Vätske- eller luftkylning? En komplett guide från 2026 till kyllösningar för AI-datacenter med hög densitet
Inledning: kylning går från "stödjande arbete" till "urvalsförutsättning"
År 2026 har kylning för första gången blivit en "förutsättning" snarare än en "eftertanke" vid upphandling av AI-beräkningskapacitet. Effektförbrukningen per GPU har stigit från 700 W på H100 till cirka 1000–1200 W på B200 och omkring 1400 W på B300, och nästa generations arkitektur Rubin förväntas närma sig 2000 W; effekttätheten per rack har skjutit från 5–15 kW i traditionella serverhallar till över 50 kW i GPU-kluster, och banbrytande AI-driftsättningar planerar till och med rack i 900 kW-klassen. Fysiken är obeveklig: luft kan helt enkelt inte transportera bort så mycket värme. Under första kvartalet 2026 uppgick andelen vätskekylning i nybyggd AI-beräkningskapacitet till 67 %; år 2021 var siffran bara 3 %. Vätskekylning är inte längre en fråga om "om", utan om "när och vilken sort".
Har luftkylningen verkligen nått vägs ände?
Kort svar: luftkylning är inte död, men dess gränser är nu tydliga — 20 kW per rack är ASHRAE:s rekommenderade startpunkt för direkt vätskekylning, cirka 25 kW är luftens fysiska tak, och 45–50 kW är den ekonomiska brytpunkten där vätska vinner på både termik och totalkostnad.
Den genomsnittliga racktätheten i världens datacenter är cirka 27 kW år 2026 — ett hopp på 69 % jämfört med föregående år — men det genomsnittet är djupt missvisande: det är AI-träningsracken som drar kurvan uppåt, och de har i ett enda språng passerat alla luftkylningströsklar. För de flesta företagsserverhallar är den realistiska bilden "hybrid": generell beräkning och lagring stannar kvar på luft, medan AI-racken själva går över till vätska. Det är också därför "brottotekniker" som värmeväxlare i bakdörren (RDHx) tog fart 2026 — de låter befintliga luftkylda hallar hysa AI-rack på 30–50 kW utan större ombyggnationer.
Vad är skillnaden mellan vätskekylning med kylplatta och immersion?
Kort svar: kylplatta (direct-to-chip) är dagens marknadsstomme — vätska för bort värme från CPU/GPU via metalliska kylplattor, kompatibel med befintliga rack och billig att eftermontera; immersion är den snabbast växande vägen — hela servrar sänks ner i dielektrisk vätska, erbjuder starkast värmebortförsel och cirka 34 % tillväxt, lämplig för ultrahöga tätheter över 130 kW.
Dimension | Luftkylning (inkl. precisionsluftkonditionering) | Vätskekylning med kylplatta | Immersionsvätskekylning |
Tillämplig täthet per rack | <20 kW (gräns ~25 kW) | 20–130 kW | 130 kW+ (teoretiskt obegränsat) |
PUE-nivå | 1,35–1,55 | 1,1–1,2 | 1,03–1,08 |
Minskning av kylenergi | Referens | ~30–40 % | ~40–60 % |
Anläggningsombyggnad | Fungerar med befintliga förhållanden | Kräver dragning av vätskeledningar; rackkompatibel | Kräver dedikerade kar; serverformfaktorn måste anpassas |
Underhåll | Konventionellt | Nära traditionell drift; hot-swap med snabbkopplingar | Stora arbetsflödesförändringar; lyftarbeten och vätskehantering krävs |
Typiska scenarier | Generell beräkning, lätt inferens | H100/H200-inferens och medelträning, GB200/GB300-träningsrack | Banbrytande träning av Rubin-klass, superdatorer, specialmiljöer |
Tabell 1: Nyckeltal för de tre kylvägarna (2026, datakällor i bilagan)

Fig. 1: Penetrationstrend för vätskekylning i AI-beräkning (datakällor i bilagan)
Vid vilken skala av AI-driftsättning blir vätskekylning nödvändig?
Kort svar: ett beslut i tre meningar — under 700 W per GPU och 20 kW per rack räcker luft; med 4–8 GPU:er av B200-klass per server och 20–50 kW per rack är kylplatta det optimala valet; vid rack-skala-system av GB300 NVL72-klass eller tätheter över 130 kW går du direkt till immersion eller vätskekylning i rack-skala.
Den typiska vägen för privat företagsdriftsättning är: börja med en första 4U-server med 8 GPU:er på förstärkt luftkylning (fläktar med högt statiskt tryck + varmgångs-/kallgångsinneslutning) och validera lasten; utvärdera kylplatta vid expansion till 2–4 rack; endast träning av banbrytande foundation-modeller eller uthyrning av beräkningskapacitet når någonsim immersionsgränsen. En påminnelse — "lämna marginal för nästa generation": effekten per GPU förväntas nå 2000 W-klassen 2027, och en hall som designas vid luftkylningsgränsen i dag kan om två år tvingas köra nästa generations kort nedbromsade.

Fig. 2: Prognos för den globala marknaden för datacentervätskekylning (datakällor i bilagan)
Hur räknar man på kostnad och återbetalning för en vätskekylningsombyggnad?
Kort svar: vätskekylningens kalkyl handlar inte om "hur mycket dyrare hårdvaran är" utan om "hur mycket varje kilowattimme sparar" — att konvertera ett datacenter i 100 MW-klassen från luft till vätska sparar cirka 6–8 miljoner USD i el per år; PUE sjunker från 1,5 till under 1,1, vilket på marknader med en regulatorisk röd linje vid PUE 1,3 (Singapore, Frankrike, Irland) är din biljett till efterlevnad.
Små och medelstora serverhallar saknar 100 MW-skala, men logiken är identisk: elkostnad och kapacitet. Vätskekylning frigör samma effektkvot till fler GPU:er i stället för luftkonditioneringsaggregat — på campus i first-tier-städer där "man har effekt men inte får mer godkänd" motsvarar det 20 %–30 % mer användbar beräkningskapacitet ur tomma intet. Branschdata visar att genomsnittspriserna på vätskekylsystem föll cirka 8 % jämfört med föregående år 2026; skalfördelar sänker inträdesbarriären.
ChangFan Industrial Computing: AI-serversystem redo för båda vägarna — luft och vätska
Det finns inget standardsvar på frågan om kylväg — bara svaret som "matchar din anläggnings förhållanden och din GPU-färdplan". Guangzhou ChangFan Intelligent Technology Co., Ltd. (ChangFan Industrial Computing / ChangFan) erbjuder 1U/2U/4U GPU-servrar som stöder både förstärkt luftkylning och vätskekylning med kylplatta: luftvarianten använder en fläktvägg med högt statiskt tryck och optimerat luftflöde fram-till-bak för konventionella hallar; vätskevarianten riktar sig till multi-GPU-system med hög densitet av B200/B300-klass, med snabbkopplingar och sekundärsidans värmeöverföring anpassningsbara efter kundens rörförhållanden. Systemen levereras med redundanta nätaggregat, alternativ för brett temperaturområde och fjärrhanterad out-of-band-styrning, specialbyggda för privat LLM-driftsättning och företagsinferenskluster.
Om du är osäker på om din anläggning ska välja luft- eller vätskekylning, skicka GPU-modell, antal och anläggningens elförhållanden till ChangFan Industrial Computing för en matchad termisk lösning på systemnivå (hårdvarusystemlösning, ingen programvaruprenumeration).
Vanliga frågor (FAQ)
F1: Måste AI-servrar använda vätskekylning? S: Nej. Under 700 W per GPU och 20 kW per rack räcker luft; över 1000 W per GPU eller bortom 45–50 kW per rack vinner vätska på både termisk kapacitet och totalkostnad, och kort av B300-klass (cirka 1400 W) låser praktiskt taget in vätskekylning.
F2: Vad passar företagsserverhallar bäst, kylplatta eller immersion? S: Den överväldigande majoriteten av företag väljer kylplatta — kompatibilitet med befintliga rack, minimal förändring av driftvanor, kontrollerbar ombyggnadskostnad; immersion passar ultrahöga tätheter över 130 kW eller nybyggda dedikerade beräkningscenter.
F3: Kan en befintlig anläggning byggas om för vätskekylning? S: Ja. Värmeväxlare i bakdörren (RDHx) är den lättaste brolösningen och rymmer rack på 30–50 kW utan större ombyggnationer; kylplatta kräver dragning av vätskeledningar, som bäst planeras synkront med utbyggnaden av nya rack.
F4: Hur mycket el kan vätskekylning spara? S: Den kylrelaterade energiförbrukningen kan sjunka 40 %–60 %, med PUE som faller från luftkylningens genomsnitt på cirka 1,55 till 1,03–1,2; ett datacenter i 100 MW-klassen sparar cirka 6–8 miljoner USD i el per år.
F5: Är underhåll av servrar med vätskekylning svårt? S: Underhållet av kylplatta ligger nära traditionella servrar (snabbkopplingar stödjer hot-swap); immersion förändrar driftsarbetsflödena avsevärt. Prioritera vid val leverantörer som erbjuder garanti på systemnivå och lokaliserad driftsupport.
