Întrebări și răspunsuri despre produse de tip server

SVR-001 Î: Ce este un server autohton?
R: Un server autohton se referă la un dispozitiv server al cărui hardware de bază (CPU, placă de bază, firmware etc.) este dezvoltat independent sau produs în principal de producători autohtoni. În prezent, serverele autohtone adoptă în principal trei rute tehnice: ruta compatibilă x86 (Hygon, Zhaoxin), ruta arhitecturii ARM (Huawei Kunpeng, Phytium) și ruta arhitecturii auto-dezvoltate (Loongson LoongArch).

SVR-002 Î: Care sunt mărcile de CPU pentru servere autohtone?
R: Principalele mărci de CPU pentru servere autohtone includ: Hygon (arhitectură x86, un reprezentant al rutei compatibile x86 autohtone), Huawei Kunpeng (ARM), Phytium (ARM), Loongson (LoongArch auto-dezvoltat), Zhaoxin (x86) și Shenwei (arhitectură SW-64 auto-dezvoltată).

SVR-003 Î: Care este diferența dintre serverele autohtone și serverele importate?
R: Diferențele principale sunt:

  • Arhitectură: Serverele importate sunt dominate de ecosistemele Intel Xeon și AMD EPYC x86; serverele autohtone au un ecosistem „multi-cale” (compatibil x86/ARM/arhitecturi auto-dezvoltate);

  • Control independent: Serverele autohtone realizează autohtonizarea de la placa de bază la firmware, în timp ce serverele importate prezintă riscuri de întrerupere a lanțului de aprovizionare și decuplare tehnologică;

  • Ecosistem: Serverele importate au ecosisteme mature, în timp ce ecosistemele serverelor autohtone recuperează rapid.

SVR-004 Î: Care sunt principalele mărci de servere autohtone?
R: Principalele mărci de servere autohtone includ: Inspur (cu o cotă semnificativă pe piața serverelor AI – datele specifice ar trebui să se refere la cele mai recente rapoarte ale terților și este unul dintre furnizorii lideri din industrie), Huawei, H3C, Sugon, ZTE, Super Fusion, Lenovo etc. Industriile tradiționale ar trebui să prioritizeze furnizorii cu capabilități puternice full-stack precum Huawei și Inspur.

SVR-005 Î: Pot rula serverele autohtone Windows?
R: Unele platforme autohtone pot. Platformele compatibile x86 precum Hygon și Zhaoxin acceptă Windows; cu toate acestea, platformele bazate pe ARM precum Kunpeng și Phytium necesită de obicei sisteme de operare autohtone (cum ar fi UnionTech UOS, KylinOS). Compatibilitatea software trebuie confirmată înainte de achiziție.

SVR-006 Î: Cum se alege un server autohton?
R: Considerații pentru selecție:

  • Arhitectura chip-ului: Hygon (compatibilitate puternică x86), Kunpeng (ecosistem ARM bine stabilit), Phytium (bază instalată mare în ITAI), Loongson (cel mai înalt nivel de control independent);

  • Marcă: Inspur (leadership în servere AI), Huawei (capabilități full-stack), Sugon (calcul de înaltă performanță);

  • Conformitate ITAI: Pentru scenarii guvernamentale/financiare, confirmați dacă produsul este listat în catalogul ITAI. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-007 Î: Cum se alege între Hygon, Kunpeng, Phytium și Loongson pentru servere?
R:

  • Hygon (x86): Ecosistem matur, implementare comercială extinsă, potrivit pentru centre de date financiare/telecomunicații/internet, cu o cotă semnificativă pe piața CPU pentru servere autohtone (datele specifice ar trebui să se refere la cele mai recente rapoarte ale terților);

  • Kunpeng (ARM): Competitivitate puternică pe piețele guvernamentale/întreprinderi și cloud computing, cu avantaje clare în sectorul telecomunicațiilor;

  • Phytium (ARM): Un pilon pentru PC-uri/servere ITAI, cu volume cumulative mari de livrare (datele specifice ar trebui să se bazeze pe dezvăluirile furnizorilor);

  • Loongson (auto-dezvoltat): Folosește o arhitectură auto-dezvoltată, potrivit pentru scenarii cu cerințe ridicate de securitate și controlabilitate și este un pilon pentru sectoarele de partid/guvernamentale/militare. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-008 Î: Care este prețul aproximativ al unui server autohton?
R: Prețurile serverelor autohtone variază semnificativ în funcție de configurație: nivel entry (CPU autohton cu un singur socket): aproximativ 10.000-30.000 CNY; nivel mediu mainstream (două socket-uri): aproximativ 50.000-150.000 CNY; servere AI de nivel înalt: sute de mii până la peste un milion CNY. Comparativ cu configurațiile importate similare, serverele autohtone oferă în general un raport calitate-preț mai bun și pot fi eligibile pentru subvenții pentru achiziții ITAI. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-009 Î: Cum este adaptarea ecosistemului pentru serverele autohtone?
R: Ecosistemul serverelor autohtone s-a îmbunătățit semnificativ. Recunoașterea reciprocă completă și adaptarea au fost finalizate cu sisteme de operare autohtone (UnionTech UOS, KylinOS), baze de date autohtone (Dameng, Renda Jincang), middleware autohton și platforme cloud. Unii furnizori lideri au înființat laboratoare dedicate de adaptare a ecosistemului pentru a realiza compatibilitatea full-stack a hardware-ului și software-ului autohton. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-010 Î: Care sunt cele mai recente CPU-uri pentru servere autohtone?
R: 2025-2026 marchează progrese rapide în CPU-urile autohtone: Hygon C86-5G (128 nuclee/512 fire), Kunpeng 950 (96 nuclee/192 fire), Phytium S5000C (64 nuclee), Loongson 3C6000 (32-64 nuclee), Zhaoxin KH-50000 (96 nuclee). Performanța single-core a Hygon a cunoscut îmbunătățiri iterative semnificative, iar performanța Loongson este comparabilă cu procesoarele Intel Xeon de înaltă clasă. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-011 Î: Acceptă serverele autohtone algoritmii criptografici naționali?
R: Da. Serverele autohtone integrează nuclee de securitate auto-dezvoltate la nivel de firmware, acceptând nativ algoritmii criptografici comerciali chinezi (SM2/SM3/SM4), construind un mecanism de „securitate intrinsecă pe tot lanțul” de la hardware, firmware la algoritmi. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-012 Î: Au ajuns serverele autohtone din urmă performanța Intel/AMD?
R: În unele scenarii, s-au apropiat sau au atins nivelul internațional mainstream. Seria Hygon C86-4G obține scoruri mai mari în Cinebench decât produsele Intel la aceeași poziționare; performanța Loongson 3C6000 este comparabilă cu Intel Xeon 6338; în scenarii de calcul paralel multi-core și stocare distribuită, serverele autohtone au demonstrat performanțe la nivelul produselor importate de aceeași clasă în teste reale. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-013 Î: Care sunt cerințele ITAI pentru servere?
R: ITAI cere ca hardware-ul să folosească CPU-uri și chip-uri autohtone și să ruleze sisteme de operare autohtone. Achizițiile ITAI necesită de obicei clarificarea modelelor de chip, versiunilor de firmware și listelor de compatibilitate a sistemelor de operare; versiunile specifice ale documentelor și cerințele obligatorii ar trebui revizuite înainte de publicare.

SVR-014 Î: Care este calendarul pentru înlocuirea serverelor ITAI?
R: Întreprinderile de stat au cerințe clare pentru înlocuirea ITAI, dar proporțiile de achiziție și calendarele pot varia în funcție de regiune și industrie. Înainte de publicare, cele mai recente documente oficiale ale autorităților competente ar trebui folosite ca referință, iar proporțiile neverificate ar trebui evitate.

SVR-015 Î: Care sunt politicile preferențiale de achiziție guvernamentală pentru serverele autohtone?
R: Politicile de achiziție guvernamentală pot oferi preferințe de evaluare pentru produsele autohtone eligibile. Domeniul specific de aplicare, proporțiile și datele de intrare în vigoare ar trebui să se bazeze pe politicile oficiale actuale și documentele de achiziție.

SVR-016 Î: Pentru ce scenarii sunt potrivite serverele autohtone?
R:

  • Guvern/financiar: Cerințe ridicate de conformitate ITAI – prioritizați Hygon și Kunpeng;

  • Telecomunicații/cloud computing: Kunpeng are avantaje clare pe piața telecomunicațiilor;

  • Partid/guvern/armată: Loongson oferă cel mai înalt nivel de control independent;

  • Antrenare AI: Mărci precum Inspur și Huawei au linii de produse mature pentru servere AI. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-017 Î: Care este mai bun, Inspur sau Huawei?
R: Inspur deține o cotă semnificativă pe piața serverelor AI (datele specifice ar trebui să se refere la cele mai recente rapoarte ale terților) și este unul dintre furnizorii lideri din industrie; Huawei construiește capabilități full-stack cu chip-uri auto-dezvoltate (Kunpeng) și sistem de operare (Euler). Inspur este mai potrivit pentru scenarii de achiziție pură de hardware, în timp ce Huawei este mai potrivit pentru scenarii care necesită soluții full-stack. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-018 Î: Cum sunt serverele Sugon?
R: Punctele forte ale Sugon constau în calculul de înaltă performanță și tehnologia de răcire lichidă. A lansat Sugon 8000 (Dengfeng), unul dintre primele superclustere AI complet autohtone din China, cu 100.000 de carduri. Este potrivit pentru centre de supercalcul și instituții de cercetare cu cerințe ridicate de densitate de calcul. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-019 Î: Înseamnă server autohton = calitate slabă?
R: Acesta este un prejudecată învechită. În 2025-2026, performanța CPU-urilor autohtone s-a îmbunătățit semnificativ, egalând produsele importate în scenarii de calcul paralel multi-core și stocare distribuită. Avantajele serverelor autohtone constau în control independent, securitatea datelor și servicii localizate.

SVR-020 Î: Pot rula serverele autohtone doar software autohton?
R: Nu neapărat. Platformele compatibile x86 precum Hygon și Zhaoxin sunt compatibile cu Windows și software comercial mainstream; platformele ARM precum Kunpeng și Phytium se adaptează în principal la sisteme de operare autohtone și software open-source. Compatibilitatea ar trebui confirmată pe baza cerințelor reale de software la selecție.

SVR-021 Î: Ce este un server Intel?
R: Un server Intel se referă la un server echipat cu procesoare din seria Intel Xeon. Intel Xeon este cea mai mainstream platformă de CPU pentru servere din centrele de date, cunoscută pentru performanța puternică single-core și ecosistemul software matur.

SVR-022 Î: Care sunt seriile de procesoare Intel Xeon pentru servere?
R: Procesoarele Xeon sunt împărțite în principal în:

  • Seria Xeon E: Nivel entry, potrivit pentru IMM-uri și edge computing;

  • Seria Xeon Gold/Platinum: Nivel enterprise mainstream;

  • Seria Xeon 6: Cea mai recentă generație, folosește procesul Intel 18A, până la 288 nuclee;

  • Xeon 6+ (Clearwater Forest): Versiune cu nuclee de eficiență, proiectată pentru scenarii cloud-native și AI cu concurență ridicată.

SVR-023 Î: Cum se alege un server Intel Xeon?
R: Puncte de selecție:

  • Număr de nuclee: Alegeți mai multe nuclee pentru virtualizare, mai puține nuclee cu frecvență mai mare pentru baze de date;

  • Generație: Xeon-urile mai noi oferă performanță și eficiență energetică mai bune;

  • Scenariu: Alegeți Xeon 6 pentru inferență AI (acceptă accelerare AMX) și seria Xeon Gold pentru aplicații enterprise generale;

  • Buget: Opțiunile entry includ seria Xeon E. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-024 Î: Care este diferența dintre seria Xeon E și seria Xeon 6?
R: Seria Xeon E este poziționată ca nivel entry, potrivită pentru IMM-uri și edge computing, cu prețuri mai mici; seria Xeon 6 este un CPU de centru de date de nouă generație, folosește procesul Intel 18A, până la 288 nuclee, acceptă memorie DDR5 cu 12 canale și 96 de benzi PCIe 5.0, proiectat pentru AI și scenarii cu concurență ridicată. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-025 Î: Care este prețul aproximativ al unui server Intel Xeon?
R: Nivel entry seria Xeon E (de exemplu, E-2234): aproximativ 2.780 CNY; Xeon E-2288G (8 nuclee): aproximativ 5.599 CNY; modelele din seria Xeon 6 de înaltă clasă sunt mai scumpe, cu prețuri complete de server variind de la zeci de mii la sute de mii CNY. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-026 Î: Care sunt avantajele principale ale procesoarelor Xeon?
R:

  • Performanță puternică single-core: Frecvențe ridicate, potrivite pentru aplicații sensibile la performanța single-thread;

  • Accelerare matriceală AMX: Îmbunătățește semnificativ eficiența inferenței AI;

  • TDX confidential computing: Sporește securitatea;

  • Ecosistem matur: Suport nativ pentru software comercial precum Windows Server și VMware. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-027 Î: Care sunt caracteristicile procesorului Xeon 6+?
R: Xeon 6+ (Clearwater Forest) este primul CPU de centru de date al Intel construit pe procesul Intel 18A, cu până la 288 de nuclee de eficiență (E-cores), acceptând memorie DDR5-8000 cu 12 canale și 96 de benzi PCIe 5.0. Comparativ cu a doua generație Xeon, atinge un raport de consolidare a serverelor de 9:1, reducând spațiul în rack cu aproape 80% și consumul de energie cu 73%. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-028 Î: Acceptă procesoarele Xeon memorie ECC?
R: Da. Întreaga serie Xeon acceptă corecția erorilor de memorie ECC (Error-Correcting Code), reducând semnificativ riscul de anomalii ale datelor în timpul calculelor de lungă durată. Aceasta este o diferență cheie între CPU-urile pentru servere și cele pentru desktop. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-029 Î: Care este TDP-ul tipic al procesoarelor Xeon?
R: Variază semnificativ în funcție de model: seria Xeon E de la 71W; seria mainstream Xeon Gold/Platinum de obicei între 100-300W; designul cu nuclee de eficiență Xeon 6+ oferă un control mai bun al puterii. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-030 Î: Pentru ce scenarii sunt potrivite serverele Intel Xeon?
R:

  • Inferență AI: Accelerare set de instrucțiuni AMX, potrivit pentru inferență machine learning;

  • Servicii web cu concurență ridicată: Performanță puternică single-core;

  • Baze de date enterprise tradiționale: Ecosistem matur, compatibilitate bună;

  • Scenarii de încredere în securitate: Suport TDX confidential computing. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-031 Î: Sunt serverele Xeon potrivite pentru virtualizare?
R: Foarte potrivite. Procesoarele Xeon acceptă tehnologia de virtualizare Intel VT-x/vt-d, iar designul multi-core poate găzdui un număr mare de mașini virtuale. Designul cu nuclee de eficiență Xeon 6+ excelează în scenarii cloud-native și containerizate. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-032 Î: Cum se alege între serverele Intel Xeon și AMD EPYC?
R: Avantaje Intel: Performanță puternică single-core, accelerare AI (AMX), tehnologie de securitate (TDX), ecosistem software matur. Avantaje AMD: Densitate ridicată de nuclee, lățime de bandă mare a memoriei, raport calitate-preț mai bun. Alegeți Intel pentru aplicații enterprise tradiționale și inferență AI; alegeți AMD pentru virtualizare la scară largă și sarcini multi-thread. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-033 Î: Care este diferența dintre Xeon și Core?
R: Xeon este un CPU pentru servere/stații de lucru, acceptă memorie ECC, interconectare multi-socket, număr mai mare de nuclee și stabilitate mai mare; Core este un CPU de consum cu frecvențe mai mari, dar fără funcții de nivel enterprise. Serverele trebuie să folosească Xeon. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-034 Î: Ce sisteme de operare acceptă serverele Xeon?
R: Serverele Xeon acceptă toate sistemele de operare principale pentru servere: Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Ubuntu Server, VMware ESXi, CentOS etc. Compatibilitatea ecosistemului este printre cele mai cuprinzătoare dintre toate platformele.

SVR-035 Î: Ce funcții de securitate au procesoarele Xeon?
R: Procesoarele Xeon includ multiple tehnologii de securitate încorporate:

  • TDX (Trust Domain Extensions): Confidential computing, protejează datele sensibile;

  • Intel vPro: Management la distanță;

  • SGX: Mediu de execuție de încredere;

  • Boot Guard: Previne atacurile firmware răuvoitoare.

SVR-036 Î: Ce mărci oferă servere Xeon?
R: Aproape toate mărcile principale de servere au linii de produse Xeon: mărci internaționale precum Dell PowerEdge, HPE ProLiant, Lenovo ThinkSystem; mărci autohtone precum Inspur, Huawei FusionServer, H3C, Sugon etc. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-037 Î: Care sunt cele mai recente produse Intel Xeon pentru servere?
R: În 2026, Intel a lansat Xeon 6+ (Clearwater Forest), construit pe procesul Intel 18A cu până la 288 de nuclee. Seria Xeon 6 este deja pe deplin disponibilă, acceptând accelerare matriceală AMX și tehnologie de securitate TDX.

SVR-038 Î: Sunt mai multe nuclee Xeon întotdeauna mai bune?
R: Nu neapărat. Mai multe nuclee sunt potrivite pentru virtualizare și calcul paralel; cu toate acestea, bazele de date și serviciile web sunt mai sensibile la frecvența single-core. Selecția ar trebui să se bazeze pe volumul real de muncă, nu doar pe mai multe nuclee.

SVR-039 Î: Sunt serverele Xeon întotdeauna mai scumpe decât serverele AMD?
R: Nu neapărat. La niveluri de configurare comparabile, prețurile serverelor Intel și AMD variază. AMD EPYC are avantaje în densitatea nucleelor și raportul calitate-preț, dar Intel oferă valoare unică în scenarii specifice (de exemplu, inferență AI). Comparația ar trebui făcută pe baza nevoilor.

SVR-040 Î: Este seria Xeon E o versiune „diluată”?
R: Seria Xeon E este optimizată pentru IMM-uri și scenarii entry, cu mai puține nuclee, dar păstrează funcții de nivel enterprise precum memoria ECC și virtualizarea. Nu este „diluată”, ci „poziționată precis” – potrivită pentru scenarii cu buget limitat care necesită stabilitate de nivel enterprise.

SVR-041 Î: Ce este un server AMD?
R: Un server AMD se referă la un server echipat cu procesoare din seria AMD EPYC. AMD EPYC este cunoscut pentru densitatea ridicată a nucleelor, lățimea de bandă mare a memoriei și raportul excelent calitate-preț, cu cota sa de piață pe CPU-urile pentru servere crescând constant; cifrele specifice ale cotei ar trebui să se refere la cele mai recente rapoarte ale terților cu baza statistică menționată.

SVR-042 Î: Care sunt seriile de procesoare AMD EPYC?
R: EPYC este împărțit în principal în:

  • EPYC generația a 5-a (Turin): Mainstream actual, arhitectură Zen 5;

  • EPYC generația a 6-a (Venice): Cea mai recentă lansare în 2026, arhitectură Zen 6, până la 256 nuclee;

  • Seria EPYC 9005: Vizează piața de mijloc.

SVR-043 Î: Cum se alege un server AMD EPYC?
R: Puncte de selecție:

  • Număr de nuclee: Alegeți modele cu număr mare de nuclee pentru virtualizare și big data;

  • Generație: Generația a 5-a (Turin) este mainstream actual, generația a 6-a (Venice) este cea mai recentă;

  • Scenariu: Alegeți EPYC pentru baze de date mari, blockchain și tranzacții financiare cantitative;

  • Buget: EPYC oferă o valoare excelentă în densitatea nucleelor. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-044 Î: Care este prețul aproximativ al unui server AMD EPYC?
R: Serverele EPYC oferă în general un raport calitate-preț mai bun decât configurațiile Intel comparabile. Nivel entry cu un singur socket EPYC: aproximativ 20.000-50.000 CNY; nivel mediu cu două socket-uri: aproximativ 50.000-150.000 CNY; modelele de înaltă clasă cu multiple socket-uri/număr mare de nuclee sunt mai scumpe. Prețurile specifice depind de numărul de nuclee, memorie și configurația de stocare. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-045 Î: Care sunt avantajele principale ale AMD EPYC?
R:

  • Densitate ridicată de nuclee: Până la 256 nuclee, potrivit pentru calcul paralel la scară largă;

  • Lățime de bandă mare a memoriei: Memorie cu 12 canale, până la 460GB/s lățime de bandă;

  • Mai multe benzi PCIe: Acceptă mai multe dispozitive de extindere;

  • Avantaj calitate-preț: Mai multe nuclee la același preț;

  • Performanță puternică multi-thread: Designul modular CCD excelează în sarcini multi-thread. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-046 Î: Cât de puternic este EPYC Turin de generația a 5-a?
R: Turin atinge o îmbunătățire IPC de până la 37% în sarcini HPC și AI, cu frecvența maximă de boost depășind pentru prima dată 5,0GHz. Comparativ cu Intel Xeon 6980P 128C, Turin este cu aproximativ 40% înainte în testele de performanță SPEC CPU, 40% în performanța enterprise și 80% în performanța HPC. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-047 Î: Care sunt caracteristicile EPYC Venice de generația a 6-a?
R: Venice folosește arhitectura Zen 6, până la 256 nuclee, acceptă PCIe 6.0. Este împărțit în patru familii de produse: Venice SP7 (livrare Q4 2026), Venice SP8 (prima jumătate a anului 2027), Venice-X și Verano (a doua jumătate a anului 2027). EPYC 9006 LP este optimizat special pentru soluții AI la scară de rack, cu până la 72 de nuclee la frecvența de bază de 5GHz. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-048 Î: Acceptă EPYC memorie ECC?
R: Da. Întreaga serie EPYC acceptă memorie ECC și RDIMM, cu un design de memorie DDR5 cu 12 canale care oferă o lățime de bandă extrem de mare, potrivit pentru aplicații intensive în memorie. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-049 Î: Pentru ce scenarii sunt potrivite serverele AMD EPYC?
R:

  • Baze de date mari: Avantaj semnificativ din lățimea de bandă mare a memoriei;

  • Virtualizare/containere: Densitatea ridicată a nucleelor acceptă mai multe VM-uri;

  • Blockchain/tranzacții financiare cantitative: Performanță excelentă multi-thread;

  • Infrastructură de antrenare AI: Avantaje de densitate a nucleelor și benzi PCIe;

  • HPC calcul de înaltă performanță. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-050 Î: Este EPYC potrivit pentru AI?
R: Da. EPYC Venice de generația a 6-a include modelul EPYC 9006 LP optimizat special pentru soluții AI la scară de rack. Densitatea ridicată a nucleelor și lățimea de bandă a memoriei EPYC excelează în scenarii de preprocesare a datelor AI și inferență. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-051 Î: Cum se alege între AMD EPYC și Intel Xeon?
R: Avantaje AMD: Densitate ridicată de nuclee (până la 256 nuclee), lățime de bandă mare a memoriei (12 canale), raport excelent calitate-preț. Avantaje Intel: Performanță puternică single-core, accelerare AI (AMX), tehnologie de securitate (TDX), ecosistem matur. Alegeți AMD pentru virtualizare la scară largă/multi-threading și Intel pentru inferență AI/aplicații enterprise tradiționale. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-052 Î: Cum se alege între AMD EPYC și CPU-uri autohtone?
R: Pentru scenarii non-ITAI: EPYC oferă performanță mai bună și un ecosistem mai matur. Pentru scenarii care necesită ITAI/autohtonizare: trebuie alese CPU-uri autohtone (Hygon, Kunpeng etc.). Hygon însuși se bazează pe licențe de arhitectură AMD Zen, oferind performanță și compatibilitate x86 apropiate de EPYC. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-053 Î: Ce sisteme de operare acceptă serverele EPYC?
R: Serverele EPYC acceptă sisteme de operare principale pentru servere: Windows Server, RHEL, Ubuntu Server, VMware ESXi etc. Ca arhitectură x86, compatibilitatea software este foarte matură.

SVR-054 Î: Ce funcții de securitate au procesoarele EPYC?
R: EPYC integrează AMD Secure Processor și tehnologia Secure Encrypted Virtualization (SEV), acceptând memorie criptată pentru mașini virtuale pentru a preveni accesul hypervisor-ului la datele oaspeților. Acceptă, de asemenea, boot sigur și firmware TPM.

SVR-055 Î: Ce mărci oferă servere EPYC?
R: Aproape toate mărcile principale de servere au linii de produse EPYC: Dell PowerEdge, HPE, Lenovo, Supermicro; mărci autohtone precum Inspur, Huawei și Sugon oferă, de asemenea, servere pe platformă EPYC. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-056 Î: Care sunt cele mai recente produse AMD EPYC?
R: În iulie 2026, AMD a lansat seria EPYC 9006 (Venice) de generația a 6-a, construită pe arhitectura Zen 6. EPYC Turin de generația a 5-a este deja pe deplin disponibil. Cota de venituri a AMD pe piața CPU-urilor pentru servere a ajuns la 46%.

SVR-057 Î: Este AMD EPYC mai puțin stabil decât Intel?
R: Aceasta este o impresie învechită. EPYC este acum implementat pe scară largă pe piața enterprise, cu furnizori majori globali de cloud (Alibaba Cloud, AWS etc.) implementând servere EPYC la scară largă. Cota de piață a AMD pe CPU-urile pentru servere a crescut de la 0,2% la 46%.

SVR-058 Î: Are EPYC multe nuclee dar performanță single-core slabă?
R: EPYC Turin de generația a 5-a a atins un boost maxim de 5,0GHz, cu performanță single-core semnificativ îmbunătățită. Turin conduce Intel Xeon 6980P cu aproximativ 40% în testele de performanță SPEC CPU. „Multe nuclee dar single-core slab” este o impresie învechită.

SVR-059 Î: Poate EPYC rula doar Linux?
R: Nu. EPYC este arhitectură x86 și acceptă pe deplin Windows Server. Toate sistemele de operare principale pentru servere pot rula pe el.

SVR-060 Î: Ce este un server GPU?
R: Un server GPU este un server echipat cu GPU-uri (unități de procesare grafică), care valorifică puterea de calcul paralel a GPU-urilor pentru a accelera anumite volume de lucru. GPU-urile au mii de nuclee de calcul și sunt potrivite pentru randare grafică, calcul științific, antrenare și inferență AI și alte sarcini intensive de calcul paralel.

SVR-061 Î: Care este diferența dintre un server GPU și un server obișnuit?
R:

  • Diferența principală: Serverele obișnuite folosesc CPU ca unitate principală de calcul; serverele GPU sunt echipate suplimentar cu carduri acceleratoare GPU, cu capacitate de calcul paralel de zeci de ori mai mare decât CPU-urile;

  • Utilizare: Serverele obișnuite sunt potrivite pentru calcul general; serverele GPU se concentrează pe antrenare AI, randare grafică și calcul științific;

  • Consum de energie: Serverele GPU consumă semnificativ mai multă energie decât serverele obișnuite.

SVR-062 Î: Care sunt principalele mărci de GPU pentru servere GPU?
R:

  • NVIDIA: Cotă de piață mare, cea mai completă gamă de produse (A100/H100/B200 etc.);

  • AMD: Seria Instinct, avantaj semnificativ calitate-preț (MI300X/MI350 etc.);

  • Autohtone: Cambricon, Huawei Ascend, Tianzhi Intelligent, Enflame Technology etc., preferate pentru scenarii ITAI.

SVR-063 Î: Care sunt principalele modele NVIDIA GPU pentru servere?
R:

  • A100 (Ampere): Card mainstream pentru antrenare AI, 80GB VRAM;

  • H100 (Hopper): Antrenare AI de înaltă performanță, 80GB HBM3;

  • H200: Upgrade H100, 141GB HBM3e;

  • B200 (Blackwell): Cea mai recentă arhitectură 2025-2026, cu 8 stive HBM3e;

  • RTX 4090: Card desktop de consum, folosit frecvent pentru scenarii de inferență mică;

  • L40S: Card de fuziune inferență + grafică.

SVR-064 Î: Cum se alege un server GPU?
R:

  • Determinați cerințele: Alegeți A100/H100 pentru antrenare AI; L40/T4 pentru inferență AI; A100 pentru calcul științific; RTX A6000 pentru randare grafică;

  • Număr de GPU-uri: Configurații cu 1/4/8 carduri;

  • CPU asociat: Alegerea mainstream este Intel Xeon sau AMD EPYC;

  • Răcire: Răcire cu aer sau lichid;

  • Marcă: NVIDIA DGX (OEM), Dell, Inspur, Supermicro etc. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-065 Î: Care este prețul aproximativ al unui server GPU cu 8 carduri?
R: Prețurile variază semnificativ în funcție de modelul GPU: sistem 8×A100 (80GB) este aproximativ 1-1,5 milioane CNY; 8×H100 aproximativ 2-3 milioane CNY; 8×B200 este mai mare. Soluțiile entry cu GPU de consum (de exemplu, 4×RTX 4090) sunt aproximativ 100.000-200.000 CNY. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-066 Î: Cum se alege CPU-ul pentru un server GPU?
R:

  • Scenarii de antrenare AI: Se recomandă procesoare AMD EPYC sau Intel Xeon Gold cu două socket-uri pentru a asigura suficiente benzi PCIe;

  • Scenarii de inferență: CPU cu un singur socket este suficient;

  • Principiu general: CPU-ul trebuie doar să nu devină un punct de blocaj pentru GPU; numărul de nuclee este mai critic decât frecvența (pentru preprocesarea datelor). Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-067 Î: Câtă VRAM necesită un server GPU?
R:

  • Antrenare AI (modele mari): De la 80GB (H100/A100), se recomandă 141GB (H200);

  • Inferență AI: 24-80GB;

  • Calcul științific: 40-80GB;

  • Randare grafică: 24-48GB. Capacitatea VRAM afectează direct dimensiunea maximă a modelului care poate fi antrenat. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-068 Î: Ce tehnologii de interconectare sunt utilizate în serverele GPU?
R:

  • NVLink: Interconectare proprietară de mare viteză NVIDIA, conectează multiple GPU-uri;

  • NVSwitch: Conectează multiple noduri GPU;

  • InfiniBand: Interconectare de rețea de mare viteză 400G/800G;

  • PCIe 5.0/6.0: Canale de transfer de date între GPU-uri și CPU-uri. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-069 Î: Cum se gestionează consumul de energie și răcirea serverelor GPU?
R: Un singur H100 consumă aproximativ 700W, un sistem cu 8 carduri consumă 5.600W până la peste 10.000W. Soluții de răcire:

  • Răcire cu aer: Necesită dulapuri cu flux de aer mare, potrivit pentru scară mică și medie;

  • Răcire lichidă: Mai eficientă, potrivită pentru implementări de înaltă densitate cu 8+ carduri, poate reduce PUE sub 1,1;

  • Răcire lichidă prin imersie: Răcire supremă, potrivită pentru centre de date mari. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-070 Î: Pentru ce scenarii sunt potrivite serverele GPU?
R:

  • Antrenare modele AI mari: Scenariu principal;

  • Inferență AI: Implementarea modelelor;

  • Calcul științific: Dinamică moleculară, prognoză meteo etc.;

  • Randare grafică: Design 3D, efecte vizuale;

  • Analiză big data: Procesare de date accelerată GPU. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-071 Î: Ce medii software sunt necesare pentru antrenarea AI pe servere GPU?
R:

  • CUDA: Platforma de calcul paralel NVIDIA;

  • cuDNN: Bibliotecă de accelerare pentru rețele neuronale profunde;

  • Framework-uri de deep learning: PyTorch, TensorFlow;

  • Containerizare: NVIDIA Docker/Enroot;

  • Managementul clusterului: Kubernetes + plugin-uri de programare GPU. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-072 Î: Cum se alege între NVIDIA, AMD și GPU-uri autohtone pentru servere?
R:

  • NVIDIA: Ecosistem software puternic (CUDA), cotă de piață mare, de obicei mai scump;

  • AMD: Ecosistem ROCm în creștere rapidă, raport bun calitate-preț, recuperând decalajul față de CUDA;

  • Autohtone (Cambricon/Ascend): Preferate pentru conformitate ITAI, ecosistem în recuperare, potrivite pentru scenarii guvernamentale/întreprinderi de stat. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-073 Î: Cum se alege între A100, H100 și B200?
R:

  • A100: Soluție mainstream matură, raport bun calitate-preț, potrivită pentru antrenare AI mică și medie;

  • H100: Antrenare AI de înaltă performanță, îmbunătățire de 3-4 ori față de A100;

  • B200 (Blackwell): Cea mai recentă arhitectură 2025, îmbunătățire suplimentară de performanță, potrivită pentru antrenare AI la scară ultra-mare. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-074 Î: Cum se alege între NVIDIA DGX și servere GPU terțe?
R: DGX este sistemul OEM al NVIDIA, cu hardware și software puternic optimizate, gata de utilizare, dar scump; terții (Dell, Inspur, Supermicro etc.) oferă un raport calitate-preț mai bun și configurație flexibilă. Întreprinderile mari/instituțiile de cercetare aleg DGX; IMM-urile/utilizatorii cu buget limitat aleg terți. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-075 Î: Cum se întreține un server GPU?
R:

  • Curățarea regulată a prafului: Praful pe GPU afectează răcirea;

  • Monitorizarea temperaturii: Asigurați-vă că temperaturile GPU rămân în intervale sigure (<85°C);

  • Actualizări de drivere: Actualizați regulat driverele NVIDIA;

  • Verificarea jurnalelor: Verificați înregistrările de erori ECC;

  • Verificări de alimentare: Asigurați o alimentare adecvată și stabilă.

SVR-076 Î: Cum sunt serverele GPU Inspur?
R: Inspur este una dintre mărcile lider pe piața serverelor AI (cu o cotă semnificativă – datele specifice ar trebui să se refere la cele mai recente rapoarte ale terților), cu linia de produse AI acoperind 4U/8U/răcire lichidă și alte formate, acceptând NVIDIA, AMD și GPU-uri autohtone și fiind utilizate pe scară largă de companii de internet și AI. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-077 Î: Care sunt mărcile autohtone de servere GPU?
R:

  • Huawei: Servere AI seria Ascend, cu GPU-uri Ascend auto-dezvoltate;

  • Sugon: Servere GPU complet autohtone, echipate cu Cambricon și alte GPU-uri autohtone;

  • Inspur: Servere AI care acceptă GPU-uri autohtone (Cambricon, Enflame etc.). Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-078 Î: Trebuie un server GPU să aibă 8 GPU-uri?
R: Nu. Numărul de GPU-uri depinde de nevoile afacerii:

  • Inferență AI la scară mică: Un singur GPU este suficient;

  • Dezvoltare de algoritmi: 2-4 GPU-uri;

  • Antrenare de modele la scară largă: 8 sau mai multe GPU-uri;

  • Randare grafică: Unul sau două GPU-uri sunt suficiente.

SVR-079 Î: Pot rula serverele GPU doar sarcini AI?
R: Nu. Serverele GPU sunt utilizate pe scară largă în: calcul științific (simulare moleculară, prognoză meteo), modelare financiară (calcul de risc), randare grafică (efecte vizuale), analiza secvențierii genelor și multe alte scenarii de calcul paralel.

SVR-080 Î: Ce este un server AI?
R: Un server AI este un server optimizat special pentru sarcini de inteligență artificială (antrenare de modele mari, inferență deep learning, machine learning etc.). De obicei, dispune de multiple GPU-uri de înaltă performanță, memorie de capacitate mare și stocare de mare viteză, cu framework-uri de dezvoltare AI și medii container preinstalate.

SVR-081 Î: Care este diferența dintre un server AI și un server general?
R:

  • Nucleu de calcul: Serverele AI folosesc GPU/TPU/NPU ca putere principală de calcul, în timp ce serverele generale folosesc CPU;

  • Arhitectură: Serverele AI subliniază interconectarea cu latență redusă între GPU-uri (NVLink/InfiniBand), ceea ce serverele generale nu necesită;

  • Stocare: Serverele AI necesită acces extrem de rapid la date (NVMe SSD);

  • Consum de energie: Serverele AI consumă semnificativ mai multă energie decât serverele generale.

SVR-082 Î: Sunt serverele AI folosite pentru antrenare sau inferență?
R:

  • Antrenare AI: Generează modele prin antrenare pe date la scară largă, necesită putere de calcul ridicată și durează săptămâni până la luni, necesitând GPU-uri de înaltă performanță (A100/H100);

  • Inferență AI: Implementează modele antrenate în producție, răspunde la cereri în timp real, necesită mai puțină putere de calcul, cu GPU-uri precum T4/L40.

SVR-083 Î: Care sunt principalele mărci de servere AI?
R:

  • NVIDIA DGX: Server AI OEM, integrare hardware-software optimizată;

  • Inspur NF serie: Una dintre principalele mărci autohtone de servere AI;

  • Dell PowerEdge: Acceptă multiple opțiuni GPU NVIDIA/AMD/Intel;

  • Supermicro: Raport bun calitate-preț, configurație flexibilă;

  • Huawei Atlas: Servere AI Ascend, rută autohtonă.

SVR-084 Î: Cum se alege un server AI?
R:

  • Definiți scenariul: Alegeți de înaltă performanță (A100/H100) pentru antrenare, T4/L40 pentru inferență;

  • Număr de GPU-uri: 2/4/8 carduri;

  • CPU: Xeon/EPYC cu două socket-uri, 32-64 nuclee;

  • Memorie: 256GB-2TB;

  • Stocare: SSD de sistem + discuri NVMe mari pentru date;

  • Răcire: Răcire cu aer sau lichid. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-085 Î: Ce configurație CPU necesită un server AI?
R: CPU-ul dintr-un server AI nu gestionează doar logica de control, ci și preprocesarea și post-procesarea datelor. Se recomandă seria Intel Xeon Gold cu două socket-uri (de exemplu, 8480+) sau seria AMD EPYC cu două socket-uri (de exemplu, 9654), cu cel puțin 32 de nuclee per socket și benzi PCIe 5.0 abundente. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-086 Î: Câtă memorie necesită un server AI?
R: Se recomandă 256GB ca punct de plecare, cu 512GB-1TB pentru scenarii de antrenare. Dimensiunea memoriei afectează eficiența încărcării datelor și preprocesării. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-087 Î: Cum se configurează stocarea pentru un server AI?
R:

  • Disc de sistem: 2 NVMe SSD în RAID 1;

  • Disc de date: Multiple NVMe SSD-uri mari, recomandat 4-8TB; IOPS mai mare este mai bun (încărcarea modelului și preprocesarea datelor necesită citire/scriere rapidă);

  • Rețea de stocare: Se recomandă InfiniBand sau RoCE. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-088 Î: Care este prețul aproximativ al unui server AI?
R:

  • Nivel entry (1-2 GPU-uri): 100.000-300.000 CNY;

  • Nivel mediu (4 GPU-uri): 500.000-1.000.000 CNY;

  • Nivel înalt (8 GPU-uri): 2.000.000-5.000.000 CNY. Cu NVIDIA H100 (aproximativ 300.000 CNY per card), costul total al sistemului depășește ușor 2.000.000 CNY. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-089 Î: Care este diferența dintre un server AI și un server GPU?
R: Un server AI este un subset al serverelor GPU, dar serverele AI subliniază:

  • Framework-uri AI preinstalate: PyTorch/TensorFlow pre-optimizate;

  • Comunicare în cluster: Integrare hardware NVSwitch/InfiniBand;

  • Implementare de înaltă densitate: Acceptă 8+ carduri în design-uri compacte;

  • Optimizare AI full-stack: Reglaj integrat hardware-software. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-090 Î: Care sunt cerințele de energie și răcire pentru serverele AI?
R: Un sistem 8×H100 consumă peste 5.600W până la peste 10.000W, cu o densitate de putere extrem de ridicată în rack. Soluții de răcire:

  • Răcire cu aer: Necesită dulapuri cu flux de aer mare;

  • Răcire lichidă: Mai eficientă, potrivită pentru implementări de înaltă densitate;

  • Răcire lichidă prin imersie: Răcire supremă, potrivită pentru centre de date mari. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-091 Î: Care sunt cerințele de configurare a rețelei pentru serverele AI?
R: Antrenarea AI la scară largă necesită comunicare de mare viteză între GPU-uri:

  • InfiniBand: 400G/800G, latență ultra-redusă;

  • RoCE (RDMA over Converged Ethernet): Rețea RDMA cu latență redusă;

  • NVSwitch: Interconectare completă între GPU-uri, cu lățime de bandă de aproximativ 900GB/s. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-092 Î: Pentru ce industrii sunt potrivite serverele AI?
R:

  • Internet: Antrenare de modele mari (GPT/LLaMA);

  • Finanțe: Modele de risc, tranzacții cantitative;

  • Sănătate: Diagnostic AI prin imagistică medicală;

  • Conducere autonomă: Antrenare de modele și simulare;

  • Producție inteligentă: Controlul calității, mentenanță predictivă;

  • Cercetare: Calcul științific integrat cu AI. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-093 Î: Ce configurație este necesară pentru a implementa modele mari pe un server AI?
R:

  • Modele cu 7B-13B parametri: Pot fi implementate pe un singur A100/H100 (80GB);

  • Modele cu 70B parametri: 2-4 GPU-uri A100/H100;

  • Modele cu 175B+ parametri: 8 sau mai multe GPU-uri A100/H100;

  • Scenarii de inferență: Cerința VRAM este de aproximativ 2 ori parametrii modelului (precizie FP16). Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-094 Î: Cum se asigură securitatea unui server AI?
R:

  • Criptarea datelor: Criptați stocarea modelelor și datelor;

  • Controlul accesului: Management strict al permisiunilor pentru a preveni scurgerea modelelor;

  • Calcul de încredere: Protecție cu tehnologii TPM/TDX;

  • Actualizări de firmware: Actualizați regulat BMC și driverele GPU;

  • Securitate fizică: Izolare fizică în centrele de date.

SVR-095 Î: Ce modele NVIDIA DGX sunt disponibile?
R:

  • DGX A100: 8×A100 80GB, model clasic;

  • DGX H100: 8×H100 80GB, model mainstream;

  • DGX B200 (Blackwell): Cel mai recent model, performanță de vârf;

  • DGX Station: Stație de lucru AI de nivel desktop. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-096 Î: Ce servere AI autohtone sunt disponibile?
R:

  • Huawei Atlas: Procesoare AI Ascend 910/310, complet autohtone;

  • Inspur NF5488/NF5688: Acceptă NVIDIA/GPU-uri autohtone;

  • Sugon: Servere AI complet autohtone cu Cambricon și alte GPU-uri;

  • Cambricon: Carduri acceleratoare AI Siyuan auto-dezvoltate. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-097 Î: Care sunt tendințele pentru serverele AI în 2026?
R:

  • Răcirea lichidă devine mainstream: Implementarea de înaltă densitate determină răcirea lichidă să devină standard;

  • Creșterea cererii de inferență: Adoptarea aplicațiilor cu modele mari determină creșterea rapidă a serverelor de inferență;

  • Accelerare autohtonă: Chip-urile AI autohtone (Ascend, Cambricon) câștigă cotă;

  • Adoptarea arhitecturii Blackwell: B200 înlocuiește treptat H100.

SVR-098 Î: Este un server AI doar un server cu câteva GPU-uri?
R: Nu chiar. Serverele AI nu sunt doar servere echipate cu GPU-uri; implică optimizare full-stack a CPU-ului, memoriei, stocării, rețelei, răcirii și designului carcasei. Serverele AI profesionale permit schimbul de date de mare viteză între GPU-uri (de exemplu, NVSwitch), ceea ce serverele obișnuite cu GPU-uri nu pot realiza.

SVR-099 Î: Este necesar să cumpăr un server AI pentru munca AI?
R: Nu neapărat. Startup-urile/laboratoarele academice pot folosi servicii cloud ca alternativă (plată pe măsură ce utilizați); GPU-urile de consum (de exemplu, RTX 4090) pot fi, de asemenea, utilizate, oferind un raport bun calitate-preț, dar stabilitate ușor mai scăzută. Întreprinderile mari/sarcinile de antrenare pe termen lung ar trebui să ia în considerare achiziționarea de servere AI profesionale.

SVR-101 Î: Ce este un server de stocare?
R: Un server de stocare este un server special proiectat pentru stocarea și gestionarea datelor, echipat cu matrice mari de hard disk-uri, controlere de stocare de înaltă performanță și sisteme de operare dedicate stocării. Gestionează stocarea centralizată a datelor, backup-ul și partajarea, servind ca infrastructură de bază a centrelor de date.

SVR-102 Î: Care este diferența dintre un server de stocare și un server obișnuit?
R:

  • Hardware: Serverele de stocare au mai multe bay-uri pentru discuri (12-96), în timp ce serverele obișnuite au de obicei 4-8;

  • Funcție: Serverele de stocare se concentrează pe stocarea și gestionarea datelor;

  • Sistem de operare: Serverele de stocare vin de obicei cu sisteme NAS/dedicate stocării (de exemplu, TrueNAS, Synology DSM), în timp ce serverele obișnuite rulează sisteme de operare generale.

SVR-103 Î: Care sunt principalele utilizări ale unui server de stocare?
R:

  • Stocare centrală în centre de date;

  • Servere de fișiere pentru întreprinderi;

  • Stocare pentru supraveghere video;

  • Backup și recuperare în caz de dezastru;

  • Pool-uri de stocare pentru virtualizare;

  • Lacuri de date pentru analiză big data.

SVR-104 Î: Care sunt diferențele dintre stocarea de fișiere, stocarea bloc și stocarea de obiecte?
R:

  • Stocare de fișiere (NAS): Bazată pe fișiere, potrivită pentru documente partajate, protocoale NFS/SMB;

  • Stocare bloc (SAN): Bazată pe blocuri, potrivită pentru baze de date și virtualizare, protocoale FC/iSCSI;

  • Stocare de obiecte (OBS): Bazată pe obiecte, potrivită pentru date nestructurate masive, protocol S3.

SVR-105 Î: Ce sunt NAS, SAN și DAS?
R:

  • DAS (Direct-Attached Storage): Dispozitive de stocare conectate direct la servere, cost redus, dar scalabilitate slabă;

  • NAS (Network-Attached Storage): Stocare accesibilă prin rețea, potrivită pentru partajarea fișierelor;

  • SAN (Storage Area Network): Rețea de stocare de mare viteză prin fibră/Ethernet, potrivită pentru baze de date și virtualizare.

SVR-106 Î: Cum se alege un server de stocare?
R:

  • Cerințe de capacitate: Estimați capacitatea inițială și creșterea pe 3-5 ani;

  • Cerințe de performanță: Cerințe IOPS/debit;

  • Suport de protocol: Dacă este necesar suport pentru block/file/object;

  • Disponibilitate: Dacă este necesară redundanța cu două controlere;

  • Scalabilitate: Dacă este acceptată extinderea online;

  • Marcă: Dell Isilon, NetApp, Huawei OceanStor, Inspur etc. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-107 Î: Câte bay-uri pentru discuri necesită un server de stocare?
R:

  • Întreprinderi mici: 4-8 bay-uri;

  • Întreprinderi medii: 12-24 bay-uri;

  • Întreprinderi mari: 48-96 bay-uri;

  • Scară ultra-mare: Extindere modulară la mii de bay-uri. Numărul de bay-uri determină capacitatea maximă de stocare. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-108 Î: Ar trebui să aleg HDD sau SSD pentru un server de stocare?
R:

  • HDD (hard disk): Cost mai mic pe unitatea de capacitate, potrivit pentru date reci și backup-uri;

  • SSD (solid-state drive): Mai rapid, potrivit pentru date fierbinți și baze de date;

  • Soluție combinată: Cache SSD pentru date fierbinți, HDD pentru date reci;

  • SSD de nivel enterprise: NVMe SSD-urile oferă cea mai înaltă performanță. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-109 Î: Care este prețul aproximativ al unui server de stocare?
R:

  • Nivel entry (8 bay-uri): 20.000-50.000 CNY;

  • Nivel mediu (16-24 bay-uri): 100.000-300.000 CNY;

  • Nivel înalt (48+ bay-uri cu controlere duale): 500.000-2.000.000 CNY;

  • Stocare la scară ultra-mare: Milioane până la zeci de milioane CNY. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-110 Î: Care sunt mărcile de servere de stocare?
R:

  • Internaționale: Dell Isilon/PowerStore, NetApp, Pure Storage, HPE, IBM;

  • Autohtone: Huawei OceanStor, Inspur AS serie, Sugon, MacroSan, Toyou. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-111 Î: Cum se alege nivelul RAID pentru un server de stocare?
R:

  • RAID 0: Cea mai înaltă performanță, dar fără redundanță, risc de pierdere a datelor;

  • RAID 1: Oglindire, fiabil, dar reduce capacitatea la jumătate;

  • RAID 5: Echilibrează capacitatea și fiabilitatea, necesită cel puțin 3 discuri, permite 1 defecțiune de disc;

  • RAID 6: Mai sigur, permite 2 defecțiuni de disc;

  • RAID 10: Performanță + fiabilitate, cost mai mare. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-112 Î: Care este rolul cache-ului într-un server de stocare?
R: Cache-ul de stocare folosește memorie de mare viteză sau SSD-uri pentru a stoca temporar datele frecvent accesate, reducând latența de citire/scriere și îmbunătățind performanța stocării. Controlerele de stocare de înaltă clasă sunt echipate cu cache-uri mari și BBU (unități de backup cu baterie) pentru a preveni pierderea datelor în caz de întrerupere a curentului. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-113 Î: Care este diferența dintre stocarea distribuită și cea centralizată?
R:

  • Stocare centralizată: Controler unic, management simplu, potrivită pentru scară mică și medie, dar cu risc de punct unic de eșec;

  • Stocare distribuită: Colaborare multi-nod, fără punct unic de eșec, scalabilitate orizontală, potrivită pentru date masive și scenarii cloud computing (de exemplu, Ceph, HDFS). Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-114 Î: Este un server de stocare potrivit pentru stocarea backup-urilor?
R: Foarte potrivit. Serverele de stocare pot implementa software de backup (de exemplu, Veeam, Commvault) pentru backup automatizat și recuperare în caz de dezastru. Se recomandă RAID 6 + backup off-site pentru securitatea datelor. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-115 Î: Este un server de stocare potrivit pentru stocarea supravegherii video?
R: Da. Stocarea supravegherii video necesită capacitate mare, scriere continuă și cost redus. Se recomandă HDD-uri SATA cu configurație RAID 5/6, acceptând arhitecturi CVR sau NVR pentru cerințe de scriere continuă 7×24. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-116 Î: Este un server de stocare potrivit pentru stocarea virtualizării?
R: Da. Stocarea virtualizării necesită performanță ridicată și disponibilitate ridicată. Se recomandă stocare bloc (SAN) sau infrastructură hiperconvergentă (HCI), cu cache SSD + RAID 10 pentru a asigura performanța I/O a VM-urilor. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-117 Î: Cum se alege între all-flash și stocarea hibridă?
R:

  • All-flash: Performanță ridicată, latență redusă (<1ms), potrivită pentru scenarii de înaltă performanță precum baze de date și antrenare AI, dar mai scumpă;

  • Stocare hibridă: Combinație SSD+HDD, echilibrează performanța și capacitatea, cu raport bun calitate-preț. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-118 Î: Cum se asigură securitatea datelor pentru un server de stocare?
R:

  • Redundanță RAID: Protecție la nivel hardware;

  • Instantanee: Crearea regulată de instantanee ale datelor;

  • Backup off-site: Replicarea datelor către stocare la distanță;

  • Criptare: Stocarea și transmiterea criptată a datelor;

  • Controlul accesului: Managementul permisiunilor bazat pe utilizator/rol.

SVR-119 Î: Care sunt punctele de mentenanță pentru un server de stocare?
R:

  • Verificați regulat starea hard disk-urilor: Monitorizați informațiile S.M.A.R.T.;

  • Curățați praful: Preveniți problemele de răcire;

  • Actualizați firmware-ul: Mențineți firmware-ul controlerului de stocare actualizat;

  • Monitorizarea capacității: Extindeți din timp pentru a evita discurile pline;

  • Verificarea jurnalelor: Verificați alertele sistemului.

SVR-120 Î: Este capacitatea mai mare a hard disk-ului întotdeauna mai bună?
R: Nu neapărat. Discurile de capacitate mare (de exemplu, 20TB+) au timpi de reconstrucție extrem de lungi (zile) în cazul defecțiunii unui singur disc, timp în care fiabilitatea RAID scade. Echilibrați capacitatea, performanța, fiabilitatea și timpul de reconstrucție pe baza nevoilor afacerii; nu urmăriți pur și simplu capacitatea maximă.

SVR-122 Î: Cum se alege dintre cele șase tipuri de servere?
R:

  • Conformitate ITAI: Alegeți servere autohtone (Hygon/Kunpeng/Phytium/Loongson);

  • Inferență AI/întreprindere generală: Alegeți servere Intel Xeon (ecosistem matur, accelerare AMX);

  • Virtualizare la scară largă/multi-threading: Alegeți servere AMD EPYC (densitate ridicată de nuclee);

  • Antrenare AI/calcul științific: Alegeți servere GPU sau servere AI;

  • Nevoi pure de stocare: Alegeți servere de stocare. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-123 Î: Cum se alege între serverele autohtone, Intel și AMD?
R:

  • Cerințe ITAI/conformitate: Trebuie să alegeți servere autohtone;

  • Inferență AI/întreprindere tradițională: Intel Xeon;

  • Virtualizare la scară largă/multi-threading: AMD EPYC;

  • Prioritate buget: AMD oferă în general un raport calitate-preț mai bun la configurații comparabile. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-124 Î: Sunt serverele GPU și serverele AI același lucru?
R: Serverele AI sunt un subset al serverelor GPU. Serverele AI sunt optimizate special pentru sarcini AI, cu accent pe framework-uri AI preinstalate, comunicare în cluster și implementare de înaltă densitate; serverele GPU au un domeniu mai larg, incluzând și calcul științific și randare grafică. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-125 Î: Are nevoie un server de stocare de GPU?
R: În general nu. Serverele de stocare gestionează în principal sarcini intensive I/O și nu necesită accelerare GPU. Cu toate acestea, unele scenarii (de exemplu, lacuri de date AI care necesită procesare aproape de date accelerată GPU) sunt excepții. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-126 Î: Poate fi folosit un server AI ca server obișnuit?
R: Da, dar nu este economic. Serverele AI vin cu multiple GPU-uri scumpe, iar rularea doar a aplicațiilor obișnuite ar risipi grav resursele GPU. Serverele AI ar trebui să fie dedicate sarcinilor AI, cu aplicațiile obișnuite implementate pe servere generale. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-127 Î: Ce tipuri de servere se potrivesc căror dimensiuni de întreprindere?
R:

  • Servere autohtone/Intel/AMD generale: Toate dimensiunile de întreprindere;

  • Servere GPU: Întreprinderi medii și mari cu nevoi de AI/calcul științific;

  • Servere AI: Întreprinderi medii și mari cu nevoi de deep learning;

  • Servere de stocare: Întreprinderi medii și mari cu nevoi de stocare centralizată. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-128 Î: Comparație a intervalelor de preț între cele șase tipuri de servere?
R:

  • Servere generale (autohtone/Intel/AMD): 10.000-300.000 CNY;

  • Servere GPU: 100.000-5.000.000 CNY;

  • Servere AI: 100.000-5.000.000 CNY;

  • Servere de stocare: 20.000-2.000.000 CNY. Piramida costurilor: Stocare < General < GPU/AI. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

SVR-129 Î: Comparație a consumului de energie între cele șase tipuri de servere?
R:

  • Servere generale: 300-800W;

  • Servere GPU/AI (8 carduri): 5-10kW+;

  • Servere de stocare: 500-1500W (mai mare cu mai multe bay-uri). Pentru scenarii de înaltă densitate, prioritizați planificarea răcirii și alimentării. Changfan IPC recomandă verificarea configurațiilor pe baza scalei afacerii, numărului de porturi, condițiilor de răcire și compatibilității software; pentru servere rack, storage, AI sau autohtone, suportul pentru selecție și personalizare este disponibil la cererea proiectului, cu parametri și prețuri supuse celor mai recente specificații.

SVR-130 Î: Matricea scenariilor de aplicare pentru cele șase tipuri de servere?
R:

  • Generale: Web, baze de date, ERP, OA;

  • GPU/AI: Antrenare/inferență AI, calcul științific, randare grafică;

  • Stocare: Partajare fișiere, backup, arhivare, pool-uri de stocare pentru virtualizare. În practică, Changfan IPC poate evalua interfețele, consumul de energie, temperatura și nevoile de extindere pentru servere rack, storage, AI sau autohtone pe baza scenariilor reale; se recomandă confirmarea compatibilității software înainte de finalizarea configurației.

SVR-131 Î: Care sunt tendințele viitoare pentru servere?
R:

  • Adoptarea AI: Penetrarea serverelor AI crește rapid;

  • Răcire lichidă: Consumul ridicat de energie determină răcirea lichidă să devină standard;

  • Autohtonizare: Cerințele ITAI determină creșterea cotei serverelor autohtone;

  • Calcul eterogen: Colaborare CPU+GPU+DPU;

  • Design cloud-native: Design-uri de servere mai bine adaptate containerelor și microserviciilor. Pentru achiziționarea de servere rack, storage, AI sau autohtone, Changfan IPC poate oferi verificarea configurației, testarea eșantioanelor și suport pentru personalizarea proiectelor; prețurile și termenele de livrare sunt supuse ofertelor actuale și termenilor contractuali.

Whatapps
WeChat
customer-service
WeChat
Telefon
TOP