță?

Luând Workstation Edition ca referință de 100%, măsurători terțe plasează Max-Q la circa 90% la sarcini AI/ML, 88% la creație de conținut și 85% la randare Blender; Server Edition ajunge la circa 85%/85%/80%. Cu alte cuvinte: a schimba 10%–15% performanță pe jumătate din consum sau pe capacitatea de implementare în rack este o afacere foarte bună în scenariile multi-placă — pentru că acolo blocajul este «câte plăci încap», nu vârful unei singure plăci.

4. Recomandări de alegere pe scenarii

Scenariu tipic

Versiune recomandată

Justificare

Dezvoltare AI personală, fine-tuning LLM, ComfyUI, randare 3D (desktop cu o placă)

Workstation Edition

Performanță maximă cu o placă și ieșiri video — o placă rezolvă tot

Stații de birou partajate cu 2–4 GPU, grupuri R&D cu mai mulți utilizatori

Max-Q Workstation Edition

300 W cu evacuare spre spate — chiar și o carcasă tower ține 4 plăci

Servere de inferență/antrenare cu 4–8 GPU în centru de date, servicii online 7×24

Server Edition

Răcire pasivă adaptată fluxului din rack; suportă MIG și virtualizarea vGPU

Calcul partajat în universități/laboratoare (partiționare per utilizator)

Server Edition (MIG)

Până la 4 instanțe de 24 GB per placă — o placă deservește mai mulți utilizatori

Gemeni digitali, vizualizare 8K, ieșire multi-monitor

Workstation Edition

Ieșire pe patru ecrane prin DP 2.1, performanță grafică completă

Mini-cluster de inferență desktop (sensibil la buget)

Max-Q Workstation Edition

La același buget încap cu 1–2 plăci mai mult decât cu Workstation Edition

O regulă de reținut într-o frază: o placă lângă birou — Workstation Edition; mai multe plăci pe birou — Max-Q; în rack în camera serverelor — Server Edition.

5. Recomandări de configurare a sistemelor complete (mașini cu 1 / 4 / 8 GPU)

Fiecare nivel de mai jos oferă două variante: «configurația la cost minim» comprimă bugetul cu păstrarea utilizabilității; «configurația cu cel mai bun raport calitate-preț» este mai echilibrată în fiabilitate, extensibilitate și cost de utilizare pe cinci ani. Intervalele de buget acoperă întregul sistem: GPU, platformă, memorie, stocare, sursă și carcasă.

image

Figura 2 — Intervale de buget de referință pentru cele trei niveluri de sisteme (estimări de piață 2026; GPU reprezintă circa 70%–85% din costul sistemului)

5.1 Mașină cu 1 GPU (stație tower, aprox. 120 000–220 000 RMB)

Componentă

Configurație la cost minim

Configurație cu cel mai bun raport calitate-preț

GPU

RTX PRO 6000 Workstation Edition ×1

Max-Q ×1 (cu rezervă de extindere la 4 GPU) sau Workstation Edition ×1

CPU

AMD Ryzen 9 9950X (16 nuclee)

Threadripper 7970X / Xeon W-2500 series

Memorie

64 GB DDR5

128–256 GB DDR5 ECC

Stocare

2 TB NVMe SSD

4 TB NVMe (separare sistem/date, compatibil RAID)

Sursă / carcasă

1200 W Gold + tower răcit cu aer

1600 W Platinum + full tower (spațiu rezervat pentru multi-GPU)

Bugetul sistemului

Aprox. 120 000–160 000 RMB

Aprox. 170 000–220 000 RMB

Potrivită pentru: dezvoltatori AI individuali, design industrial, studiouri de video 8K și randare. Dacă în doi ani extinderea la 2–4 plăci este sigură, mergeți direct pe platforma Max-Q pentru a evita schimbarea plăcilor.

5.2 Mașină cu 4 GPU (stație de înaltă densitate / server 4U, aprox. 420 000–720 000 RMB)

Componentă

Configurație la cost minim

Configurație cu cel mai bun raport calitate-preț

GPU

Max-Q Workstation Edition ×4 (384 GB VRAM în total)

Server Edition ×4 (rack 4U, funcționare 7×24)

CPU

AMD EPYC 9554 single-socket (64 nuclee)

EPYC 9005 series / Xeon 6 dual-socket

Memorie

256 GB DDR5

512 GB DDR5 ECC RDIMM

Stocare

2×4 TB NVMe

4×4 TB NVMe enterprise (RAID10) + disc de sistem

Sursă / carcasă

Carcasă 4U + 2000 W ×2

Carcasă server GPU 4U + surse redundante de 2700 W

Bugetul sistemului

Aprox. 420 000–550 000 RMB

Aprox. 580 000–720 000 RMB

Potrivită pentru: fine-tuning și inferență LLM în echipe mici și mijlocii, ferme de randare pe loturi, calcul partajat între mai mulți utilizatori. Alegeți Max-Q pentru birou și Server Edition pentru camera serverelor.

5.3 Mașină cu 8 GPU (server rack 4U/5U, aprox. 880 000–1 450 000 RMB)

Componentă

Configurație la cost minim

Configurație cu cel mai bun raport calitate-preț

GPU

Server Edition ×8 (768 GB VRAM în total)

Server Edition ×8

CPU

EPYC 9554 dual-socket

EPYC 9755 dual-socket (128 nuclee ×2)

Memorie

768 GB DDR5

1–1,5 TB DDR5 ECC RDIMM

Stocare

8×4 TB NVMe

8×8 TB NVMe enterprise + hot spare

Rețea

100GbE

200G/400G InfiniBand sau RoCE (CX-7)

Sursă / carcasă

4U/5U + redundanță 3000 W

Carcasă optimizată GPU + redundanță N+N + PDU rack

Bugetul sistemului

Aprox. 880 000–1 150 000 RMB

Aprox. 1 180 000–1 450 000 RMB

Potrivită pentru: clustere de inferență enterprise, platforme de fine-tuning pentru modele mari, centre de calcul universitare. Mașinile cu 8 GPU trebuie să folosească Server Edition, iar camera serverelor trebuie să asigure ≥6 kW per rack plus răcirea corespunzătoare.

Precizare privind bugetul: la toate cele trei niveluri, GPU reprezintă 70%–85% din costul sistemului. Din cauza penuriei de memorie GDDR7, prețurile globale ale RTX PRO 6000 Blackwell au fluctuat vizibil de la lansare (prețul de referință din magazinul oficial a urcat la circa 16 000 USD per placă) — bazați cotațiile de sistem pe ziua solicitării.

6. Capcane la achiziție și întrebări frecvente (FAQ)

Î1: Memoria este aceeași la toate trei versiunile?

Exact aceeași: 96 GB GDDR7 ECC cu magistrală de 512 biți. Nu vă bateți capul cu memoria la alegere — contează doar consumul, răcirea și forma de implementare.

Î2: Pot combina plăci Max-Q și Server Edition?

Nu se recomandă. Cele două au designuri de răcire diferite (activ cu evacuare spre spate vs. pasiv); combinarea lor deranjează fluxul de aer și declanșează throttling termic. Păstrați o singură versiune per mașină.

Î3: Server Edition poate fi instalată într-o stație tower obișnuită?

Nu. Server Edition este răcită pasiv, fără ventilatoare, și depinde de fluxul de aer forțat al unei carcase de server; într-o carcasă obișnuită va intra în protecție termică în câteva minute.

Î4: Ce dimensiune de model poate rula cu 96 GB VRAM?

O singură placă rulează fluent inferență cuantizată (Q4) de modele din clasa 70B sau inferență de înaltă precizie din clasa 32B; 4 plăci (384 GB) permit fine-tuning de modele din clasa 70B; 8 plăci (768 GB) susțin servire de inferență pentru circa o sută de utilizatori concurenți.

Î5: Cum stau prețurile acum?

RTX PRO 6000 Blackwell a fost lansată în martie 2025 la prețul oficial de 8 565 USD; din cauza deficitului de GDDR7, prețul de referință din magazinul oficial a urcat în 2026 la circa 16 000 USD, iar prețurile din canalele interne chinezești fluctuează considerabil. La achiziții în volum (sisteme complete cu 4/8 GPU) se obțin de regulă oferte globale mai bune — solicitați cotație pe sistem complet, nu suma plăcilor individuale.

Î6: Există diferență între un sistem certificat și asamblarea proprie din plăci separate?

Există. Sistemele certificate trec prin validare la nivel de mașină pentru termică, putere și compatibilitate și au garanție pe întregul sistem; asamblarea proprie multi-placă întâmpină adesea probleme de alimentare, răcire și compatibilitate a driverelor. De la 4 GPU în sus, se recomandă insistent o soluție completă de la producător.

7. Despre ChangFan Industrial Computing

ChangFan Industrial Computing (Guangzhou ChangFan Intelligent Technology Co., Ltd. — ChangFan, site oficial cfitsi.com) este un producător profesionist de computere industriale și echipamente de calcul AI: PC-uri industriale, stații de lucru GPU, servere AI, mini PC-uri și dispozitive de securitate a rețelei, cu produse exportate pe piețele internaționale.

• Toate versiunile în stoc: RTX PRO 6000 Blackwell Workstation Edition / Max-Q / Server Edition — plăci individuale și sisteme complete furnizate în paralel;

• Sisteme la comandă: tower-uri cu 1 GPU, stații de înaltă densitate cu 2–4 GPU și servere rack cu 4–8 GPU configurate la cerere, cu test de burn-in de 48 de ore înainte de expediere;

• Livrare globală: suport tehnic multilingv, logistică mondială și clauze de comerț exterior (FOB/CIF/DDP), cu garanție de trei ani;

• Consultanță pentru soluții: evaluare gratuită a configurației — comunicați dimensiunea modelului, concurența și bugetul, iar inginerii noștri vor livra o listă de configurație în 24 de ore.

Pentru o cotație de sistem RTX PRO 6000 Blackwell sau cartea albă tehnică, vizitați cfitsi.com sau contactați un inginer de vânzări ChangFan Industrial Computing.

Whatapps
WeChat
customer-service
WeChat
Telefon
TOP