Pytania i odpowiedzi dotyczące produktów serwerowych

SVR-001 Q: Co to jest serwer krajowy?
A: Serwer krajowy to urządzenie serwerowe, którego podstawowy sprzęt (CPU, płyta główna, firmware itp.) jest samodzielnie opracowany lub w przeważającej części produkowany przez krajowych producentów. Obecnie serwery krajowe przyjmują głównie trzy ścieżki technologiczne: ścieżkę zgodną z x86 (Hygon, Zhaoxin), ścieżkę architektury ARM (Huawei Kunpeng, Phytium) oraz ścieżkę architektury samodzielnie opracowanej (Loongson LoongArch).

SVR-002 Q: Jakie są marki CPU dla serwerów krajowych?
A: Główne marki krajowych CPU serwerowych obejmują: Hygon (architektura x86, przedstawiciel krajowej ścieżki zgodnej z x86), Huawei Kunpeng (ARM), Phytium (ARM), Loongson (samodzielnie opracowana LoongArch), Zhaoxin (x86) oraz Shenwei (samodzielnie opracowana architektura SW-64).

SVR-003 Q: Jaka jest różnica między serwerami krajowymi a importowanymi?
A: Podstawowe różnice to:

  • Architektura: Serwery importowane zdominowane są przez ekosystemy x86 Intel Xeon i AMD EPYC; serwery krajowe charakteryzują się ekosystemem „wielościeżkowym” (zgodne z x86/ARM/samodzielnie opracowane);

  • Niezależna kontrola: Serwery krajowe osiągają lokalizację od płyty głównej po firmware, podczas gdy serwery importowane niosą ryzyko zakłócenia łańcucha dostaw i rozdzielenia technologicznego;

  • Ekosystem: Serwery importowane mają dojrzałe ekosystemy, podczas gdy ekosystemy serwerów krajowych szybko nadrabiają zaległości.

SVR-004 Q: Jakie są główne marki serwerów krajowych?
A: Główne marki serwerów krajowych obejmują: Inspur (z znaczącym udziałem w rynku serwerów AI – konkretne dane należy odnieść do najnowszych raportów stron trzecich; jest jednym z wiodących dostawców w branży), Huawei, H3C, Sugon, ZTE, Super Fusion, Lenovo itp. Tradycyjne branże powinny priorytetowo traktować dostawców o silnych zdolnościach full-stack, takich jak Huawei i Inspur.

SVR-005 Q: Czy serwery krajowe mogą uruchamiać Windows?
A: Niektóre platformy krajowe mogą. Platformy zgodne z x86, takie jak Hygon i Zhaoxin, obsługują Windows; jednak platformy oparte na ARM, takie jak Kunpeng i Phytium, zazwyczaj wymagają krajowych systemów operacyjnych (takich jak UnionTech UOS, KylinOS). Zgodność oprogramowania należy potwierdzić przed zakupem.

SVR-006 Q: Jak wybrać serwer krajowy?
A: Zagadnienia przy wyborze:

  • Architektura chipu: Hygon (silna zgodność z x86), Kunpeng (dobrze rozwinięty ekosystem ARM), Phytium (duża baza instalacyjna w ITAI), Loongson (najwyższy poziom niezależnej kontroli);

  • Marka: Inspur (przywództwo w serwerach AI), Huawei (zdolność full-stack), Sugon (obliczenia wysokiej wydajności);

  • Zgodność ITAI: W scenariuszach rządowych/finansowych potwierdź, czy produkt jest wpisany do katalogu ITAI. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-007 Q: Jak wybrać między Hygon, Kunpeng, Phytium i Loongson dla serwerów?
A:

  • Hygon (x86): Dojrzały ekosystem, szerokie wdrożenia komercyjne, odpowiedni do centrów danych finansowych/telekomunikacyjnych/internetowych, z znaczącym udziałem w krajowym rynku CPU serwerowych (konkretne dane należy odnieść do najnowszych raportów stron trzecich);

  • Kunpeng (ARM): Silna konkurencyjność w rynku rządowym/korporacyjnym i cloud computing, z wyraźnymi zaletami w sektorze telekomunikacyjnym;

  • Phytium (ARM): Filar ITAI PC/serwerów, z dużymi skumulowanymi wolumenami wysyłek (konkretne dane na podstawie ujawnień dostawców);

  • Loongson (samodzielnie opracowana): Używa samodzielnie opracowanej architektury, odpowiedni do scenariuszy o wysokich wymaganiach bezpieczeństwa i kontroli, filar sektora partyjnego/rządowego/wojskowego. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-008 Q: Jaka jest przybliżona cena serwera krajowego?
A: Ceny serwerów krajowych znacznie się różnią w zależności od konfiguracji: podstawowy (jednoprocesorowy krajowy CPU): około 10 000–30 000 CNY; średniej klasy głównego nurtu (dwusocket): około 50 000–150 000 CNY; wysokiej klasy serwery AI: setki tysięcy do ponad miliona CNY. W porównaniu do podobnych konfiguracji importowanych serwery krajowe generalnie oferują lepszy stosunek jakości do ceny i mogą kwalifikować się do dotacji ITAI. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-009 Q: Jak wygląda adaptacja ekosystemu dla serwerów krajowych?
A: Ekosystem serwerów krajowych znacznie się poprawił. Osiągnięto pełne wzajemne uznanie i adaptację z krajowymi systemami operacyjnymi (UnionTech UOS, KylinOS), krajowymi bazami danych (Dameng, Renda Jincang), krajowym middleware i platformami chmurowymi. Niektórzy wiodący dostawcy utworzyli dedykowane laboratoria adaptacji ekosystemu, aby osiągnąć pełną zgodność sprzętu i oprogramowania krajowego. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-010 Q: Jakie są najnowsze krajowe CPU serwerowe?
A: Lata 2025–2026 to szybki postęp krajowych CPU: Hygon C86-5G (128 rdzeni/512 wątków), Kunpeng 950 (96 rdzeni/192 wątki), Phytium S5000C (64 rdzenie), Loongson 3C6000 (32–64 rdzenie), Zhaoxin KH-50000 (96 rdzeni). Wydajność jednordzeniowa Hygon znacznie się poprawiła w kolejnych iteracjach, a wydajność Loongson jest porównywalna z wysokiej klasy procesorami Intel Xeon. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-011 Q: Czy serwery krajowe obsługują krajowe algorytmy kryptograficzne?
A: Tak. Serwery krajowe integrują samodzielnie opracowane jądra bezpieczeństwa na poziomie firmware, natywnie obsługując chińskie komercyjne algorytmy kryptograficzne (SM2/SM3/SM4), budując mechanizm „pełnego wbudowanego bezpieczeństwa” od sprzętu, firmware po algorytmy. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-012 Q: Czy wydajność serwerów krajowych dogoniła Intel/AMD?
A: W niektórych scenariuszach zbliżyła się lub osiągnęła główny poziom międzynarodowy. Seria Hygon C86-4G osiąga wyższe wyniki w Cinebench niż produkty Intel o podobnym pozycjonowaniu; wydajność Loongson 3C6000 jest porównywalna z Intel Xeon 6338; w scenariuszach wielordzeniowych obliczeń równoległych i rozproszonego storage serwery krajowe wykazały wydajność na poziomie importowanych produktów tej samej klasy w rzeczywistych testach. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-013 Q: Jakie są wymagania ITAI dla serwerów?
A: ITAI wymaga, aby sprzęt używał krajowych CPU i chipów oraz uruchamiał krajowe systemy operacyjne. Zamówienia ITAI zazwyczaj wymagają wyjaśnienia modeli chipów, wersji firmware i list zgodności systemów operacyjnych; konkretne wersje dokumentów i wymagania obowiązkowe należy sprawdzić przed publikacją.

SVR-014 Q: Jaki jest harmonogram wymiany serwerów w ramach ITAI?
A: Przedsiębiorstwa państwowe mają jasne wymagania dotyczące wymiany ITAI, ale proporcje zamówień i harmonogramy mogą się różnić w zależności od regionu i branży. Przed publikacją należy kierować się najnowszymi oficjalnymi dokumentami właściwych organów i unikać niezweryfikowanych proporcji.

SVR-015 Q: Jakie są preferencyjne polityki zamówień publicznych dla serwerów krajowych?
A: Polityki zamówień publicznych mogą zapewniać preferencje w ocenie dla kwalifikujących się produktów krajowych. Konkretny zakres zastosowania, proporcje i daty wejścia w życie powinny być oparte na aktualnych oficjalnych politykach i dokumentach przetargowych.

SVR-016 Q: Do jakich scenariuszy nadają się serwery krajowe?
A:

  • Rząd/finanse: Wysokie wymagania zgodności ITAI – priorytetowo Hygon i Kunpeng;

  • Telekomunikacja/cloud computing: Kunpeng ma wyraźne zalety na rynku telekomunikacyjnym;

  • Sektor partyjny/rządowy/wojskowy: Loongson oferuje najwyższy poziom niezależnej kontroli;

  • Trening AI: Marki takie jak Inspur i Huawei mają dojrzałe linie produktów serwerów AI. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-017 Q: Co jest lepsze: serwery Inspur czy Huawei?
A: Inspur ma znaczący udział w rynku serwerów AI (konkretne dane należy odnieść do najnowszych raportów stron trzecich) i jest jednym z wiodących dostawców w branży; Huawei buduje zdolności full-stack z samodzielnie opracowanymi chipami (Kunpeng) i systemem operacyjnym (Euler). Inspur jest lepiej dopasowany do scenariuszy zakupu czystego sprzętu, podczas gdy Huawei jest lepszy do scenariuszy wymagających rozwiązań full-stack. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-018 Q: Jakie są serwery Sugon?
A: Mocne strony Sugon leżą w obliczeniach wysokiej wydajności i technologii chłodzenia cieczą. Wydał Sugon 8000 (Dengfeng), jeden z najwcześniejszych w Chinach w pełni krajowych superklastrów AI klasy 100 000 kart. Jest odpowiedni dla centrów superkomputerowych i instytucji badawczych o wysokich wymaganiach dotyczących gęstości obliczeniowej. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-019 Q: Czy serwer krajowy = zła jakość?
A: To przestarzały przesąd. W latach 2025–2026 wydajność krajowych CPU znacznie wzrosła, dorównując importowanym produktom w scenariuszach wielordzeniowych obliczeń równoległych i rozproszonego storage. Zalety serwerów krajowych leżą w niezależnej kontroli, bezpieczeństwie danych i zlokalizowanych usługach.

SVR-020 Q: Czy serwery krajowe mogą uruchamiać tylko krajowe oprogramowanie?
A: Niekoniecznie. Platformy zgodne z x86, takie jak Hygon i Zhaoxin, są kompatybilne z Windows i głównym oprogramowaniem komercyjnym; platformy ARM, takie jak Kunpeng i Phytium, głównie adaptują krajowe systemy operacyjne i oprogramowanie open source. Zgodność należy potwierdzić na podstawie rzeczywistych wymagań oprogramowania podczas wyboru.

SVR-021 Q: Co to jest serwer Intel?
A: Serwer Intel to serwer wyposażony w procesory Intel Xeon. Intel Xeon to najpopularniejsza platforma CPU serwerowych w centrach danych, znana z silnej wydajności jednordzeniowej i dojrzałego ekosystemu oprogramowania.

SVR-022 Q: Jakie są serie procesorów Intel Xeon dla serwerów?
A: Procesory Xeon dzielą się głównie na:

  • Seria Xeon E: Podstawowa, odpowiednia dla MŚP i edge computing;

  • Seria Xeon Gold/Platinum: Główna klasa korporacyjna;

  • Seria Xeon 6: Najnowsza generacja, wykorzystująca proces Intel 18A, do 288 rdzeni;

  • Xeon 6+ (Clearwater Forest): Wersja z rdzeniami efektywnościowymi, zaprojektowana dla cloud-native i scenariuszy AI o wysokiej współbieżności.

SVR-023 Q: Jak wybrać serwer Intel Xeon?
A: Punkty wyboru:

  • Liczba rdzeni: Wybierz więcej rdzeni do wirtualizacji, mniej rdzeni z wyższym taktowaniem do baz danych;

  • Generacja: Nowsze Xeony oferują lepszą wydajność i efektywność energetyczną;

  • Scenariusz: Wybierz Xeon 6 do wnioskowania AI (obsługa akceleracji AMX), serię Xeon Gold do ogólnych zastosowań korporacyjnych;

  • Budżet: Opcje podstawowe obejmują serię Xeon E. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-024 Q: Jaka jest różnica między serią Xeon E a serią Xeon 6?
A: Seria Xeon E jest pozycjonowana jako podstawowa, odpowiednia dla MŚP i edge computing, z niższymi cenami; seria Xeon 6 to następna generacja CPU centrów danych, wykorzystująca proces Intel 18A, do 288 rdzeni, obsługująca 12-kanałową pamięć DDR5 i 96 linii PCIe 5.0, zaprojektowana dla AI i scenariuszy o wysokiej współbieżności. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-025 Q: Jaka jest przybliżona cena serwera Intel Xeon?
A: Podstawowa seria Xeon E (np. E-2234): około 2780 CNY; Xeon E-2288G (8 rdzeni): około 5599 CNY; wysokiej klasy modele serii Xeon 6 są droższe, a ceny kompletnych serwerów wahają się od dziesiątek tysięcy do setek tysięcy CNY. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-026 Q: Jakie są główne zalety procesorów Xeon?
A:

  • Silna wydajność jednordzeniowa: Wysokie taktowania, odpowiednie do aplikacji wrażliwych na wydajność jednowątkową;

  • Akceleracja macierzowa AMX: Znacząco poprawia wydajność wnioskowania AI;

  • TDX confidential computing: Zwiększa bezpieczeństwo;

  • Dojrzały ekosystem: Natywne wsparcie dla oprogramowania komercyjnego, takiego jak Windows Server i VMware. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-027 Q: Jakie są cechy procesora Xeon 6+?
A: Xeon 6+ (Clearwater Forest) to pierwszy CPU centrów danych Intel zbudowany w procesie Intel 18A, z do 288 rdzeniami efektywnościowymi (E-cores), obsługujący 12-kanałową pamięć DDR5-8000 i 96 linii PCIe 5.0. W porównaniu do drugiej generacji Xeon osiąga współczynnik konsolidacji serwerów 9:1, zmniejszając zajmowaną przestrzeń rack o prawie 80% i obniżając zużycie energii o 73%. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-028 Q: Czy procesory Xeon obsługują pamięć ECC?
A: Tak. Cała seria Xeon obsługuje korekcję błędów pamięci ECC (Error-Correcting Code), znacznie zmniejszając ryzyko anomalii danych podczas długotrwałych obliczeń. Jest to kluczowa różnica między CPU serwerowymi a desktopowymi. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-029 Q: Jakie jest typowe TDP procesorów Xeon?
A: Różni się znacznie w zależności od modelu: seria Xeon E od 71 W; główne serie Xeon Gold/Platinum zazwyczaj między 100–300 W; konstrukcja z rdzeniami efektywnościowymi Xeon 6+ oferuje lepszą kontrolę zużycia energii. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-030 Q: Do jakich scenariuszy nadają się serwery Intel Xeon?
A:

  • Wnioskowanie AI: Zestaw instrukcji AMX przyspiesza uczenie maszynowe;

  • Usługi internetowe o wysokiej współbieżności: Silna wydajność jednordzeniowa;

  • Tradycyjne korporacyjne bazy danych: Dojrzały ekosystem, dobra kompatybilność;

  • Scenariusze zaufanego bezpieczeństwa: Obsługa TDX confidential computing. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-031 Q: Czy serwery Xeon nadają się do wirtualizacji?
A: Bardzo odpowiednie. Procesory Xeon obsługują technologię wirtualizacji Intel VT-x/vt-d, a konstrukcja wielordzeniowa może hostować dużą liczbę maszyn wirtualnych. Konstrukcja z rdzeniami efektywnościowymi Xeon 6+ doskonale sprawdza się w scenariuszach cloud-native i kontenerowych. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-032 Q: Jak wybrać między serwerem Intel Xeon a AMD EPYC?
A: Zalety Intel: silna wydajność jednordzeniowa, akceleracja AI (AMX), technologia bezpieczeństwa (TDX), dojrzały ekosystem oprogramowania. Zalety AMD: wysoka gęstość rdzeni, duża przepustowość pamięci, lepszy stosunek jakości do ceny. Wybierz Intel do tradycyjnych aplikacji korporacyjnych i wnioskowania AI; wybierz AMD do wielkoskalowej wirtualizacji i obciążeń wielowątkowych. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-033 Q: Jaka jest różnica między Xeon a Core?
A: Xeon to CPU przeznaczony do serwerów/stacji roboczych, obsługujący pamięć ECC, wielosocketowe połączenia CPU, wyższą liczbę rdzeni i większą stabilność; Core to CPU klasy konsumenckiej o wyższych taktowaniach, ale bez funkcji klasy korporacyjnej. Serwery muszą używać Xeon. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-034 Q: Jakie systemy operacyjne obsługują serwery Xeon?
A: Serwery Xeon obsługują wszystkie główne serwerowe systemy operacyjne: Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, Ubuntu Server, VMware ESXi, CentOS itp. Zgodność ekosystemu należy do najbardziej wszechstronnych spośród wszystkich platform.

SVR-035 Q: Jakie funkcje bezpieczeństwa mają procesory Xeon?
A: Procesory Xeon zawierają wiele wbudowanych technologii bezpieczeństwa:

  • TDX (Trust Domain Extensions): Confidential computing, ochrona wrażliwych danych;

  • Intel vPro: Zdalne zarządzanie;

  • SGX: Zaufane środowisko wykonawcze;

  • Boot Guard: Zapobiega atakom na firmware.

SVR-036 Q: Które marki oferują serwery Xeon?
A: Prawie wszystkie główne marki serwerów mają linie produktów Xeon: marki międzynarodowe, takie jak Dell PowerEdge, HPE ProLiant, Lenovo ThinkSystem; marki krajowe, takie jak Inspur, Huawei FusionServer, H3C, Sugon itp. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-037 Q: Jakie są najnowsze produkty Intel Xeon dla serwerów?
A: W 2026 roku Intel wydał Xeon 6+ (Clearwater Forest), zbudowany w procesie Intel 18A z do 288 rdzeniami. Seria Xeon 6 jest już w pełni dostępna, obsługująca akcelerację macierzową AMX i technologię bezpieczeństwa TDX.

SVR-038 Q: Czy więcej rdzeni Xeon jest zawsze lepsze?
A: Niekoniecznie. Więcej rdzeni jest odpowiednie do wirtualizacji i obliczeń równoległych; jednak bazy danych i usługi internetowe są bardziej wrażliwe na taktowanie jednordzeniowe. Wybór powinien opierać się na rzeczywistym obciążeniu, a nie tylko na liczbie rdzeni.

SVR-039 Q: Czy serwery Xeon są zawsze droższe od serwerów AMD?
A: Niekoniecznie. Przy porównywalnych konfiguracjach ceny serwerów Intel i AMD różnią się. AMD EPYC ma zalety w gęstości rdzeni i stosunku jakości do ceny, ale Intel oferuje unikalną wartość w określonych scenariuszach (np. wnioskowanie AI). Porównanie należy przeprowadzić na podstawie potrzeb.

SVR-040 Q: Czy seria Xeon E to „okrojona” wersja?
A: Seria Xeon E jest zoptymalizowana dla MŚP i scenariuszy podstawowych, z mniejszą liczbą rdzeni, ale zachowuje funkcje klasy korporacyjnej, takie jak pamięć ECC i wirtualizacja. Nie jest „okrojona”, lecz „precyzyjnie pozycjonowana” – odpowiednia dla scenariuszy z ograniczonym budżetem, wymagających stabilności klasy korporacyjnej.

SVR-041 Q: Co to jest serwer AMD?
A: Serwer AMD to serwer wyposażony w procesory AMD EPYC. AMD EPYC jest znany z wysokiej gęstości rdzeni, dużej przepustowości pamięci i doskonałego stosunku jakości do ceny; jego udział w rynku CPU serwerowych stale rośnie; konkretne dane dotyczące udziału należy odnieść do najnowszych raportów stron trzecich z podaniem podstawy statystycznej.

SVR-042 Q: Jakie są serie procesorów AMD EPYC?
A: EPYC dzieli się głównie na:

  1. generacja EPYC (Turin): Obecny główny nurt, architektura Zen 5;

  1. generacja EPYC (Venice): Najnowsza wydana w 2026 roku, architektura Zen 6, do 256 rdzeni;

  • Seria EPYC 9005: Skierowana na rynek średniej klasy.

SVR-043 Q: Jak wybrać serwer AMD EPYC?
A: Punkty wyboru:

  • Liczba rdzeni: Wybierz modele o wysokiej liczbie rdzeni do wirtualizacji i big data;

  • Generacja: 5. generacja (Turin) to obecny główny nurt, 6. generacja (Venice) jest najnowsza;

  • Scenariusz: Wybierz EPYC do dużych baz danych, blockchain i handlu ilościowego w finansach;

  • Budżet: EPYC oferuje wyjątkową wartość pod względem gęstości rdzeni. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-044 Q: Jaka jest przybliżona cena serwera AMD EPYC?
A: Serwery EPYC generalnie oferują lepszy stosunek jakości do ceny niż porównywalne konfiguracje Intel. Podstawowe jednoprocesorowe serwery EPYC: około 20 000–50 000 CNY; średniej klasy dwuprocesorowe: około 50 000–150 000 CNY; wysokiej klasy wieloprocesorowe/modele o wysokiej liczbie rdzeni są droższe. Konkretne ceny zależą od liczby rdzeni, pamięci i konfiguracji storage. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-045 Q: Jakie są główne zalety AMD EPYC?
A:

  • Wysoka gęstość rdzeni: Do 256 rdzeni, odpowiednia do wielkoskalowych obliczeń równoległych;

  • Duża przepustowość pamięci: 12-kanałowa pamięć, do 460 GB/s;

  • Więcej linii PCIe: Obsługa większej liczby urządzeń rozszerzających;

  • Przewaga stosunku jakości do ceny: Więcej rdzeni w tej samej cenie;

  • Silna wydajność wielowątkowa: Modularna konstrukcja CCD doskonale sprawdza się w zadaniach wielowątkowych. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-046 Q: Jak potężny jest 5. generacji EPYC Turin?
A: Turin osiąga do 37% poprawy IPC w obciążeniach HPC i AI, a maksymalne taktowanie boost po raz pierwszy przekracza 5,0 GHz. W porównaniu do Intel Xeon 6980P 128C Turin prowadzi o około 40% w testach wydajności SPEC CPU, 40% w wydajności biznesowej przedsiębiorstw i 80% w HPC. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-047 Q: Jakie są cechy 6. generacji EPYC Venice?
A: Venice używa architektury Zen 6, do 256 rdzeni, obsługuje PCIe 6.0. Dzieli się na cztery rodziny produktów: Venice SP7 (wysyłka w Q4 2026), Venice SP8 (pierwsza połowa 2027), Venice-X i Verano (druga połowa 2027). EPYC 9006 LP jest zoptymalizowany specjalnie dla rozwiązań AI w skali rack, z do 72 rdzeniami przy taktowaniu bazowym 5 GHz. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-048 Q: Czy EPYC obsługuje pamięć ECC?
A: Tak. Cała seria EPYC obsługuje pamięć ECC i RDIMM, a konstrukcja 12-kanałowej pamięci DDR5 zapewnia wyjątkowo wysoką przepustowość pamięci, odpowiednią do aplikacji intensywnie korzystających z pamięci. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-049 Q: Do jakich scenariuszy nadają się serwery AMD EPYC?
A:

  • Duże bazy danych: Znacząca przewaga dzięki dużej przepustowości pamięci;

  • Wirtualizacja/kontenery: Wysoka gęstość rdzeni obsługuje więcej VM;

  • Blockchain/handel ilościowy w finansach: Doskonała wydajność wielowątkowa;

  • Infrastruktura treningu AI: Zalety gęstości rdzeni i linii PCIe;

  • HPC obliczenia wysokiej wydajności. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-050 Q: Czy EPYC nadaje się do AI?
A: Tak. 6. generacja EPYC Venice zawiera model EPYC 9006 LP zoptymalizowany specjalnie dla rozwiązań AI w skali rack. Wysoka gęstość rdzeni i przepustowość pamięci EPYC doskonale sprawdzają się w scenariuszach wstępnego przetwarzania danych AI i wnioskowania. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-051 Q: Jak wybrać między AMD EPYC a Intel Xeon?
A: Zalety AMD: wysoka gęstość rdzeni (do 256 rdzeni), duża przepustowość pamięci (12 kanałów), doskonały stosunek jakości do ceny. Zalety Intel: silna wydajność jednordzeniowa, akceleracja AI (AMX), technologia bezpieczeństwa (TDX), dojrzały ekosystem. Wybierz AMD do wielkoskalowej wirtualizacji/wielowątkowości, a Intel do wnioskowania AI/tradycyjnych aplikacji korporacyjnych. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-052 Q: Jak wybrać między AMD EPYC a krajowymi CPU?
A: W scenariuszach nie-ITAI: EPYC oferuje lepszą wydajność i bardziej dojrzały ekosystem. W scenariuszach ITAI/wymagających domestykacji: należy wybrać krajowe CPU (Hygon, Kunpeng itp.). Sam Hygon opiera się na licencji architektury AMD Zen, oferując wydajność i zgodność z x86 zbliżoną do EPYC. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-053 Q: Jakie systemy operacyjne obsługują serwery EPYC?
A: Serwery EPYC obsługują główne serwerowe systemy operacyjne: Windows Server, RHEL, Ubuntu Server, VMware ESXi itp. Jako architektura x86, zgodność oprogramowania jest bardzo dojrzała.

SVR-054 Q: Jakie funkcje bezpieczeństwa mają procesory EPYC?
A: EPYC integruje AMD Secure Processor i technologię Secure Encrypted Virtualization (SEV), obsługując szyfrowaną pamięć dla maszyn wirtualnych, aby zapobiec dostępowi hipernadzorcy do danych gościa. Obsługuje również bezpieczny rozruch i firmware TPM.

SVR-055 Q: Które marki oferują serwery EPYC?
A: Prawie wszystkie główne marki serwerów mają linie produktów EPYC: Dell PowerEdge, HPE, Lenovo, Supermicro; marki krajowe, takie jak Inspur, Huawei i Sugon, również oferują serwery na platformie EPYC. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-056 Q: Jakie są najnowsze produkty AMD EPYC?
A: W lipcu 2026 roku AMD wydało 6. generację EPYC 9006 (Venice) zbudowaną na architekturze Zen 6. 5. generacja EPYC Turin jest już w pełni dostępna. Udział AMD w przychodach rynku CPU serwerowych osiągnął 46%.

SVR-057 Q: Czy AMD EPYC jest mniej stabilny niż Intel?
A: To przeszłe wrażenie. EPYC jest obecnie szeroko wdrażany na rynku korporacyjnym, a główni globalni dostawcy chmury (Alibaba Cloud, AWS itp.) wdrażają serwery EPYC na dużą skalę. Udział AMD w rynku CPU serwerowych wzrósł z 0,2% do 46%.

SVR-058 Q: Czy EPYC ma wiele rdzeni, ale słabą wydajność jednordzeniową?
A: 5. generacja EPYC Turin osiągnęła maksymalne taktowanie boost 5,0 GHz, a wydajność jednordzeniowa znacznie wzrosła. Turin prowadzi Intel Xeon 6980P o około 40% w testach wydajności SPEC CPU. „Wiele rdzeni, ale słaba wydajność jednordzeniowa” to przestarzałe wrażenie.

SVR-059 Q: Czy EPYC może uruchamiać tylko Linux?
A: Nie. EPYC to architektura x86 i w pełni obsługuje Windows Server. Wszystkie główne serwerowe systemy operacyjne mogą na nim działać.

SVR-060 Q: Co to jest serwer GPU?
A: Serwer GPU to serwer wyposażony w GPU (jednostki przetwarzania grafiki), wykorzystujący równoległą moc obliczeniową GPU do przyspieszania określonych obciążeń. GPU mają tysiące rdzeni obliczeniowych i są odpowiednie do renderowania grafiki, obliczeń naukowych, treningu i wnioskowania AI oraz innych zadań intensywnie wykorzystujących obliczenia równoległe.

SVR-061 Q: Jaka jest różnica między serwerem GPU a zwykłym serwerem?
A:

  • Podstawowa różnica: Zwykłe serwery używają CPU jako głównej jednostki obliczeniowej; serwery GPU są dodatkowo wyposażone w karty akceleratorów GPU, z możliwościami obliczeń równoległych dziesiątki razy większymi niż CPU;

  • Zastosowanie: Zwykłe serwery są odpowiednie do obliczeń ogólnego przeznaczenia; serwery GPU koncentrują się na treningu AI, renderowaniu grafiki i obliczeniach naukowych;

  • Zużycie energii: Serwery GPU zużywają znacznie więcej energii niż zwykłe serwery.

SVR-062 Q: Jakie są główne marki GPU dla serwerów GPU?
A:

  • NVIDIA: Duży udział w rynku, najbardziej wszechstronna oferta produktów (A100/H100/B200 itp.);

  • AMD: Seria Instinct, znacząca przewaga stosunku jakości do ceny (MI300X/MI350 itp.);

  • Krajowe: Cambricon, Huawei Ascend, Tianzhi Intelligent, Enflame Technology itp., preferowane w scenariuszach ITAI.

SVR-063 Q: Jakie są główne modele GPU NVIDIA dla serwerów?
A:

  • A100 (Ampere): Główna karta do treningu AI, 80 GB VRAM;

  • H100 (Hopper): Wysokowydajny trening AI, 80 GB HBM3;

  • H200: Ulepszenie H100, 141 GB HBM3e;

  • B200 (Blackwell): Najnowsza architektura 2025–2026, z 8 stosami HBM3e;

  • RTX 4090: Konsumencka karta desktopowa, często używana do małych scenariuszy wnioskowania;

  • L40S: Karta łącząca wnioskowanie i grafikę.

SVR-064 Q: Jak wybrać serwer GPU?
A:

  • Określ wymagania: Wybierz A100/H100 do treningu AI; L40/T4 do wnioskowania AI; A100 do obliczeń naukowych; RTX A6000 do renderowania grafiki;

  • Liczba GPU: Konfiguracje jednokartowe/4-kartowe/8-kartowe;

  • Dopasowanie CPU: Główny wybór to Intel Xeon lub AMD EPYC;

  • Chłodzenie: Powietrzne lub cieczą;

  • Marka: NVIDIA DGX (OEM), Dell, Inspur, Supermicro itp. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-065 Q: Jaka jest przybliżona cena 8-kartowego serwera GPU?
A: Ceny znacznie się różnią w zależności od modelu GPU: system 8×A100 (80 GB) to około 1–1,5 mln CNY; 8×H100 około 2–3 mln CNY; 8×B200 jest droższy. Podstawowe rozwiązania z konsumenckimi GPU (np. 4×RTX 4090) to około 100 000–200 000 CNY. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-066 Q: Jak wybrać CPU do serwera GPU?
A:

  • Scenariusze treningu AI: Zalecane dwuprocesorowe AMD EPYC lub Intel Xeon Gold, aby zapewnić odpowiednią liczbę linii PCIe;

  • Scenariusze wnioskowania: Wystarczy jednoprocesorowy CPU;

  • Ogólna zasada: CPU musi tylko zapewnić, że nie stanie się wąskim gardłem dla GPU; liczba rdzeni jest ważniejsza niż taktowanie (do wstępnego przetwarzania danych). Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-067 Q: Ile VRAM potrzebuje serwer GPU?
A:

  • Trening AI (duże modele): Od 80 GB (H100/A100), zalecane 141 GB (H200);

  • Wnioskowanie AI: 24–80 GB;

  • Obliczenia naukowe: 40–80 GB;

  • Renderowanie grafiki: 24–48 GB. Pojemność VRAM bezpośrednio wpływa na maksymalny rozmiar modelu, który można trenować. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-068 Q: Jakie technologie połączeń są używane w serwerach GPU?
A:

  • NVLink: Własne połączenie wysokiej prędkości NVIDIA, łączące wiele GPU;

  • NVSwitch: Łączy wiele węzłów GPU;

  • InfiniBand: Sieć wysokiej prędkości 400G/800G;

  • PCIe 5.0/6.0: Kanały przesyłu danych między GPU a CPU. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-069 Q: Jak rozwiązać problem zużycia energii i chłodzenia serwerów GPU?
A: Pojedynczy H100 zużywa około 700 W, a system 8-kartowy pobiera 5600 W do ponad 10 000 W. Rozwiązania chłodzenia:

  • Chłodzenie powietrzne: Wymaga szaf o wysokim przepływie powietrza, odpowiednie dla małych i średnich skal;

  • Chłodzenie cieczą: Wydajniejsze, odpowiednie dla wdrożeń o wysokiej gęstości z 8+ kartami, może obniżyć PUE poniżej 1,1;

  • Immersion liquid cooling: Najwyższe chłodzenie, odpowiednie dla dużych centrów danych. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-070 Q: Do jakich scenariuszy nadają się serwery GPU?
A:

  • Trening dużych modeli AI: Główny scenariusz;

  • Wnioskowanie AI: Wdrażanie modeli;

  • Obliczenia naukowe: Dynamika molekularna, prognozowanie pogody itp.;

  • Renderowanie grafiki: Projektowanie 3D, efekty wizualne;

  • Analiza big data: Przetwarzanie danych przyspieszane GPU. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-071 Q: Jakie środowiska oprogramowania są potrzebne do treningu AI na serwerach GPU?
A:

  • CUDA: Platforma obliczeń równoległych NVIDIA;

  • cuDNN: Biblioteka akceleracji głębokich sieci neuronowych;

  • Frameworki deep learning: PyTorch, TensorFlow;

  • Konteneryzacja: NVIDIA Docker/Enroot;

  • Zarządzanie klastrem: Kubernetes + wtyczki harmonogramowania GPU. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-072 Q: Jak wybrać między NVIDIA, AMD i krajowymi GPU dla serwerów?
A:

  • NVIDIA: Silny ekosystem oprogramowania (CUDA), duży udział w rynku, zazwyczaj wyższa cena;

  • AMD: Szybko rosnący ekosystem ROCm, dobry stosunek jakości do ceny, doganiający ekosystem CUDA;

  • Krajowe (Cambricon/Ascend): Preferowane w zgodności ITAI, ekosystem nadrabiający zaległości, odpowiednie dla scenariuszy rządowych/państwowych. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-073 Q: Jak wybrać między A100, H100 i B200?
A:

  • A100: Dojrzałe rozwiązanie głównego nurtu, dobry stosunek jakości do ceny, odpowiednie do małego i średniego treningu AI;

  • H100: Wysokowydajny trening AI, 3–4-krotna poprawa wydajności w porównaniu do A100;

  • B200 (Blackwell): Najnowsza architektura w 2025 roku, dalsza poprawa wydajności, odpowiednia do ultra-wielkoskalowego treningu AI. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-074 Q: Jak wybrać między NVIDIA DGX a serwerami GPU innych firm?
A: DGX to system OEM NVIDIA, z wysoce zoptymalizowanym sprzętem i oprogramowaniem, gotowy do użycia od razu, ale drogi; firmy trzecie (Dell, Inspur, Supermicro itp.) oferują lepszy stosunek jakości do ceny i elastyczną konfigurację. Duże przedsiębiorstwa/instytucje badawcze wybierają DGX; MŚP/użytkownicy z ograniczonym budżetem wybierają firmy trzecie. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-075 Q: Jak konserwować serwer GPU?
A:

  • Regularne czyszczenie z kurzu: Kurz na GPU wpływa na chłodzenie;

  • Monitorowanie temperatury: Upewnij się, że temperatury GPU pozostają w bezpiecznych zakresach (<85°C);

  • Aktualizacje sterowników: Regularnie aktualizuj sterowniki NVIDIA;

  • Przegląd dzienników: Sprawdzaj zapisy błędów ECC;

  • Kontrola zasilania: Upewnij się, że zasilanie jest odpowiednie i stabilne.

SVR-076 Q: Jakie są serwery GPU Inspur?
A: Inspur jest jednym z wiodących dostawców na rynku serwerów AI (z znaczącym udziałem w rynku – konkretne dane należy odnieść do najnowszych raportów stron trzecich); jego linia produktów serwerów AI obejmuje obudowy 4U/8U/chłodzenie cieczą, obsługuje GPU NVIDIA, AMD i krajowe, i jest szeroko stosowana w firmach internetowych i AI. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-077 Q: Jakie są krajowe marki serwerów GPU?
A:

  • Huawei: Serwery AI Ascend z samodzielnie opracowanymi GPU Ascend;

  • Sugon: W pełni krajowe serwery GPU, wyposażone w Cambricon i inne krajowe GPU;

  • Inspur: Serwery AI obsługujące krajowe GPU (Cambricon, Enflame itp.). W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-078 Q: Czy serwer GPU musi mieć 8 GPU?
A: Nie. Liczba GPU zależy od potrzeb biznesowych:

  • Małe wnioskowanie AI: Wystarczy pojedynczy GPU;

  • Rozwój algorytmów: 2–4 GPU;

  • Trening wielkoskalowych modeli: 8 lub więcej GPU;

  • Renderowanie grafiki: Wystarczy pojedynczy lub podwójny GPU.

SVR-079 Q: Czy serwery GPU mogą obsługiwać tylko obciążenia AI?
A: Nie. Serwery GPU są szeroko stosowane w: obliczeniach naukowych (symulacje molekularne, prognozowanie pogody), modelowaniu finansowym (obliczanie ryzyka), renderowaniu grafiki (efekty wizualne), analizie sekwencjonowania genów i wielu innych scenariuszach obliczeń równoległych.

SVR-080 Q: Co to jest serwer AI?
A: Serwer AI to serwer specjalnie zoptymalizowany pod obciążenia sztucznej inteligencji (trening dużych modeli, deep learning, wnioskowanie, uczenie maszynowe itp.). Zazwyczaj ma wiele wysokowydajnych GPU, dużą pamięć i szybki storage, z preinstalowanymi frameworkami AI i środowiskami kontenerowymi.

SVR-081 Q: Jaka jest różnica między serwerem AI a serwerem ogólnego przeznaczenia?
A:

  • Rdzeń obliczeniowy: Serwery AI używają GPU/TPU/NPU jako głównej mocy obliczeniowej, podczas gdy serwery ogólnego przeznaczenia używają CPU;

  • Architektura: Serwery AI kładą nacisk na połączenia o niskich opóźnieniach między GPU (NVLink/InfiniBand), czego serwery ogólnego przeznaczenia nie wymagają;

  • Storage: Serwery AI wymagają bardzo szybkiego dostępu do danych (NVMe SSD);

  • Zużycie energii: Serwery AI zużywają znacznie więcej energii niż serwery ogólnego przeznaczenia.

SVR-082 Q: Czy serwery AI służą do treningu czy wnioskowania?
A:

  • Trening AI: Generuje modele poprzez wielkoskalowy trening na danych, wymaga dużej mocy obliczeniowej i zajmuje tygodnie do miesięcy, wymaga wysokowydajnych GPU (A100/H100);

  • Wnioskowanie AI: Wdraża wytrenowane modele do produkcji, odpowiadając na żądania w czasie rzeczywistym, wymaga mniejszej mocy obliczeniowej, z GPU takimi jak T4/L40.

SVR-083 Q: Jakie są główne marki serwerów AI?
A:

  • NVIDIA DGX: Serwer AI OEM, zoptymalizowana integracja sprzętu i oprogramowania;

  • Inspur NF series: Jedna z wiodących krajowych marek serwerów AI;

  • Dell PowerEdge: Obsługa GPU NVIDIA/AMD/Intel;

  • Supermicro: Dobry stosunek jakości do ceny, elastyczna konfiguracja;

  • Huawei Atlas: Serwery AI Ascend, ścieżka krajowa.

SVR-084 Q: Jak wybrać serwer AI?
A:

  • Zdefiniuj scenariusz: Wybierz wysokowydajne (A100/H100) do treningu, T4/L40 do wnioskowania;

  • Liczba GPU: 2-kartowe/4-kartowe/8-kartowe;

  • CPU: Dwusocket Xeon/EPYC, 32–64 rdzenie;

  • Pamięć: 256 GB–2 TB;

  • Storage: Dysk systemowy SSD + duże dyski NVMe na dane;

  • Chłodzenie: Powietrzne lub cieczą. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-085 Q: Jaka konfiguracja CPU jest potrzebna dla serwera AI?
A: CPU w serwerze AI nie tylko obsługuje logikę sterowania, ale także wstępne i końcowe przetwarzanie danych. Zalecany dwuprocesorowy Intel Xeon Gold (np. 8480+) lub dwuprocesorowy AMD EPYC (np. 9654), z co najmniej 32 rdzeniami na socket i obfitymi liniami PCIe 5.0. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-086 Q: Ile pamięci potrzebuje serwer AI?
A: Zalecane 256 GB jako punkt wyjścia, z 512 GB–1 TB zalecanymi dla scenariuszy treningowych. Rozmiar pamięci wpływa na wydajność ładowania i wstępnego przetwarzania danych. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-087 Q: Jak skonfigurować storage dla serwera AI?
A:

  • Dysk systemowy: 2 dyski NVMe SSD w RAID 1;

  • Dysk danych: Wiele dużych dysków NVMe SSD, zalecane 4–8 TB; wyższe IOPS jest lepsze (ładowanie modeli i wstępne przetwarzanie danych wymagają szybkiego odczytu/zapisu);

  • Sieć storage: Zalecane InfiniBand lub RoCE. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-088 Q: Jaka jest przybliżona cena serwera AI?
A:

  • Podstawowy (1–2 GPU): 100 000–300 000 CNY;

  • Średniej klasy (4 GPU): 500 000–1 000 000 CNY;

  • Wysokiej klasy (8 GPU): 2 000 000–5 000 000 CNY. Przy NVIDIA H100 (około 300 000 CNY za kartę) całkowity koszt systemu łatwo przekracza 2 000 000 CNY. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-089 Q: Jaka jest różnica między serwerem AI a serwerem GPU?
A: Serwer AI jest podzbiorem serwerów GPU, ale serwery AI kładą nacisk na:

  • Preinstalowane frameworki AI: PyTorch/TensorFlow wstępnie zoptymalizowane;

  • Komunikacja klastrowa: Integracja sprzętowa NVSwitch/InfiniBand;

  • Wdrożenia o wysokiej gęstości: Obsługa 8+ kart w kompaktowych konstrukcjach;

  • Pełna optymalizacja AI: Dostrajanie zintegrowane sprzętowo-programowe. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-090 Q: Jakie są wymagania energetyczne i chłodzące dla serwerów AI?
A: System 8×H100 zużywa ponad 5600 W do ponad 10 000 W, z ekstremalnie wysoką gęstością mocy w racku. Rozwiązania chłodzenia:

  • Chłodzenie powietrzne: Wymaga szaf o wysokim przepływie powietrza;

  • Chłodzenie cieczą: Wydajniejsze, odpowiednie dla wdrożeń o wysokiej gęstości;

  • Immersion liquid cooling: Najwyższe chłodzenie, odpowiednie dla dużych centrów danych. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-091 Q: Jakie są wymagania dotyczące konfiguracji sieci dla serwerów AI?
A: Wielkoskalowy trening AI wymaga szybkiej komunikacji między GPU:

  • InfiniBand: 400G/800G, ultra-niskie opóźnienia;

  • RoCE (RDMA over Converged Ethernet): Sieć o niskich opóźnieniach RDMA;

  • NVSwitch: Pełne połączenie między GPU, z przepustowością około 900 GB/s. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-092 Q: Dla jakich branż odpowiednie są serwery AI?
A:

  • Internet: Trening dużych modeli (GPT/LLaMA);

  • Finanse: Modele ryzyka, handel ilościowy;

  • Ochrona zdrowia: Diagnoza AI obrazowania medycznego;

  • Autonomiczna jazda: Trening modeli i symulacja;

  • Inteligentna produkcja: Kontrola jakości, konserwacja predykcyjna;

  • Badania: Obliczenia naukowe zintegrowane z AI. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-093 Q: Jaka konfiguracja jest potrzebna do wdrożenia dużych modeli na serwerze AI?
A:

  • Modele 7B–13B parametrów: Mogą być wdrożone na pojedynczym A100/H100 (80 GB);

  • Modele 70B parametrów: 2–4 GPU A100/H100;

  • Modele 175B+ parametrów: 8 lub więcej GPU A100/H100;

  • Scenariusze wnioskowania: Wymagania VRAM to około 2× parametrów modelu (precyzja FP16). Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-094 Q: Jak zapewnić bezpieczeństwo serwera AI?
A:

  • Szyfrowanie danych: Szyfrowanie przechowywania modeli i danych;

  • Kontrola dostępu: Ścisłe zarządzanie uprawnieniami, aby zapobiec wyciekowi modeli;

  • Trusted computing: Ochrona przez technologie TPM/TDX;

  • Aktualizacje firmware: Regularnie aktualizuj BMC i sterowniki GPU;

  • Bezpieczeństwo fizyczne: Izolacja fizyczna w centrach danych.

SVR-095 Q: Jakie modele NVIDIA DGX są dostępne?
A:

  • DGX A100: 8×A100 80 GB, klasyczny model;

  • DGX H100: 8×H100 80 GB, główny model;

  • DGX B200 (Blackwell): Najnowszy model, szczytowa wydajność;

  • DGX Station: Stacja robocza AI klasy desktop. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-096 Q: Jakie krajowe serwery AI są dostępne?
A:

  • Huawei Atlas: Procesory AI Ascend 910/310, w pełni krajowe;

  • Inspur NF5488/NF5688: Obsługa GPU NVIDIA/krajowych;

  • Sugon: W pełni krajowe serwery AI z Cambricon i innymi GPU;

  • Cambricon: Samodzielnie opracowane karty akceleratorów AI Siyuan. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-097 Q: Jakie są trendy dla serwerów AI w 2026 roku?
A:

  • Chłodzenie cieczą staje się głównym nurtem: Wdrożenia o wysokiej gęstości napędzają standaryzację chłodzenia cieczą;

  • Gwałtowny wzrost popytu na wnioskowanie: Adopcja aplikacji dużych modeli napędza szybki wzrost serwerów wnioskowania;

  • Przyspieszenie domestykacji: Krajowe chipy AI (Ascend, Cambricon) zyskują udział;

  • Adopcja architektury Blackwell: B200 stopniowo zastępuje H100.

SVR-098 Q: Czy serwer AI to po prostu serwer z kilkoma GPU?
A: Nie do końca. Serwery AI to nie tylko serwery wyposażone w GPU; obejmują pełną optymalizację stosu CPU, pamięci, storage, sieci, chłodzenia i konstrukcji obudowy. Profesjonalne serwery AI umożliwiają szybką wymianę danych między GPU (np. NVSwitch), czego zwykłe serwery z GPU nie mogą osiągnąć.

SVR-099 Q: Czy do pracy z AI konieczny jest zakup serwera AI?
A: Niekoniecznie. Startupy/laboratoria akademickie mogą korzystać z usług chmurowych jako alternatywy (pay-as-you-go); konsumenckie GPU (np. RTX 4090) również mogą być używane, oferując dobry stosunek jakości do ceny, ale nieco mniejszą stabilność. Duże przedsiębiorstwa/długoterminowe zadania treningowe powinny rozważyć zakup profesjonalnych serwerów AI.

SVR-101 Q: Co to jest serwer storage?
A: Serwer storage to serwer specjalnie zaprojektowany do przechowywania i zarządzania danymi, wyposażony w duże macierze dysków twardych, wysokowydajne kontrolery storage i dedykowane systemy operacyjne storage. Zajmuje się scentralizowanym przechowywaniem danych, tworzeniem kopii zapasowych i udostępnianiem, stanowiąc podstawową infrastrukturę centrów danych.

SVR-102 Q: Jaka jest różnica między serwerem storage a zwykłym serwerem?
A:

  • Sprzęt: Serwery storage mają więcej kieszeni na dyski (12–96), podczas gdy zwykłe serwery zazwyczaj 4–8;

  • Funkcja: Serwery storage koncentrują się na przechowywaniu i zarządzaniu danymi;

  • System operacyjny: Serwery storage zazwyczaj mają systemy NAS/dedykowane do storage (np. TrueNAS, Synology DSM), podczas gdy zwykłe serwery uruchamiają systemy ogólnego przeznaczenia.

SVR-103 Q: Jakie są główne zastosowania serwera storage?
A:

  • Podstawowy storage centrów danych;

  • Korporacyjne serwery plików;

  • Storage monitoringu wideo;

  • Kopia zapasowa i odzyskiwanie po awarii;

  • Pule storage wirtualizacji;

  • Jeziora danych do analizy big data.

SVR-104 Q: Jakie są różnice między storage plikowym, blokowym i obiektowym?
A:

  • Storage plikowy (NAS): Oparty na plikach, odpowiedni do udostępniania dokumentów, protokoły NFS/SMB;

  • Storage blokowy (SAN): Oparty na blokach, odpowiedni do baz danych i wirtualizacji, protokoły FC/iSCSI;

  • Storage obiektowy (OBS): Oparty na obiektach, odpowiedni do ogromnych ilości danych nieustrukturyzowanych, protokół S3.

SVR-105 Q: Czym są NAS, SAN i DAS?
A:

  • DAS (Direct-Attached Storage): Urządzenia storage podłączone bezpośrednio do serwerów, niski koszt, ale słaba skalowalność;

  • NAS (Network-Attached Storage): Storage dostępny sieciowo, odpowiedni do udostępniania plików;

  • SAN (Storage Area Network): Sieć storage wysokiej prędkości przez światłowód/Ethernet, odpowiednia do baz danych i wirtualizacji.

SVR-106 Q: Jak wybrać serwer storage?
A:

  • Wymagania dotyczące pojemności: Oszacuj początkową pojemność i wzrost w ciągu 3–5 lat;

  • Wymagania wydajnościowe: Wymagania IOPS/przepustowości;

  • Wsparcie protokołów: Czy potrzebne jest wszechstronne wsparcie blokowe/plikowe/obiektowe;

  • Dostępność: Czy potrzebna jest redundancja dwukontrolerowa;

  • Skalowalność: Czy obsługiwane jest rozszerzanie online;

  • Marka: Dell Isilon, NetApp, Huawei OceanStor, Inspur itp. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-107 Q: Ile kieszeni na dyski potrzebuje serwer storage?
A:

  • Małe przedsiębiorstwa: 4–8 kieszeni;

  • Średnie przedsiębiorstwa: 12–24 kieszenie;

  • Duże przedsiębiorstwa: 48–96 kieszeni;

  • Ultra-duża skala: Rozbudowa modularna do tysięcy kieszeni. Liczba kieszeni określa maksymalną pojemność storage. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-108 Q: Czy wybrać HDD czy SSD do serwera storage?
A:

  • HDD (dysk twardy): Niższy koszt na jednostkę pojemności, odpowiedni do zimnych danych i kopii zapasowych;

  • SSD (dysk półprzewodnikowy): Szybszy, odpowiedni do gorących danych i baz danych;

  • Rozwiązanie łączone: SSD jako cache dla gorących danych, HDD dla zimnych danych;

  • Korporacyjne SSD: NVMe SSD oferują najwyższą wydajność. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-109 Q: Jaka jest przybliżona cena serwera storage?
A:

  • Podstawowy (8 kieszeni): 20 000–50 000 CNY;

  • Średniej klasy (16–24 kieszenie): 100 000–300 000 CNY;

  • Wysokiej klasy (48+ kieszeni z dwoma kontrolerami): 500 000–2 000 000 CNY;

  • Ultra-duża skala: Miliony do dziesiątek milionów CNY. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-110 Q: Jakie są marki serwerów storage?
A:

  • Międzynarodowe: Dell Isilon/PowerStore, NetApp, Pure Storage, HPE, IBM;

  • Krajowe: Huawei OceanStor, Inspur AS series, Sugon, MacroSan, Toyou. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-111 Q: Jak wybrać poziom RAID dla serwera storage?
A:

  • RAID 0: Najwyższa wydajność, ale brak redundancji, ryzyko utraty danych;

  • RAID 1: Mirroring, niezawodny, ale połowa pojemności;

  • RAID 5: Równowaga pojemności i niezawodności, wymaga co najmniej 3 dysków, pozwala na awarię 1 dysku;

  • RAID 6: Bezpieczniejszy, pozwala na awarię 2 dysków;

  • RAID 10: Wydajność + niezawodność, wyższy koszt. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-112 Q: Jaka jest rola cache w serwerze storage?
A: Cache storage wykorzystuje szybką pamięć lub SSD do tymczasowego przechowywania często używanych danych, zmniejszając opóźnienia odczytu/zapisu i poprawiając wydajność storage. Wysokiej klasy kontrolery storage są wyposażone w duże cache i BBU (jednostki podtrzymania bateryjnego), aby zapobiec utracie danych podczas przerw w zasilaniu. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-113 Q: Jaka jest różnica między storage rozproszonym a scentralizowanym?
A:

  • Storage scentralizowany: Ujednolicony kontroler, proste zarządzanie, odpowiedni dla małych i średnich skal, ale ryzyko pojedynczego punktu awarii;

  • Storage rozproszony: Współpraca wielu węzłów, brak pojedynczego punktu awarii, skalowalność pozioma, odpowiedni dla ogromnych ilości danych i scenariuszy cloud computing (np. Ceph, HDFS). W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-114 Q: Czy serwer storage nadaje się do przechowywania kopii zapasowych?
A: Bardzo odpowiedni. Serwery storage mogą wdrażać oprogramowanie do kopii zapasowych (np. Veeam, Commvault) do automatycznego tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii. Zalecane RAID 6 + kopia zapasowa poza siedzibą dla bezpieczeństwa danych. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-115 Q: Czy serwer storage nadaje się do przechowywania monitoringu wideo?
A: Tak. Przechowywanie monitoringu wideo wymaga dużej pojemności, ciągłego zapisu i niskiego kosztu. Zalecane dyski SATA HDD w konfiguracji RAID 5/6, obsługujące architektury CVR lub NVR dla wymagań ciągłego zapisu 7×24. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-116 Q: Czy serwer storage nadaje się do storage wirtualizacji?
A: Tak. Storage wirtualizacji wymaga wysokiej wydajności i wysokiej dostępności. Zalecany storage blokowy (SAN) lub hiperkonwergentna infrastruktura (HCI), z cache SSD + RAID 10, aby zapewnić wydajność I/O maszyn wirtualnych. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-117 Q: Jak wybrać między all-flash a storage hybrydowym?
A:

  • All-flash: Wysoka wydajność, niskie opóźnienia (<1 ms), odpowiedni do scenariuszy wysokowydajnych, takich jak bazy danych i trening AI, ale wyższy koszt;

  • Storage hybrydowy: Kombinacja SSD+HDD, równoważąca wydajność i pojemność, z dobrym stosunkiem jakości do ceny. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-118 Q: Jak zapewnić bezpieczeństwo danych serwera storage?
A:

  • Redundancja RAID: Ochrona na poziomie sprzętowym;

  • Snapshoty: Regularne tworzenie snapshotów danych;

  • Kopia zapasowa poza siedzibą: Replikacja danych do zdalnego storage;

  • Szyfrowanie: Szyfrowane przechowywanie i transmisja danych;

  • Kontrola dostępu: Zarządzanie uprawnieniami oparte na użytkownikach/rolach.

SVR-119 Q: Jakie są punkty konserwacji serwera storage?
A:

  • Regularnie sprawdzaj stan dysków twardych: Monitoruj informacje S.M.A.R.T.;

  • Czyść kurz: Zapobiegaj problemom z chłodzeniem;

  • Aktualizuj firmware: Utrzymuj firmware kontrolera storage w aktualnej wersji;

  • Monitorowanie pojemności: Rozszerzaj z wyprzedzeniem, aby uniknąć zapełnienia dysków;

  • Przegląd dzienników: Sprawdzaj alerty systemowe.

SVR-120 Q: Czy większa pojemność dysku twardego jest zawsze lepsza?
A: Niekoniecznie. Duże dyski (np. 20 TB+) mają ekstremalnie długi czas odbudowy w przypadku awarii pojedynczego dysku (dni), podczas którego niezawodność RAID spada. Zrównoważ pojemność, wydajność, niezawodność i czas odbudowy w zależności od potrzeb biznesowych; nie dąż wyłącznie do maksymalnej pojemności.

SVR-122 Q: Jak wybrać spośród sześciu typów serwerów?
A:

  • Zgodność ITAI: Wybierz serwery krajowe (Hygon/Kunpeng/Phytium/Loongson);

  • Wnioskowanie AI/ogólne zastosowania korporacyjne: Wybierz serwery Intel Xeon (dojrzały ekosystem, akceleracja AMX);

  • Wielkoskalowa wirtualizacja/wielowątkowość: Wybierz serwery AMD EPYC (wysoka gęstość rdzeni);

  • Trening AI/obliczenia naukowe: Wybierz serwery GPU lub serwery AI;

  • Czyste potrzeby storage: Wybierz serwery storage. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-123 Q: Jak wybrać między serwerami krajowymi, Intel i AMD?
A:

  • Wymagania ITAI/zgodności: Należy wybrać serwery krajowe;

  • Wnioskowanie AI/tradycyjne zastosowania korporacyjne: Intel Xeon;

  • Wielkoskalowa wirtualizacja/wielowątkowość: AMD EPYC;

  • Priorytet budżetu: AMD generalnie oferuje lepszy stosunek jakości do ceny przy porównywalnych konfiguracjach. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-124 Q: Czy serwery GPU i serwery AI to to samo?
A: Serwery AI są podzbiorem serwerów GPU. Serwery AI są specjalnie zoptymalizowane pod obciążenia AI, kładąc nacisk na preinstalowane frameworki AI, komunikację klastrową i wdrożenia o wysokiej gęstości; serwery GPU mają szerszy zakres, obejmujący również obliczenia naukowe i renderowanie grafiki. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-125 Q: Czy serwer storage potrzebuje GPU?
A: Generalnie nie. Serwery storage zajmują się głównie zadaniami intensywnie wykorzystującymi I/O i nie wymagają akceleracji GPU. Jednak niektóre scenariusze (np. jeziora danych AI wymagające przetwarzania w pobliżu danych z akceleracją GPU) są wyjątkami. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-126 Q: Czy serwer AI może być używany jako zwykły serwer?
A: Tak, ale nie jest to ekonomiczne. Serwery AI mają wiele drogich GPU, a uruchamianie tylko zwykłych aplikacji poważnie marnowałoby zasoby GPU. Serwery AI powinny być dedykowane obciążeniom AI, a zwykłe aplikacje wdrażane na serwerach ogólnego przeznaczenia. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-127 Q: Które typy serwerów pasują do jakich rozmiarów przedsiębiorstw?
A:

  • Serwery ogólnego przeznaczenia krajowe/Intel/AMD: Wszystkie rozmiary przedsiębiorstw;

  • Serwery GPU: Średnie i duże przedsiębiorstwa z potrzebami AI/obliczeń naukowych;

  • Serwery AI: Średnie i duże przedsiębiorstwa z potrzebami deep learningu;

  • Serwery storage: Średnie i duże przedsiębiorstwa z potrzebami scentralizowanego storage. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-128 Q: Porównanie przedziałów cenowych sześciu typów serwerów?
A:

  • Serwery ogólnego przeznaczenia (krajowe/Intel/AMD): 10 000–300 000 CNY;

  • Serwery GPU: 100 000–5 000 000 CNY;

  • Serwery AI: 100 000–5 000 000 CNY;

  • Serwery storage: 20 000–2 000 000 CNY. Piramida kosztów: Storage < ogólnego przeznaczenia < GPU/AI. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.

SVR-129 Q: Porównanie zużycia energii sześciu typów serwerów?
A:

  • Serwery ogólnego przeznaczenia: 300–800 W;

  • Serwery GPU/AI (8 kart): 5–10 kW+;

  • Serwery storage: 500–1500 W (więcej przy większej liczbie kieszeni). W scenariuszach o wysokiej gęstości priorytetowo planuj chłodzenie i zasilanie. Changfan IPC zaleca weryfikację konfiguracji na podstawie skali biznesowej, liczby portów, warunków chłodzenia i zgodności oprogramowania; dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych dostępne jest wsparcie doboru i dostosowania na podstawie wymagań projektu, a parametry i ceny podlegają najnowszym specyfikacjom.

SVR-130 Q: Macierz scenariuszy zastosowań sześciu typów serwerów?
A:

  • Ogólnego przeznaczenia: Web, bazy danych, ERP, OA;

  • GPU/AI: Trening/wnioskowanie AI, obliczenia naukowe, renderowanie grafiki;

  • Storage: Udostępnianie plików, kopia zapasowa, archiwizacja, pule storage wirtualizacji. W praktyce Changfan IPC może ocenić interfejsy, zużycie energii, temperaturę i potrzeby rozbudowy dla serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych na podstawie rzeczywistych scenariuszy; zaleca się potwierdzenie zgodności oprogramowania przed finalizacją konfiguracji.

SVR-131 Q: Jakie są przyszłe trendy dla serwerów?
A:

  • Adopcja AI: Penetracja serwerów AI szybko rośnie;

  • Chłodzenie cieczą: Wysokie zużycie energii napędza standaryzację chłodzenia cieczą;

  • Domestykacja: Wymagania ITAI napędzają wzrost udziału serwerów krajowych;

  • Obliczenia heterogeniczne: Współpraca CPU+GPU+DPU;

  • Konstrukcja cloud-native: Serwery lepiej dostosowane do kontenerów i mikrousług. W przypadku zakupu serwerów rackmount, storage, AI lub krajowych Changfan IPC może zapewnić weryfikację konfiguracji, testy próbek i wsparcie dostosowania do projektu; ceny i terminy dostaw podlegają aktualnym ofertom i warunkom umowy.


  • Poprzedni artykuł nie ma już żadnych
  • Następny artykuł nie ma już żadnych
Whatapps
WeChat
customer-service
WeChat
Telefon
TOP