Frågor och svar om serverprodukter
SVR-001 F: Vad är en inhemsk server?
S: En inhemsk server avser en serverenhet vars kärnhårdvara (CPU, moderkort, firmware, etc.) är oberoende utvecklad eller huvudsakligen producerad av inhemska tillverkare. För närvarande använder inhemska servrar huvudsakligen tre tekniska vägar: x86-kompatibel väg (Hygon, Zhaoxin), ARM-arkitekturväg (Huawei Kunpeng, Phytium) och egenutvecklad arkitekturväg (Loongson LoongArch).
SVR-002 F: Vilka är CPU-märkena för inhemska servrar?
S: Större inhemska server-CPU-märken inkluderar: Hygon (x86-arkitektur, en representant för den inhemska x86-kompatibla vägen), Huawei Kunpeng (ARM), Phytium (ARM), Loongson (egenutvecklad LoongArch), Zhaoxin (x86) och Shenwei (egenutvecklad SW-64-arkitektur).
SVR-003 F: Vad är skillnaden mellan inhemska servrar och importerade servrar?
S: Kärnskillnaderna är:
Arkitektur: Importerade servrar domineras av Intel Xeon och AMD EPYC x86-ekosystem; inhemska servrar har ett "multi-path"-ekosystem (x86-kompatibel/ARM/egenutvecklade arkitekturer);
Oberoende kontrollerbarhet: Inhemska servrar uppnår lokalisering från moderkort till firmware, medan importerade servrar har risker för störningar i leveranskedjan och teknikavkoppling;
Ekosystem: Importerade servrar har mogna ekosystem, medan inhemska serverekosystem snabbt kommer ikapp.
SVR-004 F: Vilka är de vanligaste inhemska servermärkena?
S: Vanliga inhemska servermärken inkluderar: Inspur (med en betydande andel av AI-servermarknaden - specifika data bör refereras till de senaste tredjepartsrapporterna, och är en av branschens ledande leverantörer), Huawei, H3C, Sugon, ZTE, Super Fusion, Lenovo, etc. Traditionella branscher bör prioritera leverantörer med starka full-stack-funktioner som Huawei och Inspur.
SVR-005 F: Kan inhemska servrar köra Windows?
S: Vissa inhemska plattformar kan. x86-kompatibla plattformar som Hygon och Zhaoxin stöder Windows; ARM-baserade plattformar som Kunpeng och Phytium kräver dock vanligtvis inhemska operativsystem (som UnionTech UOS, KylinOS). Mjukvarukompatibilitet bör bekräftas före köp.
SVR-006 F: Hur väljer man en inhemsk server?
S: Urvalsöverväganden:
Chiparkitektur: Hygon (stark x86-kompatibilitet), Kunpeng (väletablerat ARM-ekosystem), Phytium (stor installerad bas inom ITAI), Loongson (högsta nivån av oberoende kontrollerbarhet);
Märke: Inspur (AI-serverledarskap), Huawei (full-stack-förmåga), Sugon (högpresterande datoranvändning);
ITAI-efterlevnad: För statliga/finansiella scenarier, bekräfta om produkten finns i ITAI-katalogen. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-007 F: Hur väljer man mellan Hygon, Kunpeng, Phytium och Loongson för servrar?
S:
Hygon (x86): Moget ekosystem, omfattande kommersiell distribution, lämplig för finans/telecom/internetdatacenter, med en betydande andel av den inhemska server-CPU-marknaden (specifika data bör refereras till de senaste tredjepartsrapporterna);
Kunpeng (ARM): Stark konkurrenskraft på marknaderna för statliga/företag och molntjänster, med tydliga fördelar inom telekomsektorn;
Phytium (ARM): En hörnsten för ITAI-pc-datorer/servrar, med stora kumulativa leveransvolymer (specifika data bör baseras på leverantörens offentliggöranden);
Loongson (egenutvecklad): Använder en egenutvecklad arkitektur, lämplig för scenarier med höga krav på säkerhet och kontrollerbarhet, och är en hörnsten för part/statliga/militära sektorer. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-008 F: Vad är det ungefärliga priset för en inhemsk server?
S: Priserna för inhemska servrar varierar kraftigt beroende på konfiguration: instegsnivå (enkel-socket inhemsk CPU): cirka 10 000-30 000 CNY; mellanklass mainstream (dubbel-socket): cirka 50 000-150 000 CNY; high-end AI-servrar: hundratusentals till över en miljon CNY. Jämfört med liknande importerade konfigurationer erbjuder inhemska servrar i allmänhet bättre pris-kvalitet och kan kvalificera för ITAI-upphandlingssubventioner. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-009 F: Hur är ekosystemanpassningen för inhemska servrar?
S: Ekosystemet för inhemska servrar har förbättrats avsevärt. Fullständig ömsesidig erkännande och anpassning har slutförts med inhemska operativsystem (UnionTech UOS, KylinOS), inhemska databaser (Dameng, Renda Jincang), inhemsk middleware och molnplattformar. Vissa ledande leverantörer har etablerat dedikerade ekosystemanpassningslaboratorier för att uppnå full-stack-kompatibilitet mellan inhemsk hårdvara och mjukvara. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-010 F: Vilka är de senaste inhemska server-CPU:erna?
S: 2025-2026 ser snabb utveckling av inhemska CPU:er: Hygon C86-5G (128 kärnor/512 trådar), Kunpeng 950 (96 kärnor/192 trådar), Phytium S5000C (64 kärnor), Loongson 3C6000 (32-64 kärnor), Zhaoxin KH-50000 (96 kärnor). Hygons single-core-prestanda har förbättrats avsevärt iterativt och Loongsons prestanda är jämförbar med Intels high-end Xeon-processorer. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-011 F: Stöder inhemska servrar nationella kryptografiska algoritmer?
S: Ja. Inhemska servrar integrerar egenutvecklade säkerhetskärnor på firmware-nivå och stöder inbyggt Kinas kommersiella kryptografiska algoritmer (SM2/SM3/SM4), vilket bygger en "full-link intrinsic security"-mekanism från hårdvara, firmware till algoritmer. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-012 F: Har inhemska servrar kommit ikapp Intel/AMD i prestanda?
S: I vissa scenarier har de närmat sig eller nått mainstream internationell nivå. Hygon C86-4G-serien presterar högre i Cinebench än Intel-produkter i samma positionering; Loongson 3C6000-prestanda är jämförbar med Intel Xeon 6338; inom multi-core parallellberäkning och distribuerad lagring har inhemska servrar visat prestanda i nivå med importerade produkter av samma tier i verkliga tester. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-013 F: Vilka är ITAI-kraven för servrar?
S: ITAI kräver att hårdvara använder inhemska processorer och chips, och kör inhemska operativsystem. ITAI-upphandling kräver vanligtvis klargörande av chipmodeller, firmwareversioner och kompatibilitetslistor för operativsystem; specifika dokumentversioner och obligatoriska krav bör granskas före publicering.
SVR-014 F: Vad är tidslinjen för ITAI-ersättning av servrar?
S: Statligt ägda företag har tydliga krav på ITAI-ersättning, men upphandlingskvoter och tidslinjer kan variera beroende på region och bransch. Före publicering bör de senaste officiella dokumenten från de behöriga myndigheterna användas som referens, och overifierade kvoter bör undvikas.
SVR-015 F: Vilka är de förmånliga statliga upphandlingspolicyerna för inhemska servrar?
S: Statlig upphandlingspolicy kan ge utvärderingsfördelar för kvalificerade inhemska produkter. Den specifika tillämpningsomfattningen, kvoterna och ikraftträdandedatumen bör baseras på aktuell officiell policy och upphandlingsdokument.
SVR-016 F: Vilka scenarier är inhemska servrar lämpliga för?
S:
Statlig/finans: Höga ITAI-efterlevnadskrav – prioritera Hygon och Kunpeng;
Telekom/molntjänster: Kunpeng har tydliga fördelar på telekommarknaden;
Parti/statlig/militär: Loongson erbjuder den högsta nivån av oberoende kontrollerbarhet;
AI-träning: Märken som Inspur och Huawei har mogna AI-serverproduktlinjer. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-017 F: Vad är bättre, Inspur eller Huawei servrar?
S: Inspur har en betydande andel av AI-servermarknaden (specifika data bör refereras till de senaste tredjepartsrapporterna) och är en av branschens ledande leverantörer; Huawei bygger full-stack-förmåga med sina egenutvecklade chips (Kunpeng) och operativsystem (Euler). Inspur är bättre lämpad för rena hårdvaruupphandlingsscenarier, medan Huawei är bättre för scenarier som kräver full-stack-lösningar. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-018 F: Hur är Sugon-servrar?
S: Sugons styrkor ligger inom högpresterande datoranvändning och vätskekylningsteknik. Företaget lanserade Sugon 8000 (Dengfeng), ett av Kinas tidigaste fullt inhemska AI-superkluster med 100 000-kortsnivå. Det är lämpligt för superdatorcenter och forskningsinstitutioner med höga krav på beräkningsdensitet. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-019 F: Betyder inhemsk server = dålig kvalitet?
S: Detta är en föråldrad fördom. 2025-2026 har prestandan för inhemska processorer förbättrats avsevärt och matchar importerade produkter inom multi-core parallellberäkning och distribuerad lagring. Fördelarna med inhemska servrar ligger i oberoende kontrollerbarhet, datasäkerhet och lokaliserade tjänster.
SVR-020 F: Kan inhemska servrar endast köra inhemsk programvara?
S: Inte nödvändigtvis. x86-kompatibla plattformar som Hygon och Zhaoxin är kompatibla med Windows och mainstream kommersiell programvara; ARM-plattformar som Kunpeng och Phytium anpassar sig främst till inhemska operativsystem och programvara med öppen källkod. Kompatibilitet bör bekräftas baserat på faktiska programvarukrav vid val.
SVR-021 F: Vad är en Intel-server?
S: En Intel-server avser en server utrustad med Intel Xeon-serieprocessorer. Intel Xeon är den mest mainstream server-CPU-plattformen i datacenter, känd för stark single-core-prestanda och ett moget mjukvaruekosystem.
SVR-022 F: Vilka är serierna av Intel Xeon-processorer för servrar?
S: Xeon-processorer är huvudsakligen uppdelade i:
Xeon E-serien: Instegsnivå, lämplig för små och medelstora företag och edge computing;
Xeon Gold/Platinum-serien: Mainstream företagsklass;
Xeon 6-serien: Senaste generationen, använder Intel 18A-process, upp till 288 kärnor;
Xeon 6+ (Clearwater Forest): Effektivitetskärnversion, designad för molnbaserade och AI-scenarier med hög samtidighet.
SVR-023 F: Hur väljer man en Intel Xeon-server?
S: Urvalspunkter:
Antal kärnor: Välj fler kärnor för virtualisering, färre kärnor med högre frekvens för databaser;
Generation: Nyare Xeon erbjuder bättre prestanda och energieffektivitet;
Scenario: Välj Xeon 6 för AI-inferens (stöder AMX-acceleration), och Xeon Gold-serien för allmänna företagsapplikationer;
Budget: Instegsalternativ inkluderar Xeon E-serien. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-024 F: Vad är skillnaden mellan Xeon E-serien och Xeon 6-serien?
S: Xeon E-serien är positionerad som instegsnivå, lämplig för små och medelstora företag och edge computing, med lägre priser; Xeon 6-serien är en nästa generations datacenter-CPU, använder Intel 18A-process, upp till 288 kärnor, stöder 12-kanals DDR5-minne och 96 PCIe 5.0-lanes, designad för AI och scenarier med hög samtidighet. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-025 F: Vad är det ungefärliga priset för en Intel Xeon-server?
S: Instegsnivå Xeon E-serien (t.ex. E-2234): cirka 2 780 CNY; Xeon E-2288G (8-kärnor): cirka 5 599 CNY; high-end Xeon 6-serien modeller är dyrare, med kompletta serverpriser från tiotusentals till hundratusentals CNY. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-026 F: Vilka är kärnfördelarna med Xeon-processorer?
S:
Stark single-core-prestanda: Höga klokkfrekvenser, lämplig för applikationer känsliga för single-thread-prestanda;
AMX-matrisacceleration: Förbättrar AI-inferenseffektiviteten avsevärt;
TDX confidential computing: Förbättrar säkerheten;
Moget ekosystem: Inbyggt stöd för kommersiell programvara som Windows Server och VMware. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-027 F: Vilka är egenskaperna hos Xeon 6+ processorn?
S: Xeon 6+ (Clearwater Forest) är Intels första datacenter-CPU byggd på Intel 18A-processen, med upp till 288 effektivitetskärnor (E-cores), stöd för 12-kanals DDR5-8000-minne och 96 PCIe 5.0-lanes. Jämfört med andra generationens Xeon uppnår den en serverkonsolideringskvot på 9:1, vilket minskar rackutrymmet med nästan 80% och sänker energiförbrukningen med 73%. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-028 F: Stöder Xeon-processorer ECC-minne?
S: Ja. Hela Xeon-serien stöder ECC (Error-Correcting Code) minneskorrigering, vilket avsevärt minskar risken för dataavvikelser under långvariga beräkningar. Detta är en viktig skillnad mellan server- och skrivbords-CPU:er. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-029 F: Vad är den typiska TDP:n för Xeon-processorer?
S: Det varierar kraftigt beroende på modell: Xeon E-serien från 71W; mainstream Xeon Gold/Platinum-serien vanligtvis mellan 100-300W; Xeon 6+ effektivitetskärndesign erbjuder bättre energikontroll. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-030 F: Vilka scenarier är Intel Xeon-servrar lämpliga för?
S:
AI-inferens: AMX-instruktionsuppsättningsacceleration, lämplig för maskininlärningsinferens;
Webbtjänster med hög samtidighet: Stark single-core-prestanda;
Traditionella företagsdatabaser: Moget ekosystem, bra kompatibilitet;
Säkerhetsbetrodda scenarier: TDX confidential computing-stöd. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-031 F: Är Xeon-servrar lämpliga för virtualisering?
S: Mycket lämpliga. Xeon-processorer stöder Intel VT-x/vt-d-virtualiseringsteknik, och multi-core-designen kan vara värd för ett stort antal virtuella maskiner. Xeon 6+ effektivitetskärndesign presterar utmärkt i molnbaserade och containeriserade scenarier. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-032 F: Hur väljer man mellan Intel Xeon och AMD EPYC-servrar?
S: Intel-fördelar: Stark single-core-prestanda, AI-acceleration (AMX), säkerhetsteknik (TDX), moget mjukvaruekosystem. AMD-fördelar: Hög kärndensitet, stor minnesbandbredd, bättre pris-kvalitet. Välj Intel för traditionella företagsapplikationer och AI-inferens; välj AMD för storskalig virtualisering och multi-threaded arbetsbelastningar. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-033 F: Vad är skillnaden mellan Xeon och Core?
S: Xeon är en CPU för servrar/arbetsstationer, stöder ECC-minne, multi-socket CPU-sammankoppling, högre kärnantal och större stabilitet; Core är en konsument-CPU med högre klokkfrekvenser men saknar funktioner i företagsklass. Servrar måste använda Xeon. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-034 F: Vilka operativsystem stöder Xeon-servrar?
S: Xeon-servrar stöder alla vanliga serveroperativsystem: Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Ubuntu Server, VMware ESXi, CentOS, etc. Ekosystemkompatibilitet är bland de mest omfattande av alla plattformar.
SVR-035 F: Vilka säkerhetsfunktioner har Xeon-processorer?
S: Xeon-processorer innehåller flera inbyggda säkerhetstekniker:
TDX (Trust Domain Extensions): Confidential computing, skyddar känsliga data;
Intel vPro: Fjärrhantering;
SGX: Betrodd exekveringsmiljö;
Boot Guard: Förhindrar skadliga firmwareattacker.
SVR-036 F: Vilka märken erbjuder Xeon-servrar?
S: Nästan alla vanliga servermärken har Xeon-produktlinjer: internationella märken som Dell PowerEdge, HPE ProLiant, Lenovo ThinkSystem; inhemska märken som Inspur, Huawei FusionServer, H3C, Sugon, etc. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-037 F: Vilka är de senaste Intel Xeon-produkterna för servrar?
S: 2026 lanserade Intel Xeon 6+ (Clearwater Forest), byggd på Intel 18A-process med upp till 288 kärnor. Xeon 6-serien är redan fullt tillgänglig, med stöd för AMX-matrisacceleration och TDX-säkerhetsteknik.
SVR-038 F: Är fler Xeon-processorkärnor alltid bättre?
S: Inte nödvändigtvis. Fler kärnor är lämpliga för virtualisering och parallellberäkning; databaser och webbtjänster är dock känsligare för single-core-frekvens. Valet bör baseras på faktisk arbetsbelastning, inte bara fler kärnor.
SVR-039 F: Är Xeon-servrar alltid dyrare än AMD-servrar?
S: Inte nödvändigtvis. Vid jämförbara konfigurationsnivåer varierar Intel- och AMD-serverpriser. AMD EPYC har fördelar inom kärndensitet och pris-kvalitet, men Intel erbjuder unikt värde i specifika scenarier (t.ex. AI-inferens). Jämförelse bör göras baserat på behov.
SVR-040 F: Är Xeon E-serien en "vattnad" version?
S: Xeon E-serien är optimerad för små och medelstora företag och instegsscenarier, med färre kärnor men behåller funktioner i företagsklass som ECC-minne och virtualisering. Den är inte "vattnad" utan "precist positionerad" – lämplig för budgetbegränsade scenarier som kräver stabilitet i företagsklass.
SVR-041 F: Vad är en AMD-server?
S: En AMD-server avser en server utrustad med AMD EPYC-serieprocessorer. AMD EPYC är känd för hög kärndensitet, stor minnesbandbredd och utmärkt pris-kvalitet, med en stadigt ökande marknadsandel för server-CPU:er; specifika andelssiffror bör refereras till de senaste tredjepartsrapporterna med angiven statistisk bas.
SVR-042 F: Vilka är serierna av AMD EPYC-processorer?
S: EPYC är huvudsakligen uppdelad i:
5:e generationen EPYC (Turin): Nuvarande mainstream, Zen 5-arkitektur;
6:e generationen EPYC (Venice): Senaste lanseringen 2026, Zen 6-arkitektur, upp till 256 kärnor;
EPYC 9005-serien: Riktar sig mot mellanklassmarknaden.
SVR-043 F: Hur väljer man en AMD EPYC-server?
S: Urvalspunkter:
Antal kärnor: Välj modeller med högt kärnantal för virtualisering och big data;
Generation: 5:e gen (Turin) är nuvarande mainstream, 6:e gen (Venice) är den senaste;
Scenario: Välj EPYC för stora databaser, blockchain och finansiell kvantitativ handel;
Budget: EPYC erbjuder utmärkt värde för kärndensitet. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-044 F: Vad är det ungefärliga priset för en AMD EPYC-server?
S: EPYC-servrar erbjuder i allmänhet bättre pris-kvalitet än jämförbara Intel-konfigurationer. Instegsnivå enkel-socket EPYC-servrar: cirka 20 000-50 000 CNY; mellanklass dubbel-socket: cirka 50 000-150 000 CNY; high-end multi-socket/modeller med högt kärnantal är dyrare. Specifika priser beror på kärnantal, minnes- och lagringskonfigurationer. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-045 F: Vilka är kärnfördelarna med AMD EPYC?
S:
Hög kärndensitet: Upp till 256 kärnor, lämplig för storskalig parallellberäkning;
Stor minnesbandbredd: 12-kanals minne, upp till 460GB/s bandbredd;
Fler PCIe-lanes: Stöder fler expansionenheter;
Pris-kvalitetsfördel: Fler kärnor till samma pris;
Stark multi-threaded prestanda: CCD-modulär design presterar exceptionellt bra i multi-threaded uppgifter. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-046 F: Hur kraftfull är 5:e generationen EPYC Turin?
S: Turin uppnår upp till 37% IPC-förbättring inom HPC- och AI-arbetsbelastningar, med maximal boostklocka som för första gången passerar 5,0GHz-gränsen. Jämfört med Intel Xeon 6980P 128C leder Turin med cirka 40% i SPEC CPU-prestandatester, 40% i företagsaffärsprestanda och 80% i HPC-prestanda. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-047 F: Vilka är egenskaperna hos 6:e generationen EPYC Venice?
S: Venice använder Zen 6-arkitektur, upp till 256 kärnor, stöder PCIe 6.0. Den är uppdelad i fyra produktfamiljer: Venice SP7 (leverans Q4 2026), Venice SP8 (första halvan 2027), Venice-X och Verano (andra halvan 2027). EPYC 9006 LP är specifikt optimerad för rack-scale AI-lösningar, med upp till 72 kärnor vid 5GHz basfrekvens. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-048 F: Stöder EPYC ECC-minne?
S: Ja. Hela EPYC-serien stöder ECC-minne och RDIMM, med en 12-kanals DDR5-minnesdesign som ger extremt hög minnesbandbredd, lämplig för minnesintensiva applikationer. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-049 F: Vilka scenarier är AMD EPYC-servrar lämpliga för?
S:
Stora databaser: Betydande fördel av hög minnesbandbredd;
Virtualisering/containrar: Hög kärndensitet stöder fler virtuella maskiner;
Blockchain/finansiell kvantitativ handel: Utmärkt multi-threaded prestanda;
AI-träningsinfrastruktur: Fördelar med kärndensitet och PCIe-lanes;
HPC högpresterande datoranvändning. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-050 F: Är EPYC lämplig för AI?
S: Ja. 6:e generationen EPYC Venice inkluderar EPYC 9006 LP-modellen som är specifikt optimerad för rack-scale AI-lösningar. EPYC:s höga kärndensitet och minnesbandbredd presterar utmärkt inom AI-databehandling och inferensscenarier. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-051 F: Hur väljer man mellan AMD EPYC och Intel Xeon?
S: AMD-fördelar: Hög kärndensitet (upp till 256 kärnor), stor minnesbandbredd (12 kanaler), utmärkt pris-kvalitet. Intel-fördelar: Stark single-core-prestanda, AI-acceleration (AMX), säkerhetsteknik (TDX), moget ekosystem. Välj AMD för storskalig virtualisering/multi-threading, och Intel för AI-inferens/traditionella företagsapplikationer. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-052 F: Hur väljer man mellan AMD EPYC och inhemska processorer?
S: För icke-ITAI-scenarier: EPYC erbjuder bättre prestanda och ett mer moget ekosystem. För ITAI/domesticeringskrav: Inhemska processorer (Hygon, Kunpeng, etc.) måste väljas. Hygon är själv baserad på AMD Zen-arkitekturlicenser och erbjuder prestanda och x86-kompatibilitet nära EPYC. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-053 F: Vilka operativsystem stöder EPYC-servrar?
S: EPYC-servrar stöder vanliga serveroperativsystem: Windows Server, RHEL, Ubuntu Server, VMware ESXi, etc. Som x86-arkitektur är mjukvarukompatibiliteten mycket mogen.
SVR-054 F: Vilka säkerhetsfunktioner har EPYC-processorer?
S: EPYC integrerar AMD Secure Processor och Secure Encrypted Virtualization (SEV)-teknik, stöder krypterat minne för virtuella maskiner för att förhindra att hypervisorn kommer åt gästdata. Den stöder även secure boot och firmware TPM.
SVR-055 F: Vilka märken erbjuder EPYC-servrar?
S: Nästan alla vanliga servermärken har EPYC-produktlinjer: Dell PowerEdge, HPE, Lenovo, Supermicro; inhemska märken som Inspur, Huawei och Sugon erbjuder också EPYC-plattformsservrar. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-056 F: Vilka är de senaste AMD EPYC-produkterna?
S: I juli 2026 lanserade AMD 6:e generationen EPYC 9006 (Venice)-serien, byggd på Zen 6-arkitektur. 5:e generationen EPYC Turin är redan fullt tillgänglig. AMD:s intäktsandel på server-CPU-marknaden har nått 46%.
SVR-057 F: Är AMD EPYC mindre stabilt än Intel?
S: Detta är ett föråldrat intryck. EPYC distribueras nu i stor utsträckning på företagsmarknaden, med stora globala molnleverantörer (Alibaba Cloud, AWS, etc.) som distribuerar EPYC-servrar i stor skala. AMD:s marknadsandel för server-CPU:er har stigit från 0,2% till 46%.
SVR-058 F: Har EPYC många kärnor men svag single-core-prestanda?
S: 5:e generationen EPYC Turin har nått 5,0GHz maximal boost, med avsevärt förbättrad single-core-prestanda. Turin leder Intel Xeon 6980P med cirka 40% i SPEC CPU-prestandatester. "Många kärnor men svag single-core" är ett föråldrat intryck.
SVR-059 F: Kan EPYC endast köra Linux?
S: Nej. EPYC är x86-arkitektur och stöder fullt ut Windows Server. Alla vanliga serveroperativsystem kan köras på den.
SVR-060 F: Vad är en GPU-server?
S: En GPU-server är en server utrustad med GPU:er (grafikprocessorer), som utnyttjar GPU:ers parallella beräkningskraft för att accelerera specifika arbetsbelastningar. GPU:er har tusentals beräkningskärnor och är lämpliga för grafikrendering, vetenskaplig beräkning, AI-träning och inferens samt andra parallellberäkningsintensiva uppgifter.
SVR-061 F: Vad är skillnaden mellan en GPU-server och en vanlig server?
S:
Kärnskillnad: Vanliga servrar använder CPU:er som huvudsaklig beräkningsenhet; GPU-servrar är dessutom utrustade med GPU-acceleratorkort, med parallell beräkningskapacitet tiotals gånger större än CPU:er;
Användning: Vanliga servrar är lämpliga för allmänna beräkningar; GPU-servrar fokuserar på AI-träning, grafikrendering och vetenskaplig beräkning;
Strömförbrukning: GPU-servrar förbrukar betydligt mer ström än vanliga servrar.
SVR-062 F: Vilka är de vanligaste GPU-märkena för GPU-servrar?
S:
NVIDIA: Stor marknadsandel, mest omfattande produktlinje (A100/H100/B200, etc.);
AMD: Instinct-serien, betydande pris-kvalitetsfördel (MI300X/MI350, etc.);
Inhemska: Cambricon, Huawei Ascend, Tianzhi Intelligent, Enflame Technology, etc., föredras för ITAI-scenarier.
SVR-063 F: Vilka är de viktigaste NVIDIA GPU-modellerna för servrar?
S:
A100 (Ampere): Mainstream AI-träningskort, 80GB VRAM;
H100 (Hopper): Högpresterande AI-träning, 80GB HBM3;
H200: H100-uppgradering, 141GB HBM3e;
B200 (Blackwell): Senaste arkitekturen 2025-2026, med 8 stackar HBM3e;
RTX 4090: Konsument-skrivbordskort, vanligtvis använt för små inferensscenarier;
L40S: Inferens + grafikfusion-kort.
SVR-064 F: Hur väljer man en GPU-server?
S:
Bestäm krav: Välj A100/H100 för AI-träning; L40/T4 för AI-inferens; A100 för vetenskaplig beräkning; RTX A6000 för grafikrendering;
Antal GPU:er: Single-card/4-card/8-card konfigurationer;
CPU-parning: Mainstream val är Intel Xeon eller AMD EPYC;
Kylning: Luftkyld eller vätskekyld;
Märke: NVIDIA DGX (OEM), Dell, Inspur, Supermicro, etc. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-065 F: Vad är det ungefärliga priset för en 8-card GPU-server?
S: Priserna varierar kraftigt beroende på GPU-modell: 8×A100 (80GB)-system är cirka 1-1,5 miljoner CNY; 8×H100 cirka 2-3 miljoner CNY; 8×B200 är högre. Instegs konsument-GPU-lösningar (t.ex. 4×RTX 4090) är cirka 100 000-200 000 CNY. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-066 F: Hur väljer man CPU för en GPU-server?
S:
AI-träningsscenarier: Rekommenderas dubbel-socket AMD EPYC eller Intel Xeon Gold-processorer för att säkerställa tillräckliga PCIe-lanes;
Inferensscenarier: Enkel-socket CPU är tillräcklig;
Allmän princip: CPU:n behöver bara säkerställa att den inte blir en flaskhals för GPU:n; kärnantal är mer kritiskt än klokkfrekvens (för dataförbehandling). Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-067 F: Hur mycket VRAM behöver en GPU-server?
S:
AI-träning (stora modeller): Från 80GB (H100/A100), 141GB (H200) rekommenderas;
AI-inferens: 24-80GB;
Vetenskaplig beräkning: 40-80GB;
Grafikrendering: 24-48GB. VRAM-kapacitet påverkar direkt den maximala modellstorleken som kan tränas. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-068 F: Vilka sammankopplingstekniker används i GPU-servrar?
S:
NVLink: NVIDIAs egen höghastighetssammankoppling, ansluter flera GPU:er;
NVSwitch: Ansluter flera GPU-noder;
InfiniBand: 400G/800G höghastighetsnätverkssammankoppling;
PCIe 5.0/6.0: Dataöverföringskanaler mellan GPU:er och CPU:er. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-069 F: Hur hanterar man strömförbrukning och kylning för GPU-servrar?
S: En enskild H100 förbrukar cirka 700W, med ett 8-card-system som drar 5 600W till över 10 000W. Kyllösningar:
Luftkylning: Kräver skåp med högt luftflöde, lämpligt för små till medelstora skalor;
Vätskekylning: Effektivare, lämplig för högdensitetsdistribution med 8+ kort, kan minska PUE till under 1,1;
Immersionsvätskekylning: Ultimat kylning, lämplig för stora datacenter. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-070 F: Vilka scenarier är GPU-servrar lämpliga för?
S:
AI storskalig modellträning: Kärnscenario;
AI-inferens: Modelldistribution;
Vetenskaplig beräkning: Molekylär dynamik, väderprognoser, etc.;
Grafikrendering: 3D-design, visuella effekter;
Big data-analys: GPU-accelererad databehandling. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-071 F: Vilka mjukvarumiljöer behövs för AI-träning på GPU-servrar?
S:
CUDA: NVIDIAs plattform för parallellberäkning;
cuDNN: Accelerationsbibliotek för djupa neurala nätverk;
Deep learning-ramverk: PyTorch, TensorFlow;
Containerisering: NVIDIA Docker/Enroot;
Klusterhantering: Kubernetes + GPU-schemaläggningsplugins. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-072 F: Hur väljer man mellan NVIDIA, AMD och inhemska GPU:er för servrar?
S:
NVIDIA: Starkt mjukvaruekosystem (CUDA), stor marknadsandel, vanligtvis högre pris;
AMD: Snabbt växande ROCm-ekosystem, bra pris-kvalitet, kommer ikapp CUDA-ekosystemet;
Inhemska (Cambricon/Ascend): ITAI-efterlevnad föredras, ekosystemet kommer ikapp, lämpligt för statliga/statligt ägda företag. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-073 F: Hur väljer man mellan A100, H100 och B200?
S:
A100: Mainstream mogen lösning, bra pris-kvalitet, lämplig för små till medelstora AI-träningar;
H100: Högpresterande AI-träning, 3-4x prestandaförbättring jämfört med A100;
B200 (Blackwell): Senaste arkitekturen 2025, ytterligare prestandaförbättring, lämplig för ultrastorskalig AI-träning. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-074 F: Hur väljer man mellan NVIDIA DGX och tredjeparts GPU-servrar?
S: DGX är NVIDIAs OEM-system, med högt optimerad hårdvara och mjukvara, redo att använda direkt, men dyrt; tredjeparts (Dell, Inspur, Supermicro, etc.) erbjuder bättre pris-kvalitet och flexibel konfiguration. Stora företag/forskningsinstitutioner väljer DGX; små och medelstora företag/budgetbegränsade användare väljer tredjeparts. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-075 F: Hur underhåller man en GPU-server?
S:
Regelbunden dammrengöring: Dammansamling på GPU:er påverkar kylningen;
Temperaturövervakning: Säkerställ att GPU-temperaturer förblir inom säkra intervall (<85°C);
Drivrutinsuppdateringar: Uppdatera NVIDIA-drivrutiner regelbundet;
Loggkontroll: Granska ECC-felposter;
Strömförsörjningskontroller: Säkerställ tillräcklig och stabil strömförsörjning.
SVR-076 F: Hur är Inspurs GPU-servrar?
S: Inspur är ett av de ledande märkena på AI-servermarknaden (med en betydande marknadsandel - specifika data bör refereras till de senaste tredjepartsrapporterna), med en AI-serverproduktlinje som täcker 4U/8U/vätskekylning och andra formfaktorer, stöder NVIDIA, AMD och inhemska GPU:er, och används i stor utsträckning av internet- och AI-företag. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-077 F: Vilka är de inhemska GPU-servermärkena?
S:
Huawei: Ascend-seriens AI-servrar, med egenutvecklade Ascend GPU:er;
Sugon: Fullt inhemska GPU-servrar, utrustade med Cambricon och andra inhemska GPU:er;
Inspur: AI-servrar som stöder inhemska GPU:er (Cambricon, Enflame, etc.). För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-078 F: Måste en GPU-server ha 8 GPU:er?
S: Nej. Antalet GPU:er beror på affärsbehov:
Småskalig AI-inferens: Enkel GPU är tillräcklig;
Algoritmutveckling: 2-4 GPU:er;
Storskalig modellträning: 8 eller fler GPU:er;
Grafikrendering: Enkel eller dual GPU:er är tillräckliga.
SVR-079 F: Kan GPU-servrar endast köra AI-arbetsbelastningar?
S: Nej. GPU-servrar används i stor utsträckning inom: vetenskaplig beräkning (molekylär simulering, väderprognoser), finansiell modellering (riskberäkning), grafikrendering (visuella effekter), gensekvenseringsanalys och många andra parallella beräkningsscenarier.
SVR-080 F: Vad är en AI-server?
S: En AI-server är en server som är specifikt optimerad för artificiell intelligens-arbetsbelastningar (träning av stora modeller, djupinlärningsinferens, maskininlärning, etc.). Den har vanligtvis flera högpresterande GPU:er, stor minneskapacitet och höghastighetslagring, med förinstallerade AI-utvecklingsramverk och containermiljöer.
SVR-081 F: Vad är skillnaden mellan en AI-server och en allmän server?
S:
Beräkningskärna: AI-servrar använder GPU:er/TPU:er/NPU:er som primär beräkningskraft, medan allmänna servrar använder CPU:er;
Arkitektur: AI-servrar betonar låglatenssammankoppling mellan GPU:er (NVLink/InfiniBand), vilket allmänna servrar inte kräver;
Lagring: AI-servrar kräver extremt snabb dataåtkomst (NVMe SSD:er);
Strömförbrukning: AI-servrar förbrukar betydligt mer ström än allmänna servrar.
SVR-082 F: Används AI-servrar för träning eller inferens?
S:
AI-träning: Genererar modeller genom storskalig dataträning, kräver hög beräkningskraft och tar veckor till månader, kräver högpresterande GPU:er (A100/H100);
AI-inferens: Distribuerar tränade modeller i produktion, svarar på realtidsförfrågningar, kräver mindre beräkningskraft, med GPU:er som T4/L40.
SVR-083 F: Vilka är de vanligaste AI-servermärkena?
S:
NVIDIA DGX: OEM AI-server, optimerad hårdvara-mjukvaruintegration;
Inspur NF-serien: Ett av de ledande inhemska AI-servermärkena;
Dell PowerEdge: Stöder NVIDIA/AMD/Intel flera GPU-alternativ;
Supermicro: Bra pris-kvalitet, flexibel konfiguration;
Huawei Atlas: Ascend AI-servrar, inhemsk väg.
SVR-084 F: Hur väljer man en AI-server?
S:
Definiera scenario: Välj högpresterande (A100/H100) för träning, T4/L40 för inferens;
Antal GPU:er: 2-card/4-card/8-card;
CPU: Dubbel-socket Xeon/EPYC, 32-64 kärnor;
Minne: 256GB-2TB;
Lagring: Systemdisk SSD + stor NVMe-datadiskar;
Kylning: Luftkyld eller vätskekyld. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-085 F: Vilken CPU-konfiguration behöver en AI-server?
S: CPU:n i en AI-server hanterar inte bara kontrolllogik utan även dataförbehandling och efterbehandling. Rekommenderat är dubbel-socket Intel Xeon Gold-serien (t.ex. 8480+) eller dubbel-socket AMD EPYC-serien (t.ex. 9654), med minst 32 kärnor per socket och rikliga PCIe 5.0-lanes. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-086 F: Hur mycket minne behöver en AI-server?
S: 256GB rekommenderas som startpunkt, med 512GB-1TB rekommenderat för träningsscenarier. Minnesstorlek påverkar effektiviteten för dataladdning och förbehandling. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-087 F: Hur konfigurerar man lagring för en AI-server?
S:
Systemdisk: 2 NVMe SSD:er i RAID 1;
Datadisk: Flera stora NVMe SSD:er, rekommenderat 4-8TB; högre IOPS är bättre (modelladdning och dataförbehandling kräver snabb läs/skriv);
Lagringsnätverk: InfiniBand eller RoCE rekommenderas. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-088 F: Vad är det ungefärliga priset för en AI-server?
S:
Instegsnivå (1-2 GPU:er): 100 000-300 000 CNY;
Mellanklass (4 GPU:er): 500 000-1 000 000 CNY;
High-end (8 GPU:er): 2 000 000-5 000 000 CNY. Med NVIDIA H100 (cirka 300 000 CNY per kort) överstiger de totala systemkostnaderna lätt 2 000 000 CNY. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-089 F: Vad är skillnaden mellan en AI-server och en GPU-server?
S: En AI-server är en delmängd av GPU-servrar, men AI-servrar betonar:
Förinstallerade AI-ramverk: PyTorch/TensorFlow föroptimerade;
Klusterkommunikation: NVSwitch/InfiniBand hårdvaruintegration;
Högdensitetsdistribution: Stöder 8+ kort i kompakta designer;
Full-stack AI-optimering: Hårdvara-mjukvara integrerad tuning. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-090 F: Vilka är energi- och kylningskraven för AI-servrar?
S: Ett 8×H100-system förbrukar över 5 600W till mer än 10 000W, med extremt hög rackströmdensitet. Kyllösningar:
Luftkylning: Kräver skåp med högt luftflöde;
Vätskekylning: Effektivare, lämplig för högdensitetsdistribution;
Immersionsvätskekylning: Ultimat kylning, lämplig för stora datacenter. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-091 F: Vilka nätverkskonfigurationskrav finns för AI-servrar?
S: Storskalig AI-träning kräver höghastighetskommunikation mellan GPU:er:
InfiniBand: 400G/800G, ultralåg latens;
RoCE (RDMA over Converged Ethernet): RDMA låglatensnätverk;
NVSwitch: Fullständig sammankoppling mellan GPU:er, med cirka 900GB/s bandbredd. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-092 F: Vilka branscher är AI-servrar lämpliga för?
S:
Internet: Träning av stora modeller (GPT/LLaMA);
Finans: Riskmodeller, kvantitativ handel;
Sjukvård: AI-diagnos av medicinsk bildbehandling;
Autonom körning: Modellträning och simulering;
Smart tillverkning: Kvalitetsinspektion, prediktivt underhåll;
Forskning: Vetenskaplig beräkning integrerad med AI. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-093 F: Vilken konfiguration krävs för att distribuera stora modeller på en AI-server?
S:
7B-13B parametermodeller: Kan distribueras på en enda A100/H100 (80GB);
70B parametermodeller: 2-4 A100/H100 GPU:er;
175B+ parametermodeller: 8 eller fler A100/H100 GPU:er;
Inferensscenarier: VRAM-krav är cirka 2x modellparametrarna (FP16-precision). Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-094 F: Hur säkerställer man säkerheten för en AI-server?
S:
Datakryptering: Kryptera modell- och datalagring;
Åtkomstkontroll: Strikt behörighetshantering för att förhindra modelläckage;
Trusted computing: TPM/TDX och andra tekniker för skydd;
Firmware-uppdateringar: Uppdatera BMC och GPU-drivrutiner regelbundet;
Fysisk säkerhet: Fysisk isolering i datacenter.
SVR-095 F: Vilka modeller av NVIDIA DGX finns tillgängliga?
S:
DGX A100: 8×A100 80GB, klassisk modell;
DGX H100: 8×H100 80GB, mainstream modell;
DGX B200 (Blackwell): Senaste modellen, topprestanda;
DGX Station: Skrivbordsklassad AI-arbetsstation. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-096 F: Vilka inhemska AI-servrar finns tillgängliga?
S:
Huawei Atlas: Ascend 910/310 AI-processorer, fullt inhemska;
Inspur NF5488/NF5688: Stöder NVIDIA/inhemska GPU:er;
Sugon: Fullt inhemska AI-servrar med Cambricon och andra GPU:er;
Cambricon: Egenutvecklade Siyuan AI-acceleratorkort. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-097 F: Vilka är 2026-trenderna för AI-servrar?
S:
Vätskekylning blir mainstream: Högdensitetsdistribution driver vätskekylning till standard;
Inferensefterfrågan ökar: Införandet av stora modellapplikationer driver snabb tillväxt av inferensservrar;
Inhemsk acceleration: Inhemska AI-chips (Ascend, Cambricon) vinner andel;
Blackwell-arkitekturadoption: B200 ersätter gradvis H100.
SVR-098 F: Är en AI-server bara en server med några GPU:er?
S: Inte helt. AI-servrar är inte bara servrar utrustade med GPU:er; de involverar full-stack-optimering av CPU, minne, lagring, nätverk, kylning och chassidesign. Professionella AI-servrar möjliggör höghastighetsdatautbyte mellan GPU:er (t.ex. NVSwitch), vilket vanliga servrar med GPU:er inte kan uppnå.
SVR-099 F: Är det nödvändigt att köpa en AI-server för AI-arbete?
S: Inte nödvändigtvis. Startups/akademiska labb kan använda molntjänster som ett alternativ (pay-as-you-go); konsument-GPU:er (t.ex. RTX 4090) kan också användas, med bra pris-kvalitet men något lägre stabilitet. Stora företag/långvariga träningsuppgifter bör överväga att köpa professionella AI-servrar.
SVR-101 F: Vad är en lagringsserver?
S: En lagringsserver är en server specifikt utformad för datalagring och -hantering, utrustad med stora hårddiskarrayer, högpresterande lagringskontroller och dedikerade lagringsoperativsystem. Den hanterar centraliserad datalagring, säkerhetskopiering och delning, och fungerar som kärninfrastruktur i datacenter.
SVR-102 F: Vad är skillnaden mellan en lagringsserver och en vanlig server?
S:
Hårdvara: Lagringsservrar har fler drive bays (12-96 bays), medan vanliga servrar vanligtvis har 4-8 bays;
Funktion: Lagringsservrar fokuserar på datalagring och -hantering;
Operativsystem: Lagringsservrar levereras vanligtvis med NAS-/lagringsspecifika system (t.ex. TrueNAS, Synology DSM), medan vanliga servrar kör allmänna OS.
SVR-103 F: Vilka är de huvudsakliga användningsområdena för en lagringsserver?
S:
Kärnlagring i datacenter;
Företagsfilservrar;
Lagring för videoövervakning;
Säkerhetskopiering och katastrofåterställning;
Lagringspooler för virtualisering;
Data lakes för big data-analys.
SVR-104 F: Vad är skillnaderna mellan fillagring, blocklagring och objektlagring?
S:
Fillagring (NAS): Filbaserad, lämplig för delade dokument, protokoll NFS/SMB;
Blocklagring (SAN): Blockbaserad, lämplig för databaser och virtualisering, protokoll FC/iSCSI;
Objektlagring (OBS): Objektbaserad, lämplig för enorma ostrukturerade data, protokoll S3.
SVR-105 F: Vad är NAS, SAN och DAS?
S:
DAS (Direct-Attached Storage): Lagringsenheter direkt anslutna till servrar, låg kostnad men dålig skalbarhet;
NAS (Network-Attached Storage): Nätverksåtkomlig lagring, lämplig för fildelning;
SAN (Storage Area Network): Höghastighetslagringsnätverk via fiber/Ethernet, lämpligt för databaser och virtualisering.
SVR-106 F: Hur väljer man en lagringsserver?
S:
Kapacitetskrav: Uppskatta initial kapacitet och tillväxt över 3-5 år;
Prestandakrav: IOPS/genomströmningskrav;
Protokollstöd: Om block/file/object all-protokollstöd behövs;
Tillgänglighet: Om dual-controller-redundans behövs;
Skalbarhet: Om online-expansion stöds;
Märke: Dell Isilon, NetApp, Huawei OceanStor, Inspur, etc. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-107 F: Hur många drive bays behöver en lagringsserver?
S:
Små företag: 4-8 bays;
Medelstora företag: 12-24 bays;
Stora företag: 48-96 bays;
Ultrastorskalig: Modulär expansion till tusentals bays. Antalet bays bestämmer maximal lagringskapacitet. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-108 F: Ska jag välja HDD eller SSD för en lagringsserver?
S:
HDD (hårddisk): Lägre kostnad per kapacitetsenhet, lämplig för kall data och säkerhetskopior;
SSD (solid-state drive): Snabbare, lämplig för het data och databaser;
Kombinerad lösning: SSD-cache för het data, HDD för kall data;
SSD i företagsklass: NVMe SSD:er erbjuder högsta prestanda. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-109 F: Vad är det ungefärliga priset för en lagringsserver?
S:
Instegsnivå (8 bays): 20 000-50 000 CNY;
Mellanklass (16-24 bays): 100 000-300 000 CNY;
High-end (48+ bays med dual controllers): 500 000-2 000 000 CNY;
Ultrastorskalig lagring: Miljontals till tiotals miljoner CNY. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-110 F: Vilka är märkena för lagringsservrar?
S:
Internationella: Dell Isilon/PowerStore, NetApp, Pure Storage, HPE, IBM;
Inhemska: Huawei OceanStor, Inspur AS-serien, Sugon, MacroSan, Toyou. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-111 F: Hur väljer man RAID-nivå för en lagringsserver?
S:
RAID 0: Högsta prestanda men ingen redundans, risk för dataförlust;
RAID 1: Spegling, pålitlig men halverar kapaciteten;
RAID 5: Balanserar kapacitet och tillförlitlighet, kräver minst 3 diskar, tillåter 1 diskfel;
RAID 6: Säkerare, tillåter 2 diskfel;
RAID 10: Prestanda + tillförlitlighet, högre kostnad. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-112 F: Vilken roll spelar cache i en lagringsserver?
S: Lagringscache använder höghastighetsminne eller SSD:er för att tillfälligt lagra ofta åtkomliga data, vilket minskar läs-/skrivlatens och förbättrar lagringsprestanda. Högpresterande lagringskontroller är utrustade med stora cacheminnen och BBU:er (battery backup units) för att förhindra dataförlust vid strömavbrott. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-113 F: Vad är skillnaden mellan distribuerad och centraliserad lagring?
S:
Centraliserad lagring: Enhetlig kontroller, enkel hantering, lämplig för små till medelstora skalor, men risk för single point of failure;
Distribuerad lagring: Multi-nod-samarbete, ingen single point of failure, horisontell skalbarhet, lämplig för enorma data och molntjänstscenarier (t.ex. Ceph, HDFS). För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-114 F: Är en lagringsserver lämplig för säkerhetskopieringslagring?
S: Mycket lämplig. Lagringsservrar kan distribuera säkerhetskopieringsprogramvara (t.ex. Veeam, Commvault) för automatiserad datasäkerhetskopiering och katastrofåterställning. RAID 6 + off-site-säkerhetskopiering rekommenderas för datasäkerhet. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-115 F: Är en lagringsserver lämplig för lagring av videoövervakning?
S: Ja. Lagring av videoövervakning kräver stor kapacitet, kontinuerlig skrivning och låg kostnad. SATA HDD:er med RAID 5/6-konfiguration rekommenderas, med stöd för CVR- eller NVR-arkitekturer för 7×24 kontinuerliga skrivkrav. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-116 F: Är en lagringsserver lämplig för virtualiseringslagring?
S: Ja. Virtualiseringslagring kräver hög prestanda och hög tillgänglighet. Blocklagring (SAN) eller hyperkonvergerad infrastruktur (HCI) rekommenderas, med SSD-cache + RAID 10 för att säkerställa VM I/O-prestanda. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-117 F: Hur väljer man mellan all-flash och hybridlagring?
S:
All-flash: Hög prestanda, låg latens (<1ms), lämplig för högpresterande scenarier som databaser och AI-träning, men högre kostnad;
Hybridlagring: SSD+HDD-kombination, balanserar prestanda och kapacitet, med bra pris-kvalitet. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-118 F: Hur säkerställer man datasäkerhet för en lagringsserver?
S:
RAID-redundans: Skydd på hårdvarunivå;
Snapshots: Skapa regelbundet datasnapshots;
Off-site-säkerhetskopiering: Replikera data till extern lagring;
Kryptering: Krypterad lagring och överföring av data;
Åtkomstkontroll: Användar-/rollbaserad behörighetshantering.
SVR-119 F: Vilka är underhållspunkterna för en lagringsserver?
S:
Kontrollera regelbundet hårddiskstatus: Övervaka S.M.A.R.T.-information;
Rengör damm: Förhindra kylproblem;
Uppdatera firmware: Håll firmware för lagringskontroller uppdaterad;
Kapacitetsövervakning: Utöka i tid för att undvika fulla diskar;
Loggkontroll: Kontrollera systemvarningar.
SVR-120 F: Är större hårddiskkapacitet alltid bättre?
S: Inte nödvändigtvis. Stora kapacitetsdiskar (t.ex. 20TB+) har extremt långa återuppbyggnadstider (dagar) vid ett enskilt diskfel, under vilka RAID-tillförlitligheten minskar. Balansera kapacitet, prestanda, tillförlitlighet och återuppbyggnadstid baserat på affärsbehov; sträva inte bara efter maximal kapacitet.
SVR-122 F: Hur väljer man bland de sex typerna av servrar?
S:
ITAI-efterlevnad: Välj inhemska servrar (Hygon/Kunpeng/Phytium/Loongson);
AI-inferens/allmänt företag: Välj Intel Xeon-servrar (moget ekosystem, AMX-acceleration);
Storskalig virtualisering/multi-threading: Välj AMD EPYC-servrar (hög kärndensitet);
AI-träning/vetenskaplig beräkning: Välj GPU-servrar eller AI-servrar;
Rena lagringsbehov: Välj lagringsservrar. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-123 F: Hur väljer man mellan inhemska, Intel- och AMD-servrar?
S:
ITAI/efterlevnadskrav: Måste välja inhemska servrar;
AI-inferens/traditionellt företag: Intel Xeon;
Storskalig virtualisering/multi-threading: AMD EPYC;
Budgetprioritet: AMD erbjuder i allmänhet bättre pris-kvalitet vid jämförbara konfigurationer. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-124 F: Är GPU-servrar och AI-servrar samma sak?
S: AI-servrar är en delmängd av GPU-servrar. AI-servrar är specifikt optimerade för AI-arbetsbelastningar, med tonvikt på förinstallerade AI-ramverk, klusterkommunikation och högdensitetsdistribution; GPU-servrar har ett bredare omfång, inklusive även vetenskaplig beräkning och grafikrendering. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-125 F: Behöver en lagringsserver en GPU?
S: I allmänhet inte. Lagringsservrar hanterar främst I/O-intensiva uppgifter och kräver ingen GPU-acceleration. Vissa scenarier (t.ex. AI-datalakes som kräver GPU-accelererad near-data processing) är dock undantag. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-126 F: Kan en AI-server användas som en vanlig server?
S: Ja, men det är inte ekonomiskt. AI-servrar kommer med flera dyra GPU:er, och att endast köra vanliga applikationer skulle allvarligt slösa bort GPU-resurser. AI-servrar bör ägnas åt AI-arbetsbelastningar, med vanliga applikationer distribuerade på allmänna servrar. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-127 F: Vilka typer av servrar passar vilka företagsstorlekar?
S:
Inhemska/Intel/AMD allmänna servrar: Alla företagsstorlekar;
GPU-servrar: Medelstora till stora företag med AI/vetenskapliga beräkningsbehov;
AI-servrar: Medelstora till stora företag med djupinlärningsbehov;
Lagringsservrar: Medelstora till stora företag med centraliserade lagringsbehov. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-128 F: Prisjämförelse mellan de sex typerna av servrar?
S:
Allmänna servrar (inhemska/Intel/AMD): 10 000-300 000 CNY;
GPU-servrar: 100 000-5 000 000 CNY;
AI-servrar: 100 000-5 000 000 CNY;
Lagringsservrar: 20 000-2 000 000 CNY. Kostnadspyramid: Lagring < Allmän < GPU/AI. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
SVR-129 F: Strömförbrukningsjämförelse mellan de sex typerna av servrar?
S:
Allmänna servrar: 300-800W;
GPU/AI-servrar (8 kort): 5-10kW+;
Lagringsservrar: 500-1500W (högre med fler bays). För högdensitetsscenarier, prioritera kylning och strömförsörjningsplanering. Changfan IPC rekommenderar att verifiera konfigurationer baserat på affärsvolym, portantal, kylförhållanden och mjukvarukompatibilitet; för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar finns urvals- och anpassningsstöd tillgängligt vid projektbehov, med parametrar och priser föremål för de senaste specifikationerna.
SVR-130 F: Applikationsscenariomatris för de sex typerna av servrar?
S:
Allmänna: Web, databaser, ERP, OA;
GPU/AI: AI-träning/inferens, vetenskaplig beräkning, grafikrendering;
Lagring: Fildelning, säkerhetskopiering, arkivering, lagringspooler för virtualisering. I praktiken kan Changfan IPC utvärdera gränssnitt, strömförbrukning, temperatur och expansionsbehov för rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar baserat på faktiska scenarier; det rekommenderas att bekräfta mjukvarukompatibilitet innan konfigurationen slutförs.
SVR-131 F: Vilka är de framtida trenderna för servrar?
S:
AI-adoption: Penetrationen av AI-servrar ökar snabbt;
Vätskekylning: Hög strömförbrukning driver vätskekylning till standard;
Domesticering: ITAI-krav driver tillväxten av inhemska serverandelar;
Heterogen beräkning: CPU+GPU+DPU-samarbete;
Molnbaserad design: Serverdesigner bättre anpassade till containrar och mikrotjänster. För inköp av rackmonterade, lagrings-, AI- eller inhemska servrar kan Changfan IPC tillhandahålla konfigurationsverifiering, provtestning och projektanpassning; priser och leveranstider är föremål för aktuella offerter och avtalsvillkor.
- Föregående artikel Frågor och svar om säkerhetsutrustning för datornätverk inom industriell styrteknik
- Nästa artikel Frågor och svar om industriella minidatorer
