۶ شاخص کلیدی برای انتخاب پردازندههای گرافیکی (GPU) در مراکز محاسباتی هوش مصنوعی: مقایسهای جامع میان مدلهای H100/H200/B200/B300 و Ascend 910B/910C/950PR | شرکت Changfan Industrial Control
مقدمه: انتخاب کارت همهچیز را تعیین میکند، اما «کارت» همان تراشه نیست
در سال 2026، آستانه سرمایهگذاری در مراکز محاسبات هوش مصنوعی از «بهدست آوردن کارت» به «انتخاب کارت درست» تغییر کرده است: یک خوشه صدها میلیون یوان هزینه دارد و خطای انتخاب به معنای چرخههای آموزشی دوبرابر، هزینههای استنتاج خارج از کنترل و مسیر فنیای است که ظرف سه سال منسوخ میشود. بیشتر اشتباهات انتخاب به یک عمل واحد برمیگردد — استفاده از برگه مشخصات بهعنوان مبنای تصمیمگیری.
برگه مشخصات به شما نمیگوید که خوشهای با 10,000 پردازنده گرافیکی بهطور متوسط هر 3 ساعت آموزش را قطع میکند؛ که عملکرد 2.3 برابری یک کارت تنها زمان آموزش را نصف میکند؛ که B300 با توان طراحی حرارتی 1,400 وات در سالنی با خنککننده هوا چیزی جز یک شیء زینتی گرانقیمت نیست؛ یا که مهاجرت از CUDA به CANN ممکن است کل حاشیه سود پروژه را ببلعد. این مقاله فراتر از فهرستکردن پارامترها، در شش شاخص کلیدی تعیینکننده بازگشت سرمایه مرکز محاسبات هوش مصنوعی، NVIDIA H100/H200/B200/B300 و Ascend 910B/910C/950PR را بهطور جامع مقایسه میکند و ماتریس تصمیمگیری آمادهبر اساس سناریو و فهرست بازرسی اشتباهات ارائه میدهد.
نخست نتیجهگیریها: پنج قضاوت خلاف شهود
• جوهر انتخاب کارت، انتخاب مدل کسبوکار است، نه قدرت محاسباتی. واحد هزینه کسبوکار آموزش «زمان و برق لازم برای آموزش یک مدل بزرگ» است؛ واحد هزینه کسبوکار استنتاج «به ازای هر میلیون توکن» است. نخست بفهمید از کجا پول درمیآورید، بعد درباره اینکه کدام کارت بخرید بحث کنید.
• ظرفیت حافظه ویدئویی تعیین میکند آیا مدل اجرا میشود یا نه، پهنای باند تعیین میکند با چه سرعتی، و اتصال داخلی تعیین میکند تا چه اندازه بزرگ. مقادیر TFLOPS برگه مشخصات تنها زمانی معتبرند که موفق شوید آنها را اشباع کنید — در عمل، بسیاری از پردازندههای گرافیکی با بهرهبرداری مؤثر (MFU) کمتر از نصف کار میکنند.
• تراشهها تنها 30 تا 40 درصد هزینه کل را تشکیل میدهند. برق، خنککننده مایع، شبکه و پنج سال بهرهبرداری، 60 درصد باقیمانده را میبلعند — انتخاب یک کارت در جوهر انتخاب یک زیرساخت کامل است.
• خرید B300 یعنی خرید سالن ماشین با خنککننده مایع. با توان ~1,400 وات برای هر کارت، از حد خنککننده هوا فراتر میرود؛ اگر برق و خنککننده تأسیسات در سطح لازم نباشد، حتی قویترین کارت با محدودیت حرارتی کار میکند.
• کارت کاملاً برتری وجود ندارد — تنها کارتی که بهترین تناسب را با بار کاری شما دارد وجود دارد. H100 به هیچ وجه منسوخ نشده است، Ascend 910C در سناریوهای انطباق با شینچوانگ (Xinchuang) غیرقابل جایگزین است و 950PR گام بعدی محاسبات بومی را نوید میدهد — پاسخ همیشه به نمایه بار کاری شما بستگی دارد.
فت تراشه، چهار موقعیت در بازار
پیش از ورود به شاخصها، بیایید درک پایهای برقرار کنیم: این هفت تراشه در رابطه خطی «سریعتر یا کندتر» نیستند — بلکه چهار موقعیت بازار کاملاً متفاوت را اشغال میکنند:
• تخت آموزش: B200 / B300 (معماری Blackwell) — محاسبات FP8 و اتصال NVLink 5 در همه ابعاد برتر؛ تنها لایه برای آموزش مدلهای با هزار میلیارد پارامتر.
• استاندارد طلایی اثباتشده: H100 / H200 (معماری Hopper) — بالغترین اکوسیستم و زنجیره تأمین، انتخاب ارزشمحور برای آموزش و استنتاج از 7B تا 70B.
• ستون فقرات بومی: Ascend 910B / 910C — تنها گزینه برای سناریوهای انطباق با شینچوانگ؛ استنتاج تقریباً آماده تولید است، آموزش یک نسل کامل عقب است.
• متغیر نسل بعدی: Ascend 950PR (عرضه در سهماهه اول 2026، بهینهشده برای مرحله prefill در استنتاج)، که نشاندهنده سرعت تعقیب محاسبات بومی است.
مدل | معماری / جایگاه | حافظه ویدئویی | پهنای باند | اتصال داخلی | توان حرارتی |
H100 | Hopper · پایه اثباتشده | 80GB HBM3 | 3.35 ترابایت بر ثانیه | NVLink 4 · 900 گیگابایت بر ثانیه | 700 وات |
H200 | Hopper · استنتاج تقویتشده | 141GB HBM3e | 4.8 ترابایت بر ثانیه | NVLink 4 · 900 گیگابایت بر ثانیه | 700 وات |
B200 | Blackwell · ناوگان آموزش | 192GB HBM3e | 8 ترابایت بر ثانیه | NVLink 5 · 1.8 ترابایت بر ثانیه | 1000 وات |
B300 | Blackwell Ultra | 288GB HBM3e | 8 ترابایت بر ثانیه | NVLink 5 · 1.8 ترابایت بر ثانیه | ~1400 وات |
Ascend 910B | آموزش/استنتاج بومی | 64GB HBM | ~1.6 ترابایت بر ثانیه | HCCS | ~350 وات |
Ascend 910C | ستون فقرات بومی (دو قالبی) | کلاس 96 گیگابایت | ~2.6 ترابایت بر ثانیه | HCCS · ~400 گیگابایت بر ثانیه | ~600 وات |
Ascend 950PR | سهماهه اول 2026 · بهینهشده برای استنتاج | طبق اعلامیه رسمی | طبق اعلامیه رسمی | Lingqu UB | — |
جدول 1: مشخصات کلیدی هفت تراشه اصلی محاسبات هوش مصنوعی (مقادیر تقریبی؛ آخرین مشخصات رسمی را بررسی کنید)
شاخص 1: تناسب آموزش و استنتاج — نخست بفهمید کسبوکارتان چیست
اصل اول انتخاب: آیا بار کاری اصلی شما آموزش است یا استنتاج؟ اینها یک کار نیستند. آموزش از نظر محاسباتی فشرده و محدود به ارتباطات خوشه است — در خوشههای هزاران تا دهها هزار کارتی، هزینههای سرانه All-Reduce ممکن است 30 تا 50 درصد زمان کل را تشکیل دهد؛ در حالی که مرحله رمزگشایی در استنتاج از نظر پهنای باند حافظه فشرده است و وقتی پردازنده گرافیکی منتظر داده است، هیچ قدرت محاسباتیای سودی ندارد. طراحی خوشه استنتاج بر اساس معیارهای کارتهای آموزشی یا برنامهریزی پلتفرم آموزش بر اساس معیارهای کارتهای استنتاج — در هر دو حالت خطایی جهتدار به ارزش صدها میلیون یوان است.
• سناریوی آموزش: عملکرد FP8 در B300 حدود 2.3 برابر H100 است که زمان آموزش مدل هزارمیلیارد پارامتری را به 40 تا 50 درصد زمان خوشه H100 کاهش میدهد؛ عملکرد FP16 در Ascend 910C معادل حدود 40 درصد H100 است و با احتساب شکاف MFU (نرخ بهرهبرداری نمونه از قدرت محاسباتی)، شکاف عملکرد مؤثر آموزشی حدود 4.5 برابر است.
• سناریوی استنتاج: مدلهای کوچک 7B تا 13B روی هر کارتی اجرا میشوند، پس نسبت قیمت به عملکرد تعیینکننده است؛ مدل متراکم 70B وزنهای FP16 حدود 140 گیگابایتی دارد — H200 با 141 گیگابایت آن را روی یک کارت اجرا میکند، B300 با 288 گیگابایت امکان دستههای بسیار بزرگ را فراهم میکند و 910C با 96 گیگابایت به موازیسازی تانسوری چندکارتی نیاز دارد؛ در سناریوهای MoE در سطح 671B و زمینه طولانی +128K، کارتهای حافظه بزرگ رقبا را در هم میشکنند.
یک جمله برای به خاطر سپردن این شاخص: برای آموزش قدرت محاسباتی میخرید، برای استنتاج پهنای باند.
شاخص 2: ظرفیت حافظه ویدئویی و پهنای باند — ظرفیت سقف را تعیین میکند، پهنای باند کف را
حافظه ویدئویی «انبار غله» استنتاج است و پهنای باند «بزرگراه» آن. سه روند مدلهای بزرگ — رشد پارامترها، طولانیشدن زمینه و ظهور MoE — حافظه ویدئویی را با سرعتی سرسامآور میبلعند. و بهویژه زمینه طولانی، سیاهچاله جدید حافظه است: حافظه پنهان KV برای زمینه 128K ممکن است دهها گیگابایت اضافی ببلعد، به این معنا که «جا شدن وزنها» صرفاً نمره قبولی است و «ذخیره برای حافظه پنهان KV» تعیینکننده موازیسازی است.
شکاف ظرفیت حافظه مستقیماً به پول تبدیل میشود: برای اجرای مدلی در سطح 405B (وزنهای FP16 حدود 810 گیگابایت)، B300 به چهار کارت در موازیسازی تانسوری نیاز دارد، در حالی که H100 به یازده کارت نیاز دارد؛ تفاوت فقط قیمت هفت کارت اضافی نیست، بلکه یک سرور کامل، کابلهای NVLink و پنج سال برق نیز هست. اثر پهنای باند کمتر آشکار است: در مرحله رمزگشایی، هر توکن تولیدشده نیازمند خواندن کامل وزنهای مدل است؛ وزنهای FP16 مدل 70B حدود 140 گیگابایت است که H100 با سرعت 3.35 ترابایت بر ثانیه در حدود 42 میلیثانیه میخواند، در حالی که B300 با سرعت 8 ترابایت بر ثانیه آن را به 17 میلیثانیه فشرده میکند — به همین دلیل کارتهای پهنای باند بالا در سناریوهای حساس به تأخیر رقبا را در هم میشکنند.
شاخص 3: اتصال داخلی مقیاسبندی عمودی (scale-up) — کارت قدرتمندی که نتواند اتصال یابد به جزیره تبدیل میشود
مقیاسبندی عمودی تعیین میکند چند کارت را میتوانید «بهطور مجازی در یک کارت بزرگ ادغام کنید». NVLink 5 انویدیا (B300) سرعت 1.8 ترابایت بر ثانیه برای هر پردازنده گرافیکی ارائه میدهد و با NVSwitch امکان اتصال کامل 72 کارت درون یک رک را فراهم میکند — موازیسازی تانسوری مدل هزارمیلیارد پارامتری درون یک رک تکمیل میشود؛ در حالی که NVLink 4 (H100/H200) با سرعت 900 گیگابایت بر ثانیه بسیار بالغ است. اتصال HCCS در Ascend 910C حدود 400 گیگابایت بر ثانیه، یعنی 44 درصد NVLink 4 است؛ هواوی این را در سطح سیستم با اتصال داخلی تمامنوری ابرگره CloudMatrix جبران میکند.
هنگام انتخاب کارت، همزمان دو سطح را ارزیابی کنید: پهنای باند اتصال داخلی تکگره، که کارایی موازیسازی درونرکی را تعیین میکند؛ و راهحل ابرگره تأمینکننده، که سقف مقیاسبندی بینرکی را تعیین میکند. کسی که فقط به اولی نگاه میکند، توان سیستمی Ascend را دستکم میگیرد؛ و کسی که فقط به دومی نگاه میکند، پیچیدگی بهرهبرداری در مقیاس بزرگ را دستکم میگیرد.
شاخص 4: دسترسپذیری خوشه — کمترین توجه را میگیرد و بیشترین تأثیر را دارد
دادههای واقعی متا درباره آموزش Llama 3 405B ارزش سهبار خواندن مجدد برای هر تصمیمگیرنده خرید را دارد: خوشهای با 16,384 کارت H100 در 54 روز شاهد 466 قطعی کار بود — به میانگین یک قطعی هر 3 ساعت، و نرخ خرابی پردازندههای گرافیکی 120 برابر بیشتر از واحدهای پردازش مرکزی. حساب کنید: خوشهای با 10,000 کارت نظریهای ~87.6 میلیون کارت-ساعت محاسبات در سال دارد؛ هر یک نقطه دسترسپذیری ازدسترفته یعنی حدود 870,000 کارت-ساعت قدرت مؤثر هدررفته؛ و 10 درصد تلفات ناشی از خرابی یعنی میلیونها دلار محاسبات که در هوا تبخیر میشود.
دسترسپذیری به سه چیز بستگی دارد: تحملپذیری خطای سختافزار RAS (B300 موتور RAS اختصاصی ارائه میدهد)، پایداری حرارتی (کارتهای پرتوان به خنککننده مایع نیاز دارند و خرابی خنککننده مایع یک رک کامل را متوقف میکند) و استراتژی نقاط بازرسی (آموزش روی 10,000 کارت نیازمند ذخیره هر 15 تا 30 دقیقه است که پهنای باند نوشتن ذخیرهسازی را به گلوگاه جدید تبدیل میکند). همین شاخص حوزهای است که در آن تولیدکنندگان سیستمهای یکپارچه ارزش بیشتری از تولیدکنندگان تراشه ایجاد میکنند: افزونگی منابع تغذیه، طراحی جریانهای هوا، مدیریت خارج از باند و آزمونهای سوختسازی — هر عنصر دسترسپذیری را تضمین میکند.
شاخص 5: هزینه مهاجرت نرمافزار — سختافزار هزینهای تحلیلرفته است، نرمافزار هزینهای دائمی
خندق CUDA خود عدد +10,000 عملگر محاسباتی نیست، بلکه تجربه اشکالزدایی، اکوسیستم متنباز و پاسخهای فوری قابل یافتن است که میلیونها توسعهدهنده در طول یک دهه انباشتهاند — خندقی که هیچ مشخصات سختافزاریای نمیتواند پر کند. برای مقایسه: ROCm حدود نصف عملگرهای CUDA را دارد و Ascend CANN حدود 2,000 عملگر که در حال حاضر مدلهای رایج را پوشش میدهند.
قاعده عملی: برای آموزش و استنتاج مدلهای استاندارد (GPT/Llama/Qwen/DeepSeek) هر سه اکوسیستم مناسباند؛ برای تحقیقات پیشرفته با تغییر مکرر معماری مدلها، CUDA همچنان تنها گزینه است؛ و جایی که انطباق پلتفرمهای بومی را تحمیل میکند، CANN تنها گزینه است، اما در بودجه 1 تا 3 نفر-ماه کار مهندسی برای عملگرهای سفارشی و تنظیم مهاجرت اختصاص دهید و آن را در برنامهریزی پروژه و قرارداد خرید ثبت کنید.
شاخص 6: توکن به ازای هر دلار و توکن به ازای هر وات — امتحان نهایی تجاریسازی
به محض اینکه مرکز محاسبات هوش مصنوعی وارد بهرهبرداری تجاری شود، مشتریان فقط به یک چیز اهمیت میدهند: هزینه هر توکن چقدر است. اندازهگیریهای شخص ثالث نشان میدهد که هزینه استنتاج هر میلیون توکن روی B200/B300 معادل حدود 1/5 تا 1/10 هزینه H100 است — مزیتی که از عملکرد یک کارت نمیآید، بلکه از کارایی سیستمی: حافظه بزرگتر از دستههای بزرگتر پشتیبانی میکند، دقت FP4 محاسبات را نصف میکند و NVLink 5 هزینههای ارتباطی سرانه را کاهش میدهد. این توضیح میدهد چرا قیمت اجاره H100 «منسوخ» به کاهش خود ادامه میدهد: کندتر نشده است — فقط معادله توکن به ازای هر دلارش دیگر سازگار نیست.
در بخش انرژی، توان طراحی حرارتی هر کارت از 700 وات در H100 به ~1,400 وات در B300 رسیده است — فراتر از حد خنککننده هوا؛ خرید B300 عملاً یعنی خرید زیرساخت کامل خنککننده مایع (خنککننده صفحه سرد امکان PUE کمتر از 1.15 را فراهم میکند، با سرمایهگذاری اولیه 30 تا 50 درصد بیشتر از خنککننده هوا). اما آنچه باید مقایسه شود «توکن به ازای هر وات» است نه توان طراحی: بازده توکن به ازای هر وات در B300 بیش از 3 برابر H100 است. در مقابل، Ascend 910C با توان طراحی حدود 600 وات با خنککننده هوا کار میکند و آستانه زیرساختی بهمراتب پایینتری دارد — مناسب برای پروژههایی با بودجه و شرایط تأسیسات محدود.
ماتریس تصمیمگیری بر اساس سناریو
سناریوی نمونه | انتخاب اول | دلیل اصلی |
پیشآموزش مدلهای پیشرفته هزارمیلیارد پارامتری | خوشه B300 | حافظه ویدئویی 288 گیگابایت + NVLink 5 زمان آموزش را نصف میکند؛ نیازمند سرمایهگذاری موازی در زیرساخت خنککننده مایع است |
خدمات استنتاج مدلهای بزرگ 70B تا 405B | H200 / B300 | H200 مدل 70B را روی یک کارت با ارزش عالی اجرا میکند؛ B300 کمترین هزینه توکن را روی دستههای بسیار بزرگ فراهم میکند |
انطباق شینچوانگ / استقلال زنجیره تأمین | Ascend 910C | تنها گزینه مستقل و قابل کنترل؛ استنتاج تقریباً آماده تولید است — توصیه میشود با ابرگره ترکیب شود تا شکاف اتصال داخلی جبران شود |
آموزش کوچک و متوسط حساس به بودجه (7B تا 70B) | H100 | صفر هزینه مهاجرت اکوسیستم و زنجیره تأمین بالغ بهترین هزینه کل مالکیت را فراهم میکنند |
پلتفرم استنتاج بومی (ساخت جدید) | Ascend 910C → 950PR | 950PR برای استنتاج بهینه شده است؛ از 2026 تولید انبوه و دادههای اندازهگیریشده آن را دنبال کنید |
جدول 2: ماتریس انتخاب پردازنده گرافیکی برای پنج سناریوی نمونه
فهرست بازرسی اشتباهات: پنج خطای رایج در انتخاب
• فقط به قیمت یک کارت نگاه کردن بدون محاسبه هزینه کل مالکیت خوشه — NVSwitch، کارتهای شبکه IB/RoCE و پیکربندی حافظه پنهان NVMe در سیستم هشتکارتی ممکن است هزینه کل را دوبرابر کند؛ پیشفاکتور را باید در دو سطح خواند: سیستم و خوشه.
• تنظیم بودجه بر اساس عملکرد اوج — نرخ MFU در صنعت اغلب تنها 30 تا 50 درصد است؛ پیش از بحث درباره مقادیر خرید با عملکرد مؤثر دوباره محاسبه کنید، وگرنه خوشه از همان ابتدا دوبرابر بزرگنمایی شده است.
• نادیده گرفتن پیششرطهای تأسیسات — در پروژههای B300 نخست ظرفیت برق، تحمل بار کفها و شرایط خنککننده مایع را بررسی کنید، بعد روی قیمت مذاکره کنید؛ اگر تأسیسات مطابق نباشد، حتی پایینترین قیمت قراردادی به هزینهای تحلیلرفته تبدیل میشود.
• دستکم گرفتن کارهای مهاجرت — هزینه تنظیم مهاجرت از CUDA به CANN (حداقل 1 تا 3 نفر-ماه) را در بودجه ثبت کنید و به شرکای سیستمهای یکپارچه با تجربه پیادهسازی پلتفرمهای بومی اولویت دهید.
• استفاده از یک مدل کارت واحد برای همه بارها — آموزش و استنتاج را در سطوح مختلف خریداری کنید و مدلهای بزرگ و کوچک را جداگانه مستقر کنید تا از اتلافی مانند «اجرای مدل 7B روی B300» جلوگیری شود.
چرا ChangFan Industrial Computing
بیایید به ساختار هزینه در شکل 1 بازگردیم: تراشهها تنها 30 تا 40 درصد هزینه مرکز محاسبات هوش مصنوعی را تشکیل میدهند — برق، خنککننده، شبکه و بهرهبرداری باقیمانده را تشکیل میدهند و دقیقاً در آنجاست که تولیدکنندگان پلتفرمهای سیستمی ارزش ایجاد میکنند. ChangFan Industrial Computing برای مراکز محاسبات هوش مصنوعی و شرکتهای هوش مصنوعی، سرورهای GPU یکپارچه و سفارشیسازی لایه زیرساخت ارائه میدهد:
• پلتفرمهای سیستمی برای همه سناریوها: از ایستگاههای کاری استنتاج تا سرورهای GPU هشتکارتی، با پیکربندی سفارشی برای پلتفرمهای NVIDIA و پلتفرمهای محاسبات بومی و تنظیم جامع نسبت CPU/GPU، حافظه پنهان NVMe و شبکه پرسرعت.
• طراحی حرارتی و الکتریکی برای توانهای بالا: برای مصرف بیش از 1,000 وات هر کارت، بهینهسازی جریان هوای شاسی، منابع تغذیه افزونه و ساختارهای آماده خنککننده مایع ارائه میدهیم تا پردازندههای گرافیکی قدرتمند برای مدت طولانی با تمام قدرت کار کنند.
• ژنهای قابلیت اطمینان صنعتی: کل مجموعه محصولات به استانداردهای طراحی 7×24 پایبند است، با ماژولهای منبع تغذیه افزونه، مدیریت خارج از باند (IPMI/BMC) و آزمونهای سوختسازی و بارگذاری کامل — که مستقیماً هزینههای پنهان دسترسپذیری خوشه را هدف میگیرد.
• قابلیتهای عمیق OEM/ODM: ساختار جعبه، چاپ صفحه ابریشمی، BIOS/BMC، چیدمان پورتها، درایورهای از پیش نصبشده و تصاویر محیط استنتاج — همه قابل سفارشیسازی است و به یکپارچهسازان کمک میکند سیستمهای هوش مصنوعی با برند خود را بهسرعت تحویل دهند.
• گواهینامههای کامل و تحویل جهانی: محصولات دارای گواهی 3C، CE، FCC، RoHS و سایر استانداردها هستند و برگههای داده و گزارشهای آزمون به چینی و انگلیسی در دسترس است، با پشتیبانی از لجستیک جهانی و تحویل پروژههای خارجی.
چه در حال برنامهریزی خوشه آموزشی هزارکارتی باشید و چه در حال ساخت پلتفرم استنتاج سازمانی، ChangFan Industrial Computing سختافزار سیستمی مناسب و پشتیبانی حرفهای انتخاب را ارائه میدهد. برای آزمون نمونهها و دریافت پیشفاکتور با مهندسان فروش ChangFan Industrial Computing تماس بگیرید.
پرسشهای متداول (FAQ)
س: آیا خرید H100 در سال 2026 هنوز مقرونبهصرفه است؟ ج: بله. به لطف زنجیره تأمین بالغ و صفر بودن هزینه مهاجرت اکوسیستم، H100 همچنان بهینهترین انتخاب قیمت برای آموزش و استنتاج از 7B تا 70B است؛ اما برای آموزش پیشرفته با بودجه کافی، B300 سرمایهگذاری بهتر بلندمدت است.
س: آیا خنککننده مایع برای B300 اجباری است؟ ج: بله. با توان طراحی ~1,400 وات برای هر کارت، B300 از حد خنککننده هوا فراتر میرود و خنککننده مایع صفحه سرد استاندارد است؛ استقرار B300 نیازمند برنامهریزی جامع برق، خنککننده و تحمل بار تأسیسات است.
س: آیا Ascend 910C میتواند جایگزین H100 شود؟ ج: در سناریوهای استنتاج (مدلهای 7B تا 13B) جایگزینی تقریباً کامل است، با کارایی مؤثر معادل حدود 70 تا 82 درصد H100؛ در آموزش، شکاف عملکرد مؤثر حدود 4.5 برابر است، اما با محدودیتهای انطباق شینچوانگ، تنها گزینه مستقل و قابل کنترل است.
س: Ascend 950PR چه زمانی عرضه میشود؟ ج: طبق نقشه راه منتشرشده توسط هواوی، 950PR در سهماهه اول 2026 با بهینهسازی برای سناریوهای prefill در استنتاج عرضه میشود و 950DT در سهماهه چهارم 2026؛ مشخصات و تحویلهای دقیق طبق اعلامیههای رسمی هواوی تأیید میشود.
س: حداقل پیکربندی لازم برای استنتاج مدل 70B چیست؟ ج: وزنهای FP16 حدود 140 گیگابایت: یک کارت H200 (141 گیگابایت) کافی است؛ برای دستههای موازی بزرگ، B300 (288 گیگابایت) را انتخاب کنید؛ و با بودجه محدود، موازیسازی تانسوری چندگانه H100 مناسب است.
س: مرکز محاسبات هوش مصنوعی خصوصی بسازم یا قدرت محاسباتی ابری اجاره کنم؟ ج: همهچیز به نرخ بهرهبرداری خلاصه میشود: با بار پایدار و بهرهبرداری سالانه بالای 60 تا 70 درصد، خوشه سیستمهای خصوصی معمولاً در هزینه کل مالکیت بر اجاره ابری بلندمدت برتری دارد؛ و با بار نوسانی یا در مرحله اعتبارسنجی، محتاطانه است که ابتدا اجاره کنید و بعد بسازید.
س: آیا سرورهای GPU از ChangFan Industrial Computing از سفارشیسازی خنککننده مایع پشتیبانی میکنند؟ ج: بله. ChangFan Industrial Computing ساختارهای آماده خنککننده مایع، بهینهسازی جریان هوا و منابع تغذیه افزونه را بههمراه چرخه کامل OEM/ODM از شاسی تا BIOS و محیطهای از پیش نصبشده ارائه میدهد.
