6 Βασικοί Δείκτες για την Επιλογή GPU σε Κέντρα Υπολογιστικής Ισχύος Τεχνητής Νοημοσύνης: Μια Σε Βάθος Σύγκριση των H100/H200/B200/B300 έναντι των Ascend 910B/910C/950PR | Changfan

Εισαγωγή: η επιλογή κάρτας αποφασίζει τα πάντα, αλλά η «κάρτα» δεν είναι το τσιπ

Το 2026, το επενδυτικό κατώφλι των κέντρων υπολογιστικής νοημοσύνης μετατοπίστηκε από το «να αποκτήσεις κάρτες» στο «να επιλέξεις τις σωστές κάρτες»: ένα μόνο σύμπλεγμα κοστίζει εκατοντάδες εκατομμύρια γιουάν και ένα λάθος επιλογής σημαίνει διπλασιασμένους κύκλους εκπαίδευσης, ανεξέλεγκτες δαπάνες εξαγωγής συμπερασμάτων και μια τεχνολογική γραμμή απαρχαιωμένη σε τρία χρόνια. Τα περισσότερα λάθη επιλογής ανάγονται στην ίδια κίνηση — τη χρήση του φύλλου προδιαγραφών ως βάση απόφασης.

Το φύλλο προδιαγραφών δεν θα σας πει ότι ένα σύμπλεγμα 10.000 GPU διακόπτει την εκπαίδευση κατά μέσο όρο κάθε 3 ώρες· ότι η 2,3 φορές μεγαλύτερη απόδοση μίας κάρτας μειώνει τον χρόνο εκπαίδευσης μόνο κατά το ήμισυ· ότι μια B300 με TDP 1.400 W σε αεροψυκτό μηχανοστάσιο είναι ένα ακριβό διακοσμητικό· ούτε ότι η μετάβαση από CUDA σε CANN μπορεί να απορροφήσει ολόκληρο το περιθώριο ενός έργου. Αυτό το άρθρο ξεπερνά την απλή απαρίθμηση παραμέτρων και συγκρίνει ολοκληρωμένα, μέσω έξι βασικών δεικτών που καθορίζουν το ROI ενός κέντρου υπολογιστικής νοημοσύνης, τις NVIDIA H100/H200/B200/B300 και Ascend 910B/910C/950PR, με έτοιμο προς χρήση πίνακα απόφασης ανά σενάριο και λίστα ελέγχου παγίδων.

Πρώτα τα συμπεράσματα: πέντε αντιδιαισθητικές κρίσεις

• Η ουσία της επιλογής κάρτας είναι η επιλογή επιχειρηματικού μοντέλου, όχι υπολογιστικής ισχύος. Η μονάδα κόστους της επιχείρησης εκπαίδευσης είναι «χρόνος και ηλεκτρική ενέργεια για την εκπαίδευση ενός μεγάλου μοντέλου»· η μονάδα κόστους της επιχείρησης εξαγωγής συμπερασμάτων είναι «ανά εκατομμύριο tokens». Κατανοήστε πρώτα τι χρήματα κερδίζετε και μετά συζητήστε ποια κάρτα να αγοράσετε.

• Η χωρητικότητα VRAM καθορίζει αν το μοντέλο μπορεί να τρέξει, το εύρος ζώνης καθορίζει την ταχύτητα, η διασύνδεση καθορίζει την κλίμακα. Τα TFLOPS του φύλλου προδιαγραφών μετράνε μόνο όταν καταφέρνετε να τα κορεστείτε — στην πράξη, πολλές GPU λειτουργούν με πραγματική χρησιμοποίηση (MFU) κάτω από το ήμισυ.

• Τα τσιπ αποτελούν μόνο το 30–40% του συνολικού κόστους. Η ηλεκτροδότηση, η υγρή ψύξη, το δίκτυο και πέντε χρόνια λειτουργίας απορροφούν τα υπόλοιπα 60% — η επιλογή κάρτας είναι ουσιαστικά η επιλογή μιας ολόκληρης υποδομής.

• Η αγορά μιας B300 είναι η αγορά ενός μηχανοστασίου υγρής ψύξης. Με ~1.400 W ανά κάρτα ξεπερνάτε το όριο της αερόψυξης· αν η ηλεκτροδότηση και η ψύξη της εγκατάστασης δεν ανταποκρίνονται, ακόμη και η ισχυρότερη κάρτα θα λειτουργεί με περιορισμό.

• Δεν υπάρχει καλύτερη κάρτα — υπάρχει η κάρτα που ταιριάζει καλύτερα στον φόρτο εργασίας σας. Η H100 δεν είναι καθόλου ξεπερασμένη, η Ascend 910C είναι αναντικατάστατη σε σενάρια συμμόρφωσης Xinchuang, και η 950PR προαναγγέλλει το επόμενο βήμα της εγχώριας υπολογιστικής ισχύος — η απάντηση εξαρτάται πάντα από το προφίλ του φόρτου σας.

Επτά τσιπ, τέσσερις θέσεις αγοράς

Πριν μπούμε στους δείκτες, ας θεσπίσουμε μια βασική κατανόηση: αυτά τα επτά τσιπ δεν έχουν γραμμική σχέση «ταχύτερο ή βραδύτερο» — καταλαμβάνουν τέσσερις εντελώς διαφορετικές θέσεις αγοράς:

• Ο θρόνος της εκπαίδευσης: B200 / B300 (αρχιτεκτονική Blackwell) — ο υπολογισμός FP8 και η διασύνδεση NVLink 5 πρωτοπορούν σε όλους τους τομείς· το μοναδικό επίπεδο για εκπαίδευση μοντέλων με ένα τρισεκατομμύριο παραμέτρους.

• Το δοκιμασμένο χρυσό μέσο: H100 / H200 (αρχιτεκτονική Hopper) — το πιο ώριμο οικοσύστημα και η πιο ώριμη εφοδιαστική αλυσίδα, η επιλογή σχέσης τιμής-απόδοσης για εκπαίδευση και εξαγωγή συμπερασμάτων 7B–70B.

• Ο εγχώριος πυλώνας: Ascend 910B / 910C — η μοναδική επιλογή για σενάρια συμμόρφωσης Xinchuang· η εξαγωγή συμπερασμάτων είναι σχεδόν έτοιμη για παραγωγή, η εκπαίδευση υστερεί κατά μια γενιά.

• Η μεταβλητή της επόμενης γενιάς: Ascend 950PR (κυκλοφορία Α' τρίμηνο 2026, βελτιστοποιημένη για τη φάση prefill της εξαγωγής συμπερασμάτων), που δείχνει τον ρυθμό προσέγγισης της εγχώριας υπολογιστικής ισχύος.

Μοντέλο

Αρχιτεκτονική / Τοποθέτηση

VRAM

Εύρος ζώνης

Διασύνδεση

TDP

H100

Hopper · Δοκιμασμένη βάση

80GB HBM3

3,35 TB/s

NVLink 4 · 900 GB/s

700 W

H200

Hopper · Ενισχυμένη εξαγωγή συμπερασμάτων

141GB HBM3e

4,8 TB/s

NVLink 4 · 900 GB/s

700 W

B200

Blackwell · Ναυαρχίδα εκπαίδευσης

192GB HBM3e

8 TB/s

NVLink 5 · 1,8 TB/s

1000 W

B300

Blackwell Ultra

288GB HBM3e

8 TB/s

NVLink 5 · 1,8 TB/s

~1400 W

Ascend 910B

Εγχώρια εκπαίδευση/εξαγωγή συμπερασμάτων

64GB HBM

~1,6 TB/s

HCCS

~350 W

Ascend 910C

Εγχώρια βάση (διπλό die)

κλάση 96 GB

~2,6 TB/s

HCCS · ~400 GB/s

~600 W

Ascend 950PR

Α' τρίμηνο 2026 · Βελτιστοποιημένη για εξαγωγή συμπερασμάτων

Σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση

Σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση

Lingqu UB

—

Πίνακας 1: Βασικές προδιαγραφές των επτά κύριων τσιπ υπολογιστικής νοημοσύνης (κατά προσέγγιση τιμές· επαληθεύστε με τις τελευταίες επίσημες προδιαγραφές)

Δείκτης 1: καταλληλότητα εκπαίδευσης/εξαγωγής συμπερασμάτων — κατανοήστε πρώτα ποια είναι η δουλειά σας

Πρώτη αρχή επιλογής: είναι ο κύριος φόρτος σας εκπαίδευση ή εξαγωγή συμπερασμάτων; Δεν είναι η ίδια δουλειά. Η εκπαίδευση είναι εντατική σε υπολογισμό και περιορισμένη από την επικοινωνία του συμπλέγματος — σε συμπλέγματα χιλιάδων και δεκάδων χιλιάδων καρτών, η επιβάρυνση All-Reduce μπορεί να αποτελεί το 30–50% του συνολικού χρόνου· η φάση αποκωδικοποίησης της εξαγωγής συμπερασμάτων είναι εντατική σε εύρος ζώνης μνήμης και καμία υπολογιστική ισχύς δεν βοηθά όταν η GPU περιμένει δεδομένα. Να σχεδιάζεις σύμπλεγμα εξαγωγής συμπερασμάτων κατά τα πρότυπα των καρτών εκπαίδευσης ή να σχεδιάζεις πλατφόρμα εκπαίδευσης κατά τα πρότυπα των καρτών εξαγωγής συμπερασμάτων — και στις δύο περιπτώσεις είναι ένα κατευθυντικό λάθος εκατοντάδων εκατομμυρίων γιουάν.

• Σενάριο εκπαίδευσης: η απόδοση FP8 της B300 είναι περίπου 2,3 φορές αυτής της H100, μειώνοντας τον χρόνο εκπαίδευσης ενός μοντέλου με ένα τρισεκατομμύριο παραμέτρους στο 40–50% αυτού ενός συμπλέγματος H100· η απόδοση FP16 της Ascend 910C είναι περίπου το 40% της H100 και, λαμβάνοντας υπόψη το χάσμα MFU (χρησιμοποίηση υπολογιστικής ισχύος μοντέλου), το χάσμα πραγματικής εκπαιδευτικής απόδοσης είναι περίπου 4,5 φορές.

• Σενάριο εξαγωγής συμπερασμάτων: τα μικρά μοντέλα 7B–13B μπορούν να τρέξουν σε οποιαδήποτε κάρτα, οπότε αποφασίζει η σχέση τιμής-απόδοσης· ένα πυκνό μοντέλο 70B έχει βάρη FP16 περίπου 140 GB — η H200 με 141 GB το τρέχει σε μία μόνο κάρτα, η B300 με 288 GB επιτρέπει πολύ μεγάλες παρτίδες, και η 910C με 96 GB απαιτεί τασιακό παραλληλισμό πολλαπλών καρτών· στα σενάρια MoE επιπέδου 671B και μακρού πλαισίου 128K+, οι κάρτες μεγάλης μνήμης συντρίβουν τον ανταγωνισμό.

Μία φράση για να θυμάστε αυτόν τον δείκτη: για εκπαίδευση αγοράζεις υπολογιστική ισχύ, για εξαγωγή συμπερασμάτων αγοράζεις εύρος ζώνης.

Δείκτης 2: χωρητικότητα και εύρος ζώνης VRAM — η χωρητικότητα ορίζει την οροφή, το εύρος ζώνης ορίζει το δάπεδο

Η VRAM είναι η «αποθήκη» της εξαγωγής συμπερασμάτων, το εύρος ζώνης είναι ο «αυτοκινητόδρομος». Οι τρεις τάσεις των μεγάλων μοντέλων — αύξηση παραμέτρων, επιμήκυνση πλαισίου και άνοδος των MoE — καταβροχθίζουν τη VRAM με τρελό ρυθμό. Ειδικά το μακρύ πλαίσιο είναι η νέα μαύρη τρύπα της μνήμης: η κρυφή μνήμη KV ενός πλαισίου 128K μπορεί να καταπιεί ακόμη δεκάδες gigabyte, που σημαίνει ότι το «χωράνε τα βάρη» είναι μόνο το πέρασμα και «το απόθεμα για την κρυφή μνήμη KV» είναι αυτό που καθορίζει τον παραλληλισμό.

Το χάσμα χωρητικότητας μνήμης μετατρέπεται απευθείας σε χρήμα: για να τρέξει ένα μοντέλο επιπέδου 405B (βάρη FP16 περίπου 810 GB), η B300 χρειάζεται 4 κάρτες σε τασιακό παραλληλισμό, η H100 χρειάζεται 11· η διαφορά δεν είναι μόνο η τιμή 7 επιπλέον καρτών, αλλά και ένας ολόκληρος διακομιστής, καλώδια NVLink και πέντε χρόνια ηλεκτρικής ενέργειας. Η επίδραση του εύρους ζώνης είναι πιο διακριτή: στη φάση αποκωδικοποίησης, κάθε παραγόμενο token απαιτεί πλήρη ανάγνωση των βαρών του μοντέλου· τα βάρη FP16 ενός μοντέλου 70B είναι περίπου 140 GB, η H100 με 3,35 TB/s τα διαβάζει σε περίπου 42 χιλιοστά του δευτερολέπτου, η B300 με 8 TB/s τα συμπιέζει σε 17 χιλιοστά — γι' αυτό οι κάρτες υψηλού εύρους ζώνης συντρίβουν τον ανταγωνισμό σε σενάρια ευαίσθητα στην καθυστέρηση.

Δείκτης 3: διασύνδεση scale-up — μια ισχυρή κάρτα που δεν μπορεί να διασυνδεθεί γίνεται νησίδα

Το scale-up καθορίζει πόσες κάρτες μπορείτε να «εικονικοποιήσετε σε μία μεγάλη κάρτα». Το NVLink 5 της NVIDIA (B300) προσφέρει 1,8 TB/s ανά GPU και με NVSwitch επιτρέπει την πλήρη διασύνδεση 72 καρτών μέσα σε ένα rack — ο τασιακός παραλληλισμός ενός μοντέλου με ένα τρισεκατομμύριο παραμέτρους ολοκληρώνεται μέσα σε ένα μόνο rack· το NVLink 4 (H100/H200) με 900 GB/s είναι εξαιρετικά ώριμο. Η διασύνδεση HCCS της Ascend 910C είναι περίπου 400 GB/s, δηλαδή το 44% του NVLink 4· η Huawei αντισταθμίζει σε επίπεδο συστήματος με την πλήρως οπτική διασύνδεση του υπερκόμβου CloudMatrix.

Κατά την επιλογή καρτών, αξιολογήστε ταυτόχρονα δύο επίπεδα: το εύρος ζώνης διασύνδεσης ενός μεμονωμένου κόμβου, που καθορίζει την αποδοτικότητα του ενδο-rack παραλληλισμού· και τη λύση υπερκόμβου του προμηθευτή, που ορίζει την οροφή δια-rack επέκτασης. Όποιος κοιτά μόνο το πρώτο υποτιμά τη συστημική ικανότητα της Ascend· όποιος κοιτά μόνο το δεύτερο υποτιμά την πολυπλοκότητα της μεγάλης κλίμακας λειτουργίας.

Δείκτης 4: διαθεσιμότητα συμπλέγματος — ο πιο υποτιμημένος και πιο καθοριστικός δείκτης

Τα πραγματικά δεδομένα της Meta για την εκπαίδευση του Llama 3 405B αξίζει να τα ξαναδιαβάσει τρεις φορές κάθε υπεύθυνος προμηθειών: ένα σύμπλεγμα 16.384 καρτών H100 υπέστη 466 διακοπές εργασιών σε 54 ημέρες — κατά μέσο όρο μία κάθε 3 ώρες, και το ποσοστό αστοχίας των GPU είναι 120 φορές μεγαλύτερο από αυτό των CPU. Κάντε τον υπολογισμό: ένα σύμπλεγμα 10.000 καρτών έχει θεωρητικά ~87,6 εκατομμύρια καρτο-ώρες υπολογιστικής ισχύος ετησίως· κάθε χαμένη ποσοστιαία μονάδα διαθεσιμότητας είναι περίπου 870.000 καρτο-ώρες σπαταλημένης πραγματικής ισχύος· 10% απώλειες από ακινησία σημαίνει εκατομμύρια δολάρια υπολογιστικής ισχύος που εξατμίζονται.

Η διαθεσιμότητα εξαρτάται από τρία πράγματα: την ανοχή σφαλμάτων υλικού RAS (η B300 εισάγει αποκλειστική μηχανή RAS), τη θερμική σταθερότητα (οι κάρτες υψηλής ισχύος απαιτούν υγρή ψύξη και μια βλάβη της υγρής ψύξης σταματά ένα ολόκληρο rack) και τη στρατηγική σημείων ελέγχου (η εκπαίδευση σε 10.000 κάρτες απαιτεί αποθήκευση κάθε 15–30 λεπτά, καθιστώντας το εύρος ζώνης εγγραφής της αποθήκευσης το νέο στενό σημείο). Ακριβώς αυτός ο δείκτης είναι ο τομέας όπου οι κατασκευαστές ολοκληρωμένων συστημάτων δημιουργούν μεγαλύτερη αξία από τους κατασκευαστές τσιπ: εφεδρεία τροφοδοσίας, σχεδιασμός ροών αέρα, εκτός ζώνης διαχείριση και δοκιμές πάγκου — κάθε στοιχείο εγγυάται τη διαθεσιμότητα.

Δείκτης 5: κόστος μετάβασης λογισμικού — το υλικό είναι χαμένο κόστος, το λογισμικό μόνιμο

Το χάσμα του CUDA δεν είναι ο αριθμός των 10.000+ τελεστών αυτός καθαυτό, αλλά η εμπειρία αποσφαλμάτωσης, το οικοσύστημα ανοικτού κώδικα και οι άμεσα εντοπίσιμες απαντήσεις που εκατομμύρια προγραμματιστές συσσώρευσαν σε μια δεκαετία — ένα χάσμα που καμία προδιαγραφή υλικού δεν μπορεί να καλύψει. Συγκριτικά: το ROCm έχει περίπου τους μισούς τελεστές του CUDA και το Ascend CANN περίπου 2.000 τελεστές, που καλύπτουν ήδη τα κύρια μοντέλα.

Πρακτικός κανόνας: για εκπαίδευση και εξαγωγή συμπερασμάτων τυπικών μοντέλων (GPT/Llama/Qwen/DeepSeek) ταιριάζουν και τα τρία οικοσυστήματα· για έρευνα αιχμής με συχνή αλλαγή αρχιτεκτονικής μοντέλων, το CUDA παραμένει η μοναδική επιλογή· όπου η συμμόρφωση επιβάλλει εγχώριες πλατφόρμες, το CANN είναι η μοναδική επιλογή, αλλά προϋπολογίστε 1–3 ανθρωπομήνες μηχανικής για προσαρμοσμένους τελεστές και βελτιστοποίηση μετάβασης και καταχωρίστε το στο χρονοδιάγραμμα του έργου και στη σύμβαση αγοράς.

Δείκτης 6: tokens ανά δολάριο και tokens ανά watt — η τελική εξέταση της εμπορικοποίησης

Μόλις ένα κέντρο υπολογιστικής νοημοσύνης εισέλθει σε εμπορική λειτουργία, οι πελάτες ενδιαφέρονται για ένα μόνο πράγμα: πόσο κοστίζει ένα token. Μετρήσεις τρίτων δείχνουν ότι το κόστος εξαγωγής συμπερασμάτων του εκατομμυρίου tokens σε B200/B300 είναι περίπου 1/5–1/10 αυτού της H100 — ένα πλεονέκτημα που δεν προέρχεται από την απόδοση μίας κάρτας, αλλά από τη συστημική αποδοτικότητα: μεγαλύτερη μνήμη υποστηρίζει μεγαλύτερες παρτίδες, η ακρίβεια FP4 μειώνει τον υπολογισμό στο μισό, το NVLink 5 μειώνει την επιβάρυνση επικοινωνίας. Αυτό εξηγεί γιατί η τιμή ενοικίασης της «ξεπερασμένης» H100 συνεχίζει να πέφτει: δεν έγινε πιο αργή — απλώς δεν βγαίνει πια ο λογαριασμός των tokens ανά δολάριο.

Στο ενεργειακό μέτωπο, το TDP μίας κάρτας αυξήθηκε από 700 W στην H100 σε ~1.400 W στην B300 — πέρα από το όριο της αερόψυξης· η αγορά μιας B300 ισοδυναμεί ουσιαστικά με την αγορά μιας ολόκληρης υποδομής υγρής ψύξης (η ψύξη ψυχρής πλάκας επιτρέπει PUE κάτω από 1,15, με αρχική επένδυση 30–50% υψηλότερη από την αερόψυξη). Αλλά αυτό που πρέπει να συγκρίνεται είναι τα «tokens ανά watt», όχι το TDP: η απόδοση tokens ανά watt της B300 είναι πάνω από 3 φορές αυτής της H100. Η Ascend 910C με TDP περίπου 600 W λειτουργεί με αερόψυξη, με αισθητά χαμηλότερο κατώφλι υποδομής — κατάλληλη για έργα με περιορισμένο προϋπολογισμό και συνθήκες εγκατάστασης.

Πίνακας απόφασης ανά σενάριο

Τυπικό σενάριο

Πρώτη επιλογή

Βασική αιτιολόγηση

Προ-εκπαίδευση κορυφαίων μοντέλων με ένα τρισεκατομμύριο παραμέτρους

Σύμπλεγμα B300

288 GB VRAM + NVLink 5 μειώνουν τον χρόνο εκπαίδευσης στο μισό· απαιτεί παράλληλη επένδυση σε υποδομή υγρής ψύξης

Υπηρεσίες εξαγωγής συμπερασμάτων μεγάλων μοντέλων 70B–405B

H200 / B300

Η H200 τρέχει το 70B σε μία μόνο κάρτα με εξαιρετική σχέση τιμής-απόδοσης· η B300 προσφέρει το ελάχιστο κόστος token σε πολύ μεγάλες παρτίδες

Συμμόρφωση Xinchuang / ανεξαρτησία εφοδιαστικής αλυσίδας

Ascend 910C

Η μοναδική ανεξάρτητη και ελέγξιμη επιλογή· η εξαγωγή συμπερασμάτων είναι σχεδόν έτοιμη για παραγωγή — συνιστάται συνδυασμός με υπερκόμβο για αντιστάθμιση του χάσματος διασύνδεσης

Ευαίσθητη στον προϋπολογισμό εκπαίδευση μικρής και μεσαίας κλίμακας (7B–70B)

H100

Το μηδενικό κόστος μετάβασης οικοσυστήματος και η ώριμη εφοδιαστική αλυσίδα προσφέρουν το καλύτερο TCO

Εγχώρια πλατφόρμα εξαγωγής συμπερασμάτων (νέα κατασκευή)

Ascend 910C → 950PR

Η 950PR είναι βελτιστοποιημένη για εξαγωγή συμπερασμάτων· από το 2026 παρακολουθήστε τη μαζική παραγωγή και τα μετρημένα δεδομένα της

Πίνακας 2: Πίνακας επιλογής GPU για πέντε τυπικά σενάρια

Λίστα ελέγχου παγίδων: τα πέντε πιο συνηθισμένα λάθη επιλογής

• Να κοιτάς μόνο την τιμή μονάδας χωρίς να υπολογίζεις το TCO του συμπλέγματος — το NVSwitch, οι κάρτες δικτύου IB/RoCE και η διαμόρφωση της κρυφής μνήμης NVMe ενός συστήματος 8 καρτών μπορούν να διπλασιάσουν το συνολικό κόστος· μια προσφορά πρέπει να διαβάζεται σε δύο επίπεδα: συστήματος και συμπλέγματος.

• Να κάνεις προϋπολογισμό κατά την κορυφαία απόδοση — το κλαδικό MFU είναι συχνά μόνο 30–50%· επανυπολογίστε σε πραγματική απόδοση πριν συζητήσετε όγκους αγορών, αλλιώς το σύμπλεγμα γεννιέται υπερδιαστασιολογημένο στο διπλάσιο.

• Να αγνοείς τις προϋποθέσεις της εγκατάστασης — στα έργα B300 ελέγξτε πρώτα την ηλεκτρική ισχύ, τη φέρουσα ικανότητα δαπέδων και τις συνθήκες υγρής ψύξης, και μετά μιλήστε για τιμή· αν η εγκατάσταση δεν πληροί, ακόμη και η χαμηλότερη συμβατική τιμή θα γίνει χαμένο κόστος.

• Να υποτιμάς το έργο μετάβασης — εγγράψτε στον προϋπολογισμό το κόστος βελτιστοποίησης της μετάβασης από CUDA σε CANN (τουλάχιστον 1–3 ανθρωπομήνες) και προτιμήστε συνεργάτες ολοκληρωμένων συστημάτων με εμπειρία υλοποίησης εγχώριων πλατφορμών.

• Να χρησιμοποιείς ένα μοντέλο κάρτας για όλους τους φόρτους — προμηθευτείτε εκπαίδευση και εξαγωγή συμπερασμάτων κατά επίπεδα και αναπτύξτε μεγάλα και μικρά μοντέλα χωριστά, αποφεύγοντας σπατάλες όπως «να τρέχεις μοντέλο 7B σε B300».

Γιατί να επιλέξετε τη ChangFan Industrial Computing

Ας επιστρέψουμε στη δομή κόστους της εικ. 1: τα τσιπ αποτελούν μόνο το 30–40% του κόστους ενός κέντρου υπολογιστικής νοημοσύνης — ηλεκτρική ενέργεια, ψύξη, δίκτυο και λειτουργία αποτελούν τα υπόλοιπα, και ακριβώς εκεί οι κατασκευαστές συστημικών πλατφορμών δημιουργούν αξία. Η ChangFan Industrial Computing παρέχει σε κέντρα υπολογιστικής νοημοσύνης και επιχειρήσεις AI ολοκληρωμένους διακομιστές GPU και προσαρμογή του στρώματος υποδομής:

• Συστημικές πλατφόρμες για όλα τα σενάρια: από σταθμούς εργασίας εξαγωγής συμπερασμάτων έως διακομιστές GPU 8 καρτών, με διαμόρφωση κατ' απαίτηση πλατφορμών NVIDIA και εγχώριων υπολογιστικών πλατφορμών, και ολιστική ρύθμιση της αναλογίας CPU/GPU, της κρυφής μνήμης NVMe και του δικτύου υψηλής ταχύτητας.

• Θερμικός και ηλεκτρικός σχεδιασμός για υψηλές ισχύες: για κατανάλωση πάνω από 1.000 W ανά κάρτα, προσφέρουμε βελτιστοποίηση ροών αέρα πλαισίου, εφεδρική τροφοδοσία και πλαίσια έτοιμα για υγρή ψύξη, ώστε οι ισχυρές GPU να λειτουργούν διαρκώς σε πλήρη ισχύ.

• Γονίδια βιομηχανικής αξιοπιστίας: ολόκληρη η γκάμα προϊόντων πληροί τα πρότυπα σχεδιασμού 7×24, με εφεδρικά τροφοδοτικά, εκτός ζώνης διαχείριση (IPMI/BMC) και πλήρεις δοκιμές πάγκου και φόρτου — στοχεύοντας απευθείας τα κρυφά κόστη της διαθεσιμότητας του συμπλέγματος.

• Βαθιές δυνατότητες OEM/ODM: δομή πλαισίου, μεταξοτυπία πάνελ, BIOS/BMC, διάταξη θυρών, προεγκατεστημένα προγράμματα οδήγησης και εικόνες περιβάλλοντος εξαγωγής συμπερασμάτων — όλα προσαρμόσιμα, βοηθώντας τους ολοκληρωτές να παραδίδουν γρήγορα συστήματα AI με τη δική τους μάρκα.

• Πλήρεις πιστοποιήσεις και παγκόσμια παράδοση: προϊόντα πιστοποιημένα κατά 3C, CE, FCC, RoHS και άλλα πρότυπα, προδιαγραφές και αναφορές δοκιμών παρέχονται στα κινεζικά και αγγλικά, υποστήριξη παγκόσμιας εφοδιαστικής και παράδοσης έργων στο εξωτερικό.

Είτε σχεδιάζετε ένα σύμπλεγμα εκπαίδευσης χιλίων καρτών είτε χτίζετε μια εταιρική πλατφόρμα εξαγωγής συμπερασμάτων, η ChangFan Industrial Computing παρέχει το κατάλληλο συστημικό υλικό και επαγγελματική υποστήριξη επιλογής. Επικοινωνήστε με τους μηχανικούς πωλήσεων της ChangFan Industrial Computing για δοκιμές δειγμάτων και προσφορά.

Συχνές ερωτήσεις (FAQ)

Ε: Αξίζει ακόμα να αγοράσετε την H100 το 2026; Α: Ναι. Χάρη στην ώριμη εφοδιαστική αλυσίδα και το μηδενικό κόστος μετάβασης οικοσυστήματος, η H100 παραμένει η βέλτιστη τιμολογιακή επιλογή για εκπαίδευση και εξαγωγή συμπερασμάτων 7B–70B· αλλά για εκπαίδευση αιχμής με επαρκή προϋπολογισμό, η B300 είναι η καλύτερη μακροπρόθεσμη επένδυση.

Ε: Είναι η υγρή ψύξη υποχρεωτική για την B300; Α: Ναι. Με TDP ~1.400 W ανά κάρτα, η B300 ξεπερνά το όριο της αερόψυξης και η υγρή ψύξη ψυχρής πλάκας είναι το πρότυπο· η ανάπτυξη της B300 απαιτεί συνολικό σχεδιασμό ηλεκτροδότησης, ψύξης και φέρουσας ικανότητας της εγκατάστασης.

Ε: Μπορεί η Ascend 910C να αντικαταστήσει την H100; Α: Σε σενάρια εξαγωγής συμπερασμάτων (μοντέλα 7B–13B) είναι σχεδόν πλήρης αντικατάσταση, με πραγματική αποδοτικότητα περίπου 70–82% της H100· στην εκπαίδευση, το χάσμα πραγματικής απόδοσης είναι περίπου 4,5 φορές, αλλά υπό τους περιορισμούς συμμόρφωσης Xinchuang είναι η μοναδική ανεξάρτητη και ελέγξιμη επιλογή.

Ε: Πότε θα κυκλοφορήσει η Ascend 950PR; Α: Σύμφωνα με τον οδικό χάρτη που δημοσίευσε η Huawei, η 950PR κυκλοφορεί το πρώτο τρίμηνο του 2026 με βελτιστοποίηση για σενάρια prefill εξαγωγής συμπερασμάτων, και η 950DT το τέταρτο τρίμηνο του 2026· οι συγκεκριμένες προδιαγραφές και παραδόσεις επιβεβαιώνονται σύμφωνα με τις επίσημες ανακοινώσεις της Huawei.

Ε: Ποια ελάχιστη διαμόρφωση χρειάζεται για εξαγωγή συμπερασμάτων μοντέλου 70B; Α: Τα βάρη FP16 είναι περίπου 140 GB: μία μόνο κάρτα H200 (141 GB) αρκεί· για μεγάλες παράλληλες παρτίδες επιλέξτε την B300 (288 GB)· με περιορισμένο προϋπολογισμό επαρκεί ο τασιακός παραλληλισμός πολλαπλών H100.

Ε: Να χτίσω δικό μου κέντρο υπολογιστικής νοημοσύνης ή να νοικιάσω υπολογιστική ισχύ cloud; Α: Όλα καταλήγουν στη χρησιμοποίηση: με σταθερό φόρτο και ετήσια χρησιμοποίηση πάνω από 60–70%, ένα ιδιόκτητο σύμπλεγμα συστημάτων συνήθως νικά τη μακροχρόνια μίσθωση cloud σε TCO· με μεταβλητό φόρτο ή σε φάση επικύρωσης, είναι συνετότερο να νοικιάσεις πρώτα και να χτίσεις μετά.

Ε: Υποστηρίζουν οι διακομιστές GPU της ChangFan Industrial Computing προσαρμογή υγρής ψύξης; Α: Ναι. Η ChangFan Industrial Computing προσφέρει πλαίσια έτοιμα για υγρή ψύξη, βελτιστοποίηση ροών αέρα και εφεδρική τροφοδοσία, καθώς και πλήρη κύκλο OEM/ODM από το πλαίσιο έως το BIOS και τα προεγκατεστημένα περιβάλλοντα.

Παράρτημα: στρατηγική προώθησης SEO και GEO (εσωτερική χρήση, να μην δημοσιευθεί)

1. Πίνακας λέξεων-κλειδιών

Κύριες λέξεις-κλειδιά του κινεζικού ιστότοπου: επιλογή GPU κέντρου υπολογιστικής νοημοσύνης, H100, H200, B200, B300, Ascend 910B, Ascend 910C, Ascend 950PR, επιλογή διακομιστή GPU, κάρτα εκπαίδευσης AI, κάρτα εξαγωγής συμπερασμάτων, διακομιστής υγρής ψύξης, TCO κέντρου υπολογιστικής νοημοσύνης (δημοσιεύονται στα κινεζικά στον κινεζικό ιστότοπο).

Κύριες αγγλικές λέξεις-κλειδιά (για τον αγγλικό ιστότοπο, διασκευασμένες από τη δομή αυτού του άρθρου): AI data center GPU, H100 vs H200 vs B300, Ascend 910C, GPU server selection, cost per token, liquid-cooled GPU server, HBM bandwidth.

Λέξεις-κλειδιά μακράς ουράς (για τίτλους/υπότιτλους/FAQ): αξίζει να αγοράσετε την H100 το 2026, η B300 απαιτεί υγρή ψύξη, η Ascend 910C μπορεί να αντικαταστήσει την H100, ελάχιστη διαμόρφωση για εξαγωγή συμπερασμάτων 70B, χτίσιμο ή ενοικίαση υπολογιστικής νοημοσύνης, πώς να υπολογίσετε το TCO κέντρου υπολογιστικής νοημοσύνης.

Λογική σύνδεσης μάρκας: οι λέξεις-κλειδιά μοντέλων (H100/B300/910C/950PR) φέρουν την ισχυρότερη πρόθεση αναζήτησης και είναι τα σημεία εισόδου της επισκεψιμότητας αυτού του άρθρου· η μετατροπή στη μάρκα συλλαμβάνεται φυσικά από τις ενότητες «διαθεσιμότητα συμπλέγματος», «υγρή ψύξη και τροφοδοσία», «συστημικές πλατφόρμες» — «τα τσιπ αποτελούν μόνο το 30–40% του κόστους» και η δομή κόστους της εικ. 1 είναι τα βασικά άγκιστρα της ChangFan Industrial Computing, μην τα διαγράψετε κατά τη δημοσίευση. Δημιουργήστε αμοιβαίους εσωτερικούς συνδέσμους με τις ήδη δημοσιευμένες σειρές άρθρων για συγκρίσεις NVIDIA GPU, Ascend, Hygon και διακομιστών. Σημείωση: NVIDIA, Ascend, Atlas κ.λπ. είναι εμπορικά σήματα των αντίστοιχων εταιρειών· η σελίδα πρέπει να περιλαμβάνει σημείωση εμπορικών σημάτων.

Whatapps
WeChat
customer-service
WeChat
Τηλέφωνο
Τηλέφωνο
+86 15113863131
TOP