Soal Jawab mengenai produk pelayan

SVR-001 S: Apakah pelayan domestik?
J: Pelayan domestik merujuk kepada peranti pelayan yang perkakasan terasnya (CPU, papan induk, perisian tegar, dan lain-lain) dibangunkan secara bebas atau terutamanya dihasilkan oleh pengeluar domestik. Pada masa ini, pelayan domestik terutamanya menggunakan tiga laluan teknologi: laluan serasi x86 (Hygon, Zhaoxin), laluan seni bina ARM (Huawei Kunpeng, Phytium), dan laluan seni bina pembangunan sendiri (Loongson LoongArch).

SVR-002 S: Apakah jenama CPU untuk pelayan domestik?
J: Jenama CPU pelayan domestik utama termasuk: Hygon (seni bina x86, wakil laluan serasi x86 domestik), Huawei Kunpeng (ARM), Phytium (ARM), Loongson (LoongArch pembangunan sendiri), Zhaoxin (x86), dan Shenwei (seni bina SW-64 pembangunan sendiri).

SVR-003 S: Apakah perbezaan antara pelayan domestik dan pelayan import?
J: Perbezaan teras ialah:

Seni bina: Pelayan import dikuasai oleh ekosistem x86 Intel Xeon dan AMD EPYC; pelayan domestik menampilkan ekosistem "berbilang laluan" (serasi x86, ARM, seni bina pembangunan sendiri);

Kebolehkawalan bebas: Pelayan domestik mencapai pendomestikan daripada papan induk hingga perisian tegar, manakala pelayan import membawa risiko gangguan rantaian bekalan dan pemisahan teknologi;

Ekosistem: Pelayan import mempunyai ekosistem matang, manakala ekosistem pelayan domestik sedang mengejar dengan pantas.

SVR-004 S: Apakah jenama pelayan domestik arus perdana?
J: Jenama pelayan domestik arus perdana termasuk: Inspur (dengan bahagian besar dalam pasaran pelayan AI - data khusus harus merujuk laporan pihak ketiga terkini, dan merupakan salah satu vendor terkemuka industri), Huawei, H3C, Sugon, ZTE, Super Fusion, Lenovo, dan lain-lain. Industri tradisional harus mengutamakan vendor dengan keupayaan penuh seperti Huawei dan Inspur.

SVR-005 S: Bolehkah pelayan domestik menjalankan Windows?
J: Sesetengah platform domestik boleh. Platform serasi x86 seperti Hygon dan Zhaoxin menyokong Windows; walau bagaimanapun, platform berasaskan ARM seperti Kunpeng dan Phytium biasanya memerlukan sistem pengendalian domestik (seperti UnionTech UOS, KylinOS). Keserasian perisian harus disahkan sebelum pembelian.

SVR-006 S: Bagaimana hendak memilih pelayan domestik?
J: Pertimbangan pemilihan:

Seni bina cip: Hygon (keserasian x86 kuat), Kunpeng (ekosistem ARM mapan), Phytium (asas pemasangan besar dalam ITAI), Loongson (tahap kebolehkawalan bebas tertinggi);

Jenama: Inspur (kepimpinan pelayan AI), Huawei (keupayaan penuh), Sugon (pengkomputeran berprestasi tinggi);

Pematuhan ITAI: Untuk senario kerajaan atau kewangan, sahkan sama ada produk tersenarai dalam katalog ITAI. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-007 S: Bagaimana hendak memilih antara Hygon, Kunpeng, Phytium dan Loongson untuk pelayan?
J:

Hygon (x86): Ekosistem matang, penggunaan komersial meluas, sesuai untuk pusat data kewangan, telekomunikasi dan internet, dengan bahagian besar dalam pasaran CPU pelayan domestik (data khusus harus merujuk laporan pihak ketiga terkini);

Kunpeng (ARM): Daya saing kuat dalam pasaran kerajaan, perusahaan dan pengkomputeran awan, dengan kelebihan jelas dalam sektor telekomunikasi;

Phytium (ARM): Tonggak utama untuk PC dan pelayan ITAI, dengan jumlah penghantaran terkumpul yang besar (data khusus harus berdasarkan pendedahan vendor);

Loongson (pembangunan sendiri): Menggunakan seni bina pembangunan sendiri, sesuai untuk senario dengan keperluan keselamatan dan kebolehkawalan tinggi, serta tonggak untuk sektor parti, kerajaan dan tentera. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-008 S: Berapakah anggaran harga pelayan domestik?
J: Harga pelayan domestik berbeza dengan ketara berdasarkan konfigurasi: peringkat permulaan (CPU domestik satu soket): kira-kira 10,000-30,000 CNY; pertengahan arus perdana (dua soket): kira-kira 50,000-150,000 CNY; pelayan AI peringkat tinggi: ratusan ribu hingga lebih satu juta CNY. Berbanding konfigurasi import yang serupa, pelayan domestik secara amnya menawarkan kos-prestasi lebih baik dan mungkin layak mendapat subsidi perolehan ITAI. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-009 S: Bagaimana penyesuaian ekosistem untuk pelayan domestik?
J: Ekosistem pelayan domestik telah bertambah baik dengan ketara. Pengiktirafan dan penyesuaian bersama penuh telah selesai dengan sistem pengendalian domestik (UnionTech UOS, KylinOS), pangkalan data domestik (Dameng, Renda Jincang), perisian tengah domestik dan platform awan. Sesetengah vendor terkemuka telah menubuhkan makmal penyesuaian ekosistem khusus untuk mencapai keserasian penuh perkakasan dan perisian domestik. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-010 S: Apakah CPU pelayan domestik terkini?
J: 2025-2026 menyaksikan kemajuan pesat CPU domestik: Hygon C86-5G (128 teras/512 benang), Kunpeng 950 (96 teras/192 benang), Phytium S5000C (64 teras), Loongson 3C6000 (32-64 teras), Zhaoxin KH-50000 (96 teras). Prestasi satu teras Hygon telah mengalami peningkatan lelaran yang ketara, dan prestasi Loongson setanding dengan pemproses Intel Xeon peringkat tinggi. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-011 S: Adakah pelayan domestik menyokong algoritma kriptografi kebangsaan?
J: Ya. Pelayan domestik mengintegrasikan teras keselamatan pembangunan sendiri pada peringkat perisian tegar, menyokong secara asli algoritma kriptografi komersial China (SM2/SM3/SM4), membina mekanisme "keselamatan intrinsik pautan penuh" daripada perkakasan, perisian tegar hingga algoritma. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-012 S: Adakah prestasi pelayan domestik telah menyamai Intel/AMD?
J: Dalam sesetengah senario, ia telah menghampiri atau mencapai tahap antarabangsa arus perdana. Siri Hygon C86-4G mendapat skor lebih tinggi dalam Cinebench berbanding produk Intel pada kedudukan yang sama; prestasi Loongson 3C6000 setanding dengan Intel Xeon 6338; dalam senario pengkomputeran selari berbilang teras dan storan teragih, pelayan domestik telah menunjukkan prestasi setanding dengan produk import pada tahap yang sama dalam ujian dunia sebenar. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-013 S: Apakah keperluan ITAI untuk pelayan?
J: ITAI memerlukan perkakasan menggunakan CPU dan cip domestik, serta menjalankan sistem pengendalian domestik. Perolehan ITAI biasanya memerlukan penjelasan model cip, versi perisian tegar dan senarai keserasian sistem pengendalian; versi dokumen khusus dan keperluan mandatori harus disemak sebelum penerbitan.

SVR-014 S: Apakah garis masa untuk penggantian ITAI pelayan?
J: Syarikat milik negara mempunyai keperluan jelas untuk penggantian ITAI, tetapi nisbah perolehan dan garis masa mungkin berbeza mengikut wilayah dan industri. Sebelum penerbitan, dokumen rasmi terkini daripada pihak berkuasa kompeten harus menjadi rujukan, dan nisbah yang belum disahkan harus dielakkan.

SVR-015 S: Apakah dasar keutamaan perolehan kerajaan untuk pelayan domestik?
J: Dasar perolehan kerajaan boleh memberikan keutamaan penilaian untuk produk domestik yang layak. Skop penggunaan khusus, nisbah dan tarikh kuat kuasa harus berdasarkan dasar rasmi dan dokumen perolehan semasa.

SVR-016 S: Apakah senario yang sesuai untuk pelayan domestik?
J:

Kerajaan/Kewangan: Keperluan pematuhan ITAI tinggi - utamakan Hygon dan Kunpeng;

Telekomunikasi/Pengkomputeran awan: Kunpeng mempunyai kelebihan jelas dalam pasaran telekomunikasi;

Parti/Kerajaan/Tentera: Loongson menawarkan tahap kebolehkawalan bebas tertinggi;

Latihan AI: Jenama seperti Inspur dan Huawei mempunyai barisan produk pelayan AI yang matang. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-017 S: Mana lebih baik, pelayan Inspur atau Huawei?
J: Inspur memegang bahagian besar dalam pasaran pelayan AI (data khusus harus merujuk laporan pihak ketiga terkini) dan merupakan salah satu vendor terkemuka industri; Huawei membina keupayaan penuh dengan cip pembangunan sendiri (Kunpeng) dan sistem pengendalian (Euler). Inspur lebih sesuai untuk senario perolehan perkakasan tulen, manakala Huawei lebih baik untuk senario yang memerlukan penyelesaian penuh. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-018 S: Bagaimana dengan pelayan Sugon?
J: Kekuatan Sugon terletak pada pengkomputeran berprestasi tinggi dan teknologi penyejukan cecair. Ia melancarkan Sugon 8000 (Dengfeng), salah satu superkluster AI domestik penuh peringkat 100,000 kad terawal di China. Ia sesuai untuk pusat superkomputer dan institusi penyelidikan dengan keperluan kepadatan pengiraan tinggi. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-019 S: Adakah pelayan domestik = kualiti rendah?
J: Ini adalah prejudis yang lapuk. Pada 2025-2026, prestasi CPU domestik telah meningkat dengan ketara, setanding dengan produk import dalam senario pengkomputeran selari berbilang teras dan storan teragih. Kelebihan pelayan domestik terletak pada kebolehkawalan bebas, keselamatan data dan perkhidmatan tempatan.

SVR-020 S: Bolehkah pelayan domestik hanya menjalankan perisian domestik?
J: Tidak semestinya. Platform serasi x86 seperti Hygon dan Zhaoxin serasi dengan Windows dan perisian komersial arus perdana; platform ARM seperti Kunpeng dan Phytium terutamanya menyesuaikan sistem pengendalian domestik dan perisian sumber terbuka. Keserasian harus disahkan berdasarkan keperluan perisian sebenar semasa pemilihan.

SVR-021 S: Apakah pelayan Intel?
J: Pelayan Intel merujuk kepada pelayan yang dilengkapi pemproses siri Intel Xeon. Intel Xeon ialah platform CPU pelayan paling arus perdana di pusat data, terkenal dengan prestasi satu teras yang kuat dan ekosistem perisian yang matang.

SVR-022 S: Apakah siri pemproses Intel Xeon untuk pelayan?
J: Pemproses Xeon terutamanya dibahagikan kepada:

Siri Xeon E: Peringkat permulaan, sesuai untuk perniagaan kecil dan sederhana serta pengkomputeran tepi;

Siri Xeon Gold/Platinum: Gred perusahaan arus perdana;

Siri Xeon 6: Generasi terkini, menggunakan proses Intel 18A, sehingga 288 teras;

Xeon 6+ (Clearwater Forest): Versi teras kecekapan, direka untuk senario asli awan dan AI berkonkurensi tinggi.

SVR-023 S: Bagaimana hendak memilih pelayan Intel Xeon?
J: Perkara pemilihan:

Bilangan teras: Pilih lebih banyak teras untuk virtualisasi, lebih sedikit teras dengan frekuensi lebih tinggi untuk pangkalan data;

Generasi: Xeon yang lebih baharu menawarkan prestasi dan kecekapan kuasa lebih baik;

Senario: Pilih Xeon 6 untuk inferens AI (menyokong pecutan AMX), dan siri Xeon Gold untuk aplikasi perusahaan am;

Bajet: Pilihan peringkat permulaan termasuk siri Xeon E. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-024 S: Apakah perbezaan antara siri Xeon E dan siri Xeon 6?
J: Siri Xeon E diposisikan sebagai peringkat permulaan, sesuai untuk perniagaan kecil dan sederhana serta pengkomputeran tepi, dengan harga lebih rendah; siri Xeon 6 ialah CPU pusat data generasi seterusnya, menggunakan proses Intel 18A, sehingga 288 teras, menyokong memori DDR5 12 saluran dan 96 lorong PCIe 5.0, direka untuk senario AI dan berkonkurensi tinggi. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-025 S: Berapakah anggaran harga pelayan Intel Xeon?
J: Siri Xeon E peringkat permulaan (contohnya, E-2234): sekitar 2,780 CNY; Xeon E-2288G (8 teras): sekitar 5,599 CNY; model siri Xeon 6 peringkat tinggi lebih mahal, dengan harga pelayan lengkap antara puluhan ribu hingga ratusan ribu CNY. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-026 S: Apakah kelebihan teras pemproses Xeon?
J:

Prestasi satu teras kuat: Kelajuan jam tinggi, sesuai untuk aplikasi sensitif prestasi satu benang;

Pecutan matriks AMX: Meningkatkan kecekapan inferens AI dengan ketara;

Pengkomputeran sulit TDX: Meningkatkan keselamatan;

Ekosistem matang: Sokongan asli untuk perisian komersial seperti Windows Server dan VMware. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-027 S: Apakah ciri pemproses Xeon 6+?
J: Xeon 6+ (Clearwater Forest) ialah CPU pusat data pertama Intel yang dibina atas proses Intel 18A, dengan sehingga 288 teras kecekapan (E-core), menyokong memori DDR5-8000 12 saluran dan 96 lorong PCIe 5.0. Berbanding Xeon generasi kedua, ia mencapai nisbah penggabungan pelayan 9:1, mengurangkan ruang rak hampir 80% dan menurunkan penggunaan tenaga sebanyak 73%. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-028 S: Adakah pemproses Xeon menyokong memori ECC?
J: Ya. Seluruh siri Xeon menyokong pembetulan ralat memori ECC (Error-Correcting Code), mengurangkan risiko anomali data semasa pengiraan jangka panjang dengan ketara. Ini ialah perbezaan utama antara CPU pelayan dan desktop. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-029 S: Apakah TDP tipikal pemproses Xeon?
J: Ia berbeza secara meluas mengikut model: siri Xeon E serendah 71W; siri Xeon Gold/Platinum arus perdana biasanya antara 100-300W; reka bentuk teras kecekapan Xeon 6+ menawarkan kawalan kuasa lebih baik. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-030 S: Apakah senario yang sesuai untuk pelayan Intel Xeon?
J:

Inferens AI: Pecutan set arahan AMX, sesuai untuk inferens pembelajaran mesin;

Perkhidmatan web berkonkurensi tinggi: Prestasi satu teras yang kuat;

Pangkalan data perusahaan tradisional: Ekosistem matang, keserasian baik;

Senario dipercayai keselamatan: Sokongan pengkomputeran sulit TDX. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-031 S: Adakah pelayan Xeon sesuai untuk virtualisasi?
J: Sangat sesuai. Pemproses Xeon menyokong teknologi virtualisasi Intel VT-x/vt-d, dan reka bentuk berbilang teras boleh menghoskan sejumlah besar mesin maya. Reka bentuk teras kecekapan Xeon 6+ berprestasi cemerlang dalam senario asli awan dan berbekas. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-032 S: Bagaimana hendak memilih antara pelayan Intel Xeon dan AMD EPYC?
J: Kelebihan Intel: prestasi satu teras kuat, pecutan AI (AMX), teknologi keselamatan (TDX), ekosistem perisian matang. Kelebihan AMD: kepadatan teras tinggi, lebar jalur memori besar, kos-prestasi lebih baik. Pilih Intel untuk aplikasi perusahaan tradisional dan inferens AI; pilih AMD untuk virtualisasi berskala besar dan beban kerja berbilang benang. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-033 S: Apakah perbezaan antara Xeon dan Core?
J: Xeon ialah CPU khusus pelayan/stesen kerja, menyokong memori ECC, interkoneksi CPU berbilang soket, bilangan teras lebih tinggi dan kestabilan lebih besar; Core ialah CPU gred pengguna dengan kelajuan jam lebih tinggi tetapi kekurangan ciri gred perusahaan. Pelayan mesti menggunakan Xeon. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-034 S: Apakah sistem pengendalian yang disokong oleh pelayan Xeon?
J: Pelayan Xeon menyokong semua sistem pengendalian pelayan arus perdana: Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Ubuntu Server, VMware ESXi, CentOS, dan lain-lain. Keserasian ekosistem adalah antara yang paling menyeluruh dalam semua platform.

SVR-035 S: Apakah ciri keselamatan pemproses Xeon?
J: Pemproses Xeon merangkumi pelbagai teknologi keselamatan terbina dalam:

TDX (Trust Domain Extensions): Pengkomputeran sulit, melindungi data sensitif;

Intel vPro: Pengurusan jauh;

SGX: Persekitaran pelaksanaan dipercayai;

Boot Guard: Menghalang serangan perisian tegar berniat jahat.

SVR-036 S: Jenama mana yang menawarkan pelayan Xeon?
J: Hampir semua jenama pelayan arus perdana mempunyai barisan produk Xeon: jenama antarabangsa seperti Dell PowerEdge, HPE ProLiant, Lenovo ThinkSystem; jenama domestik seperti Inspur, Huawei FusionServer, H3C, Sugon, dan lain-lain. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-037 S: Apakah produk Intel Xeon terkini untuk pelayan?
J: Pada 2026, Intel melancarkan Xeon 6+ (Clearwater Forest), dibina atas proses Intel 18A dengan sehingga 288 teras. Siri Xeon 6 sudah tersedia sepenuhnya, menyokong pecutan matriks AMX dan teknologi keselamatan TDX.

SVR-038 S: Adakah lebih banyak teras pemproses Xeon sentiasa lebih baik?
J: Tidak semestinya. Lebih banyak teras sesuai untuk virtualisasi dan pengkomputeran selari; walau bagaimanapun, pangkalan data dan perkhidmatan web lebih sensitif kepada frekuensi satu teras. Pemilihan harus berdasarkan beban kerja sebenar, bukan semata-mata lebih banyak teras.

SVR-039 S: Adakah pelayan Xeon sentiasa lebih mahal daripada pelayan AMD?
J: Tidak semestinya. Pada tahap konfigurasi yang setanding, harga pelayan Intel dan AMD berbeza. AMD EPYC mempunyai kelebihan dalam kepadatan teras dan kos-prestasi, tetapi Intel menawarkan nilai unik dalam senario tertentu (contohnya, inferens AI). Perbandingan harus dibuat berdasarkan keperluan.

SVR-040 S: Adakah siri Xeon E versi "dikurangkan"?
J: Siri Xeon E dioptimumkan untuk perniagaan kecil dan sederhana serta senario peringkat permulaan, dengan lebih sedikit teras tetapi mengekalkan ciri gred perusahaan seperti memori ECC dan virtualisasi. Ia bukan "dikurangkan" tetapi "diposisikan dengan tepat" - sesuai untuk senario bajet terhad yang memerlukan kestabilan gred perusahaan.

SVR-041 S: Apakah pelayan AMD?
J: Pelayan AMD merujuk kepada pelayan yang dilengkapi pemproses siri AMD EPYC. AMD EPYC terkenal dengan kepadatan teras tinggi, lebar jalur memori besar dan kos-prestasi cemerlang, dengan bahagian pasaran CPU pelayan meningkat secara stabil dalam beberapa tahun kebelakangan ini; angka bahagian khusus harus dirujuk daripada laporan pihak ketiga terkini dengan asas statistik yang dinyatakan.

SVR-042 S: Apakah siri pemproses AMD EPYC?
J: EPYC terutamanya dibahagikan kepada:

EPYC Generasi ke-5 (Turin): Arus perdana semasa, seni bina Zen 5;

EPYC Generasi ke-6 (Venice): Terkini dilancarkan pada 2026, seni bina Zen 6, sehingga 256 teras;

Siri EPYC 9005: Menyasarkan pasaran pertengahan.

SVR-043 S: Bagaimana hendak memilih pelayan AMD EPYC?
J: Perkara pemilihan:

Bilangan teras: Pilih model teras tinggi untuk virtualisasi dan data besar;

Generasi: Generasi ke-5 (Turin) ialah arus perdana semasa, generasi ke-6 (Venice) ialah terkini;

Senario: Pilih EPYC untuk pangkalan data besar, rantaian blok dan perdagangan kuantitatif kewangan;

Bajet: EPYC menawarkan nilai kepadatan teras yang cemerlang. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-044 S: Berapakah anggaran harga pelayan AMD EPYC?
J: Pelayan EPYC secara amnya menawarkan kos-prestasi lebih baik daripada konfigurasi Intel yang setanding. Pelayan EPYC satu soket peringkat permulaan: kira-kira 20,000-50,000 CNY; dua soket pertengahan: kira-kira 50,000-150,000 CNY; model berbilang soket atau teras tinggi peringkat tinggi lebih mahal. Harga khusus bergantung pada bilangan teras, memori dan konfigurasi storan. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-045 S: Apakah kelebihan teras AMD EPYC?
J:

Kepadatan teras tinggi: Sehingga 256 teras, sesuai untuk pengkomputeran selari berskala besar;

Lebar jalur memori besar: Memori 12 saluran, sehingga lebar jalur 460GB/s;

Lebih banyak lorong PCIe: Menyokong lebih banyak peranti pengembangan;

Kelebihan kos-prestasi: Lebih banyak teras pada titik harga yang sama;

Prestasi berbilang benang kuat: Reka bentuk modular CCD berprestasi cemerlang dalam tugas berbilang benang. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-046 S: Seberapa kuat EPYC Turin Generasi ke-5?
J: Turin mencapai peningkatan IPC sehingga 37% dalam beban kerja HPC dan AI, dengan kelajuan boost maksimum melepasi tanda 5.0GHz buat pertama kali. Berbanding Intel Xeon 6980P 128C, Turin mendahului kira-kira 40% dalam ujian prestasi SPEC CPU, 40% dalam prestasi perniagaan perusahaan, dan 80% dalam prestasi HPC. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-047 S: Apakah ciri EPYC Venice Generasi ke-6?
J: Venice menggunakan seni bina Zen 6, sehingga 256 teras, menyokong PCIe 6.0. Ia dibahagikan kepada empat keluarga produk: Venice SP7 (penghantaran suku ke-4 2026), Venice SP8 (separuh pertama 2027), Venice-X, dan Verano (separuh kedua 2027). EPYC 9006 LP dioptimumkan khusus untuk penyelesaian AI skala rak, dengan sehingga 72 teras pada frekuensi asas 5GHz. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-048 S: Adakah EPYC menyokong memori ECC?
J: Ya. Seluruh siri EPYC menyokong memori ECC dan RDIMM, dengan reka bentuk memori DDR5 12 saluran memberikan lebar jalur memori yang sangat tinggi, sesuai untuk aplikasi intensif memori. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-049 S: Apakah senario yang sesuai untuk pelayan AMD EPYC?
J:

Pangkalan data besar: Kelebihan ketara daripada lebar jalur memori tinggi;

Virtualisasi/Bekas: Kepadatan teras tinggi menyokong lebih banyak mesin maya;

Rantaian blok/Perdagangan kuantitatif kewangan: Prestasi berbilang benang cemerlang;

Infrastruktur latihan AI: Kelebihan kepadatan teras dan lorong PCIe;

Pengkomputeran berprestasi tinggi HPC. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-050 S: Adakah EPYC sesuai untuk AI?
J: Ya. EPYC Venice Generasi ke-6 termasuk model EPYC 9006 LP yang dioptimumkan khusus untuk penyelesaian AI skala rak. Kepadatan teras dan lebar jalur memori EPYC berprestasi cemerlang dalam senario prapemprosesan dan inferens data AI. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-051 S: Bagaimana hendak memilih antara AMD EPYC dan Intel Xeon?
J: Kelebihan AMD: kepadatan teras tinggi (sehingga 256 teras), lebar jalur memori besar (12 saluran), kos-prestasi cemerlang. Kelebihan Intel: prestasi satu teras kuat, pecutan AI (AMX), teknologi keselamatan (TDX), ekosistem matang. Pilih AMD untuk virtualisasi berskala besar atau berbilang benang, dan Intel untuk inferens AI atau aplikasi perusahaan tradisional. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-052 S: Bagaimana hendak memilih antara AMD EPYC dan CPU domestik?
J: Untuk senario bukan ITAI: EPYC menawarkan prestasi lebih baik dan ekosistem lebih matang. Untuk senario ITAI atau yang memerlukan pendomestikan: CPU domestik (Hygon, Kunpeng, dan lain-lain) mesti dipilih. Hygon sendiri berdasarkan pelesenan seni bina AMD Zen, menawarkan prestasi dan keserasian x86 hampir dengan EPYC. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-053 S: Apakah sistem pengendalian yang disokong oleh pelayan EPYC?
J: Pelayan EPYC menyokong sistem pengendalian pelayan arus perdana: Windows Server, RHEL, Ubuntu Server, VMware ESXi, dan lain-lain. Sebagai seni bina x86, keserasian perisian sangat matang.

SVR-054 S: Apakah ciri keselamatan pemproses EPYC?
J: EPYC mengintegrasikan AMD Secure Processor dan teknologi Secure Encrypted Virtualization (SEV), menyokong memori disulitkan untuk mesin maya bagi menghalang hipervisor mengakses data tetamu. Ia juga menyokong but selamat dan TPM perisian tegar.

SVR-055 S: Jenama mana yang menawarkan pelayan EPYC?
J: Hampir semua jenama pelayan arus perdana mempunyai barisan produk EPYC: Dell PowerEdge, HPE, Lenovo, Supermicro; jenama domestik seperti Inspur, Huawei dan Sugon juga menawarkan pelayan platform EPYC. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-056 S: Apakah produk AMD EPYC terkini?
J: Pada Julai 2026, AMD melancarkan siri EPYC 9006 Generasi ke-6 (Venice), dibina atas seni bina Zen 6. EPYC Turin Generasi ke-5 sudah tersedia sepenuhnya. Bahagian hasil AMD dalam pasaran CPU pelayan telah mencapai 46%.

SVR-057 S: Adakah AMD EPYC kurang stabil daripada Intel?
J: Ini adalah tanggapan lama. EPYC kini digunakan secara meluas dalam pasaran perusahaan, dengan penyedia awan global utama (Alibaba Cloud, AWS, dan lain-lain) semuanya menggunakan pelayan EPYC secara besar-besaran. Bahagian pasaran CPU pelayan AMD telah meningkat daripada 0.2% kepada 46%.

SVR-058 S: Adakah EPYC mempunyai banyak teras tetapi prestasi satu teras lemah?
J: EPYC Turin Generasi ke-5 telah mencapai boost maksimum 5.0GHz, dengan prestasi satu teras meningkat dengan ketara. Turin mendahului Intel Xeon 6980P kira-kira 40% dalam ujian prestasi SPEC CPU. "Banyak teras tetapi satu teras lemah" ialah tanggapan lapuk.

SVR-059 S: Bolehkah EPYC hanya menjalankan Linux?
J: Tidak. EPYC ialah seni bina x86 dan menyokong sepenuhnya Windows Server. Semua sistem pengendalian pelayan arus perdana boleh dijalankan padanya.

SVR-060 S: Apakah pelayan GPU?
J: Pelayan GPU ialah pelayan yang dilengkapi GPU (unit pemprosesan grafik), memanfaatkan kuasa pengkomputeran selari GPU untuk mempercepat beban kerja tertentu. GPU mempunyai ribuan teras pengkomputeran dan sesuai untuk penyampaian grafik, pengkomputeran saintifik, latihan dan inferens AI, serta tugas intensif pengkomputeran selari yang lain.

SVR-061 S: Apakah perbezaan antara pelayan GPU dan pelayan biasa?
J:

Perbezaan teras: Pelayan biasa menggunakan CPU sebagai unit pengkomputeran utama; pelayan GPU dilengkapi tambahan kad pemecut GPU, dengan keupayaan pengkomputeran selari puluhan kali ganda CPU;

Penggunaan: Pelayan biasa sesuai untuk pengkomputeran tujuan umum; pelayan GPU memberi tumpuan kepada latihan AI, penyampaian grafik dan pengkomputeran saintifik;

Penggunaan kuasa: Pelayan GPU menggunakan kuasa jauh lebih banyak daripada pelayan biasa.

SVR-062 S: Apakah jenama GPU arus perdana untuk pelayan GPU?
J:

NVIDIA: Bahagian pasaran tinggi, barisan produk paling menyeluruh (A100/H100/B200, dan lain-lain);

AMD: Siri Instinct, kelebihan kos-prestasi ketara (MI300X/MI350, dan lain-lain);

Domestik: Cambricon, Huawei Ascend, Tianzhi Intelligent, Enflame Technology, dan lain-lain, diutamakan untuk senario ITAI.

SVR-063 S: Apakah model GPU NVIDIA utama untuk pelayan?
J:

A100 (Ampere): Kad latihan AI arus perdana, VRAM 80GB;

H100 (Hopper): Latihan AI berprestasi tinggi, 80GB HBM3;

H200: Peningkatan H100, 141GB HBM3e;

B200 (Blackwell): Seni bina terkini 2025-2026, dengan 8 susunan HBM3e;

RTX 4090: Kad desktop pengguna, biasanya digunakan untuk senario inferens kecil;

L40S: Kad gabungan inferens dan grafik.

SVR-064 S: Bagaimana hendak memilih pelayan GPU?
J:

Tentukan keperluan: Pilih A100/H100 untuk latihan AI; L40/T4 untuk inferens AI; A100 untuk pengkomputeran saintifik; RTX A6000 untuk penyampaian grafik;

Bilangan GPU: Konfigurasi satu kad/4 kad/8 kad;

Pasangan CPU: Pilihan arus perdana ialah Intel Xeon atau AMD EPYC;

Penyejukan: Penyejukan udara atau cecair;

Jenama: NVIDIA DGX (OEM), Dell, Inspur, Supermicro, dan lain-lain. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-065 S: Berapakah anggaran harga pelayan GPU 8 kad?
J: Harga berbeza dengan ketara mengikut model GPU: sistem 8x A100 (80GB) kira-kira 1-1.5 juta CNY; 8x H100 kira-kira 2-3 juta CNY; 8x B200 lebih tinggi. Penyelesaian GPU gred pengguna peringkat permulaan (contohnya, 4x RTX 4090) kira-kira 100,000-200,000 CNY. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-066 S: Bagaimana hendak memilih CPU untuk pelayan GPU?
J:

Senario latihan AI: Disyorkan pemproses AMD EPYC dua soket atau Intel Xeon Gold untuk memastikan lorong PCIe mencukupi;

Senario inferens: CPU satu soket sudah memadai;

Prinsip umum: CPU hanya perlu memastikan ia tidak menjadi halangan kepada GPU; bilangan teras lebih kritikal daripada kelajuan jam (untuk prapemprosesan data). Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-067 S: Berapa banyak VRAM yang diperlukan oleh pelayan GPU?
J:

Latihan AI (model besar): Bermula pada 80GB (H100/A100), disyorkan 141GB (H200);

Inferens AI: 24-80GB;

Pengkomputeran saintifik: 40-80GB;

Penyampaian grafik: 24-48GB. Kapasiti VRAM secara langsung mempengaruhi saiz model maksimum yang boleh dilatih. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-068 S: Apakah teknologi interkoneksi yang digunakan dalam pelayan GPU?
J:

NVLink: Interkoneksi berkelajuan tinggi proprietari NVIDIA, menghubungkan berbilang GPU;

NVSwitch: Menghubungkan berbilang nod GPU;

InfiniBand: Interkoneksi rangkaian berkelajuan tinggi 400G/800G;

PCIe 5.0/6.0: Saluran pemindahan data antara GPU dan CPU. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-069 S: Bagaimana hendak menangani penggunaan kuasa dan penyejukan untuk pelayan GPU?
J: Satu H100 menggunakan kira-kira 700W, dengan sistem 8 kad menarik 5,600W hingga lebih 10,000W. Penyelesaian penyejukan:

Penyejukan udara: Memerlukan kabinet aliran udara tinggi, sesuai untuk skala kecil hingga sederhana;

Penyejukan cecair: Lebih cekap, sesuai untuk penggunaan kepadatan tinggi dengan 8+ kad, boleh mengurangkan PUE kepada bawah 1.1;

Penyejukan cecair rendaman: Penyejukan muktamad, sesuai untuk pusat data berskala besar. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-070 S: Apakah senario yang sesuai untuk pelayan GPU?
J:

Latihan model besar AI: Senario teras;

Inferens AI: Penggunaan model;

Pengkomputeran saintifik: Dinamik molekul, ramalan cuaca, dan lain-lain;

Penyampaian grafik: Reka bentuk 3D, kesan visual;

Analitik data besar: Pemprosesan data dipercepat GPU. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-071 S: Apakah persekitaran perisian yang diperlukan untuk latihan AI pada pelayan GPU?
J:

CUDA: Platform pengkomputeran selari NVIDIA;

cuDNN: Pustaka pecutan rangkaian neural mendalam;

Rangka kerja pembelajaran mendalam: PyTorch, TensorFlow;

Pembekas: NVIDIA Docker/Enroot;

Pengurusan kelompok: Kubernetes + pemalam penjadualan GPU. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-072 S: Bagaimana hendak memilih antara NVIDIA, AMD dan GPU domestik untuk pelayan?
J:

NVIDIA: Ekosistem perisian kuat (CUDA), bahagian pasaran tinggi, biasanya harga lebih tinggi;

AMD: Ekosistem ROCm berkembang pesat, kos-prestasi baik, sedang mengejar ekosistem CUDA;

Domestik (Cambricon/Ascend): Diutamakan untuk pematuhan ITAI, ekosistem sedang mengejar, sesuai untuk senario kerajaan atau syarikat milik negara. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-073 S: Bagaimana hendak memilih antara A100, H100 dan B200?
J:

A100: Penyelesaian matang arus perdana, kos-prestasi baik, sesuai untuk latihan AI kecil hingga sederhana;

H100: Latihan AI berprestasi tinggi, peningkatan prestasi 3-4 kali ganda berbanding A100;

B200 (Blackwell): Seni bina terkini pada 2025, peningkatan prestasi selanjutnya, sesuai untuk latihan AI berskala ultra besar. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-074 S: Bagaimana hendak memilih antara NVIDIA DGX dan pelayan GPU pihak ketiga?
J: DGX ialah sistem OEM NVIDIA, dengan perkakasan dan perisian yang dioptimumkan sepenuhnya, sedia digunakan terus, tetapi mahal; pihak ketiga (Dell, Inspur, Supermicro, dan lain-lain) menawarkan kos-prestasi lebih baik dan konfigurasi fleksibel. Perusahaan besar atau institusi penyelidikan memilih DGX; perniagaan kecil dan sederhana atau pengguna bajet terhad memilih pihak ketiga. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-075 S: Bagaimana hendak menyelenggara pelayan GPU?
J:

Pembersihan habuk berkala: Habuk terkumpul pada GPU menjejaskan penyejukan;

Pemantauan suhu: Pastikan suhu GPU kekal dalam julat selamat (<85°C);

Kemas kini pemacu: Kemas kini pemacu NVIDIA secara berkala;

Pemeriksaan log: Semak rekod ralat ECC;

Pemeriksaan bekalan kuasa: Pastikan penghantaran kuasa mencukupi dan stabil.

SVR-076 S: Bagaimana dengan pelayan GPU Inspur?
J: Inspur ialah salah satu jenama terkemuka dalam pasaran pelayan AI (dengan bahagian pasaran yang besar - data khusus harus merujuk laporan pihak ketiga terkini), dengan barisan produk pelayan AI merangkumi faktor bentuk 4U/8U/penyejukan cecair dan lain-lain, menyokong GPU NVIDIA, AMD dan domestik, serta digunakan secara meluas dalam syarikat internet dan AI. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-077 S: Apakah jenama pelayan GPU domestik?
J:

Huawei: Pelayan AI siri Ascend, dengan GPU Ascend pembangunan sendiri;

Sugon: Pelayan GPU domestik penuh, dilengkapi Cambricon dan GPU domestik lain;

Inspur: Pelayan AI yang menyokong GPU domestik (Cambricon, Enflame, dan lain-lain). Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-078 S: Mesti pelayan GPU mempunyai 8 GPU?
J: Tidak. Bilangan GPU bergantung pada keperluan perniagaan:

Inferens AI skala kecil: Satu GPU sudah memadai;

Pembangunan algoritma: 2-4 GPU;

Latihan model berskala besar: 8 atau lebih GPU;

Penyampaian grafik: Satu atau dua GPU sudah memadai.

SVR-079 S: Bolehkah pelayan GPU hanya menjalankan beban kerja AI?
J: Tidak. Pelayan GPU digunakan secara meluas dalam: pengkomputeran saintifik (simulasi molekul, ramalan cuaca), pemodelan kewangan (pengiraan risiko), penyampaian grafik (kesan visual), analisis penjujukan gen, dan banyak senario pengkomputeran selari lain.

SVR-080 S: Apakah pelayan AI?
J: Pelayan AI ialah pelayan yang dioptimumkan khusus untuk beban kerja kecerdasan buatan (latihan model besar, inferens pembelajaran mendalam, pembelajaran mesin, dan lain-lain). Ia biasanya menampilkan berbilang GPU berprestasi tinggi, memori kapasiti besar dan storan berkelajuan tinggi, dengan rangka kerja pembangunan AI dan persekitaran bekas yang telah dipasang.

SVR-081 S: Apakah perbezaan antara pelayan AI dan pelayan tujuan umum?
J:

Teras pengiraan: Pelayan AI menggunakan GPU/TPU/NPU sebagai kuasa pengiraan utama, manakala pelayan tujuan umum menggunakan CPU;

Seni bina: Pelayan AI menekankan interkoneksi kependaman rendah antara GPU (NVLink/InfiniBand), yang tidak diperlukan oleh pelayan tujuan umum;

Storan: Pelayan AI memerlukan akses data yang sangat pantas (NVMe SSD);

Penggunaan kuasa: Pelayan AI menggunakan kuasa jauh lebih banyak daripada pelayan tujuan umum.

SVR-082 S: Adakah pelayan AI digunakan untuk latihan atau inferens?
J:

Latihan AI: Menjana model melalui latihan data berskala besar, memerlukan kuasa pengiraan tinggi dan mengambil masa berminggu hingga berbulan, memerlukan GPU berprestasi tinggi (A100/H100);

Inferens AI: Menggunakan model terlatih ke pengeluaran, bertindak balas kepada permintaan masa nyata, memerlukan kuasa pengiraan lebih rendah, dengan GPU seperti T4/L40.

SVR-083 S: Apakah jenama pelayan AI arus perdana?
J:

NVIDIA DGX: Pelayan AI OEM, integrasi perkakasan-perisian dioptimumkan;

Siri Inspur NF: Salah satu jenama pelayan AI domestik terkemuka;

Dell PowerEdge: Menyokong pelbagai pilihan GPU NVIDIA/AMD/Intel;

Supermicro: Kos-prestasi baik, konfigurasi fleksibel;

Huawei Atlas: Pelayan AI Ascend, laluan domestik.

SVR-084 S: Bagaimana hendak memilih pelayan AI?
J:

Tentukan senario: Pilih berprestasi tinggi (A100/H100) untuk latihan, T4/L40 untuk inferens;

Bilangan GPU: 2 kad/4 kad/8 kad;

CPU: Xeon/EPYC dua soket, 32-64 teras;

Memori: 256GB-2TB;

Storan: SSD cakera sistem + pemacu data NVMe kapasiti besar;

Penyejukan: Penyejukan udara atau cecair. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-085 S: Apakah konfigurasi CPU yang diperlukan oleh pelayan AI?
J: CPU dalam pelayan AI bukan sahaja mengendalikan logik kawalan tetapi juga prapemprosesan dan pascapemprosesan data. Disyorkan Intel Xeon Gold dua soket (contohnya, 8480+) atau AMD EPYC dua soket (contohnya, 9654), dengan sekurang-kurangnya 32 teras setiap soket dan lorong PCIe 5.0 yang banyak. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-086 S: Berapa banyak memori yang diperlukan oleh pelayan AI?
J: 256GB disyorkan sebagai titik permulaan, dengan 512GB-1TB disyorkan untuk senario latihan. Saiz memori mempengaruhi kecekapan pemuatan data dan prapemprosesan. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-087 S: Bagaimana hendak mengkonfigurasi storan untuk pelayan AI?
J:

Pemacu sistem: 2 NVMe SSD dalam RAID 1;

Pemacu data: Berbilang NVMe SSD kapasiti besar, disyorkan 4-8TB; IOPS lebih tinggi lebih baik (pemuatan model dan prapemprosesan data memerlukan baca/tulis berkelajuan tinggi);

Rangkaian storan: InfiniBand atau RoCE disyorkan. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-088 S: Berapakah anggaran harga pelayan AI?
J:

Peringkat permulaan (1-2 GPU): 100,000-300,000 CNY;

Pertengahan (4 GPU): 500,000-1,000,000 CNY;

Peringkat tinggi (8 GPU): 2,000,000-5,000,000 CNY. Dengan NVIDIA H100 (kira-kira 300,000 CNY setiap kad), jumlah kos sistem mudah melebihi 2,000,000 CNY. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-089 S: Apakah perbezaan antara pelayan AI dan pelayan GPU?
J: Pelayan AI ialah subset pelayan GPU, tetapi pelayan AI menekankan:

Rangka kerja AI prapasang: PyTorch/TensorFlow dioptimumkan terlebih dahulu;

Komunikasi kelompok: Integrasi perkakasan NVSwitch/InfiniBand;

Penggunaan kepadatan tinggi: Menyokong 8+ kad dalam reka bentuk padat;

Pengoptimuman AI penuh: Penalaan bersepadu perkakasan-perisian. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-090 S: Apakah keperluan tenaga dan penyejukan untuk pelayan AI?
J: Sistem 8x H100 menggunakan lebih 5,600W hingga lebih 10,000W, dengan kepadatan kuasa rak yang sangat tinggi. Penyelesaian penyejukan:

Penyejukan udara: Memerlukan kabinet aliran udara tinggi;

Penyejukan cecair: Lebih cekap, sesuai untuk penggunaan kepadatan tinggi;

Penyejukan cecair rendaman: Penyejukan muktamad, sesuai untuk pusat data besar. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-091 S: Apakah keperluan konfigurasi rangkaian untuk pelayan AI?
J: Latihan AI berskala besar memerlukan komunikasi berkelajuan tinggi antara GPU:

InfiniBand: 400G/800G, kependaman ultra rendah;

RoCE (RDMA over Converged Ethernet): Rangkaian kependaman rendah RDMA;

NVSwitch: Interkoneksi penuh antara GPU, dengan lebar jalur kira-kira 900GB/s. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-092 S: Industri mana yang sesuai untuk pelayan AI?
J:

Internet: Latihan model besar (GPT/LLaMA);

Kewangan: Model risiko, perdagangan kuantitatif;

Penjagaan kesihatan: Diagnosis AI pengimejan perubatan;

Pemanduan autonomi: Latihan dan simulasi model;

Pembuatan pintar: Pemeriksaan kualiti, penyelenggaraan ramalan;

Penyelidikan: Pengkomputeran saintifik bersepadu dengan AI. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-093 S: Apakah konfigurasi yang diperlukan untuk menggunakan model besar pada pelayan AI?
J:

Model parameter 7B-13B: Boleh digunakan pada satu A100/H100 (80GB);

Model parameter 70B: 2-4 GPU A100/H100;

Model parameter 175B+: 8 atau lebih GPU A100/H100;

Senario inferens: Keperluan VRAM kira-kira 2 kali ganda parameter model (ketepatan FP16). Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-094 S: Bagaimana hendak memastikan keselamatan pelayan AI?
J:

Penyulitan data: Sulitkan storan model dan data;

Kawalan akses: Pengurusan kebenaran yang ketat untuk mengelakkan kebocoran model;

Pengkomputeran dipercayai: Teknologi TPM/TDX dan lain-lain untuk perlindungan;

Kemas kini perisian tegar: Kemas kini BMC dan pemacu GPU secara berkala;

Keselamatan fizikal: Pengasingan fizikal di pusat data.

SVR-095 S: Apakah model NVIDIA DGX yang tersedia?
J:

DGX A100: 8x A100 80GB, model klasik;

DGX H100: 8x H100 80GB, model arus perdana;

DGX B200 (Blackwell): Model terkini, prestasi puncak;

DGX Station: Stesen kerja AI gred desktop. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-096 S: Apakah pelayan AI domestik yang tersedia?
J:

Huawei Atlas: Pemproses AI Ascend 910/310, domestik sepenuhnya;

Inspur NF5488/NF5688: Menyokong GPU NVIDIA dan domestik;

Sugon: Pelayan AI domestik penuh dengan Cambricon dan GPU lain;

Cambricon: Kad pemecut AI Siyuan pembangunan sendiri. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-097 S: Apakah trend 2026 untuk pelayan AI?
J:

Penyejukan cecair menjadi arus perdana: Penggunaan kepadatan tinggi mendorong penyejukan cecair menjadi standard;

Permintaan inferens melonjak: Penggunaan aplikasi model besar mendorong pertumbuhan pesat pelayan inferens;

Pecutan domestik: Cip AI domestik (Ascend, Cambricon) mendapat bahagian;

Penggunaan seni bina Blackwell: B200 secara beransur-ansur menggantikan H100.

SVR-098 S: Adakah pelayan AI hanya pelayan dengan beberapa GPU?
J: Tidak sepenuhnya. Pelayan AI bukan sekadar pelayan yang dilengkapi GPU; ia melibatkan pengoptimuman penuh CPU, memori, storan, rangkaian, penyejukan dan reka bentuk casis. Pelayan AI profesional membolehkan pertukaran data berkelajuan tinggi antara GPU (contohnya, NVSwitch), yang tidak dapat dicapai oleh pelayan biasa dengan GPU.

SVR-099 S: Perlukah membeli pelayan AI untuk kerja AI?
J: Tidak semestinya. Syarikat permulaan atau makmal akademik boleh menggunakan perkhidmatan awan sebagai alternatif (bayar mengikut penggunaan); GPU gred pengguna (contohnya, RTX 4090) juga boleh digunakan, menawarkan kos-prestasi baik tetapi kestabilan sedikit kurang. Perusahaan besar atau tugas latihan jangka panjang harus mempertimbangkan pembelian pelayan AI profesional.

SVR-101 S: Apakah pelayan storan?
J: Pelayan storan ialah pelayan yang direka khusus untuk penyimpanan dan pengurusan data, dilengkapi susunan cakera keras kapasiti besar, pengawal storan berprestasi tinggi dan sistem pengendalian storan khusus. Ia mengendalikan penyimpanan data berpusat, sandaran dan perkongsian, berfungsi sebagai infrastruktur teras pusat data.

SVR-102 S: Apakah perbezaan antara pelayan storan dan pelayan biasa?
J:

Perkakasan: Pelayan storan mempunyai lebih banyak bai pemacu (12-96 bai), manakala pelayan biasa biasanya mempunyai 4-8 bai;

Fungsi: Pelayan storan memberi tumpuan kepada penyimpanan dan pengurusan data;

Sistem pengendalian: Pelayan storan biasanya disertakan dengan sistem khusus NAS atau storan (contohnya, TrueNAS, Synology DSM), manakala pelayan biasa menjalankan sistem pengendalian tujuan umum.

SVR-103 S: Apakah kegunaan utama pelayan storan?
J:

Storan teras pusat data;

Pelayan fail perusahaan;

Storan pengawasan video;

Sandaran dan pemulihan bencana;

Kumpulan storan virtualisasi;

Tasik data analitik data besar.

SVR-104 S: Apakah perbezaan antara storan fail, storan blok dan storan objek?
J:

Storan fail (NAS): Berasaskan fail, sesuai untuk dokumen dikongsi, protokol NFS/SMB;

Storan blok (SAN): Berasaskan blok, sesuai untuk pangkalan data dan virtualisasi, protokol FC/iSCSI;

Storan objek (OBS): Berasaskan objek, sesuai untuk data tidak berstruktur besar-besaran, protokol S3.

SVR-105 S: Apakah NAS, SAN dan DAS?
J:

DAS (Direct-Attached Storage): Peranti storan yang disambungkan terus ke pelayan, kos rendah tetapi kebolehskalaan lemah;

NAS (Network-Attached Storage): Storan boleh diakses rangkaian, sesuai untuk perkongsian fail;

SAN (Storage Area Network): Rangkaian storan berkelajuan tinggi melalui gentian atau Ethernet, sesuai untuk pangkalan data dan virtualisasi.

SVR-106 S: Bagaimana hendak memilih pelayan storan?
J:

Keperluan kapasiti: Anggarkan kapasiti awal dan pertumbuhan selama 3-5 tahun;

Keperluan prestasi: Keperluan IOPS atau daya pemprosesan;

Sokongan protokol: Sama ada sokongan semua protokol blok/fail/objek diperlukan;

Ketersediaan: Sama ada redundansi dua pengawal diperlukan;

Kebolehskalaan: Sama ada pengembangan dalam talian disokong;

Jenama: Dell Isilon, NetApp, Huawei OceanStor, Inspur, dan lain-lain. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-107 S: Berapa banyak bai pemacu yang diperlukan oleh pelayan storan?
J:

Perusahaan kecil: 4-8 bai;

Perusahaan sederhana: 12-24 bai;

Perusahaan besar: 48-96 bai;

Skala ultra besar: Pengembangan modular hingga ribuan bai. Bilangan bai menentukan kapasiti storan maksimum. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-108 S: Perlukah saya memilih HDD atau SSD untuk pelayan storan?
J:

HDD (pemacu cakera keras): Kos per unit kapasiti lebih rendah, sesuai untuk data sejuk dan sandaran;

SSD (pemacu keadaan pepejal): Lebih pantas, sesuai untuk data panas dan pangkalan data;

Penyelesaian gabungan: Cache SSD untuk data panas, HDD untuk data sejuk;

SSD gred perusahaan: NVMe SSD menawarkan prestasi tertinggi. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-109 S: Berapakah anggaran harga pelayan storan?
J:

Peringkat permulaan (8 bai): 20,000-50,000 CNY;

Pertengahan (16-24 bai): 100,000-300,000 CNY;

Peringkat tinggi (48+ bai dengan dua pengawal): 500,000-2,000,000 CNY;

Storan skala ultra besar: Jutaan hingga puluhan juta CNY. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-110 S: Apakah jenama pelayan storan?
J:

Antarabangsa: Dell Isilon/PowerStore, NetApp, Pure Storage, HPE, IBM;

Domestik: Huawei OceanStor, Inspur siri AS, Sugon, MacroSan, Toyou. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-111 S: Bagaimana hendak memilih tahap RAID untuk pelayan storan?
J:

RAID 0: Prestasi tertinggi tetapi tiada redundansi, risiko kehilangan data;

RAID 1: Cermin, boleh dipercayai tetapi kapasiti separuh;

RAID 5: Mengimbangi kapasiti dan kebolehpercayaan, memerlukan sekurang-kurangnya 3 pemacu, membenarkan 1 kegagalan pemacu;

RAID 6: Lebih selamat, membenarkan 2 kegagalan pemacu;

RAID 10: Prestasi + kebolehpercayaan, kos lebih tinggi. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-112 S: Apakah peranan cache dalam pelayan storan?
J: Cache storan menggunakan memori berkelajuan tinggi atau SSD untuk menyimpan sementara data yang sering diakses, mengurangkan kependaman baca/tulis dan meningkatkan prestasi storan. Pengawal storan peringkat tinggi dilengkapi cache besar dan BBU (unit sandaran bateri) untuk mengelakkan kehilangan data semasa gangguan kuasa. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-113 S: Apakah perbezaan antara storan teragih dan storan berpusat?
J:

Storan berpusat: Pengawal bersatu, pengurusan mudah, sesuai untuk skala kecil hingga sederhana, tetapi mempunyai risiko titik kegagalan tunggal;

Storan teragih: Kerjasama berbilang nod, tiada titik kegagalan tunggal, kebolehskalaan mendatar, sesuai untuk data besar-besaran dan senario pengkomputeran awan (contohnya, Ceph, HDFS). Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-114 S: Adakah pelayan storan sesuai untuk storan sandaran?
J: Sangat sesuai. Pelayan storan boleh menggunakan perisian sandaran (contohnya, Veeam, Commvault) untuk sandaran data automatik dan pemulihan bencana. RAID 6 + sandaran luar tapak disyorkan untuk keselamatan data. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-115 S: Adakah pelayan storan sesuai untuk storan pengawasan video?
J: Ya. Storan pengawasan video memerlukan kapasiti besar, penulisan berterusan dan kos rendah. SATA HDD dengan konfigurasi RAID 5/6 disyorkan, menyokong seni bina CVR atau NVR untuk keperluan penulisan berterusan 7x24. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-116 S: Adakah pelayan storan sesuai untuk storan virtualisasi?
J: Ya. Storan virtualisasi memerlukan prestasi tinggi dan ketersediaan tinggi. Storan blok (SAN) atau infrastruktur hiperkonvergen (HCI) disyorkan, dengan cache SSD + RAID 10 untuk memastikan prestasi I/O mesin maya. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-117 S: Bagaimana hendak memilih antara storan semua kilat dan storan hibrid?
J:

Semua kilat: Prestasi tinggi, kependaman rendah (<1ms), sesuai untuk senario berprestasi tinggi seperti pangkalan data dan latihan AI, tetapi kos lebih tinggi;

Storan hibrid: Gabungan SSD+HDD, mengimbangi prestasi dan kapasiti, dengan kos-prestasi baik. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-118 S: Bagaimana hendak memastikan keselamatan data untuk pelayan storan?
J:

Redundansi RAID: Perlindungan peringkat perkakasan;

Snapshots: Cipta snapshot data secara berkala;

Sandaran luar tapak: Replikasi data ke storan jauh;

Penyulitan: Storan dan penghantaran data disulitkan;

Kawalan akses: Pengurusan kebenaran berasaskan pengguna atau peranan.

SVR-119 S: Apakah perkara penyelenggaraan untuk pelayan storan?
J:

Periksa status cakera keras secara berkala: Pantau maklumat S.M.A.R.T.;

Bersihkan habuk: Elakkan isu penyejukan;

Kemas kini perisian tegar: Pastikan perisian tegar pengawal storan terkini;

Pemantauan kapasiti: Tambah kapasiti lebih awal untuk mengelakkan pemacu penuh;

Semakan log: Periksa amaran sistem.

SVR-120 S: Adakah kapasiti cakera keras yang lebih besar sentiasa lebih baik?
J: Tidak semestinya. Pemacu kapasiti besar (contohnya, 20TB+) mempunyai masa pembinaan semula yang sangat panjang (berhari-hari) jika berlaku kegagalan satu pemacu, di mana kebolehpercayaan RAID menurun. Seimbangkan kapasiti, prestasi, kebolehpercayaan dan masa pembinaan semula berdasarkan keperluan perniagaan; jangan semata-mata mengejar kapasiti maksimum.

SVR-122 S: Bagaimana hendak memilih antara enam jenis pelayan?
J:

Pematuhan ITAI: Pilih pelayan domestik (Hygon/Kunpeng/Phytium/Loongson);

Inferens AI atau perusahaan am: Pilih pelayan Intel Xeon (ekosistem matang, pecutan AMX);

Virtualisasi berskala besar atau berbilang benang: Pilih pelayan AMD EPYC (kepadatan teras tinggi);

Latihan AI atau pengkomputeran saintifik: Pilih pelayan GPU atau pelayan AI;

Keperluan storan tulen: Pilih pelayan storan. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-123 S: Bagaimana hendak memilih antara pelayan domestik, Intel dan AMD?
J:

Keperluan ITAI atau pematuhan: Mesti memilih pelayan domestik;

Inferens AI atau perusahaan tradisional: Intel Xeon;

Virtualisasi berskala besar atau berbilang benang: AMD EPYC;

Keutamaan bajet: AMD secara amnya menawarkan kos-prestasi lebih baik pada konfigurasi setanding. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-124 S: Adakah pelayan GPU dan pelayan AI sama?
J: Pelayan AI ialah subset pelayan GPU. Pelayan AI dioptimumkan khusus untuk beban kerja AI, menekankan rangka kerja AI prapasang, komunikasi kelompok dan penggunaan kepadatan tinggi; pelayan GPU mempunyai skop lebih luas, juga termasuk senario pengkomputeran saintifik dan penyampaian grafik. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-125 S: Perlukah pelayan storan mempunyai GPU?
J: Secara amnya tidak. Pelayan storan terutamanya mengendalikan tugas intensif I/O dan tidak memerlukan pecutan GPU. Walau bagaimanapun, sesetengah senario (contohnya, tasik data AI yang memerlukan pemprosesan berhampiran data dipercepat GPU) adalah pengecualian. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-126 S: Bolehkah pelayan AI digunakan sebagai pelayan biasa?
J: Boleh, tetapi ia tidak ekonomik. Pelayan AI disertakan dengan berbilang GPU mahal, dan menjalankan hanya aplikasi biasa akan membazirkan sumber GPU dengan teruk. Pelayan AI harus dikhaskan untuk beban kerja AI, dengan aplikasi biasa digunakan pada pelayan tujuan umum. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-127 S: Jenis pelayan manakah sesuai untuk saiz perusahaan mana?
J:

Pelayan tujuan umum domestik/Intel/AMD: Semua saiz perusahaan;

Pelayan GPU: Perusahaan sederhana hingga besar dengan keperluan AI atau pengkomputeran saintifik;

Pelayan AI: Perusahaan sederhana hingga besar dengan keperluan pembelajaran mendalam;

Pelayan storan: Perusahaan sederhana hingga besar dengan keperluan storan berpusat. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-128 S: Perbandingan julat harga antara enam jenis pelayan?
J:

Pelayan tujuan umum (Domestik/Intel/AMD): 10,000-300,000 CNY;

Pelayan GPU: 100,000-5,000,000 CNY;

Pelayan AI: 100,000-5,000,000 CNY;

Pelayan storan: 20,000-2,000,000 CNY. Piramid kos: Storan < Tujuan umum < GPU/AI. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.

SVR-129 S: Perbandingan penggunaan kuasa antara enam jenis pelayan?
J:

Pelayan tujuan umum: 300-800W;

Pelayan GPU/AI (8 kad): 5-10kW+;

Pelayan storan: 500-1500W (lebih tinggi dengan lebih banyak bai). Untuk senario kepadatan tinggi, utamakan perancangan penyejukan dan bekalan kuasa. Changfan IPC mengesyorkan pengesahan konfigurasi berdasarkan skala perniagaan, bilangan port, keadaan penyejukan dan keserasian perisian; untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik, sokongan pemilihan dan penyesuaian tersedia mengikut keperluan projek, dengan parameter dan harga tertakluk kepada spesifikasi terkini.

SVR-130 S: Matriks senario aplikasi untuk enam jenis pelayan?
J:

Tujuan umum: Web, pangkalan data, ERP, OA;

GPU/AI: Latihan/inferens AI, pengkomputeran saintifik, penyampaian grafik;

Storan: Perkongsian fail, sandaran, pengarkiban, kumpulan storan virtualisasi. Dalam amalan, Changfan IPC boleh menilai antara muka, penggunaan kuasa, suhu dan keperluan pengembangan untuk pelayan rak, storan, AI atau domestik berdasarkan senario sebenar; disyorkan untuk mengesahkan keserasian perisian sebelum memuktamadkan konfigurasi.

SVR-131 S: Apakah trend masa depan untuk pelayan?
J:

Penggunaan AI: Penetrasi pelayan AI meningkat dengan pesat;

Penyejukan cecair: Penggunaan kuasa tinggi mendorong penyejukan cecair menjadi standard;

Pendomestikan: Keperluan ITAI mendorong pertumbuhan bahagian pelayan domestik;

Pengkomputeran heterogen: Kerjasama CPU+GPU+DPU;

Reka bentuk asli awan: Reka bentuk pelayan lebih sesuai untuk bekas dan perkhidmatan mikro. Untuk pembelian pelayan rak, storan, AI atau domestik, Changfan IPC boleh menyediakan pengesahan konfigurasi, ujian sampel dan sokongan penyesuaian projek; harga dan jadual penghantaran tertakluk kepada sebut harga dan terma kontrak semasa.


Whatapps
WeChat
customer-service
WeChat
Telefon
TOP