Sunucu ürünleri hakkında soru-cevap

SVR-001 S: Yerli sunucu nedir?
C: Yerli sunucu, çekirdek donanımı (CPU, anakart, ürün yazılımı vb.) bağımsız olarak geliştirilen veya öncelikle yerli üreticiler tarafından üretilen bir sunucu cihazını ifade eder. Şu anda, yerli sunucular esas olarak üç teknik yol benimser: x86 uyumlu yol (Hygon, Zhaoxin), ARM mimarisi yolu (Huawei Kunpeng, Phytium) ve kendi geliştirdiği mimari yolu (Loongson LoongArch).

SVR-002 S: Yerli sunucular için CPU markaları nelerdir?
C: Başlıca yerli sunucu CPU markaları şunları içerir: Hygon (x86 mimarisi, yerli x86 uyumlu yolun bir temsilcisi), Huawei Kunpeng (ARM), Phytium (ARM), Loongson (kendi geliştirdiği LoongArch), Zhaoxin (x86) ve Shenwei (kendi geliştirdiği SW-64 mimarisi).

SVR-003 S: Yerli sunucular ile ithal sunucular arasındaki fark nedir?
C: Temel farklar şunlardır:

Mimari: İthal sunucular Intel Xeon ve AMD EPYC x86 ekosistemleri tarafından yönetilir; yerli sunucular "çok yollu" bir ekosisteme sahiptir (x86 uyumlu/ARM/kendi geliştirdiği mimariler);

Bağımsız kontrol edilebilirlik: Yerli sunucular anakarttan ürün yazılımına kadar yerlileştirme sağlar, ithal sunucular tedarik zinciri kesintisi ve teknoloji ayrışması riskleri taşır;

Ekosistem: İthal sunucular olgun ekosistemlere sahiptir, yerli sunucu ekosistemleri hızla yetişmektedir.

SVR-004 S: Ana akım yerli sunucu markaları nelerdir?
C: Ana akım yerli sunucu markaları şunları içerir: Inspur (AI sunucu pazarında önemli bir paya sahiptir - belirli veriler en son üçüncü taraf raporlarına başvurmalıdır ve sektörün önde gelen satıcılarından biridir), Huawei, H3C, Sugon, ZTE, Super Fusion, Lenovo vb. Geleneksel endüstriler Huawei ve Inspur gibi güçlü tam yığın yeteneklerine sahip satıcılara öncelik vermelidir.

SVR-005 S: Yerli sunucular Windows çalıştırabilir mi?
C: Bazı yerli platformlar çalıştırabilir. Hygon ve Zhaoxin gibi x86 uyumlu platformlar Windows'u destekler; ancak Kunpeng ve Phytium gibi ARM tabanlı platformlar tipik olarak yerli işletim sistemleri (UnionTech UOS, KylinOS gibi) gerektirir. Satın almadan önce yazılım uyumluluğu onaylanmalıdır.

SVR-006 S: Yerli sunucu nasıl seçilir?
C: Seçim hususları:

Çip mimarisi: Hygon (güçlü x86 uyumluluğu), Kunpeng (yerleşik ARM ekosistemi), Phytium (ITAI'de büyük kurulu taban), Loongson (en yüksek bağımsız kontrol edilebilirlik seviyesi);

Marka: Inspur (AI sunucu liderliği), Huawei (tam yığın yeteneği), Sugon (yüksek performanslı bilgi işlem);

ITAI uyumluluğu: Devlet/finans senaryoları için ürünün ITAI kataloğunda listelenip listelenmediğini onaylayın. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-007 S: Sunucular için Hygon, Kunpeng, Phytium ve Loongson arasında nasıl seçim yapılır?
C:

Hygon (x86): Olgun ekosistem, kapsamlı ticari dağıtım, finans/telekom/İnternet veri merkezleri için uygun, yerli sunucu CPU pazarında önemli bir paya sahiptir (belirli veriler en son üçüncü taraf raporlarına başvurmalıdır);

Kunpeng (ARM): Devlet/kurumsal ve bulut bilişim pazarlarında güçlü rekabet gücü, telekom sektöründe net avantajlar;

Phytium (ARM): ITAI PC'leri/sunucuları için bir dayanak, büyük kümülatif sevkiyat hacimleri (belirli veriler satıcı açıklamalarına dayanmalıdır);

Loongson (kendi geliştirdiği): Kendi geliştirdiği bir mimari kullanır, yüksek güvenlik ve kontrol edilebilirlik gereksinimleri olan senaryolar için uygun, parti/devlet/askeri sektörler için bir dayanaktır. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-008 S: Bir yerli sunucunun yaklaşık fiyatı nedir?
C: Yerli sunucu fiyatları yapılandırmaya göre önemli ölçüde değişir: giriş seviyesi (tek soketli yerli CPU): yaklaşık 10.000-30.000 CNY; orta seviye ana akım (çift soketli): yaklaşık 50.000-150.000 CNY; yüksek seviye AI sunucuları: yüz binlerce ila bir milyon CNY'nin üzerinde. Benzer ithal yapılandırmalara kıyasla, yerli sunucular genellikle daha iyi maliyet-performans sunar ve ITAI satın alma sübvansiyonları için uygun olabilir. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-009 S: Yerli sunucular için ekosistem uyarlaması nasıldır?
C: Yerli sunucu ekosistemi önemli ölçüde iyileşmiştir. Yerli işletim sistemleri (UnionTech UOS, KylinOS), yerli veritabanları (Dameng, Renda Jincang), yerli ara katman yazılımı ve bulut platformları ile tam karşılıklı tanıma ve uyarlama tamamlanmıştır. Bazı önde gelen satıcılar, yerli donanım ve yazılımın tam yığın uyumluluğunu elde etmek için özel ekosistem uyarlama laboratuvarları kurmuştur. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-010 S: En son yerli sunucu CPU'ları nelerdir?
C: 2025-2026 yerli CPU'larda hızlı ilerleme görülmektedir: Hygon C86-5G (128 çekirdek/512 iş parçacığı), Kunpeng 950 (96 çekirdek/192 iş parçacığı), Phytium S5000C (64 çekirdek), Loongson 3C6000 (32-64 çekirdek), Zhaoxin KH-50000 (96 çekirdek). Hygon'un tek çekirdek performansı önemli yinelemeli iyileştirmeler görmüştür ve Loongson'un performansı Intel'in üst düzey Xeon işlemcileriyle karşılaştırılabilir. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-011 S: Yerli sunucular ulusal kriptografik algoritmaları destekler mi?
C: Evet. Yerli sunucular, ürün yazılımı düzeyinde kendi geliştirdikleri güvenlik çekirdeklerini entegre eder, Çin'in ticari kriptografik algoritmalarını (SM2/SM3/SM4) yerel olarak destekler ve donanımdan, ürün yazılımından algoritmalara kadar "tam bağlantı içsel güvenlik" mekanizması oluşturur. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-012 S: Yerli sunucu performansı Intel/AMD'yi yakaladı mı?
C: Bazı senaryolarda, ana akım uluslararası seviyelere yaklaşmış veya ulaşmıştır. Hygon C86-4G serisi Cinebench'te aynı konumdaki Intel ürünlerinden daha yüksek puan alır; Loongson 3C6000 performansı Intel Xeon 6338 ile karşılaştırılabilir; çok çekirdekli paralel bilgi işlem ve dağıtılmış depolama senaryolarında, yerli sunucular gerçek dünya testlerinde aynı seviyedeki ithal ürünlerle eşdeğer performans göstermiştir. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-013 S: Sunucular için ITAI gereksinimleri nelerdir?
C: ITAI, donanımın yerli CPU'lar ve çipler kullanmasını ve yerli işletim sistemlerini çalıştırmasını gerektirir. ITAI satın alımı tipik olarak çip modellerinin, ürün yazılımı sürümlerinin ve işletim sistemi uyumluluk listelerinin netleştirilmesini gerektirir; belirli belge sürümleri ve zorunlu gereksinimler yayınlanmadan önce incelenmelidir.

SVR-014 S: Sunucu ITAI değişimi için zaman çizelgesi nedir?
C: Devlete ait işletmelerin ITAI değişimi için net gereksinimleri vardır, ancak satın alma oranları ve zaman çizelgeleri bölgeye ve sektöre göre değişebilir. Yayınlanmadan önce, yetkili makamların en son resmi belgeleri referans alınmalı ve doğrulanmamış oranlardan kaçınılmalıdır.

SVR-015 S: Yerli sunucular için tercihli devlet satın alma politikaları nelerdir?
C: Devlet satın alma politikaları, uygun yerli ürünler için değerlendirme tercihleri sağlayabilir. Spesifik uygulama kapsamı, oranlar ve yürürlük tarihleri güncel resmi politikalara ve satın alma belgelerine dayanmalıdır.

SVR-016 S: Yerli sunucular hangi senaryolar için uygundur?
C:

Devlet/Finans: Yüksek ITAI uyumluluk gereksinimleri – Hygon ve Kunpeng'e öncelik verin;

Telekom/Bulut Bilişim: Kunpeng'in telekom pazarında net avantajları vardır;

Parti/Devlet/Askeri: Loongson en yüksek bağımsız kontrol edilebilirlik seviyesini sunar;

AI Eğitimi: Inspur ve Huawei gibi markaların olgun AI sunucu ürün hatları vardır. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-017 S: Hangisi daha iyi, Inspur mu Huawei sunucuları mı?
C: Inspur, AI sunucu pazarında önemli bir paya sahiptir (belirli veriler en son üçüncü taraf raporlarına başvurmalıdır) ve sektörün önde gelen satıcılarından biridir; Huawei, kendi geliştirdiği çipler (Kunpeng) ve işletim sistemi (Euler) ile tam yığın yetenekleri oluşturur. Inspur, saf donanım satın alma senaryoları için daha uygundur, Huawei ise tam yığın çözümleri gerektiren senaryolar için daha uygundur. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-018 S: Sugon sunucuları nasıldır?
C: Sugon'un güçlü yönleri yüksek performanslı bilgi işlem ve sıvı soğutma teknolojisindedir. Çin'in en eski tamamen yerli 100.000 kart seviyesinde AI süper kümelerinden biri olan Sugon 8000'i (Dengfeng) piyasaya sürmüştür. Yüksek bilgi işlem yoğunluğu gereksinimleri olan süper bilgi işlem merkezleri ve araştırma kurumları için uygundur. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-019 S: Yerli sunucu = kalitesiz mi?
C: Bu modası geçmiş bir önyargıdır. 2025-2026'da yerli CPU performansı önemli ölçüde artmıştır, çok çekirdekli paralel bilgi işlem ve dağıtılmış depolama senaryolarında ithal ürünlerle eşleşmektedir. Yerli sunucuların avantajları bağımsız kontrol edilebilirlik, veri güvenliği ve yerelleştirilmiş hizmetlerde yatmaktadır.

SVR-020 S: Yerli sunucular yalnızca yerli yazılım mı çalıştırabilir?
C: Mutlaka değil. Hygon ve Zhaoxin gibi x86 uyumlu platformlar Windows ve ana akım ticari yazılımlarla uyumludur; Kunpeng ve Phytium gibi ARM platformları öncelikle yerli işletim sistemlerine ve açık kaynak yazılıma uyum sağlar. Seçim sırasında gerçek yazılım gereksinimlerine göre uyumluluk onaylanmalıdır.

SVR-021 S: Intel sunucu nedir?
C: Intel sunucu, Intel Xeon serisi işlemcilerle donatılmış bir sunucuyu ifade eder. Intel Xeon, veri merkezlerinde en yaygın sunucu CPU platformudur, güçlü tek çekirdek performansı ve olgun yazılım ekosistemi ile bilinir.

SVR-022 S: Sunucular için Intel Xeon işlemci serileri nelerdir?
C: Xeon işlemciler esas olarak şunlara ayrılır:

Xeon E serisi: Giriş seviyesi, KOBİ'ler ve uç bilişim için uygun;

Xeon Gold/Platinum serisi: Ana akım kurumsal sınıf;

Xeon 6 serisi: En yeni nesil, Intel 18A sürecini kullanır, 288 çekirdeğe kadar;

Xeon 6+ (Clearwater Forest): Verimlilik çekirdeği sürümü, bulut-yerel ve AI yüksek eşzamanlılık senaryoları için tasarlanmıştır.

SVR-023 S: Bir Intel Xeon sunucusu nasıl seçilir?
C: Seçim noktaları:

Çekirdek sayısı: Sanallaştırma için daha fazla çekirdek, veritabanları için daha az çekirdek ve daha yüksek frekans seçin;

Nesil: Daha yeni Xeon'lar daha iyi performans ve güç verimliliği sunar;

Senaryo: AI çıkarımı için Xeon 6'yı (AMX hızlandırmayı destekler) ve genel kurumsal uygulamalar için Xeon Gold serisini seçin;

Bütçe: Giriş seviyesi seçenekler Xeon E serisini içerir. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-024 S: Xeon E serisi ile Xeon 6 serisi arasındaki fark nedir?
C: Xeon E serisi giriş seviyesi olarak konumlandırılmıştır, KOBİ'ler ve uç bilişim için uygundur, daha düşük fiyatlara sahiptir; Xeon 6 serisi yeni nesil bir veri merkezi CPU'sudur, Intel 18A sürecini kullanır, 288 çekirdeğe kadar, 12 kanallı DDR5 belleği ve 96 PCIe 5.0 hattını destekler, AI ve yüksek eşzamanlılık senaryoları için tasarlanmıştır. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-025 S: Bir Intel Xeon sunucusunun yaklaşık fiyatı nedir?
C: Giriş seviyesi Xeon E serisi (E-2234 gibi): yaklaşık 2.780 CNY; Xeon E-2288G (8 çekirdek): yaklaşık 5.599 CNY; yüksek seviye Xeon 6 serisi modelleri daha pahalıdır, tam sunucu fiyatları on binlerce ila yüz binlerce CNY arasında değişir. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-026 S: Xeon işlemcilerin temel avantajları nelerdir?
C:

Güçlü tek çekirdek performansı: Yüksek saat hızları, tek iş parçacığı performansına duyarlı uygulamalar için uygun;

AMX matris hızlandırma: AI çıkarım verimliliğini önemli ölçüde artırır;

TDX gizli bilgi işlem: Güvenliği artırır;

Olgun ekosistem: Windows Server ve VMware gibi ticari yazılımlar için yerel destek. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-027 S: Xeon 6+ işlemcinin özellikleri nelerdir?
C: Xeon 6+ (Clearwater Forest), Intel'in Intel 18A sürecine dayanan ilk veri merkezi CPU'sudur, 288 verimlilik çekirdeğine (E-core) kadar, 12 kanallı DDR5-8000 belleği ve 96 PCIe 5.0 hattını destekler. İkinci nesil Xeon'a kıyasla, 9:1 sunucu konsolidasyon oranı elde eder, raf alanını yaklaşık %80 azaltır ve enerji tüketimini %73 düşürür. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-028 S: Xeon işlemciler ECC belleği destekler mi?
C: Evet. Tüm Xeon serisi, ECC (Hata Düzeltme Kodu) bellek hata düzeltmeyi destekler ve uzun süreli hesaplamalar sırasında veri anormallikleri riskini önemli ölçüde azaltır. Bu, sunucu ve masaüstü CPU'ları arasındaki temel bir ayrımdır. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-029 S: Xeon işlemcilerin tipik TDP'si nedir?
C: Modele göre geniş ölçüde değişir: Xeon E serisi 71W kadar düşük; ana akım Xeon Gold/Platinum serisi tipik olarak 100-300W arasında; Xeon 6+ verimlilik çekirdeği tasarımı daha iyi güç kontrolü sunar. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-030 S: Intel Xeon sunucuları hangi senaryolar için uygundur?
C:

AI çıkarımı: AMX komut seti hızlandırma, makine öğrenimi çıkarımı için uygun;

Yüksek eşzamanlılık web hizmetleri: Güçlü tek çekirdek performansı;

Geleneksel kurumsal veritabanları: Olgun ekosistem, iyi uyumluluk;

Güvenilir senaryolar: TDX gizli bilgi işlem desteği. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-031 S: Xeon sunucuları sanallaştırma için uygun mu?
C: Çok uygundur. Xeon işlemciler Intel VT-x/vt-d sanallaştırma teknolojisini destekler ve çok çekirdekli tasarım çok sayıda sanal makineyi barındırabilir. Xeon 6+ verimlilik çekirdeği tasarımı bulut-yerel ve konteynerleştirilmiş senaryolarda mükemmel performans gösterir. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-032 S: Intel Xeon ve AMD EPYC sunucuları arasında nasıl seçim yapılır?
C: Intel avantajları: güçlü tek çekirdek performansı, AI hızlandırma (AMX), güvenlik teknolojisi (TDX), olgun yazılım ekosistemi. AMD avantajları: yüksek çekirdek yoğunluğu, geniş bellek bant genişliği, daha iyi maliyet-performans. Geleneksel kurumsal uygulamalar ve AI çıkarımı için Intel'i seçin; büyük ölçekli sanallaştırma ve çok iş parçacıklı iş yükleri için AMD'yi seçin. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-033 S: Xeon ile Core arasındaki fark nedir?
C: Xeon, sunucu/iş istasyonu için özel bir CPU'dur, ECC belleği, çok soketli CPU ara bağlantısını, daha yüksek çekirdek sayılarını ve daha fazla kararlılığı destekler; Core, daha yüksek saat hızlarına sahip ancak kurumsal sınıf özelliklerden yoksun tüketici sınıfı bir CPU'dur. Sunucular Xeon kullanmalıdır. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-034 S: Xeon sunucuları hangi işletim sistemlerini destekler?
C: Xeon sunucuları tüm ana akım sunucu işletim sistemlerini destekler: Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Ubuntu Server, VMware ESXi, CentOS vb. Ekosistem uyumluluğu tüm platformlar arasında en kapsamlı olanlardan biridir.

SVR-035 S: Xeon işlemcilerin güvenlik özellikleri nelerdir?
C: Xeon işlemciler birden fazla yerleşik güvenlik teknolojisi içerir:

TDX (Güven Alanı Uzantıları): Gizli bilgi işlem, hassas verileri korur;

Intel vPro: Uzaktan yönetim;

SGX: Güvenilir yürütme ortamı;

Boot Guard: Kötü amaçlı ürün yazılımı saldırılarını önler.

SVR-036 S: Hangi markalar Xeon sunucuları sunar?
C: Neredeyse tüm ana akım sunucu markalarının Xeon ürün hatları vardır: Dell PowerEdge, HPE ProLiant, Lenovo ThinkSystem gibi uluslararası markalar; Inspur, Huawei FusionServer, H3C, Sugon gibi yerli markalar. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-037 S: Sunucular için en son Intel Xeon ürünleri nelerdir?
C: 2026'da Intel, Intel 18A sürecine dayanan ve 288 çekirdeğe kadar çıkan Xeon 6+ (Clearwater Forest)'ı piyasaya sürdü. Xeon 6 serisi zaten tamamen mevcuttur, AMX matris hızlandırma ve TDX güvenlik teknolojisini destekler.

SVR-038 S: Daha fazla Xeon işlemci çekirdeği her zaman daha mı iyidir?
C: Mutlaka değil. Daha fazla çekirdek sanallaştırma ve paralel bilgi işlem için uygundur; ancak veritabanları ve web hizmetleri tek çekirdek frekansına daha duyarlıdır. Seçim, basitçe daha fazla çekirdek yerine gerçek iş yüküne göre yapılmalıdır.

SVR-039 S: Xeon sunucuları her zaman AMD sunucularından daha mı pahalıdır?
C: Mutlaka değil. Karşılaştırılabilir yapılandırma seviyelerinde, Intel ve AMD sunucu fiyatları değişir. AMD EPYC çekirdek yoğunluğu ve maliyet-performansta avantajlara sahiptir, ancak Intel belirli senaryolarda (AI çıkarımı gibi) benzersiz değer sunar. Karşılaştırma ihtiyaçlara göre yapılmalıdır.

SVR-040 S: Xeon E serisi "sulandırılmış" bir sürüm mü?
C: Xeon E serisi KOBİ'ler ve giriş seviyesi senaryolar için optimize edilmiştir, daha az çekirdeğe sahiptir ancak ECC belleği ve sanallaştırma gibi kurumsal sınıf özellikleri korur. "Sulandırılmış" değil "hassas konumlandırılmış"tır – kurumsal sınıf kararlılık gerektiren bütçe kısıtlı senaryolar için uygundur.

SVR-041 S: AMD sunucu nedir?
C: AMD sunucu, AMD EPYC serisi işlemcilerle donatılmış bir sunucuyu ifade eder. AMD EPYC, yüksek çekirdek yoğunluğu, geniş bellek bant genişliği ve mükemmel maliyet-performans ile bilinir, sunucu CPU pazar payı son yıllarda istikrarlı bir şekilde artmaktadır; belirli pay rakamları en son üçüncü taraf raporlarından alınmalı ve istatistiksel temel belirtilmelidir.

SVR-042 S: AMD EPYC işlemci serileri nelerdir?
C: EPYC esas olarak şunlara ayrılır:

  1. Nesil EPYC (Turin): Mevcut ana akım, Zen 5 mimarisi;

  2. Nesil EPYC (Venice): 2026'da piyasaya sürülen en yeni, Zen 6 mimarisi, 256 çekirdeğe kadar;

EPYC 9005 serisi: Orta seviye pazarı hedefler.

SVR-043 S: Bir AMD EPYC sunucusu nasıl seçilir?
C: Seçim noktaları:

Çekirdek sayısı: Sanallaştırma ve büyük veri için yüksek çekirdekli modelleri seçin;

Nesil: 5. nesil (Turin) mevcut ana akımdır, 6. nesil (Venice) en yenidir;

Senaryo: Büyük veritabanları, blok zinciri ve finansal nicel ticaret için EPYC'yi seçin;

Bütçe: EPYC olağanüstü çekirdek yoğunluğu değeri sunar. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-044 S: Bir AMD EPYC sunucusunun yaklaşık fiyatı nedir?
C: EPYC sunucuları genellikle karşılaştırılabilir Intel yapılandırmalarından daha iyi maliyet-performans sunar. Giriş seviyesi tek soketli EPYC sunucuları: yaklaşık 20.000-50.000 CNY; orta seviye çift soketli: yaklaşık 50.000-150.000 CNY; yüksek seviye çok soketli/yüksek çekirdekli modeller daha pahalıdır. Spesifik fiyatlar çekirdek sayısı, bellek ve depolama yapılandırmalarına bağlıdır. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-045 S: AMD EPYC'nin temel avantajları nelerdir?
C:

Yüksek çekirdek yoğunluğu: 256 çekirdeğe kadar, büyük ölçekli paralel bilgi işlem için uygun;

Geniş bellek bant genişliği: 12 kanallı bellek, 460GB/s'ye kadar bant genişliği;

Daha fazla PCIe hattı: Daha fazla genişletme cihazını destekler;

Maliyet-performans avantajı: Aynı fiyat noktasında daha fazla çekirdek;

Güçlü çok iş parçacıklı performans: CCD modüler tasarımı çok iş parçacıklı görevlerde olağanüstü performans gösterir. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-046 S: 5. Nesil EPYC Turin ne kadar güçlü?
C: Turin, HPC ve AI iş yüklerinde %37'ye kadar IPC iyileştirmesi elde eder, maksimum turbo saat hızları ilk kez 5.0GHz eşiğini aşar. Intel Xeon 6980P 128C ile karşılaştırıldığında, Turin SPEC CPU performans testlerinde yaklaşık %40, kurumsal iş performansında %40 ve HPC performansında %80 öndedir. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-047 S: 6. Nesil EPYC Venice'in özellikleri nelerdir?
C: Venice, Zen 6 mimarisini kullanır, 256 çekirdeğe kadar, PCIe 6.0'ı destekler. Dört ürün ailesine ayrılır: Venice SP7 (2026 Q4'te sevk edilecek), Venice SP8 (2027'nin ilk yarısı), Venice-X ve Verano (2027'nin ikinci yarısı). EPYC 9006 LP, raf ölçekli AI çözümleri için özel olarak optimize edilmiştir, 5GHz temel frekansta 72 çekirdeğe kadar. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-048 S: EPYC ECC belleği destekler mi?
C: Evet. Tüm EPYC serisi ECC belleği ve RDIMM'i destekler, 12 kanallı DDR5 bellek tasarımı son derece yüksek bellek bant genişliği sağlar, bellek yoğun uygulamalar için uygundur. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-049 S: AMD EPYC sunucuları hangi senaryolar için uygundur?
C:

Büyük veritabanları: Yüksek bellek bant genişliğinden önemli avantaj;

Sanallaştırma/Konteynerler: Yüksek çekirdek yoğunluğu daha fazla VM'yi destekler;

Blok zinciri/Finansal nicel ticaret: Mükemmel çok iş parçacıklı performans;

AI eğitim altyapısı: Çekirdek yoğunluğu ve PCIe hattı avantajları;

HPC yüksek performanslı bilgi işlem. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-050 S: EPYC AI için uygun mu?
C: Evet. 6. Nesil EPYC Venice, raf ölçekli AI çözümleri için özel olarak optimize edilmiş EPYC 9006 LP modelini içerir. EPYC'nin yüksek çekirdek yoğunluğu ve bellek bant genişliği, AI veri ön işleme ve çıkarım senaryolarında mükemmel performans gösterir. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-051 S: AMD EPYC ve Intel Xeon arasında nasıl seçim yapılır?
C: AMD avantajları: yüksek çekirdek yoğunluğu (256 çekirdeğe kadar), geniş bellek bant genişliği (12 kanal), mükemmel maliyet-performans. Intel avantajları: güçlü tek çekirdek performansı, AI hızlandırma (AMX), güvenlik teknolojisi (TDX), olgun ekosistem. Büyük ölçekli sanallaştırma/çok iş parçacığı için AMD'yi, AI çıkarımı/geleneksel kurumsal uygulamalar için Intel'i seçin. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-052 S: AMD EPYC ve yerli CPU'lar arasında nasıl seçim yapılır?
C: ITAI olmayan senaryolar için: EPYC daha iyi performans ve daha olgun bir ekosistem sunar. ITAI/yerlileştirme gerektiren senaryolar için: yerli CPU'lar (Hygon, Kunpeng vb.) seçilmelidir. Hygon'un kendisi AMD Zen mimarisi lisansına dayanır ve EPYC'ye yakın performans ve x86 uyumluluğu sunar. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-053 S: EPYC sunucuları hangi işletim sistemlerini destekler?
C: EPYC sunucuları ana akım sunucu işletim sistemlerini destekler: Windows Server, RHEL, Ubuntu Server, VMware ESXi vb. Bir x86 mimarisi olarak yazılım uyumluluğu çok olgundur.

SVR-054 S: EPYC işlemcilerin güvenlik özellikleri nelerdir?
C: EPYC, AMD Güvenli İşlemcisini ve Güvenli Şifrelenmiş Sanallaştırma (SEV) teknolojisini entegre eder, hipervizörün konuk verilerine erişmesini önlemek için şifrelenmiş sanal makine belleğini destekler. Ayrıca güvenli önyüklemeyi ve ürün yazılımı TPM'yi destekler.

SVR-055 S: Hangi markalar EPYC sunucuları sunar?
C: Neredeyse tüm ana akım sunucu markalarının EPYC ürün hatları vardır: Dell PowerEdge, HPE, Lenovo, Supermicro; Inspur, Huawei ve Sugon gibi yerli markalar da EPYC platform sunucuları sunar. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-056 S: En son AMD EPYC ürünleri nelerdir?
C: Temmuz 2026'da AMD, Zen 6 mimarisine dayanan 6. Nesil EPYC 9006 (Venice) serisini piyasaya sürdü. 5. Nesil EPYC Turin zaten tamamen mevcuttur. AMD'nin sunucu CPU pazarındaki gelir payı %46'ya ulaşmıştır.

SVR-057 S: AMD EPYC Intel'den daha mı az kararlı?
C: Bu geçmiş bir izlenimdir. EPYC artık kurumsal pazarda yaygın olarak konuşlandırılmaktadır, büyük küresel bulut sağlayıcıları (Alibaba Cloud, AWS vb.) EPYC sunucularını ölçekli olarak konuşlandırmaktadır. AMD'nin sunucu CPU pazar payı %0,2'den %46'ya yükselmiştir.

SVR-058 S: EPYC çok çekirdekli ancak tek çekirdek performansı zayıf mı?
C: 5. Nesil EPYC Turin 5.0GHz maksimum turbo hızına ulaşmıştır, tek çekirdek performansı önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Turin, SPEC CPU performans testlerinde Intel Xeon 6980P'yi yaklaşık %40 önde geçmektedir. "Çok çekirdekli ancak zayıf tek çekirdek" modası geçmiş bir izlenimdir.

SVR-059 S: EPYC yalnızca Linux mu çalıştırabilir?
C: Hayır. EPYC x86 mimarisidir ve Windows Server'ı tamamen destekler. Tüm ana akım sunucu işletim sistemleri üzerinde çalışabilir.

SVR-060 S: GPU sunucusu nedir?
C: GPU sunucusu, belirli iş yüklerini hızlandırmak için GPU'ların (grafik işlem birimleri) paralel bilgi işlem gücünden yararlanan, GPU'larla donatılmış bir sunucudur. GPU'lar binlerce bilgi işlem çekirdeğine sahiptir ve grafik oluşturma, bilimsel bilgi işlem, AI eğitimi ve çıkarımı ve diğer paralel bilgi işlem yoğun görevler için uygundur.

SVR-061 S: GPU sunucusu ile normal sunucu arasındaki fark nedir?
C:

Temel fark: Normal sunucular ana bilgi işlem birimi olarak CPU'ları kullanır; GPU sunucuları ek olarak GPU hızlandırıcı kartlarıyla donatılmıştır, paralel bilgi işlem yeteneği CPU'ların onlarca katıdır;

Kullanım: Normal sunucular genel amaçlı bilgi işlem için uygundur; GPU sunucuları AI eğitimi, grafik oluşturma ve bilimsel bilgi işleme odaklanır;

Güç tüketimi: GPU sunucuları normal sunuculardan önemli ölçüde daha fazla güç tüketir.

SVR-062 S: GPU sunucuları için ana akım GPU markaları nelerdir?
C:

NVIDIA: Yüksek pazar payı, en kapsamlı ürün yelpazesi (A100/H100/B200 vb.);

AMD: Instinct serisi, önemli maliyet-performans avantajı (MI300X/MI350 vb.);

Yerli: Cambricon, Huawei Ascend, Tianzhi Intelligent, Enflame Technology vb., ITAI senaryoları için tercih edilir.

SVR-063 S: Sunucular için ana NVIDIA GPU modelleri nelerdir?
C:

A100 (Ampere): Ana akım AI eğitim kartı, 80GB VRAM;

H100 (Hopper): Yüksek performanslı AI eğitimi, 80GB HBM3;

H200: H100 yükseltmesi, 141GB HBM3e;

B200 (Blackwell): 2025-2026 en yeni mimari, 8 yığın HBM3e;

RTX 4090: Tüketici masaüstü kartı, genellikle küçük çıkarım senaryoları için kullanılır;

L40S: Çıkarım + grafik füzyon kartı.

SVR-064 S: Bir GPU sunucusu nasıl seçilir?
C:

Gereksinimleri belirleyin: AI eğitimi için A100/H100 seçin; AI çıkarımı için L40/T4; bilimsel bilgi işlem için A100; grafik oluşturma için RTX A6000;

GPU sayısı: Tek kart/4 kart/8 kart yapılandırmaları;

CPU eşleştirme: Ana akım seçim Intel Xeon veya AMD EPYC;

Soğutma: Hava soğutmalı veya sıvı soğutmalı;

Marka: NVIDIA DGX (OEM), Dell, Inspur, Supermicro vb. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-065 S: 8 kartlı bir GPU sunucusunun yaklaşık fiyatı nedir?
C: Fiyatlar GPU modeline göre büyük ölçüde değişir: 8×A100 (80GB) sistemi yaklaşık 1-1,5 milyon CNY; 8×H100 yaklaşık 2-3 milyon CNY; 8×B200 daha yüksektir. Giriş seviyesi tüketici sınıfı GPU çözümleri (4×RTX 4090 gibi) yaklaşık 100.000-200.000 CNY'dir. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-066 S: Bir GPU sunucusu için CPU nasıl seçilir?
C:

AI eğitimi senaryoları: Yeterli PCIe hattı sağlamak için çift soketli AMD EPYC veya Intel Xeon Gold işlemciler önerilir;

Çıkarım senaryoları: Tek soketli CPU yeterlidir;

Genel prensip: CPU'nun GPU için darboğaz olmamasını sağlaması yeterlidir; çekirdek sayısı saat hızından daha kritiktir (veri ön işleme için). Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-067 S: Bir GPU sunucusu ne kadar VRAM'e ihtiyaç duyar?
C:

AI eğitimi (büyük modeller): 80GB'dan başlayarak (H100/A100), 141GB (H200) önerilir;

AI çıkarımı: 24-80GB;

Bilimsel bilgi işlem: 40-80GB;

Grafik oluşturma: 24-48GB. VRAM kapasitesi, eğitilebilecek maksimum model boyutunu doğrudan etkiler. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-068 S: GPU sunucularında hangi ara bağlantı teknolojileri kullanılır?
C:

NVLink: NVIDIA'nın tescilli yüksek hızlı ara bağlantısı, birden fazla GPU'yu bağlar;

NVSwitch: Birden fazla GPU düğümünü bağlar;

InfiniBand: 400G/800G yüksek hızlı ağ ara bağlantısı;

PCIe 5.0/6.0: GPU'lar ve CPU'lar arasındaki veri aktarım kanalları. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-069 S: GPU sunucuları için güç tüketimi ve soğutma nasıl ele alınır?
C: Tek bir H100 yaklaşık 700W tüketir, 8 kartlı bir sistem 5.600W ila 10.000W'ın üzerinde güç çeker. Soğutma çözümleri:

Hava soğutma: Yüksek hava akışlı kabinler gerektirir, küçük ve orta ölçek için uygundur;

Sıvı soğutma: Daha verimli, 8+ kartlı yüksek yoğunluklu dağıtımlar için uygundur, PUE'yi 1,1'in altına düşürebilir;

Daldırmalı sıvı soğutma: Nihai soğutma, büyük ölçekli veri merkezleri için uygundur. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-070 S: GPU sunucuları hangi senaryolar için uygundur?
C:

AI büyük model eğitimi: Temel senaryo;

AI çıkarımı: Model dağıtımı;

Bilimsel bilgi işlem: Moleküler dinamik, hava tahmini vb.;

Grafik oluşturma: 3D tasarım, görsel efektler;

Büyük veri analitiği: GPU hızlandırmalı veri işleme. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-071 S: GPU sunucularında AI eğitimi için hangi yazılım ortamları gereklidir?
C:

CUDA: NVIDIA'nın paralel bilgi işlem platformu;

cuDNN: Derin sinir ağı hızlandırma kütüphanesi;

Derin öğrenme çerçeveleri: PyTorch, TensorFlow;

Konteynerleştirme: NVIDIA Docker/Enroot;

Küme yönetimi: Kubernetes + GPU zamanlama eklentileri. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-072 S: Sunucular için NVIDIA, AMD ve yerli GPU'lar arasında nasıl seçim yapılır?
C:

NVIDIA: Güçlü yazılım ekosistemi (CUDA), yüksek pazar payı, tipik olarak daha yüksek fiyat;

AMD: Hızla büyüyen ROCm ekosistemi, iyi maliyet-performans, CUDA ekosistemine yetişiyor;

Yerli (Cambricon/Ascend): ITAI uyumluluğu tercih edilir, ekosistem yetişiyor, devlet/KİT senaryoları için uygun. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-073 S: A100, H100 ve B200 arasında nasıl seçim yapılır?
C:

A100: Ana akım olgun çözüm, iyi maliyet-performans, küçük ve orta ölçekli AI eğitimi için uygun;

H100: Yüksek performanslı AI eğitimi, A100'e kıyasla 3-4 kat performans artışı;

B200 (Blackwell): 2025'in en yeni mimarisi, daha fazla performans artışı, ultra büyük ölçekli AI eğitimi için uygun. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-074 S: NVIDIA DGX ile üçüncü taraf GPU sunucuları arasında nasıl seçim yapılır?
C: DGX, NVIDIA'nın OEM sistemidir, yüksek düzeyde optimize edilmiş donanım ve yazılıma sahiptir, kullanıma hazırdır, ancak pahalıdır; üçüncü taraf (Dell, Inspur, Supermicro vb.) daha iyi maliyet-performans ve esnek yapılandırma sunar. Büyük kuruluşlar/araştırma kurumları DGX'i seçer; KOBİ'ler/bütçe kısıtlı kullanıcılar üçüncü tarafı seçer. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-075 S: Bir GPU sunucusu nasıl bakımı yapılır?
C:

Düzenli toz temizliği: GPU'larda toz birikmesi soğutmayı etkiler;

Sıcaklık izleme: GPU sıcaklıklarının güvenli aralıklarda (<85°C) kaldığından emin olun;

Sürücü güncellemeleri: NVIDIA sürücülerini düzenli olarak güncelleyin;

Günlük kontrolü: ECC hata kayıtlarını inceleyin;

Güç kaynağı kontrolleri: Yeterli ve kararlı güç dağıtımını sağlayın.

SVR-076 S: Inspur'un GPU sunucuları nasıldır?
C: Inspur, AI sunucu pazarında lider markalardan biridir (önemli bir pazar payına sahiptir - belirli veriler en son üçüncü taraf raporlarına başvurmalıdır), AI sunucu ürün hattı 4U/8U/sıvı soğutma ve diğer form faktörlerini kapsar, NVIDIA, AMD ve yerli GPU'ları destekler ve internet ve AI şirketlerinde yaygın olarak kullanılır. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-077 S: Yerli GPU sunucu markaları nelerdir?
C:

Huawei: Ascend serisi AI sunucuları, kendi geliştirdiği Ascend GPU'ları ile;

Sugon: Tamamen yerli GPU sunucuları, Cambricon ve diğer yerli GPU'larla donatılmış;

Inspur: Yerli GPU'ları (Cambricon, Enflame vb.) destekleyen AI sunucuları. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-078 S: Bir GPU sunucusunda mutlaka 8 GPU mu olmalı?
C: Hayır. GPU sayısı iş ihtiyaçlarına bağlıdır:

Küçük ölçekli AI çıkarımı: Tek GPU yeterlidir;

Algoritma geliştirme: 2-4 GPU;

Büyük ölçekli model eğitimi: 8 veya daha fazla GPU;

Grafik oluşturma: Tek veya çift GPU yeterlidir.

SVR-079 S: GPU sunucuları yalnızca AI iş yüklerini mi çalıştırabilir?
C: Hayır. GPU sunucuları yaygın olarak şunlarda kullanılır: bilimsel bilgi işlem (moleküler simülasyon, hava tahmini), finansal modelleme (risk hesaplama), grafik oluşturma (görsel efektler), gen dizileme analizi ve diğer birçok paralel bilgi işlem senaryosu.

SVR-080 S: AI sunucusu nedir?
C: AI sunucusu, yapay zeka iş yükleri (büyük model eğitimi, derin öğrenme çıkarımı, makine öğrenimi vb.) için özel olarak optimize edilmiş bir sunucudur. Tipik olarak birden fazla yüksek performanslı GPU, büyük kapasiteli bellek ve yüksek hızlı depolama ile donatılmıştır, önceden yüklenmiş AI geliştirme çerçeveleri ve konteyner ortamlarına sahiptir.

SVR-081 S: AI sunucusu ile genel amaçlı sunucu arasındaki fark nedir?
C:

Bilgi işlem çekirdeği: AI sunucuları ana bilgi işlem gücü olarak GPU'ları/TPU'ları/NPU'ları kullanır, genel amaçlı sunucular CPU'ları kullanır;

Mimari: AI sunucuları GPU'lar arasında düşük gecikmeli ara bağlantıyı (NVLink/InfiniBand) vurgular, genel amaçlı sunucular bunu gerektirmez;

Depolama: AI sunucuları son derece hızlı veri erişimi gerektirir (NVMe SSD'ler);

Güç tüketimi: AI sunucuları genel amaçlı sunuculardan önemli ölçüde daha fazla güç tüketir.

SVR-082 S: AI sunucuları eğitim için mi yoksa çıkarım için mi kullanılır?
C:

AI Eğitimi: Büyük ölçekli veri eğitimi yoluyla modeller oluşturur, yüksek bilgi işlem gücü gerektirir ve haftalar ila aylar sürer, yüksek performanslı GPU'lar (A100/H100) gerektirir;

AI Çıkarımı: Eğitilmiş modelleri üretime dağıtır, gerçek zamanlı isteklere yanıt verir, daha az bilgi işlem gücü gerektirir, T4/L40 gibi GPU'lar kullanır.

SVR-083 S: Ana akım AI sunucu markaları nelerdir?
C:

NVIDIA DGX: OEM AI sunucusu, optimize edilmiş donanım-yazılım entegrasyonu;

Inspur NF serisi: Önde gelen yerli AI sunucu markalarından biri;

Dell PowerEdge: NVIDIA/AMD/Intel çoklu GPU seçeneklerini destekler;

Supermicro: İyi maliyet-performans, esnek yapılandırma;

Huawei Atlas: Ascend AI sunucuları, yerli yol.

SVR-084 S: Bir AI sunucusu nasıl seçilir?
C:

Senaryoyu tanımlayın: Eğitim için yüksek performanslı (A100/H100), çıkarım için T4/L40 seçin;

GPU sayısı: 2 kart/4 kart/8 kart;

CPU: Çift soketli Xeon/EPYC, 32-64 çekirdek;

Bellek: 256GB-2TB;

Depolama: Sistem diski SSD + büyük kapasiteli NVMe veri sürücüleri;

Soğutma: Hava soğutmalı veya sıvı soğutmalı. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-085 S: Bir AI sunucusu için hangi CPU yapılandırması gereklidir?
C: Bir AI sunucusundaki CPU yalnızca kontrol mantığını işlemekle kalmaz, aynı zamanda veri ön işleme ve son işlemeyi de yapar. Çift soketli Intel Xeon Gold serisi (8480+ gibi) veya çift soketli AMD EPYC serisi (9654 gibi) önerilir, soket başına en az 32 çekirdek ve bol miktarda PCIe 5.0 hattı. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-086 S: Bir AI sunucusu ne kadar belleğe ihtiyaç duyar?
C: Başlangıç noktası olarak 256GB önerilir, eğitim senaryoları için 512GB-1TB önerilir. Bellek boyutu veri yükleme ve ön işleme verimliliğini etkiler. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-087 S: Bir AI sunucusu için depolama nasıl yapılandırılır?
C:

Sistem sürücüsü: RAID 1'de 2 NVMe SSD;

Veri sürücüsü: Birden fazla büyük kapasiteli NVMe SSD, 4-8TB önerilir; daha yüksek IOPS daha iyidir (model yükleme ve veri ön işleme yüksek hızlı okuma/yazma gerektirir);

Depolama ağı: InfiniBand veya RoCE önerilir. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-088 S: Bir AI sunucusunun yaklaşık fiyatı nedir?
C:

Giriş seviyesi (1-2 GPU): 100.000-300.000 CNY;

Orta seviye (4 GPU): 500.000-1.000.000 CNY;

Yüksek seviye (8 GPU): 2.000.000-5.000.000 CNY. NVIDIA H100 (kart başına yaklaşık 300.000 CNY) ile toplam sistem maliyeti kolayca 2.000.000 CNY'yi aşar. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-089 S: AI sunucusu ile GPU sunucusu arasındaki fark nedir?
C: AI sunucusu, GPU sunucularının bir alt kümesidir, ancak AI sunucuları şunları vurgular:

Önceden yüklenmiş AI çerçeveleri: PyTorch/TensorFlow önceden optimize edilmiş;

Küme iletişimi: NVSwitch/InfiniBand donanım entegrasyonu;

Yüksek yoğunluklu dağıtım: Kompakt tasarımlarda 8+ kart desteği;

Tam yığın AI optimizasyonu: Donanım-yazılım entegre ayarlama. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-090 S: AI sunucuları için enerji ve soğutma gereksinimleri nelerdir?
C: 8×H100 sistem 5.600W'ın üzerinde ila 10.000W'dan fazla tüketir, raf güç yoğunluğu son derece yüksektir. Soğutma çözümleri:

Hava soğutma: Yüksek hava akışlı kabinler gerektirir;

Sıvı soğutma: Daha verimli, yüksek yoğunluklu dağıtım için uygun;

Daldırmalı sıvı soğutma: Nihai soğutma, büyük veri merkezleri için uygun. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-091 S: AI sunucuları için ağ yapılandırma gereksinimleri nelerdir?
C: Büyük ölçekli AI eğitimi GPU'lar arasında yüksek hızlı iletişim gerektirir:

InfiniBand: 400G/800G, ultra düşük gecikme;

RoCE (RDMA over Converged Ethernet): RDMA düşük gecikmeli ağ;

NVSwitch: GPU'lar arasında tam ara bağlantı, yaklaşık 900GB/s bant genişliği. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-092 S: AI sunucuları hangi endüstriler için uygundur?
C:

İnternet: Büyük model eğitimi (GPT/LLaMA);

Finans: Risk modelleri, nicel ticaret;

Sağlık: Tıbbi görüntüleme AI teşhisi;

Otonom sürüş: Model eğitimi ve simülasyon;

Akıllı üretim: Kalite denetimi, kestirimci bakım;

Araştırma: AI ile entegre bilimsel bilgi işlem. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-093 S: Bir AI sunucusunda büyük model dağıtmak için hangi yapılandırma gereklidir?
C:

7B-13B parametreli modeller: Tek bir A100/H100 (80GB) üzerinde dağıtılabilir;

70B parametreli modeller: 2-4 A100/H100 GPU;

175B+ parametreli modeller: 8 veya daha fazla A100/H100 GPU;

Çıkarım senaryoları: VRAM gereksinimi model parametrelerinin yaklaşık 2 katıdır (FP16 hassasiyeti). Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-094 S: Bir AI sunucusunun güvenliği nasıl sağlanır?
C:

Veri şifreleme: Model ve veri depolamayı şifreleyin;

Erişim kontrolü: Model sızıntısını önlemek için katı izin yönetimi;

Güvenilir bilgi işlem: TPM/TDX ve diğer teknolojilerle koruma;

Ürün yazılımı güncellemeleri: BMC ve GPU sürücülerini düzenli olarak güncelleyin;

Fiziksel güvenlik: Veri merkezlerinde fiziksel izolasyon.

SVR-095 S: Hangi NVIDIA DGX modelleri mevcuttur?
C:

DGX A100: 8×A100 80GB, klasik model;

DGX H100: 8×H100 80GB, ana akım model;

DGX B200 (Blackwell): En yeni model, tepe performans;

DGX Station: Masaüstü sınıfı AI iş istasyonu. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-096 S: Hangi yerli AI sunucuları mevcuttur?
C:

Huawei Atlas: Ascend 910/310 AI işlemcileri, tamamen yerli;

Inspur NF5488/NF5688: NVIDIA/yerli GPU'ları destekler;

Sugon: Cambricon ve diğer GPU'larla tamamen yerli AI sunucuları;

Cambricon: Kendi geliştirdiği Siyuan AI hızlandırıcı kartları. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-097 S: AI sunucuları için 2026 trendleri nelerdir?
C:

Sıvı soğutma ana akım haline geliyor: Yüksek yoğunluklu dağıtım sıvı soğutmayı standart haline getiriyor;

Çıkarım talebi artışı: Büyük model uygulama benimsemesi çıkarım sunucularında hızlı büyümeyi tetikliyor;

Yerli hızlandırma: Yerli AI çipleri (Ascend, Cambricon) pay kazanıyor;

Blackwell mimarisi benimsemesi: B200 kademeli olarak H100'ün yerini alıyor.

SVR-098 S: Bir AI sunucusu sadece birkaç GPU'lu bir sunucu mu?
C: Tam olarak değil. AI sunucuları yalnızca GPU'lu sunucular değildir; CPU, bellek, depolama, ağ, soğutma ve kasa tasarımının tam yığın optimizasyonunu içerir. Profesyonel AI sunucuları, GPU'lar arasında yüksek hızlı veri alışverişini (NVSwitch gibi) sağlar, bu da GPU'lu sıradan sunucuların başaramayacağı bir şeydir.

SVR-099 S: AI işi için mutlaka bir AI sunucusu satın almak gerekli mi?
C: Mutlaka değil. Startuplar/akademik laboratuvarlar alternatif olarak bulut hizmetlerini kullanabilir (kullandıkça öde); tüketici sınıfı GPU'lar (RTX 4090 gibi) da kullanılabilir, iyi maliyet-performans sunar ancak kararlılığı biraz daha düşüktür. Büyük kuruluşlar/uzun vadeli eğitim görevleri profesyonel AI sunucuları satın almayı düşünmelidir.

SVR-101 S: Depolama sunucusu nedir?
C: Depolama sunucusu, veri depolama ve yönetimi için özel olarak tasarlanmış, büyük kapasiteli sabit disk dizileri, yüksek performanslı depolama denetleyicileri ve özel depolama işletim sistemleriyle donatılmış bir sunucudur. Merkezi veri depolama, yedekleme ve paylaşımı işler ve temel veri merkezi altyapısı olarak hizmet eder.

SVR-102 S: Depolama sunucusu ile normal sunucu arasındaki fark nedir?
C:

Donanım: Depolama sunucuları daha fazla sürücü bölmesine sahiptir (12-96 bölme), normal sunucular tipik olarak 4-8 bölmeye sahiptir;

İşlev: Depolama sunucuları veri depolama ve yönetimine odaklanır;

İşletim sistemi: Depolama sunucuları tipik olarak NAS/depolama özel sistemleriyle (TrueNAS, Synology DSM gibi) gelir, normal sunucular genel amaçlı işletim sistemleri çalıştırır.

SVR-103 S: Bir depolama sunucusunun ana kullanımları nelerdir?
C:

Veri merkezi çekirdek depolama;

Kurumsal dosya sunucuları;

Video gözetim depolama;

Yedekleme ve felaket kurtarma;

Sanallaştırma depolama havuzları;

Büyük veri analitiği veri gölleri.

SVR-104 S: Dosya depolama, blok depolama ve nesne depolama arasındaki farklar nelerdir?
C:

Dosya depolama (NAS): Dosya tabanlı, paylaşılan belgeler için uygun, protokoller NFS/SMB;

Blok depolama (SAN): Blok tabanlı, veritabanları ve sanallaştırma için uygun, protokoller FC/iSCSI;

Nesne depolama (OBS): Nesne tabanlı, büyük ölçüde yapılandırılmamış veriler için uygun, protokol S3.

SVR-105 S: NAS, SAN ve DAS nedir?
C:

DAS (Doğrudan Bağlı Depolama): Sunuculara doğrudan bağlanan depolama cihazları, düşük maliyet ancak zayıf ölçeklenebilirlik;

NAS (Ağa Bağlı Depolama): Ağ üzerinden erişilebilen depolama, dosya paylaşımı için uygun;

SAN (Depolama Alan Ağı): Fiber/Ethernet üzerinden yüksek hızlı depolama ağı, veritabanları ve sanallaştırma için uygun.

SVR-106 S: Bir depolama sunucusu nasıl seçilir?
C:

Kapasite gereksinimleri: Başlangıç kapasitesini ve 3-5 yıllık büyümeyi tahmin edin;

Performans gereksinimleri: IOPS/verimlilik gereksinimleri;

Protokol desteği: Blok/dosya/nesne tüm protokol desteğinin gerekli olup olmadığı;

Kullanılabilirlik: Çift denetleyici yedekliliğinin gerekli olup olmadığı;

Ölçeklenebilirlik: Çevrimiçi genişletmenin desteklenip desteklenmediği;

Marka: Dell Isilon, NetApp, Huawei OceanStor, Inspur vb. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-107 S: Bir depolama sunucusunun kaç sürücü bölmesine ihtiyacı vardır?
C:

Küçük işletmeler: 4-8 bölme;

Orta ölçekli işletmeler: 12-24 bölme;

Büyük işletmeler: 48-96 bölme;

Ultra büyük ölçek: Binlerce bölmeye modüler genişletme. Bölme sayısı maksimum depolama kapasitesini belirler. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-108 S: Bir depolama sunucusu için HDD mi yoksa SSD mi seçmeliyim?
C:

HDD (sabit disk sürücüsü): Birim kapasite başına daha düşük maliyet, soğuk veri ve yedeklemeler için uygun;

SSD (katı hal sürücüsü): Daha hızlı, sıcak veri ve veritabanları için uygun;

Kombine çözüm: Sıcak veri için SSD önbelleği, soğuk veri için HDD;

Kurumsal sınıf SSD: NVMe SSD'ler en yüksek performansı sunar. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-109 S: Bir depolama sunucusunun yaklaşık fiyatı nedir?
C:

Giriş seviyesi (8 bölme): 20.000-50.000 CNY;

Orta seviye (16-24 bölme): 100.000-300.000 CNY;

Yüksek seviye (48+ bölme çift denetleyicili): 500.000-2.000.000 CNY;

Ultra büyük ölçekli depolama: Milyonlarca ila on milyonlarca CNY. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-110 S: Depolama sunucusu markaları nelerdir?
C:

Uluslararası: Dell Isilon/PowerStore, NetApp, Pure Storage, HPE, IBM;

Yerli: Huawei OceanStor, Inspur AS serisi, Sugon, MacroSan, Toyou. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-111 S: Bir depolama sunucusu için RAID seviyesi nasıl seçilir?
C:

RAID 0: En yüksek performans ancak yedeklilik yok, veri kaybı riski;

RAID 1: Aynalama, güvenilir ancak kapasiteyi yarıya indirir;

RAID 5: Kapasite ve güvenilirliği dengeler, en az 3 sürücü gerektirir, 1 sürücü arızasına izin verir;

RAID 6: Daha güvenli, 2 sürücü arızasına izin verir;

RAID 10: Performans + güvenilirlik, daha yüksek maliyet. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-112 S: Bir depolama sunucusunda önbelleğin rolü nedir?
C: Depolama önbelleği, sık erişilen verileri geçici olarak depolamak için yüksek hızlı bellek veya SSD'ler kullanır, okuma/yazma gecikmesini azaltır ve depolama performansını artırır. Üst düzey depolama denetleyicileri, güç kesintileri sırasında veri kaybını önlemek için büyük önbellekler ve BBU'lar (pil yedekleme birimleri) ile donatılmıştır. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-113 S: Dağıtılmış ve merkezi depolama arasındaki fark nedir?
C:

Merkezi depolama: Birleşik denetleyici, basit yönetim, küçük ve orta ölçek için uygun, ancak tek arıza noktası riski vardır;

Dağıtılmış depolama: Çok düğümlü işbirliği, tek arıza noktası yok, yatay ölçeklenebilirlik, büyük ölçekli veri ve bulut bilişim senaryoları için uygun (Ceph, HDFS gibi). Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-114 S: Bir depolama sunucusu yedekleme depolama için uygun mu?
C: Çok uygundur. Depolama sunucuları, otomatik veri yedekleme ve felaket kurtarma için yedekleme yazılımı (Veeam, Commvault gibi) dağıtabilir. Veri güvenliği için RAID 6 + saha dışı yedekleme önerilir. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-115 S: Bir depolama sunucusu video gözetim depolama için uygun mu?
C: Evet. Video gözetim depolama büyük kapasite, sürekli yazma ve düşük maliyet gerektirir. RAID 5/6 yapılandırmalı SATA HDD'ler önerilir, 7×24 sürekli yazma gereksinimleri için CVR veya NVR mimarilerini destekler. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-116 S: Bir depolama sunucusu sanallaştırma depolama için uygun mu?
C: Evet. Sanallaştırma depolama yüksek performans ve yüksek kullanılabilirlik gerektirir. Blok depolama (SAN) veya hiper yakınsak altyapı (HCI) önerilir, VM G/Ç performansını sağlamak için SSD önbelleği + RAID 10. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-117 S: Tüm flash ve hibrit depolama arasında nasıl seçim yapılır?
C:

Tüm flash: Yüksek performans, düşük gecikme (<1ms), veritabanları ve AI eğitimi gibi yüksek performanslı senaryolar için uygun, ancak daha yüksek maliyet;

Hibrit depolama: SSD+HDD kombinasyonu, performans ve kapasiteyi dengeler, iyi maliyet-performans. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-118 S: Bir depolama sunucusu için veri güvenliği nasıl sağlanır?
C:

RAID yedekliliği: Donanım düzeyinde koruma;

Anlık görüntüler: Düzenli olarak veri anlık görüntüleri oluşturun;

Saha dışı yedekleme: Verileri uzak depolamaya çoğaltın;

Şifreleme: Verilerin şifrelenmiş depolanması ve iletilmesi;

Erişim kontrolü: Kullanıcı/rol tabanlı izin yönetimi.

SVR-119 S: Bir depolama sunucusunun bakım noktaları nelerdir?
C:

Sabit disk durumunu düzenli olarak kontrol edin: S.M.A.R.T. bilgilerini izleyin;

Tozu temizleyin: Soğutma sorunlarını önleyin;

Ürün yazılımını güncelleyin: Depolama denetleyicisi ürün yazılımını güncel tutun;

Kapasite izleme: Dolu sürücüleri önlemek için önceden genişletin;

Günlük incelemesi: Sistem uyarılarını kontrol edin.

SVR-120 S: Daha büyük sabit disk kapasitesi her zaman daha mı iyidir?
C: Mutlaka değil. Büyük kapasiteli sürücüler (20TB+ gibi) tek sürücü arızası durumunda son derece uzun yeniden oluşturma sürelerine (günler) sahiptir, bu süre zarfında RAID güvenilirliği azalır. İş ihtiyaçlarına göre kapasite, performans, güvenilirlik ve yeniden oluşturma süresini dengeleyin; basitçe maksimum kapasiteyi hedeflemeyin.

SVR-122 S: Altı sunucu türü arasında nasıl seçim yapılır?
C:

ITAI uyumluluğu: Yerli sunucuları seçin (Hygon/Kunpeng/Phytium/Loongson);

AI çıkarımı/genel kurumsal: Intel Xeon sunucularını seçin (olgun ekosistem, AMX hızlandırma);

Büyük ölçekli sanallaştırma/çok iş parçacığı: AMD EPYC sunucularını seçin (yüksek çekirdek yoğunluğu);

AI eğitimi/bilimsel bilgi işlem: GPU sunucuları veya AI sunucuları seçin;

Saf depolama ihtiyaçları: Depolama sunucularını seçin. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-123 S: Yerli, Intel ve AMD sunucuları arasında nasıl seçim yapılır?
C:

ITAI/uyumluluk gereksinimleri: Yerli sunucular seçilmelidir;

AI çıkarımı/geleneksel kurumsal: Intel Xeon;

Büyük ölçekli sanallaştırma/çok iş parçacığı: AMD EPYC;

Bütçe önceliği: AMD genellikle karşılaştırılabilir yapılandırmalarda daha iyi maliyet-performans sunar. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-124 S: GPU sunucuları ve AI sunucuları aynı şey mi?
C: AI sunucuları, GPU sunucularının bir alt kümesidir. AI sunucuları AI iş yükleri için özel olarak optimize edilmiştir, önceden yüklenmiş AI çerçeveleri, küme iletişimi ve yüksek yoğunluklu dağıtımı vurgular; GPU sunucuları daha geniş bir kapsama sahiptir, bilimsel bilgi işlem ve grafik oluşturma senaryolarını da içerir. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-125 S: Bir depolama sunucusu GPU'ya ihtiyaç duyar mı?
C: Genellikle hayır. Depolama sunucuları öncelikle G/Ç yoğun görevleri işler ve GPU hızlandırması gerektirmez. Ancak, bazı senaryolar (GPU hızlandırmalı yakın veri işleme gerektiren AI veri gölleri gibi) istisnadır. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-126 S: Bir AI sunucusu normal sunucu olarak kullanılabilir mi?
C: Evet, ancak ekonomik değil. AI sunucuları birden fazla pahalı GPU ile gelir ve yalnızca normal uygulamaları çalıştırmak GPU kaynaklarını ciddi şekilde israf eder. AI sunucuları AI iş yüklerine adanmalıdır, normal uygulamalar genel amaçlı sunucularda dağıtılmalıdır. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-127 S: Hangi sunucu türleri hangi kurumsal boyutlar için uygundur?
C:

Yerli/Intel/AMD genel amaçlı sunucular: Tüm kurumsal boyutlar;

GPU sunucuları: AI/bilimsel bilgi işlem ihtiyaçları olan orta-büyük işletmeler;

AI sunucuları: Derin öğrenme ihtiyaçları olan orta-büyük işletmeler;

Depolama sunucuları: Merkezi depolama ihtiyaçları olan orta-büyük işletmeler. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-128 S: Altı sunucu türü arasında fiyat aralığı karşılaştırması?
C:

Genel amaçlı sunucular (Yerli/Intel/AMD): 10.000-300.000 CNY;

GPU sunucuları: 100.000-5.000.000 CNY;

AI sunucuları: 100.000-5.000.000 CNY;

Depolama sunucuları: 20.000-2.000.000 CNY. Maliyet piramidi: Depolama < Genel amaçlı < GPU/AI. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

SVR-129 S: Altı sunucu türü arasında güç tüketimi karşılaştırması?
C:

Genel amaçlı sunucular: 300-800W;

GPU/AI sunucuları (8 kart): 5-10kW+;

Depolama sunucuları: 500-1500W (daha fazla bölme ile daha yüksek). Yüksek yoğunluklu senaryolar için soğutma ve güç kaynağı planlamasına öncelik verin. Changfan IPC, iş ölçeği, bağlantı noktası sayısı, soğutma koşulları ve yazılım uyumluluğuna göre yapılandırmaların doğrulanmasını önerir; raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için proje gereksinimlerine göre seçim ve özelleştirme desteği mevcuttur, parametreler ve fiyatlandırma en son spesifikasyonlara tabidir.

SVR-130 S: Altı sunucu türü için uygulama senaryosu matrisi?
C:

Genel amaçlı: Web, veritabanları, ERP, OA;

GPU/AI: AI eğitimi/çıkarımı, bilimsel bilgi işlem, grafik oluşturma;

Depolama: Dosya paylaşımı, yedekleme, arşivleme, sanallaştırma depolama havuzları. Pratikte, Changfan IPC gerçek senaryolara dayanarak raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular için arayüzleri, güç tüketimini, sıcaklığı ve genişleme ihtiyaçlarını değerlendirebilir; yapılandırmayı sonlandırmadan önce yazılım uyumluluğunu onaylamak önerilir.

SVR-131 S: Sunucular için gelecekteki trendler nelerdir?
C:

AI benimsemesi: AI sunucu penetrasyonu hızla artıyor;

Sıvı soğutma: Yüksek güç tüketimi sıvı soğutmayı standart hale getiriyor;

Yerlileştirme: ITAI gereksinimleri yerli sunucu payını artırıyor;

Heterojen bilgi işlem: CPU+GPU+DPU işbirliği;

Bulut-yerel tasarım: Sunucu tasarımları konteynerlere ve mikro hizmetlere daha iyi uyum sağlıyor. Raf tipi, depolama, AI veya yerli sunucular satın almak için Changfan IPC yapılandırma doğrulama, numune testi ve proje özelleştirme desteği sağlayabilir; fiyatlandırma ve teslimat süreleri güncel tekliflere ve sözleşme şartlarına tabidir.

Whatapps
WeChat
customer-service
WeChat
Telefon
TOP